Filtruj według

Płeć
Forma
Waga
Pojemność
Cena
Producenci
więcej... mniej
Wybierz smak:
Filtruj

Żele Energetyczne

Żele energetyczne to preparaty, których przeznaczaniem jest dostarczanie energii. Dostarczają do organizmu węglowodanów, które łączą się z elektrolitami, witaminami, a także kofeiną. Takie żele to idealny sposób na dostarczenie organizmowi zastrzyku energii. Są produktem lekkostrawnym, ponieważ nie zawierają białka ani tłuszczu. Żele energetyczne to idealny wybór dla kolarzy i biegaczy.

CECHY DOBREGO ŻELU ENERGETYCZNEGO
- Powinien być łatwy w użyciu, tak, aby spożywając go w biegu nie wybił z rytmu. Najlepszy będzie w kształcie tubki, folii czy saszetki z odrywanym ustnikiem lub nakrętką. Ważne, żeby był praktyczny tak, aby łatwo go było można schować do kieszeni lub do pasa biegowego.
- Powinien dostarczać dużej dawki kalorii (w 30g produktu znajduje się ok. 80 kcal). Często taki żel to jedyna przekąska przed treningiem, dlatego w jego składzie musi znajdować się jak największa ilość energii.
- Energia w nim zawarta musi być szybko przyswajalna. Trzeba zaobserwować po jakim czasie od jego spożycia czuje się zastrzyk energii, czy jest on odczuwalny po kilku czy kilkunastu minutach. Ważne jest również, jak długo utrzymuje się on w organizmie i na jak długo wystarcza.
- Czy żel nie wpływa negatywnie na pracę żołądka. Ważne jest, aby przetestować żel i sprawdzić, czy nie obciąża on dodatkowo żołądka, pamiętając, że zarówno wysiłek fizyczny jak i jedzenie mogą wpływać na funkcjonowanie układu pokarmowego.
- Popijanie. Przed aplikacją żelu należy sprawdzić, czy zażycie go nie jest powiązane z popiciem go wodą co wiąże się z jej posiadaniem podczas biegu, a nie zawsze jest to możliwe.
- Smak. Zazwyczaj żele energetyczne mają słodki smak, jednak zdarza się, że występują w słonej wersji. Należy przetestować, który z nich najbardziej toleruje organizm, aby uniknąć późniejszych kłopotów podczas biegu.
- Konsystencja. Żele energetyczne mają kilka konsystencji, jedne są lejące i luźne, a inne gęste, dlatego trzeba sprawdzić przed treningiem, które z nich łatwiej i szybciej połknąć, tak, aby nie pozostawiały resztek w jamie ustnej.
- Należy sprawdzić, czy dany żel jest odporny na warunki atmosferyczne. Czy na pewno nie roztopi się pod wpływem wysokiej temperatury, i nie zamarznie pod wpływem niskiej?