Filtruj według

Smaki

Smaki

Dostępność

Dostępność

Marka

Marka

Cena

Cena

  • 6,00 zł - 208,00 zł

Kreatyny

 Kreatyna to bez wątpienia najbardziej popularny suplement wśród osób trenujących. Składa się z glicyny, argininy oraz metioniny i syntetyzowana jest w ludzkim organizmie między innymi w wątrobie, nerkach i trzustce.  Kwas betametyloguanidynooctowy, bo taka jest pełna nazwa owego związku, działa na wielu płaszczyznach i przynosi wiele benefitów - o czym już za chwilę. 

 Pierwszą zaletą suplementacji jest poprawa siły mięśniowej [1, 2]. Nie jest to szczególnie skomplikowany mechanizm. Wiążę się on bowiem ze wzrostem stężenia fosfokreatyny w komórkach mięśniowych, co w konsekwencji przyczynia się do efektywniejszego poziomu regeneracji adenzyno-5′-trójfosforanu, wytwarzanego w mitochondriach. Jest to swoiste paliwo dla naszego organizmu i jednocześnie podstawowy nośnik energii. Dorosły człowiek w ciągu dnia syntetyzuje i zużywa około 85 kilogramów ATP [3]! To oczywiście fakt niewielu osobom wiadomy, ale ukazuje jak bardzo istotne są sprawy systemu fosfagenowego i uświadamia nam, dlaczego warto go wspierać.

 Kolejną korzyścią, jaką możemy się cieszyć suplementując kreatynę jest wzrost czystej masy mięśniowej [4, 5]. Myślę, że to cel większości bywalców siłowni. Skuteczność związku na tym polu nie ulega wątpliwości. Nie chciałbym również, aby artykuł był traktowany jako nudny i przepełniony naukowymi terminami “bełkot”, zatem oszczędzę sobie obszerne opisy mechanizmów poszczególnych skutków. 

 Przejdźmy więc do następnej zalety. Jest nią poprawa funkcji kognitywnych [6,8], a także stanu psychicznego u osób z zalążkami depresji [7]. Literatura pokazuję, że osoby z niższym poziomem kreatyny w mózgu ( gdzie swoją drogą również jest syntetyzowana ), mają niestety niższy poziom inteligencji [8]. Zatem oprócz poprawy wyników sportowych, możemy odczuć również poprawę jakości naszej pracy ( zakładając, że jest umysłowa ) i pamięci. To niepodważalna przesłanka mówiąca o kreatynie, jako suplemencie dla wszystkich. I rzeczywiście tak jest! Suplementacja może nawet przedłużyć życie [9], a to z powodu zwiększenia zapasów karnozyny, nierzadko spożywanej przez osoby starsze. Przedłużenie życia dzięki kreatynie jest póki co udowodnione poprzez badanie na szczurach, jednakże to wyłącznie przez terminowość ( przeprowadzenie takowego “doświadczenia” na ludziach byłoby wręcz niemożliwe ).

 Kreatyna skraca czas gojenia się ran i uszkodzeń mięśni [10]. Poprawia wyniki sprinterskie [11]. Ma swoje zastosowanie również w sportach wytrzymałościowych [12]. Wiążę się to z opcjonalną poprawą wydajności ze względu na superkompensację glikogenu [13], który jest paliwem mięśniowym w pracy trwającej dłuższy czas - na przykład bieg na 3000 metrów.

 Kreatyna, wbrew obiegowym mitom, dla ludzi zdrowych jest w każdym aspekcie stu procentowo bezpiecznym suplementem [14]. Nie “niszczy nerek”, co bywa często błędnie powtarzane - takie zjawisko możemy zaobserwować jedynie u osób już z wcześniej nabytymi problemami. Z kolei częste wizyty w toalecie podczas suplementacji są spowodowane zbyt dużą podażą związku, którego nadmiar organizm następnie musi wydalić ( z moczem ). 

