Filtruj według

Płeć
Forma
Waga
więcej... mniej
Ilość
więcej... mniej
Kategorie
Cena
Producenci
więcej... mniej
Wybierz smak:
więcej... mniej
Filtruj

Kreatyny

Wraz z postępem w treningu rosną nasze oczekiwania względem własnych siebie. Chcemy osiągać lepsze rezultaty, chcemy być coraz lepsi i bardziej wytrzymali. Wśród produktów wspomagających nasz organizm znajdziemy wiele, często nieefektywnych specyfików. Inaczej jest jednak w przypadku kreatyny. Kreatyna to suplement treningowy, który poprawia m.in. wydolność mięśniową. W niniejszym artykule opisujemy, co to jest kreatyna i co daje kreatyna przy regularnym stosowaniu.

Sprawdź także przydatne artykuły na temat kreatyny:

Co robi kreatyna? Kreatyna to naturalna substancja, występująca w składnikach pokarmowych pochodzenia zwierzęcego. Znajdziemy ją w szczególności w mięsie, które spożywamy np. w formie steków. Etymologia słowa kreatyna wiąże się bezpośrednio z mięsem: starogrecki termin kreas to inaczej tkanka mięśniowa. Choć kreatyna występuje w wielu narządach, to nie jest zaliczana jako nieodzowny składnik pokarmowy, którym musimy regularnie uzupełniać. Minimalnie ilości substancji, jakich potrzebuje nasz organizm, bez problemu są dostarczane z normalnym, codziennym pożywieniem. Działanie kreatyny wiąże się z funkcjonowaniem nośników energii ATP. Regularnie przyjmowany suplement wzmaga produkcję fosfokreatyny w mięśniach. Ten związek chemiczny jest zaś odpowiedzialny za wyzwalani energii mięśniowej: skutkuje to większą wytrzymałością. Jak działa kreatyna, która jest przyjmowana jako suplement? Przede wszystkim potęguje ona siłę mięśni, wyzwala szybszą syntezę białek, pozwala efektywniej regenerować naruszone podczas treningu tkanki. Wśród właściwości kreatyny wyróżnia się działanie anaboliczne oraz przeciw kataboliczne.

Rodzaje kreatyny

W sklepach z asortymentem dla sportowców możemy natknąć się na kilka głównych rodzajów kreatyny. Szczególnie dwa z nich spotykane są najczęściej. Mowa o monohydracie oraz jabłczanie kreatyny. Pierwszy z nich to połączenie cząsteczek monotlenku diwodoru z kreatyną. Jest to najprostsza, łatwo przyswajalna mieszanka, polecana dla osób początkujących. Monohydrat kreatyny jest najpopularniejszą formą suplementacji tym związkiem chemicznym. Na plus działa przede wszystkim cena — jest ona stosunkowo niska, wobec czego jest to produkt odpowiedni dla osób chcących zaoszczędzić nieco funduszy. Monohydrat kreatyny wzmaga pracę mięśni, potęguje ich zdolność do regeneracji, wzmacnia wytrzymałość podczas intensywnych treningów. Podobne działanie wykazuje jabłczan kreatyny, czyli drugi, najbardziej znany rodzaj suplementacji tym składnikiem. Wykazuje on niemalże bliźniacze działanie, łudząco podobne do tego osiąganego przy przyjmowaniu monohydratu. Specjaliści z dziedziny kulturystyki zaznaczają jednak, że sucha tkanka mięśniowa uzyskana wraz z suplementacją jabłczanem cechuje się lepszą jakością pod względem wizualnym. Jabłczan posiada większą zdolność do rozpuszczania się, lepiej się wchłania, przez co może wykazywać lepsze działanie. Dla laików jest to jednak niemalże niezauważalne — wobec czego to monohydrat pozostaje na pierwszym miejscu. Wyróżnia się także inne, mniej znane rodzaje kreatyny, m.in.:

- Kreatyna w formie chlorowodorku — jest to znacznie bardziej zaawansowana technologicznie forma, niż monohydrat. Jest to produkt stabilny biologicznie i silnie skoncentrowany. Ponadto niezwykle łatwo rozpuszcza się w wodzie.

- Kreatyna w formie orotanu — jest jedna z niedawno odkrytych form. jak sama nazwa wskazuje charakteryzuje się dodatkiem kwasu orotowego (B13). Ten związek uczestniczy w przemianie węglowodanów, polepsza regeneracje po treningu, skracając czas potrzebny na odpoczynek

Stack kreatynowy — to połączenie kilku rodzajów kreatyny (najczęściej od 3 do 10) wraz z dodatkami, które ulepszają właściwości suplementu.

Kreatyna kiedy brać i jak dawkować?

