Filtruj według

Płeć
Forma
Waga
Cena
Producenci
więcej... mniej
Wybierz smak:
Filtruj

Dextroza

Dextroza - co to jest?

Dextroza, czyli glukoza to cukier, który posiada umiejętność transportowania kreatyny, stąd jest dla sportowców bardzo wartościowym składnikiem. Poza tym, to właśnie z niej pozyskiwana jest energia, wykorzystywana w trakcie treningu. Węglowodany (cukry) stanowią główne źródło energii dla wszystkich komórek organizmu sportowca. Podczas treningów powoduje mniejsze zmęczenie zarówno obwodowe, jak i centralne. Dextroza posiada znaczącą właściwość szybkiego przenikania do krwi, dlatego też zalecana jest sportowym zawodowcom.

Jak działa dekstroza?

W trakcie intensywnych ćwiczeń, komórki tkanki mięśniowej chłoną ją niczym gąbka i pozyskują z niej energię zmagazynowaną w postaci ATP (adenozinotrufosforan). Podczas oddychania beztlenowego dextroza stanowi nieoceniony substrat, bez którego pozyskanie energii nie jest możliwe. Utleniana jest do dwutlenku węgla, a przy okazji powstają cząsteczki ATP. Są one wykorzystywane do pracy wszystkich komórek organizmu, a zwłaszcza do pracy fizycznej mięśni. Trenującym mięśniom dextroza musi być dostarczana obligatoryjnie, inaczej te, szybko się męczą i nie mają prawa się rozbudowywać. W trakcie treningów, mięśnie pracują wydajniej, szybciej, a zatem potrzebują większych ilości ATP, niż tedy gdy odpoczywają. Należy dostarczać im dextrozy, a efekty będą lepsze i widoczne szybciej.

Dwa oblicza dekstrozy

Dextroza jest także, dobrym transporterem kreatyny, która podczas licznych przemian przeksztcana jest w fosfokreatynę. W takiej postaci może uczestniczyć już w oddychaniu komórkowym. Każdorazowy skurcz mięśnia szkieletowego wymaga obecności ATP, które może powstawać również, drogą dołączania reszt fosforanowych do kreatyny (fosforylacja). W mięśniach zawsze znajduje się jej zapas, stanowi dla mięśnia coś w rodzaju energetycznego spichlerza. W razie intensywnego wysiłku i dużych potrzeb energetycznych, fosfokreatyna jest wykorzystywana przez mięśnie. Na ogół ma to miejsce tuż po rozpoczęciu treningu.

Podsumowując, dextroza zarówno samodzielnie jest znakomitym źródłem energii, jak i stanowi transporter dla kreatyny, która też stanowi źródło ATP. Odżywiając organizm dextrozą, można mieć pewność, że treningi są wydłużone, a moment zmęczenia zostaje na długo odroczony.