Filtruj według

Płeć
Forma
Waga
Cena
Producenci
więcej... mniej
Wybierz smak:
Filtruj

Gainery 20% - 40%

Wśród suplementów polecanych na przyrost masy mięśniowej bardzo często wymienia się gainery. Do czego służą te odżywki? Kiedy je stosować? Jakie gainery wybierać? Sprawdźmy.

Do czego służą gainery?

Gainery to wysokoenergetyczne odżywki złożone z węglowodanów (cukrów) i białka (protein). Ich zadaniem jest wspomaganie budowy masy ciała. W nazwach gainerów podaje się udział procentowy białka. Jeśli mamy gainer 20%, oznacza to, że zawiera on 20% białka i ok. 80% węglowodanów. 

Dla kogo gainery 20%-40%?

Gainery na masę mające w swoim składzie od 20% do 40% białka przeznaczone są dla osób chcących przybrać na wadze. Niektórzy mają z tym problem, pomimo odpowiednich treningów i stosowania zbilansowanej diety. Znacząca ilość węglowodanów w gainerach dostarcza potężną dawkę energii, która zamieniona zostaje na masę ciała.

Gainer przed czy po treningu?

Odpowiedź brzmi: to zależy. Zależy od tego, czego po nim oczekujemy. Jeśli chcemy mieć więcej energii podczas treningu, należy dawkę gainera spożyć przed wysiłkiem fizycznym. Jeżeli dążymy głównie do zbudowania masy, porcję trzeba wypić po treningu. Zregeneruje to zapasy glikogenu mięśniowego i wesprze zachodzące procesy anaboliczne. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby odżywkę spożyć przed treningiem i po wysiłku. Dodatkowo gainery mogą stanowić dodatek do wszelkiego posiłku lub nawet mogą go zastąpić.

Jaki gainer?

Wybierając gainer, należy kierować się ilością głównych składników podaną w procentach. Im mniej białka, tym więcej węglowodanów i odżywka będzie dostarczała więcej energii. Tym samym będzie miała szybsze działanie na budowę masy.

Należy też zwrócić uwagę na jakość białka zawartego w odżywce oraz rodzaj węglowodanów. W przypadku białka najlepiej, gdyby to był koncentrat białek serwatkowych WPC. Unikać natomiast należy białka sojowego (białka pszenicznego).

Rodzaj węglowodanów zawartych w gainerze też ma znaczenie. Dobry gainer powinien zawierać maltodekstrynę oraz skrobię pochodzenia pszenicznego lub kukurydzianego. Chodzi o to, żeby to były węglowodany o różnym stopniu wchłaniania. Niezbyt dobrym rozwiązaniem będzie dodatek dekstrozy lub fruktozy. Dodatkowym atutem wysokiej jakości gainerów, będą dodatki typu BCAA, kreatyna, tauryna.

Podsumowanie

W podsumowaniu najważniejsze korzyści ze stosowania gainerów:

  • szybszy wzrost masy ciała,
  • wzmożona energia podczas treningu,
  • szybsza regeneracja powysiłkowa,
  • urozmaicenie posiłku.

Zapoznaj się z naszą ofertą i wybierz idealny gainer dla siebie.