EAA
Aminokwasy EAA - Najlepsze Aminokwasy Egzogenne | ŚwiatSupli

EAA

 EAA, czyli essential amino acids. Po co i dlaczego? Będzie to tematem przewodnim dzisiejszego tekstu. Na początek chciałbym rozwinąć czym właściwie są owe aminokwasy, ponieważ ostatnimi czasy możemy usłyszeć wiele sprzecznych sobie opinii i twierdzeń. Generalnie aminokwasy to z punktu widzenia chemii organiczne związki chemiczne ( w swoich molekułach posiadają węgiel ) z zasadową grupą aminową i kwasową karboksylową. Jak wiadomo - wiele to nie mówi, zatem prostszym językiem, w organizmie aminokwasy są “cegiełkami” do budowy danych struktur. Każde białko składa się z aminokwasów, których sumarycznie istnieje aż dwadzieścia. Dzielą się one na endogenne, czyli syntetyzowane w ludzkim ciele oraz egzogenne, które musimy dostarczać wraz z pożywieniem. Wyróżniamy także między innymi aminokwasy rozgałęzione, a więc leucynę, walinę i izoleucynę ( branched chain amino acids - BCAA ) należące do grupy egzogennych. 

 Aminokwasy egzogenne to 10 “cegiełek”, w tym dwie względnie egzogenne, czyli wytwarzane w ludzkim organizmie, jednakże czasem w niewystarczającej ilości - należałoby dostarczać takowe z pożywieniem. 

 Zwykle trenujemy od dwóch do nawet trzech godzin po posiłku. Synteza protein, jako jeden z najważniejszych procesów dla osób uczęszczających na siłownię, opada do wyjściowego poziomu właśnie po okresie około trzech godzin [1]. Więc ostatecznie, gdy przychodzi pora treningu jako czegoś, co ma stymulować do wzrostu najmocniej - synteza protein jest można powiedzieć zerowa. Na pomoc przychodzi EAA, czyli tak jak wspomniałem we wcześniejszych akapitach - aminokwasy nie produkowane w naszych ciałach. Przy odpowiednio dużej dawce, maksymalnie możliwie inicjują proces syntezy protein. Są to porcje rzędu około 30 gramów proszku, natomiast ekonomiczniejszą wersją będzie użycie 10-15 gramów i dodanie do tego 2-3 gramów leucyny - podziała tak samo dobrze i synteza protein osiągnie swój szczyt [2]. Dodatek leucyny do EAA, czyli zwiększenie jej stężenia w produkcie poprawia działanie o około 33%, ponieważ o tyle mocniej zwiększa syntezę protein w porównaniu do EAA z niższą zawartością leucyny [3].  

 Aby możliwe maksimum osiągnąć wraz z posiłkiem musimy spożyć od 30 do 40 gramów białka [4]. Najlepiej jeśli proteiny będą ze źródeł zwierzęcych, ponieważ wykazują znaczną przewagę nad roślinnymi [5].

 Po tym wszystkim można pomyśleć, że skoro szejk proteinowy czy kawałek kurczaka podziała tak jak droższe EAA, to po co przepłacać? Realia są niestety inne - aminokwasy egzogenne, jako gotowe już cegiełki trafiają do krwiobiegu praktycznie natychmiastowo, natomiast białka z posiłku muszą zostać wpierw “rozbite” na aminokwasy, a sama wołowina czy odżywka białkowa wpierw strawiona. Posiłek jedzony niemal przed jednostką może sprawiać dyskomfort i przyczynić się do wizyty w toalecie. EAA z kolei nie obciąża układu pokarmowego.

 Rozsądne jest stosowanie suplementacji aminokwasów nie tylko przed, a także w trakcie treningu - odpowiednia będzie gramatura identyczna jak w przypadku suplementacji pre-workout, zatem jest to od 10 do 15 gramów EAA i od 2 do 3 gramów samej leucyny, która również należy do grupy egzogennej, jednak w gotowym stacku jest jej zbyt mało. Jeżeli dodamy do tego węglowodany najlepiej w postaci samej dekstrozy - efekty mogą być bardzo zaskakujące.

  Rezultat takiego połączenia to około 27% mniejszy wyrzut kortyzolu w trakcie treningu i do 48 godzin po [6]. Takowa suplementacja potrafi podwyższyć wzrost masy mięśniowej o 2 kilogramy w czasie 3 miesięcy [6]. Grupa placebo w badaniu, na którym opieram swoje tezy zbudowała w tym czasie 2 kilogramy - osoby stosujące EAA i węglowodany zanotowały wzrost 4 kilogramów, co oznacza dwukrotnie ( !!! ) lepsze efekty [6]. Sam efekt możemy dodatkowo spotęgować dodając do zestawu glutaminę [7], jednak będzie miało to zastosowanie tylko u osób naprawdę ciężko trenujących - i nawet tutaj będzie bardzo drobiazgowe, co nie zmienia faktu, że warto jest o tym wspomnieć.

Dochodzi jeszcze temat samych rozgałęzionych aminokwasów. Jak już wiemy, należą one do grupy egzogennych, zatem kupując EAA mamy w składzie także BCAA - pisząc kolokwializmami. Aminokwasy rozgałęzione podnoszą syntezę protein o 22% [8], zatem nie tylko w teorii, a również w praktyce potwierdzonej badaniami wypadają gorzej. 

 Podsumowując, EAA jest użytecznym suplementem i może przyczynić się do poprawy naszych wyników sportowych. Wykazuje wiele ciekawych benefitów i nie bez powodu zdobywa coraz większą popularność. Synteza protein to z kolei kluczowy czynnik determinujący wzrost masy mięśniowej, dlatego tak bardzo należy o nią dbać. 

Jest 19 produktów.