 Pojawiają się kolejne pytania - jaką formę stosować, kiedy stosować, z czym, ile i w proszku czy w kapsułkach? Odpowiedzi są bardzo proste. Otóż w każdej formie, niezależnie czy będzie to monohydrat, jabłczan, chlorowodorek, mamy ten sam związek - kreatynę ( zatem mitem będzie, że jedna forma “zalewa” bardziej lub mniej, bo substancja czynna jest ta sama, a stopień retencji wody zależy od nasycenia - stąd inne subiektywne odczucia ). Różnicę robią natomiast substancje pomocnicze, ponieważ posiadają odmienne właściwości i delikatnie manipulują działaniem produktu. Na pierwszy rzut pójdzie jabłczan kreatyny. To produkt występujący pod nazwą TCM, czyli tri creatine malate. Oznacza to proporcję monohydratu kreatyny do kwasu jabłkowego w postaci 3:1. Jabłczan kreatyny jest bardzo ciekawym produktem. Jak wiemy, transport kreatyny jest insulinozależny. Sam kwas jabłkowy to z kolei metabolit glukozy ( cukru - więc stymuluje trzustkę i wydzielanie insuliny ). Produkt jest bardziej bio-dostępny i w mniejszej ilości przekształca się w niepotrzebną kreatyninę. Mimo, że w 6 gramach jabłczanu 3:1 będziemy mieli mniej kreatyny niż w identycznej ilości samego monowodzianu - uzyskamy podobny stopień nasycenia ze względu na lepszą stabilność jabłczanu.
Monohydrat kreatyny to z kolei najbardziej popularna i najtańsza forma. Jest jednocześnie najlepiej przebadana. Składa się z cząsteczki wody połączonej z cząsteczką kreatyny. Nie wykazuje dodatkowych korzyści dzięki substancjom pomocniczym, które posiada jabłczan czy orotan, aczkolwiek niczym nie odbiega w samym działaniu. 

 Na rynku powstają coraz nowsze produkty, takie jak kre-alkalyn, cytrynian czy pirogronian. Wybór jest bardzo duży, jednakże wbrew pozorom zwykły monohydrat pozostaje najbardziej racjonalny. Wszystkie formy dadzą bardzo zbliżony efekt, zatem warto kierować się ceną i kupić to, co wyjdzie najkorzystniej. Wyjątkiem są osoby z problemami żołądkowymi, u których zaleca się włączyć jabłczan.

 Kiedy wiemy co i dlaczego stosować, odpowiemy sobie na pytanie kiedy. Generalnie w dni wolne od treningu pora nie ma większego znaczenia. Natomiast w dni treningowe, warto spożywać suplement po jednostce [15], gdy komórki zużyły swoje zapasy i chętniej przyjmą nowe molekuły, aby uzupełnić straty. Najlepiej spożyć kreatynę wraz z węglowodanami - z powodu wcześniej wspomnianej zależności od insuliny [16]. Optymalna dawka wynosi od 5 do 8 gramów każdego dnia. Nie ma różnicy czy będzie to w kapsułkach czy w proszku. Są to wyłącznie nośniki substancji i nie wpływają w jakikolwiek sposób na rzeczywiste działanie. 

 Tyle ode mnie w dzisiejszym artykule. 

Rodzaje kreatyn

Jabłczan kreatyny (TRI-CREATINE MALATE) - CM3  jest cząsteczką stworzoną z jabłczanu oraz trzech cząsteczek kreatyny. Takie połączenie pomaga podnieść poziom energii, jako że jabłczan jest wykorzystywany w cyklu Krebsa. Dodatkowym bonusem jest podniesienie stopnia rozpuszczalności, zniesienie problemów żołądkowych oraz ułatwienie resyntezy ATP.

Azotan kreatyny (CREATINE NITRATE) ma tę ogromną zaletę, że został sprzężony ze związkiem poszerzającym naczynia krwionośne, dzięki czemu zyskujemy lepszy transport cząsteczki do mięśni oraz większą pompę mięśniową. Podwójny efekt wypełnienia mięśni (zarówno wodą, jak i zwiększonym przepływem krwi) daje lepsze efekty niż każdy z tych produktów zastosowany oddzielnie.

Chlorowodorek kreatyny (CREATINE HYDROCHLORIDE) to jedna z najbardziej skoncentrowanych form związku, która doskonale rozpuszcza się w wodzie i niezwykle silnie pobudza procesy anaboliczne. Co niezwykle istotne, nie powoduje podrażnień przewodu pokarmowego i nie wiąże wody pod skórą.

Ester etylowy kreatyny (CREATINE ETHYL ESTER) wymaga o połowę mniejszej efektywnej dawki niż monohydrat kreatyny, nie potrzebuje cukru do transportu ani fazy ładowania. Prowadzi do rozwoju twardej masy mięśniowej wysokiej jakości.

