Filtruj według

Płeć
Forma
Waga
Pojemność
Ilość
Cena
Producenci
więcej... mniej
Wybierz smak:
Filtruj

Kofeina

Kofeina, znana ze swojego szerokiego spektrum działania, nieustannie gości u fanów formy. Ten naturalny środek pobudzający, przyśpiesza przemianę materii, ułatwiając modelowanie sylwetki. A to za sprawą alkaloidu purynowego naturalnie występującego w ziarnach kawy i kakaowca czy w liściach herbaty. Pobudzając ośrodkowy układ nerwowy, korzystnie wpływa na wyostrzenie koncentracji oraz poprawę nastroju.

Właściwości kofeiny

Podstawową właściwością kofeiny jest oszukiwanie centralnego układu nerwowego. Oddziałując na korę mózgową, blokuje odczuwanie zmęczenia psychicznego. Ta drobna zmiana wpływa na poprawę logicznego myślenia, pamięć oraz wydolność organizmu. W sporcie dostrzeżono jej pozytywne właściwości wyostrzenia czujności i koncentracji. Pobudza wystrzał adrenaliny, który w tym przypadku niweluje nadmierne wydzielanie glikogenu mięśniowego, co pomnaża udział kwasów tłuszczowych w uzyskaniu dodatkowej energii oraz wspomaga gospodarkę wapniem wewnątrz mięśni. Osobom dbających o smukłą sylwetkę, kofeina wspomaga w redukcji tkanki tłuszczowej. Wykazując działanie lipolityczne, daje impuls komórkom do spalania tłuszczu oraz zmniejsza apetyt.

Metabolizm kofeiny

Kofeina szybko się wchłania. Swoje magiczne działanie rozpoczyna w jelicie cienkim, z którego rozprowadzana jest krwią, natomiast jej metabolizm odbywa się w wątrobie. Optymalne stężenie we krwi osiąga po 30 minutach od spożycia, które utrzymuje się do 4 godzin. Rozprowadzona z krwią przenika do tkanek, przynosząc pożądane efekty. Wyzwalając adrenalinę, dopaminę i serotoninę przyspiesza pracę serca oraz rozszerza naczynia krwionośne.

Kofeina uznawana jest za substancję mało toksyczną, a bezpieczna dawka spożycia nie powinna przekraczać 400 mg dziennie. Większe stężenie dawek może doprowadzić do nieprzyjemnych skutków ubocznych, takich jak: arytmii sercowej, silnego niepokoju czy silnej stymulacji rdzenia sercowego.

Szereg badań wykazał pozytywny skutek spożywania kofeiny dla wydolności organizmu. Aktywując termogenezę organizmu, stymuluje brunatną tkankę tłuszczową, odpowiedzialną za spalanie triglicerydów. Tak wydzielone ciepło organizmu wpływa korzystnie na równowagę metabolizmu, która jest niezbędna w utrzymaniu pożądanej sylwetki.