Artykuły o przedtreningówkachKształtowanie sylwetkiSporty Siłowe

Czym są żele energetyczne i dla kogo je polecamy?

Czym są żele energetyczne i dla kogo je polecamy? 

Aktywność fizyczną najprościej jest zdefiniować jako każdy ruch ludzkiego ciała, który angażuje określoną partię mięśni oraz jednocześnie wymaga zużycia pewnej ilości energii. Dla większości osób zatem aktywność fizyczna stanowi wręcz nieodłączną część życia. Pojęcie to jest dosyć szerokie, ponieważ można za jego pomocą określić zarówno codzienny ruch wykonywany podczas podstawowych czynności, jak i aktywność podejmowaną w sposób celowy, z własnego wyboru, w ramach dodatkowego zajęcia. Na potrzeby niniejszego artykułu należy skupić się właśnie na tym drugim wariancie, ponieważ sport stanowi punkt wyjścia do głównego tematu, czyli grupy produktów, jaką stanowią żele energetyczne.

Wiedza o żelach energetycznych nie zalicza się do dziedzin szczególnie powszechnych, ponieważ tego rodzaju produkty kierowane są do stosunkowo wąskiej grupy odbiorców. Nie umniejsza to jednak w żadnym wypadku ich wartości, która potrafi być wręcz nieoceniona zarówno dla profesjonalnych sportowców, ale również początkujących, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z konkretną dyscypliną, lub też ma ona dla nich charakter czysto rekreacyjny. W dalszej części tekstu zgromadzone zostały najważniejsze informacje dotyczące żeli energetycznych, zebrane w jedną, obszerną całość, aby ostatecznie stworzyć pigułkę niezbędnej wiedzy teoretycznej odnośnie żeli energetycznych. Po zapoznaniu się z takim kompendium czytelnik zdobędzie niezbędne podstawy, dzięki którym temat stanie się znacznie bardziej przejrzysty oraz przystępny. Przedstawione fakty pozwolą ponadto uniknąć ewentualnych błędów w kwestii doboru właściwych dla siebie produktów.

ćwicząca kobieta

Żel energetyczny – czym jest i jak działa?

Dla większości osób żel energetyczny jest pojęciem znanym, kojarzonym głównie z tego, iż jest on w pewnym sensie niezbędnikiem dla profesjonalnych sportowców specjalizujących się w określonych dyscyplinach. Do owych dyscyplin zalicza się przede wszystkim biegi długodystansowe (najczęściej maratony oraz półmaratony), a także kolarstwo. Niejednokrotnie bowiem oglądając na żywo bądź też na ekranie telewizora zawody sportowe, w których uczestnicy rywalizują w obu tych konkurencjach, widywane są obrazki sportowców, którzy na trasie wspomagają się energetycznie właśnie przy pomocy tego typu specyfików. Na samym wstępie warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie, które brzmi następująco: czym właściwie są żele energetyczne?

Żel energetyczny to w zasadzie nic innego, jak mieszanka cukrów prostych albo cukrów złożonych, które – jak powszechnie wiadomo – są substancjami odbieranymi przez ludzki organizm jako łatwe do przyswojenia. Taka kompozycja stanowi więc prawdziwą bombę węglowodanową, która – w związku z charakteryzującym ją wspomnianym już wysokim stopniem przyswajalności – traktowana jest jako natychmiastowy zastrzyk energii, będący prawdziwym ratunkiem w kryzysowych momentach. W skład takiego żelu energetycznego wchodzą najczęściej glukoza, fruktoza, maltodekstryna czy też sacharyna. Dodatkowo część producentów, jako uzupełnienie owych węglowodanów, umieszcza w produktach nieco mniejsze ilości witamin, minerałów, kofeiny, a nawet białka, jednak wybór konkretnego produktu uzależniony jest pod tym względem tylko i wyłącznie od indywidualnych preferencji konsumenta. Jeżeli chodzi natomiast o samą formę tej wysokoenergetycznej przekąski, jak podpowiada już sama nazwa – jest to najczęściej produkt o lekko płynnej konsystencji, faktycznie najbardziej zbliżonej do żelu. Aspekt ten działa zdecydowanie na jego korzyść, ponieważ jedną z najważniejszych kwestii odnośnie korzystania z takich wspomagaczy energetycznych jest łatwość ich spożycia i możliwość zrobienia tego w jak najkrótszym czasie, nie narażając się na ewentualny negatywny wpływ na rezultat sportowy.