Glukonian kreatyny (CREATINE GLUCONATE) dostarcza cząsteczki glukozy, która wraz z kreatyną wspomaga proces resyntezy ATP. Ponadto takie połączenie szybciej się wchłania w przewodzie pokarmowym i dodatkowo stymuluje produkcję anabolicznej insuliny.

Alfaketoglutaran kreatyny (CREATINE ALPHA-KETOGLUTARATE) to połączenie w jednej molekule cząsteczki kreatyny i alfaketoglutaranu, jednego z intermediatów biosyntezy L-glutaminy w organizmie, wykorzystywanym także w metabolizmie węglowodanów. Taki zestaw wchłania się lepiej i w większym stopniu wysyca mięśnie kreatyną.

Orotan kreatyny (CREATINE OROTATE) znosi symptomy zmęczenia dzięki zastosowaniu cząsteczki kwasu orotowego, który zwiększa poziom ATP na trzech szlakach biochemicznych jednocześnie. Oprócz tego, że stosowanie tej formy zwiększa poziom kreatyny w mięśniach, to także ułatwia proces jej konwersji do aktywnej fosfokreatyny.

Główne zasady działania kreatyny:

1.       Podtrzymanie właściwego poziomu ATP dzięki nagłej refosforylacji ADP do ATP przy udziale fosfokreatyny. Jest to szczególnie istotne w okresie pomiędzy sesjami treningowymi lub w trakcie stosowania techniki rest-pause.

2.       Wspomaganie resyntezy fosfokreatyny. Wolna kreatyna oraz fosfokreatyna zwiększają transport wysokoenergetycznych fosforanów z mitochondriów (centrów energetycznych komórki) do cytozolu (płynny składnik cytoplazmy wypełniającej wnętrze komórki). W związku z tym ATP wyprodukowane przez metabolizm tlenowy w mitochondriach może służyć jako paliwo w cytozolu w trakcie intensywnych treningów anaerobowych o charakterze glikolitycznym (bazujących na beztlenowym metabolizmie glukozy), takich jak sprint, CrossFit, kulturystyka, treningi MMA.

3.       Fosfokreatyna pomoże redukować zakwaszenie mięśni przez buforowanie jonów hydroniowych (H3O+) – hydroliza fosfokreatyny „pożera” jony hydroniowe.

4.       Produkty hydrolizy fosfokreatyny – fosfor nieorganiczny i wolna kreatyna – mogą wspomóc rozpad węglowodanów (glikolizę) w mięśniach, co skutkuje zwiększonym zapasem energii w trakcie ciężkiego treningu.

5.       Kreatyna może stymulować syntezę protein w mięśniach, skutkiem czego następuje przyrost suchej masy mięśniowej.

6.       Zwiększanie uwodnienia komórki mięśniowej, co wpływa bezpośrednio na jej anabolizm, jako że środowiskiem wszystkich przemian metabolicznych jest woda. Prawidłowo nawodniona komórka mięśniowa wykazuje większą siłę i zdolność do hipertrofii (wzrost rozmiaru). To ostatnie zjawisko jest także pośrednio nasilane przez suplementację kreatyną, gdyż zwiększony tonus mięśniowy (napięcie mięśni) wywołany napływem wody do wnętrza komórki ułatwia wystąpienie mikrourazów, zwłaszcza podczas serii ekscentrycznych.

7.       Udowodniono, że kreatyna jest także naturalnym inhibitorem (czynnikiem hamującym) miostatyny – białko, które uniemożliwia rozbudowę masy mięśniowej. Ponadto kreatyna zwiększa wydzielanie IGF-1 – potężnego hormonu anabolicznego wytwarzanego przez wątrobę. Dzięki tym dwóm zjawiskom możemy dojść do wniosku, że składnik ten nie tylko zwiększa poziom suchej masy mięśniowej, ale zapobiega także utracie masy mięśniowej związanej z wiekiem.

Jest 95 produktów.

Pokazano 1-66 z 95 pozycji

Aktywne filtry

Kreatyny

Kreatyna Ostrovit TCM 1250 180tab

Recenzje: 0

Kreatyna-Ostrovit TCM 1250-połączenie kwasy jabłkowego z cząsteczką kreatyny w jednej tabletce z niewiarygodnie wysokim stężeniem na jedną tabletkę. Stosunek 1:3 bedzie idealna formą dla osób chcących uzyskać sucha masę mięśniową. 

