- Suplementy i Odżywki
- Odchudzanie
- Witaminy i Zdrowie
- Witaminy
- Minerały
- Zdrowie
- Odporność
- Adaptogeny
- Dobry Sen
- Omega 3 / Omega 3-6-9
- Pamięć i Koncentracja
- Trawienie
- Probiotyki
- Detox i Antyoksydanty
- Cholesterol
- Regeneracja Wątroby
- Skóra, Włosy i Paznokcie
- Stres i Nerwy
- Oczy i Wzrok
- Serce i układ Krążenia
- Stawy i Kości
- Rewitalizacja i Odmłodzenie
- Wsparcie w Menopauzie
- Wsparcie Prostaty
- Wspieranie Płodności
- Układ Moczowy
- Układ Oddechowy
- Regeneracja Stawów
- Kobieca Kondycja
- Męska Kondycja
- Naturalne Kosmetyki
- Zdrowa żywność
- Naturalne Kosmetyki
- Akcesoria
- Promocje
- Black Week 2024
Witamina D
Rola witaminy D zaczyna się już podczas okresu ciąży. Odpowiada ona za prawidłowy rozwój i odpowiednią masę ciała dziecka. Już po wyjściu na świat, bierze udział w budowie kości i zapobiega krzywicy i osteoporozie. Jakie są skutki niedoboru? W jakich produktach można ją znaleźć? I dlaczego właściwie jest taka ważna? Sprawdź.
Witamina D – czy jest ważna?
Witamina D jest niezwykle ważnym elementem codziennej diety- dba o prawidłowy rozwój ludzkiego organizmu. To coś więcej niż witamina, to prohormon, czyli substancja, która może być wytwarzana przez nasze ciało. Proces powstaje w wyniku przekształceń cholesterolu, które następują pod wpływem promieniowania słonecznego. W ten sposób sami produkujemy witaminę D. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca codzienne przebywanie na dworze właśnie w celu pozyskania odpowiedniej ilości promieni.
Witamina D - funkcje
Rolą wit. D jest regulacji gospodarki wapniowo – fosforanowej (poprzez zwiększanie wchłaniania tych pierwiastków) i wsparcie dla kości. Odpowiada za mineralizację kości, przez co jest niezbędna do formowania układu szkieletowego. Wpływa korzystanie na układ nerwowy i pracę serca oraz zmniejsza również stany zapalne skóry. Powinna być suplementowa w przypadku zmniejszonej ilości promieni słonecznych, w Polsce głównie w okresie jesienno-zimowym.
Witamina D – niedobory
Najbardziej niebezpieczna konsekwencja niedoboru to osteoporoza, czyli ubytek masy kostnej. Narażone są na nią głównie kobiety po menopauzie, ale może wystąpić również u osób młodszych, które nie dbają o siebie należycie. Nadmiar alkoholu, palenie papierosów i braki witaminy D mogą spowodować, że osteoporoza pojawi się mimo młodego wieku. Sprzyjają temu zachorowania na mukowiscydozę, cukrzycę czy kamicę nerkową. Długotrwałe niedobory mogą skutkować nowotworem lub być przyczyną stwardnienia rozsianego. Objawiają się w postaci zaniku mięśni, zmniejszeniem aktywności komórek nerwowych i zmniejszeniem włókien kolagenowych.
Zapotrzebowanie
Witamina D powinna być dodatkowo suplementowana u kobiet ciężarnych, dzięki temu można zapobiec niewystarczającej masie płodu i wadom układu kostnego. Zarówno dzieci jak i osoby dorosłe powinny przyjmować ją zarówno w pokarmach jak i w postaci dodatkowych suplementów. Witamina D występuje w jajkach, maśle, śmietanie, a także w tłustych rybach takich jak makrela i łosoś. Dorosły człowiek powinien spożywać 4000 IU dziennie, zapewni to zdrowy układ kostny.