Filtruj według

Płeć
Forma
Ilość
Cena
Producenci
więcej... mniej
Filtruj

ZMA

ZMA to najpowszechniejsze połączenie witaminy B6 i chelatu magnezu oraz chelatu cynku. O ile substancje te pełnią bardzo ważną rolę w licznych procesach biochemicznych zachodzących w ludzkim organizmie, tak szczególnie duże znaczenie mają one dla osób intensywnie uprawiających sport. U nich bowiem straty tych związków są wyjątkowo duże - duża część jest wydalana wraz z potem. To powoduje większe narażenie na wystąpienie niedoborów cynku i magnezu. Suplementacja pozwala uzupełnić ich poziom i zapobiegać skutkom tych niedoborów. 
Dodatkowo zbyt niski poziom tych pierwiastków występuje u osób które zbyt mało śpią, ciężko pracują, posiadają nałogi takie jak palenie tytoniu czy nadużywanie alkoholu, lub ich dieta nie jest odpowiednio zbilansowana. 

Ich stałe uzupełnianie przez sportowców skutkuje osiąganiem zarówno lepszych wyników, jak i efektów wizualnych wykonywanych ćwiczeń. 
Dzieje się tak dlatego, że ZMA wpływa na zwiększenie siły mięśni oraz endogenną syntezę hormonów anabolicznych. Dotyczy to zwłaszcza testosteronu, który ma wyraźny wpływ na zwiększanie siły mięśni. 
Ponadto wśród efektów działania ZMA wymienia się także wzrost stężenia IGF, czyli insulinopodobnego czynnika wzrostu, regulację apetytu oraz poprawę odporności. 

Przyjmowanie tego suplementu przez sportowców, a co za tym idzie - utrzymywanie odpowiedniego poziomu magnezu, cynku oraz witaminy B6 we krwi - pozwala ograniczyć ryzyko wystąpienia kontuzji powstających na skutek przeciążeń wywołanych dynamicznymi ćwiczeniami.