Filtruj według

Płeć
Forma
Pojemność
Kategorie
Cena
Producenci
więcej... mniej
Wybierz smak:
więcej... mniej
Filtruj

Shoty Przedtreningowe

Shoty Przedtreningowe to napoje, które mają na celu zwiększenie wydajności organizmu tak, by treningi mogły trwać dłużej i by były bardziej efektywne. Ich skład oparty jest na wielu wartościowych składnikach, które aktywnie wspierają ćwiczenia i umożliwiają szybkie osiągnięcie wymarzonego efektu - utrata masy ciała bądź rozbudowa mięśni. W składzie znajdziemy kofeinę, guaranę, argininę, cytrulinę, beta-alaninę, tyrozynę, taurynę oraz witaminy z grupy B. Każdy z wymienionych związków wykazuje inny wpływ na organizm.

Shoty przedtreningowe - skład

  • Wyciąg z guarany - guarana zawiera kofeinę, która pobudza, niweluje zmęczenie i senność. Ponadto, guarana obfituje w w wysoce wartościowe związki, takie jak alkaloidy purynowe (teofilina, teobromina), proantocyjanidyny, saponiny, katechiny i epikatechiny, które dodają sił witalnych, eliminują zmęczenie, poproawiają nastrój i działają antyoksydacyjnie, odtruwając organizm. Antyoksydanty to dobroczynne związki aktywnie ochraniające nasze komórki (również mięśniowe) przed wolnymi rodnikami, które powodują ich niszczenie. W trakcie oddychania komórkowego będącego procesem w którym powstaje energia w postaci cząsteczek ATP (adenozinotrifosforan), worzą się również wolne rodniki, czyli reaktywne formy tlenu. Są to produkty uboczne, które mogą wyrządzić wiele złego. Wykazują bowiem, wysokie powinowactwo do delikatnych struktur komórkowych, utleniając je. Antyoksydanty aktywnie wyłapują wolne rodniki i usuwają je z powierzchni komórek lub wbudowują się w błony komórkowe, odpychając je od komórek. Wolne rodniki niszczą białka, węglowodany, tłuszcze, kwasy nukleninowe, a więc właściwie wszystkie związki budulcowe. Eliminacja wolnych rodników działa przeciwstarzeniowo, sprawia, że organizm ma więcej chęci do życia i ciężko go zmęczyć. Zmiatanie wolnych rodniów zapobiega także mitochondriopatiom - stanom uszkodzenia mitochondriów - organelli odpowiedzialnych za produkcję ATP. Choć te schorzenia nie są widoczne gołym okiem, występują dość często i powodują zakwaszenie organizmu, co znacznie utrudnia i prces odchudzania i rozbudowy tkanki mięśniowej. Objawami są też chroniczne zmęczenie, obniżenie nastroju, męczliwość mięśni, nadmierna waga. Związki zawarte w guaranie odtruwają ustrój, zapobiegają mitochondriopatiom, odmładzają, dodają człowiekowi pozytywnej energii. Shoty Przedtreningowe na ogół zawierają w składznie guaranę.
  • Arginina to wartościowy aminokwas, który w stanie fizjologicznym występuje w naszych organizmach. Ponieważ zawiera grupę guanidynową, która z racji zasadowego charakteru uczestniczy w azotowych przemianach, decyduje o przebiegu cyklu Krebsa (etap oddychania komórkowego). Jej rolą jest przenoszenie azotu w trakcie syntezy kreatyniny. Bez niej oddychanie komórkowe dostarczające mięśniom energię, nie miałoby prawa w ogóle zachodzić. Kreatynina jest metabolitem i powstaje w efekcie nieenzymatycznego rozpadu fosforanów kreatyny. Cykl Krebsa wiąże się z wytworzeniem energii potrzebnej dla mięśni, a więc arginina jest tutaj niezbędna.
  • Cytrulina - jest aminokwasem, który aktywnie uczestniczy w cyklu mocznikowym (cykl Krebsa). Odpowiada za przemianę wysoce toksycznego amoniaku do mniej toksycznego mocznika. Ponadto, umożliwia syntezę argininy, bez której, produkcja ATP nie zachodzi. Cytrulnina podnosi wydolność wysiłkową organizmu i usprawnia metabolizowanie toksyn.