Kiedy brać kreatynę, aby jak najskuteczniej oddziaływała na nasz organizm? Dawkowanie kreatyny powinno nie odbiegać znacząco od informacji zawartych na etykiecie produktu. Producent specyfiku sam określa, w jakich formach i w jakich odstępach czasu suplement powinien być spożywany przez osobę uprawiającą sport. Stosowanie kreatyny możemy podzielić na trzy ogólne formy:

- cykliczna;

- z fazą nasycenia

- stabilna (stała).

Cykliczna suplementacja kreatyny polega na przyjmowaniu preparatu w stałych odstępach czasowych, przez kilka lub kilkanaście tygodni. Dzienna dawka kreatyny w takim przypadku będzie zamykać się w wartościach od 5 do 10 gramów. Jak stosować kreatynę, jeśli chcemy ją przyjmować z fazą nasycenia? W takim przypadku ilość dzienna kreatyny zwiększa się w pierwszych tygodniach stosowania. W zależności od metody będzie to od 15 do 30 gramów na dzień. W przypadku fazy stałej kreatyna powinna być dawkowana w zależności od wagi osoby przyjmującej suplement, np. 0,04 gramy na kilogram masy ciała.

Jakie efekty możemy uzyskać dzięki kreatynie?

Na najlepsze efekty kreatyny musimy poczekać przynajmniej kilka tygodni. Wśród zauważalnych symptomów możemy wyróżnić m.in. zwiększenie się wytrzymałości mięśniowej czy lepszą regenerację potreningową. Osoby stosujące kreatynę zwracają uwagę także na znacznie większą siłę i wydajność podczas wykonywania ćwiczeń siłowych. Efektem ubocznym stosowania kreatyny jest przyrost beztłuszczowej masy mięśniowej. Jest to niezwykle pożądany skutek, dla którego wiele osób sięga po suplementację diety. Kreatyna nie powinna być stosowana przez osoby, które mają jakiekolwiek problemy zdrowotne, dotyczące m.in. niewydolności nerek, cukrzycy. Kreatyna zatrzymuje wodę w organizmie, a dokładnie w tkance mięśniowej, co może być niekorzystne dla osób zmagających się z niektórymi schorzeniami zdrowotnymi.

Jaka jest cena kreatyny?

Cena kreatyny zaczyna się od ok. 30 złotych za półkilogramowe, plastikowe opakowanie suplementu. Dostępne są także mniejsze dawki, których cena będzie odpowiednio niższa — np. kreatyna w formie wygodnych tabletek czy saszetek z proszkiem do rozpuszczenia w wodzie. Najtańszym rodzajem kreatyny będzie monohydrat. Za jabłczan zapłacimy zwykle kilkanaście złotych więcej. Cena za opakowanie nie powinna jednak przekroczyć 100 złotych. Nie jest to zatem wygórowana cena, biorąc pod uwagę, że opakowanie starcza na długo (dzienne dawki wynoszą najczęściej od kilku do kilkunastu gramów).

Opinie o kreatynie

Opinie o kreatynie są w większości przypadków jednoznacznie pozytywnie. Kreatyna jest obecnie najpopularniejszym suplementem, stosowanym przez osoby uprawiające sport. Informacje dotyczące tego, jaka jest najlepsza kreatyna, znajdziemy m.in. na profesjonalnych forach sportowych. Możemy posiłkować się także opiniami zaczerpniętymi z Internetu. Niektóre sklepy internetowe udostępniają możliwość komentowania i oceniania zakupionych produktów. To również stanowi sporą bazę wiedzy dotyczącą tego, jaką kreatynę wybrać najlepiej.

W jakiej formie można kupić kreatynę?

Kreatynę możemy zakupić pod różnymi postaciami. Najpopularniejszą formą jest kreatyna w proszku. W takiej postaci najlepszym sposobem jest wykorzystanie jej do przygotowania odpowiedniego shake-a. Dla osób, które preferują kreatynę w formie łatwiejszej nie tylko do przyjmowania, ale i do transportu, najlepszym wyborem jest kreatyna w kapsułkach oraz kreatyna w tabletkach. Dzięki tak wielu rodzajom kreatyny, każdy, bez względu na swoje preferencje znajdzie coś dla siebie.

Jak zwiększyć wchłanialność kreatyny? Odpowiedzią jest dekstroza!

Dzięki dekstrozie kreatyna ma możliwość szybszego dotarcia do krwi, a następnie jest ona transportowana do naszych tkanek mięśniowych oraz do innych organów. W efekcie jest ona przyswajalna o wiele szybciej, a co więcej wybudowanie masy mięśniowej zostaje odpowiednio stymulowane