Filtruj według

Płeć
Forma
Waga
Ilość
Cena
Producenci
więcej... mniej
Filtruj

Wapń

Wapń to jeden z najważniejszych makroskładników, znajdujących się w naszym organizmie. Służy jako podstawowy budulec zębów, kości i struktur niektórych ścian komórkowych. Pierwiastek ten bierze udział w przewodzeniu bodźców w mięśniach szkieletowych i w sercu, wspomaga krzepnięcie krwi i bierze udział w regulacji hormonalnej. Składnik jest niezbędny dla zachowania homeostazy, czyli równowagi wewnętrznej organizmu, czyli najprościej mówiąc odpowiednia dawka tego makroskładnika odpowiada za dobre samopoczucie i sen. Zapewnia odpowiednią przepuszczalność błon komórkowych, dzięki temu komórki zawarte w organizmie zaopatrują się we wszystkie niezbędne substancje odżywcze Wapń reguluje układ nerwowy, a jego stężenie w organizmie jest uzależnione od stosowanej diety,  uwalniania w kościach, wchłaniania w jelitach oraz wydalania z moczem. Zarówno nadmiar jak i niedobór wapnia w organizmie może być bardzo niebezpieczny.

Niedobór wapnia, prowadzi do utraty gęstości kości, ponieważ w przypadku niedostatecznej ilości składnika w organizmie, aby zaspokoić niedobór wapnia w innych częściach ciała pobierany jest on z kości. W konsekwencji kości stają się słabe, porowate i kruche co może prowadzić do zaniku tkanki tkanki kostnej, a następstwie czego pojawić może się osteoporoza, czyli zwiększona podatność na złamania. Niedobór pierwiastka może być także sprawcą problemów z krzepliwością krwi, mogą o tym świadczyć występujące krwotoki bądź sińce na ciele. Odczuwalne jest ciągłe odczucie zmęczenia, problemy z pamięcią, bezsenność, bolesność stawów. Wzrasta ryzyko pojawienia się alergii i astmy.

Ilość suplementów diety na rynku jest bardzo zróżnicowana, aby dobrze wybrać odpowiedni pierwiastek dla siebie warto znać właściwości związków wapnia. Wśród nich możemy wyróżnić cytrynian wapnia. Zalecany jest osobą z niedokwaśnością żołądka, stosującym blokery histaminy-2, inhibitory pompy protonowej. Cytrynian ma bardzo wysokie wchłanianie, wpływa na prawidłowe utrzymanie masy kostnej. Węglan wapnia, w jego przypadku zaleca się stosowanie wraz z posiłkiem, słabo się rozpuszcza i wchłania, może powodować powstanie zaparć lub wzdęć. Związek chlorku wapnia bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie i ma dużą zawartość procentową wapnia. Rzadko spotykany jest w formie tabletek, ponieważ działa drażniąco na błonę śluzową żołądka. Podaje się go w celu szybkiego uzupełnienia niedoborów wapnia. Fumaran wapnia, jest to związek wchłaniany w jelicie cienkim. Tabletki są zazwyczaj dobrze przyjmowane przez organizm i skuteczne w uzupełnianiu wapnia.