Filtruj według

Płeć
Forma
Waga
Pojemność
Ilość
Cena
Producenci
więcej... mniej
Filtruj

Witamina A

Witamina A nazywana jest także retinolem lub beta-karotenem. Należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i jest odkładana w wątrobie i tkance tłuszczowej. Pełni ona wiele ważnych funkcji w ludzkim organizmie, a jej niedobory mogą spowodować duże problemy ze zdrowiem. Szkodliwy jest także jej nadmiar, szczególnie u kobiet w ciąży.

Funkcje witaminy A

Witamina A bierze przede wszystkim udział w syntezie białek i przemianie tłuszczów. Odpowiada za prawidłowe widzenie, a w czasie ciąży odpowiedzialna jest za rozwój łożyska i wzrost embrionu. Pomaga zwalczać wolne rodniki i wykazuje działanie antynowotworowe. Chroni przede wszystkim przed rakiem jelita grubego, stercza, piersi oraz płuc. Witamina A jest niezbędna do procesu regeneracji uszkodzonej skóry, która uległa np. poparzeniu. Ma korzystny wpływ na funkcjonowanie serce i pomaga obniżyć ciśnienie krwi. Wpływa pozytywnie na pracę tarczycy, a także jest niezbędna do prawidłowego tworzenia szkliwa nazębnego. Regularne przyjmowanie witaminy A we właściwych ilościach poprawia ogólne samopoczucie i kondycję całego organizmu.

Objawy niedoboru witaminy A

Niedostateczna ilość witaminy A w organizmie objawia się przede wszystkim bardzo suchą skóra, szczególnie na łokciach i kolanach. Paznokcie i włosy stają się bardzo kruche i podatne na złamania i uszkodzenia. Jej niedobór wywołuje także tzw. "kurzą ślepotę", czyli złe widzenie po zmroku, a także uczucie suchego oka, wywołanego wysychaniem rogówki i spojówki. Jej niedobór przyczynia się także do spadku odporności oraz powoduje uczucie ciągłego zmęczenia.

Nadmiar witaminy A

Jeśli dostarczymy do organizmu zbyt duże dawki witaminy A może ona spowodować poważne uszkodzenia, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć. Pierwszymi objawami, które mogą świadczyć o jej nadmiarze to nadwrażliwość na światło, ogólne rozdrażnienie i problemy z układem trawiennym. Może pojawić się także swędzenie skóry i powiększenie narządów wewnętrznych. W takiej sytuacji konieczna jest konsultacja z lekarzem i niezwłoczne odstawienie witaminy A.