24,90 zł
Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie

Kreatyny

Kreatyna Ostrovit TCM 1250 400kaps

Recenzje: 0

Kreatyna-Ostrovit TCM 1250-połączenie kwasy jabłkowego z cząsteczką kreatyny w jednej tabletce z niewiarygodnie wysokim stężeniem na jedną tabletkę. Stosunek 1:3 bedzie idealna formą dla osób chcących uzyskać sucha masę mięśniową. 

54,90 zł
Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie

Kreatyny

MONOHYDRAT KREATYNY UNIVERSAL CREATINE 200G + 200G

Recenzje: 0

Universal Creatine to świetny, wysoko mikronizowany monohydrat kreatyny. Nie zawiera zbędnych dodatków, a w puszcze mamy najczystszą formę monohydratu kreatyny - najlepiej przebadanego i potwierdzonego w działaniu. Pomaga inicjować syntezę protein oraz zwiększa zapasy fosfokreatyny w naszym organizmie, co bezpośrednio przyczynia się do lepszej regeneracji...

49,00 zł
Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie

Zestawy Promocyjne

IDEALNY ZESTAW DLA MĘŻCZYZNY: Promaker Gold Creatine 500g + Promaker Gold WPC 800g + AAKG 250g + Cytrulina 250g

Recenzje: 0

IDEALNY ZESTAW DLA MĘŻCZYZNY, KTÓRY ŚWIETNIE SPRAWDZI SIĘ JAKO PREZENT.PROMAKER Gold Creatine to idealny produkt, najwyższej jakości stworzony dla najbardziej wymagających sportowców. Jest to jeden z najlepiej przebadanych oraz najpopularniejszych suplementów na rynku;PROMAKER Gold WPC80 to odżywka białkowa najwyżej jakości, wspierająca odbudowę mięśni i...

169,00 zł
Dostępny

Indeks: 5902444701428

Zestawy Promocyjne

Zestaw Real Pharm Size Grow 675 g + Real Pharm Real Whey 100 700 g

Recenzje: 0

Size Grow zwiększa tempo syntezy białek, aktywnie wpływa na zahamowanie katabolizmu mięśniowego, pozwala lepiej nawodnić komórki mięśniowe oraz wykazuje działanie ochronne, niszcząc wolne rodniki tlenowe, wspomaga prawidłowe działanie układu krwionośnego, zmniejsza negatywny wpływ stresu na funkcjonowanie całego organizmu, pozwala kontrolować poziom...

175,00 zł
Obecnie brak na stanie

Indeks: 5907368875361

Jabłczan kreatyny

KREATYNA ACTIVLAB TCM POWDER 500 g

Recenzje: 0

ActivLab TCM POWDER - Jest to jedna z najlepszych form kreatyny. Jabłczan kreatyny dobrze wykorzystany przynosi znakomite rezultaty. Poprawa siły, zwiększenie masy mięśniowej. Jest to znany suplement od wielu lat jednak został lekko zapomniany. Nie ma nic lepszego niż porcja TCM około treningowo by poprawić swoje wyniki. 

41,90 zł
Dostępny

Zestawy Promocyjne

ZESTAW NA ODZYSKANIE MASY: 7Nutrition Bodybuilder 3kg + Promaker Gold Creatine 500g

Recenzje: 0

7NUTRITION Bodybuilder to produkt specjalnego przeznaczenia żywieniowego będący połączeniem węglowodanów oraz białek najwyżej jakości. PROMAKER Gold Creatine to idealny produkt, najwyższej jakości stworzony dla najbardziej wymagających sportowców. Jest to jeden z najlpiej przebadanych oraz najpopularniejszych suplementów na rynku.

129,00 zł
Dostępny

Zestawy Promocyjne

UNS Econo 1800 Zestaw

Recenzje: 0

UNS WPC Econo Środek specjalnego przeznaczenia żywieniowego stosowany w stanach zwiększonego zapotrzebowania organizmu, zwłaszcza sportowców, przy intensywnym wysiłku fizycznym.Nitrox jest przed treningowym stackiem zawierającym unikalne składniki aktywujące i stymulujące kondycję tlenowo azotową (NO NITRITE OXIDE) odpowiada za prędkość komunikacji między...