Pokazano 1-19 z 19 pozycji

Marka: OstroVit

Aminokwasy OstroVit EAA Supreme Pure 200g

Recenzje: 0

OstroVit Supreme Pure EAA to aminokwasy egzogenne, których organizm nie jest sam w stanie syntezować. Są niezbędnę do regeneracji oraz budowy tkanki mięniowej. EAA w tak kompleksowym składzie 100g aminokwasów na 100g produktu gwarantuje nam regenerację na najwyższym poziomie. 

Cena 25,00 zł
Więcej
Dostępny

Marka: OstroVit

Aminokwasy OstroVit EAA Supreme Pure 400g

Recenzje: 0

OstroVit Supreme Pure EAA to aminokwasy egzogenne, których organizm nie jest sam w stanie syntezować. Są niezbędnę do regeneracji oraz budowy tkanki mięniowej. EAA w tak kompleksowym składzie 100g aminokwasów na 100g produktu gwarantuje nam regenerację na najwyższym poziomie. 

Cena 40,00 zł
Więcej
Dostępny

Marka: Rule 1 Proteins

Aminokwasy RULE 1 R1 Pre Amino 249g 30 PORCJI

Recenzje: 0

RULE 1 R1 Pre Amino to preparat do stosowanie przed i w trakcie treningu dostarczający aminokwasów EAA oraz energii z naturalnych źródeł; zawiera substancje odpowiedzialne za podniesienie efektywności treningu i efektywność ćwiczeń - między innymi zastrzeżoną formułę CarnoSyn®;

Cena 79,00 zł
Więcej
Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie

Marka: Scivation

Aminokwasy SCIVATION Xtend BCAAs 384-415g

Recenzje: 0

SCIVATION Xtend BCAAs to środek specjalnego przeznaczenia żywieniowego zawierający w składzie najwyższej jakości aminokwasy rozgałęzione BCAA, a także dodatkowe składniki wspierające aktywność i funkcjonowanie organizmu oraz wsparcie w wysiłku.

Cena 84,99 zł
Więcej
Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie

Marka: OLIMP Sport Nutrition

Aminokwasy OLIMP Salmon 12000 Mega Tabs 300tab

Recenzje: 0

OLIMP Salmon 12000 Mega Tabs szukasz alternatywy dla standardowych aminokwasów? Olimp wychodzi z  przełomowym rozwiązaniem jakim są aminokwasy z łososia które powstają z najwyżej klasy hydrolizat białka łososia północnoatlantyckiego. Najbardziej zawansowana forma aminokwasów już dostępna na rynku!

Cena 144,72 zł
Więcej
Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie

Marka: HI-TECH Pharmaceuticals

Aminokwasy HI-TECH Off the Chain 300g

Recenzje: 0

HI-TECH Pharmaceuticals Off the Chain to preparat z aminokwasami wzbogacony o substancje wspomagające - zawiera składniki wspomagające wysiłek, koncentrację, a stosowanie preparatu może znacznie przyczynić się do poprawy osiągów sportowych; UWAGA: tylko dla zaawansowanych i zahartowanych trenujących, w szczególności wyczynowców;

Cena 145,80 zł
Więcej
Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie

Indeks: 5999076220571

Marka: BioTechUSA

Aminokwasy BioTechUSA EAA Zero 330g

Recenzje: 0

BIOTECH EAA Zero 330g 8400 mg egzogennych aminokwasów Bez cukru * stosunek aminokwasów zalecany przez WHO** *Dotyczy gotowych koktajli przygotowanych na bazie wody.**stosunek aminokwasów zawartych w produkcie odpowiada zaleceniom WHO.

Cena 75,49 zł
Więcej
Dostępny

Marka: BioTechUSA

Odżywka białkowa Biotech Iso Whey Zero 2270g + EAA ZERO 330 g + t-shirt losowo

Recenzje: 0

Biotech USA Iso Whey Zero jest wysoce cenionym suplementem diety, składającym się z protein pochodzących z WPI. Synteza zarówno tych, jak i tysięcy innych białek w organizmie zależy od dostępności aminokwasówEAA ZERO Jedyne niezbędne!Aminokwasy egzogenne, jak sugeruje nazwa, są niezbędne organizmowi ludzkiemu, który nie potrafi ich wyprodukować sam lub...

Cena 221,50 zł
Więcej
Dostępny

Marka: USP Labs

Aminokwasy USP LABS Modern BCAA+ 535g

Recenzje: 0

Modern BCAA+ to środek uzupełniający dietę w mikronizowane aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach (BCAA) – leucynę, izoleucynę i walinę oraz wzbogacony o l-alanylo-l-glutaminę. 

Cena 117,72 zł
Więcej
Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie

Indeks: 5902232610338

Marka: OstroVit

Aminokwasy OSTROVIT Pre-Amino 400g

Recenzje: 0

OstroVit PRE-AMINO to produkt stworzony z myślą o sportowcach, którzy chcą osiągnąć więcej. Starannie dobrana kompozycja składników, została stworzona specjalnie by osiągać maksymalne efekty.

Cena 53,99 zł
Więcej
Dostępny

Indeks: 5901330065347

Marka: OLIMP Sport Nutrition

Aminokwasy OLIMP Amino EAA Xplode 520g

Recenzje: 0

OLIMP Amino EAA Xplode to matrix aminokwasowy przeznaczony do stosowania okołotreningowego w celu wsparcia procesów energetycznych, a także ograniczenia niechcianego katabolizmu; zawiera esencjonalne aminokwasy egzogenne (EAA) z dodatkiem aminokwasów rozgałęzionych (BCAA), a także l-tryptofan, niacynę czy pirydoksynę (witamina B6);

Cena 75,00 zł
Więcej
Dostępny

Śledź nas na Facebooku