Filtruj według

Płeć
Forma
Waga
Ilość
Cena
Producenci
więcej... mniej
Filtruj

HMB

HMB poprawiają odporność i zwiększają masę mięśniową. Przy regularnym treningu, suplementacji i odpowiedniej diecie wpływają na redukcję tkanki tłuszczowej. HMB przynosi porównywane efekty co stosowanie kreatyny. Może nie są one tak spektakularne, ale za to niezwykle trwałe. Jeśli chcesz mieć spektakularny przyrost czystej masy mięśniowej HMB jest odżywką dla Ciebie!

HMB, jak potwierdzają przeprowadzone, aczkolwiek niestety nieliczne badania, nie jest suplementem, z którego może skorzystać każdy, kto pragnie zadbać o swoją tężyznę fizyczną na siłowni. W takim wypadku kto powinien korzystać z preparatu? O tym poniżej.

HMB – krótki opis

Suplement HMB znany jest również pod nieco dłuższą oraz skomplikowaną nazwą beta-hydroksy-beta-metylomaślan. Jest to kwas tłuszczowy o krótkim łańcuchu, wytwarzający się w organizmie z aminokwasu leucyny, która wchodzi w skład niezbędnych do wzrostu oraz zachowania masy mięśniowej aminokwasów rozgałęzionych BCAA. HMB jest preparatem powstającym na skutek proteolizy, czyli procesu prowadzącego do rozpadu protein.

HMB to preparat spełniający bardzo zróżnicowaną funkcję w naszym organizmie. Hydroksymetylomaślan odpowiada między innymi za ochronę białek mięśniowych, wzrost masy mięśniowej, spotęgowanie siły mięśni,

a także spadek zbędnego balastu pod postacią podskórnej tkanki tłuszczowej. Dzięki temu możemy go zaliczyć do grona produktów o działaniu antykatabolicznym.

2. Dla kogo przeznaczone jest HMB?

Zgodnie z tym, co potwierdzają badania naukowe, HMB nie jest dobrym wyjściem dla każdego. Spełnia ono swoje zadanie tylko i wyłącznie w przypadku osób początkujących, dopiero rozpoczynających swoje treningi. HMB stanowi również jedną z najlepszych odżywek dla osób wracających do sportów siłowo-sylwetkowych po długiej przerwie.

W przypadku takiej grupy zauważono znaczny wzrost masy mięśniowej oraz siły mięśni. Skutecznie została również zredukowana tkanka tłuszczowa.

Z kolei w przypadku osób prowadzących aktywny tryb życia od dłuższego czasu, HMB nie spełnia pokładanych w nim nadziei. Jego suplementacja jest po prostu zbędna, gdyż nie płyną z niej żadne korzyści dla osoby ćwiczącej. Metabolizm osób o dłuższym stażu treningowym i większym doświadczeniu ze sportem potrafi sobie bez niego poradzić oraz uzyskać zamierzone efekty.

3. Skutki stosowania HMB

Jak już wspomniano wcześniej, HMB przyjmowane w wielkości 3 g na dobę w przypadku mężczyzn oraz 2 g na dobę w przypadku kobiet jest w stanie chronić ciężko wypracowaną masę mięśniową w okresie redukcji.

Wspomniane dawki należy podzielić dwie lub trzy mniejsze. Warto również pamiętać, iż pora dnia ma istotne znaczenie w suplementacji HMB. Rano oraz wieczorem zaleca się stosować dozę 0,1 g na każde 10 kg masy ciała. Po treningu natomiast powinno przyjmować się 0,15 g preparatu przypadające na każde 10 kg masy. 

HMB ponadto prowadzi do wzrostu masy mięśniowej i siły mięśni. Warto stosować ten preparat razem z kreatyną, bowiem wtedy suplement zwiększa swoją skuteczność.

Zwiększanie wskazanej dawki nie jest zalecane. Nie prowadzi to do lepszych efektów. Ponadto nadmiar składnika zostaje wydalony z organizmu wraz z moczem. Jego przedawkowanie nie prowadzi również do skutków ubocznych.

Warto przypomnieć, iż proteoliza jest procesem powodującym pozostawianie niestrawionych resztek. W celu zapobiegania ich przekształceniu w szkodliwe związki, zaleca się równoczesne stosowanie probiotyków.