  • Beta-alanina pozwala mięśniom maksymalnie angażować się w wysiłek fizyczny i zapobiega zmęczeniu. Faktem jest, że to nic innego jak ciężka praca, obciążanie mięśni pozwala rozbudować tkankę mięśniową bądź zrzucić nadprogramowe kilogramy, w zależności od wykonywanych ćwiczeń. Najczęściej jednak, nie docieramy podczas wysiłku do newralgicznego momentu, ponieważ mięśnie wyczerpują się i przestają sprawnie działać. Jest to efekt deficytu ATP. Na skutek nasilonego metabolizmu pojawia się zakwaszenie. Nadmiar jonów wodorowych, które powstają jako produkty uboczne w cyklu Krebsa, powoduje, że pojawia się specyficzny ból mięśni, co określa się jako zakwasy. Zakwasy odbierają możliwość prowadzenia trenigów na kilka dni, dlatego też stanowią problematyczną kwestię dla wszystkich trenujących. Komórki budujące mięśnie zostały jednak, wyposażone w system ochrony przed zakwasami. Głównym elementem tego systemu jest karnozyna- ipeptyd złożony z beta-alaniny i histydyny. Jego działanie opiera się na hamowaniu agregacji jonów wodorowych. Faktem jest jednak, że stężenie karnozyny w mięśniach jest niewielkie, dlatego też, nie spełnia ona należycie swojej powinności. Beta-alanina, która jest jej głównym składnikiem umożliwia osiągnięcie jej maksymalnego stężenia w mięśniach. W ten sposób chwila upadku mięśniowego zostaje odroczona. Beta-alanina bez wątpienia powinna być przez sportowców suplementowana. Ponieważ jest aminokwasem egzogennym, musi być przyjmowana przez nas drogą pokarmową. 
  • Tyrozyna jest białkowym aminokwasem, który działa na zasadzie wewnątrzkomórkowego neuroprzekaźnika. Stanowi prekursor tyroksyny - hormonu tarczycowego, odpowiedzialnego za utrzymywanie masy ciała na właściwym poziomie oraz noradrenaliny, adrenaliny i dopaminy - hormonu szczęścia. Tylko odpowiednie stężenie tych substancji umożliwi zachowanie wysokiego poziomu motywacji, dobrego samopoczucia i chęci do działania. Tyrozyna stabilizuje procesy energetyczne. Wysokie jej stężenie  umożliwia aktywne spalanie kalorii, natomiast jej niedobór jest przyczyną nadmiernego odkładania tłuszczu. Tyrozyna hamuje zmęczenie, podnosi wydolność treningową, wzmaga ilość spalanych kalorii. 
  • Tauryna jest aminokwasem powstrzymującym ewentualne procesy kataboliczne w mięśniach. Katabolizm to proces rozpadu białek, w tym tych, które budują mięśnie. Dochodzi do niego wtedy, gdy wysiłek fizyczny jest zbyt intensywny i mitochondria nie nadążają z produkcją ATP. Wówczas komórki mięśniowe celem uzyskania energii rozkładają same siebie! Po kolei rozpadowi podlegają organelle - najpier te mniej ważne, a potem te istotniejsze, aż w końcu zniakają całe komórki, a włókna mięśniowe rozpadają się. Jest to proces zwany autofagią (śmierć na skutek samozjedzenia). Tauryna powstrzymuje ten proces, a co więcej - działa anabolicznie - rozbudowuje tkankę mięsniową. Tauryna wspomaga także regenerację uszkodzonych komórek i ułatwia transport kreatyny, która współtworzy wspomnianą już karnozynę. Shoty przedtreningowe zazwyczaj obfitują w taurynę.
  • Witaminy z grupy B wspomagają hemopoezę - proces powstawania krwi. Przy niedoborach, powstające krwinki są kiepskiej jakości i nie mogą sprawnie wiązać do siebie cząsteczek tlenu. Skoro tlen jest czynnikiem umożliwiającym zachowanie wszystkim narządom żywotności, ograniczenie jego dostaw wiąże się z niedotlenieniem, a więc z obniżeniem efektywności działania organów. Objawami niedoboru są senność, chroniczne zmęczenie, nietolerancja wysiłku fizycznego. Stąd, shoty Przedtreningowe je zawierają.

Jak przyjmować Shoty Przedtreningowe?

Przyjmowanie shotów przypada na ogół na 15-30 min przed treningiem. Dla pewności należy jednak, przeczytać etykietę.