Filtruj według

Płeć
Forma
Waga
więcej... mniej
Pojemność
Cena
Producenci
więcej... mniej
Wybierz smak:
więcej... mniej
Filtruj

Koncentrat Białek Serwatkowych WPC

Koncentrat białka serwatkowego (WPC, Whey Protein Concentrate) jest jednym z najpowszechniej stosowanych przez sportowców suplementów odżywczych. WPC zawiera białko, wyodrębnione z serwatki po oddzieleniu z niej tłuszczów i cukrów w procesie ultrafiltracji, odparowaniu i sproszkowaniu. Do tak przygotowanego proszku białkowego dodawane są dodatki smakowe, aromaty, substancje zagęszczające i słodziki. Proszek wystarczy wymieszać z wodą lub mlekiem dla uzyskania gotowego do spożycia, pełnowartościowego koktajlu białkowego. W przygotowanym produkcie, białko stanowi ok. 80%.  Porcja odżywki to ok. 130kcal.

WPC jest odżywką niezwykle popularną wśród osób aktywnie uprawiających sport, ze względu na wysoką zawartość aminokwasów egzogennych, niezbędnych w procesie budowania tkanki mięśniowej. WPC zawiera również walinę, izoleucynę i leucynę, czyli aminokwasy rozgałęzione, które chociaż same nie biorą udziału w tworzeniu białek, to stymulują proces regeneracji tkanki mięśniowej i uruchamiają procesy anaboliczne. Dodatkową zaletą odżywki jest łatwość przygotowania i szybka przyswajalność przez organizm. Suplementu nie trzeba przyjmować koniecznie w postaci koktajlu, można ją dodawać do omletów, owsianki czy zdrowych deserów.

Dka kogo przeznaczony jest koncentrat WPC? Odżywka jest najczęściej kupowana przez osoby uprawiające sporty siłowe, chociaż może okazać się korzystnym uzupełnieniem diety dla wszystkich  aktywnie uprawiających sport i mających wyższe zapotrzebowanie na aminokwasy. Skorzystają więc zarówno kulturyści i ciężarowcy, jak i crossfiterzy,  rowerzyści czy długodystansowcy. Przeciwwskazaniem do stosowania WPC może być nietolerancja laktozy - WPC jest produktem  otrzymanym z białka mlecznego i gotowy preparat  zawiera pewne ilości laktozy. Niektórzy producencie umieszczają w składzie produktu enzymy ułatwiające jej trawienie. Problemem może być również nietolerancja pokarmowa sztucznych słodzików (zwykle sukralozy i acesulfamu). Osoby o wrażliwym przewodzie pokarmowym mogą zareagować na suplement problemami gastrycznymi. W większości przypadków jednak WPC jest preparatem dobrze przyswajalnym, mogącym stanowić uniwersalne źródło pełnowartościowego, łatwego w przygotowaniu białka. Nie należy jednak zapominać, że głównym źródłem białka w diecie sportowca powinny być produkty białkowe jak najmniej przetworzone. Odżywki stanowią alternatywę, w sytuacji, kiedy przygotowanie pełnowartościowego posiłku nie jest możliwe.