185,00 zł 149,00 zł
Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie

Mieszanka, STACK

Kreatyna TREC Crea9 Xtreme Powder 180g

Recenzje: 0

TREC Crea9 Xtreme Powder to zaawansowany matrix (mix) kreatynowy łączący w sobie aż 9 różnych form kreatyn, dla maksymalnych efektów! Wspomaga budowanie siły i wytrzymałości mięśni; obok najpopularniejszych na rynku rodzajów kreatyn (jabłczan, monohydrat) preparat zawiera również te najnowsze i najbardziej zaawansowane (chlorowodorek, orotan);

49,00 zł
Dostępny

Mieszanka, STACK

Kreatyna Muscle Care Crea Matrix 300g

Recenzje: 0

CREA MATRIX Muscle Care jest suplementem diety wzbogacającym dietę aktywnych osób w kompleksowe połączenie trzech źródeł kreatyny – monohydratu kreatyny, jabłczanu kreatyny oraz chlorowodorku kreatyny, które wspólnie dają maksymalny efekt.

59,00 zł
Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie

Monohydrat kreatyny

Kreatyna UNS MONO 600 g

Recenzje: 0

- Wspiera efektywny przyrost beztłuszczowej masy mięśniowej, - zapewnia szybki zastrzyk energii podczas intensywnego wysiłku, - ułatwia regenerację między wymagającymi seriami ćwiczeń, - posiada świetny stosunek jakości do ceny.

59,00 zł
Dostępny

Przed treningiem

Stack kreatynowy Beltor G.R.O.M. 480g

Recenzje: 0

Komu polecany jest stack przedtreningowy G.R.O.M.G.R.O.M. polecany jest wszystkim sportowcom dyscyplin siłowych, szybkościowych i wytrzymałościowych. Suplement stanowi niezbędne wsparcie nawet w czasie najbardziej wymagających okresów treningowych.

119,00 zł
Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie

Przed treningiem

Stack kreatynowy Beltor G.R.O.M. 240g

Recenzje: 0

Komu polecany jest stack przedtreningowy G.R.O.M.G.R.O.M. polecany jest wszystkim sportowcom dyscyplin siłowych, szybkościowych i wytrzymałościowych. Suplement stanowi niezbędne wsparcie nawet w czasie najbardziej wymagających okresów treningowych.

69,00 zł
Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie

Przed treningiem

Stack kreatynowy Beltor G.R.O.M. 30 kaps

Recenzje: 0

Komu polecany jest stack przedtreningowy G.R.O.M.G.R.O.M. polecany jest wszystkim sportowcom dyscyplin siłowych, szybkościowych i wytrzymałościowych. Suplement stanowi niezbędne wsparcie nawet w czasie najbardziej wymagających okresów treningowych.

14,00 zł
Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie

Indeks: 5901330056215

Monohydrat kreatyny

Kreatyna DNA MONO 500g

Recenzje: 0

DNA Your Supps™ Mono w postaci 95-procentowego monohydratu kreatyny należy do grupy najczystszych, najlepiej przyswajalnych i najskuteczniejszych preparatów keratynowych na rynku.

26,00 zł
Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie

Indeks: 0000003910

Monohydrat kreatyny

Kreatyna Real Pharm CREATINE 500G

Recenzje: 0

Stosowanie Creatine Real Pharm 500g to najszybszy sposób na poprawę efektywności każdego treningu, zarówno w przypadku osób zawodowo, jak i amatorsko uprawiających sport. Postaw na jakość oraz doskonałą biodostępność aktywnych składników suplementu, które pozwolą Ci szybko zbudować idealną muskulaturę, poprawią siłę oraz wytrzymałość, a także staną się...

59,00 zł
Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie

Indeks: 5902444701428

Mieszanka, STACK

Kreatyna Real Pharm Size Grow 675g

Recenzje: 0

Size Grow zwiększa tempo syntezy białek, aktywnie wpływa na zahamowanie katabolizmu mięśniowego, pozwala lepiej nawodnić komórki mięśniowe oraz wykazuje działanie ochronne, niszcząc wolne rodniki tlenowe, wspomaga prawidłowe działanie układu krwionośnego, zmniejsza negatywny wpływ stresu na funkcjonowanie całego organizmu, pozwala kontrolować poziom...

119,00 zł 90,00 zł
Obecnie brak na stanie