Zasada działania żeli energetycznych również jest dosyć łatwa do zrozumienia, szczególnie gdy mamy już świadomość, z jakimi substancjami tak naprawdę mamy do czynienia. Jak powszechnie wiadomo, ze wszystkich substancji jakie człowiek dostarcza swojemu organizmowi wraz z pożywieniem, to właśnie węglowodany są głównym składnikiem odpowiadającym za odpowiednią podaż energii. Innymi słowy, węglowodany pełnią funkcję swoistego “paliwa”, które daje nam siłę konieczną do prawidłowego funkcjonowania. Bardzo ważną cechą żeli energetycznych, a jednocześnie ogromną ich zaletą, jest fakt, iż łączą w sobie zarówno cukry proste, jak i złożone. Po spożyciu określonej dawki węglowodanów w postaci żelu energetycznego, organizm przetwarza je na glikogen, który napędza mięśnie do intensywniejszego działania. Połączenie cukrów prostych ze złożonymi sprawia, że proces ten odbywa się w dwóch etapach. Węglowodany proste uwalniają energię błyskawicznie, a co za tym idzie – poprzez natychmiastowy bodziec organizm otrzymuje natychmiastowy zastrzyk nowych sił. Węglowodany złożone natomiast rozkładają się nieco wolniej niż cukry proste, przez co stanowią niejako magazyn zapasowej energii uwalniany z czasem, pozwalający na kontynuowanie wysiłku przez dłuższy czas. Wiadomo jednak, że zasoby energetyczne w końcu się wyczerpią, dlatego tak istotne jest, aby podczas długotrwałego treningu były one regularnie uzupełniane.   

Żel energetyczny BioTechUSA Energy Gel Pro 60g

Duży wybór żeli energetycznych znajdziesz tutaj

Jakie są rodzaje żeli energetycznych i co je od siebie różni?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów żeli energetycznych, co często wiąże się z problemem dotyczącym wyboru produktu, który będzie najbardziej odpowiedni dla danej osoby. Niestety, nie istnieje żaden konkretny produkt, który idealnie sprawdzi się u każdego, dlatego w wielu przypadkach znalezienie swojego faworyta musi zostać poprzedzone drogą pokonywaną na zasadzie metody prób i błędów. Aby spróbować nieco ułatwić sobie to zadanie, warto skupić się na kilku kwestiach, którymi żele mniej lub bardziej popularnych firm mogą się od siebie różnić.

Po pierwsze – i najważniejsze – należy dokładnie zapoznać się ze składem konkretnego produktu. W przypadku składników, na podjęcie ostatecznej decyzji mogą mocno wpłynąć dodatki, np. w postaci kofeiny, która jest substancją wyjątkowo cenioną przez wielu sportowców. Kolejny aspekt to konsystencja, choć przeważnie nie obserwuje się tutaj znacznych odchyleń od standardowej formy. Następna kwestia to smak, którego dobór zwyczajnie wymaga przetestowania interesujących nas wariantów. Na koniec warto przyjrzeć się samemu opakowaniu, gdyż duże znaczenie ma jego poręczność oraz wygoda i łatwość otwarcia/rozpakowania produktu.

Żel energetyczny Nutrend Carbosnack 55g

Żel energetyczny Nutrend kupisz tutaj

Kto i dlaczego powinien zaopatrzyć się w żele energetyczne?

Zgodnie z tym, co zostało zaznaczone już na początku niniejszego artykułu, żele energetyczne raczej nie należą do kategorii produktów, które przeznaczone są dla każdego. Głównym celem ich spożycia jest bowiem dostarczenie organizmowi dużej dawki energii w możliwie najkrótszym czasie. Większość osób zwyczajnie nie potrzebuje tego typu doładowania, ponieważ taka konieczność powstaje w momencie, gdy organizm zostaje narażony na długotrwały, intensywny wysiłek. Grupą docelową producentów żeli energetycznych są zatem głównie profesjonalni atleci uprawiający przede wszystkim sporty wytrzymałościowe. Dlatego też tak często spotykane są żele energetyczne dla kolarzy, czy też żele energetyczne dla biegaczy, którzy zarówno podczas regularnych treningów, jak i na zawodach sportowych, traktują je jako niezbędny element wyposażenia, przyczyniający się do uzyskiwania imponujących wyników i bicia rekordów. 

W związku z powyższym, wiele osób zadaje sobie pytanie, czy żele energetyczne przeznaczone są wyłącznie dla sportowców. Odpowiedź może wydawać się nieco niejednoznaczna, jednakże kwestią kluczową jest tutaj sama aktywność fizyczna, a nie – jak niektórzy błędnie twierdzą – poziom zaawansowania. Stosowanie żeli energetycznych dla biegaczy polecane jest więc nie tylko profesjonalistom, lecz także osobom biegającym dla przyjemności, a także dopiero wdrażającym się w świat biegów długodystansowych. Sytuacja wygląda niemal identycznie w przypadku żeli energetycznych dla kolarzy – nawet gdy nie bierzemy udziału w ogólnokrajowych czy międzynarodowych zawodach, a sport nie stanowi naszego źródła utrzymania, podczas pokonywania wielokilometrowych tras, warto zaopatrzyć się w tego typu produkty, które mogą okazać się prawdziwym wybawieniem w kryzysowym momencie.

ćwiczący mężczyzna

Promaker Isolate Odżywka Białkowa