- Suplementy i Odżywki
- Odchudzanie
- Witaminy i Zdrowie
- Witaminy
- Minerały
- Zdrowie
- Odporność
- Adaptogeny
- Dobry Sen
- Omega 3 / Omega 3-6-9
- Pamięć i Koncentracja
- Trawienie
- Probiotyki
- Detox i Antyoksydanty
- Cholesterol
- Regeneracja Wątroby
- Skóra, Włosy i Paznokcie
- Stres i Nerwy
- Oczy i Wzrok
- Serce i układ Krążenia
- Stawy i Kości
- Rewitalizacja i Odmłodzenie
- Wsparcie w Menopauzie
- Wsparcie Prostaty
- Wspieranie Płodności
- Układ Moczowy
- Układ Oddechowy
- Regeneracja Stawów
- Kobieca Kondycja
- Męska Kondycja
- Naturalne Kosmetyki
- Zdrowa żywność
- Naturalne Kosmetyki
- Akcesoria
- Promocje
- Oferty Last Minute
- Postanowienia noworoczne
Napoje Energetyczne
Ćwiczysz na siłowni? Biegasz w okolicznym parku? A może uprawiasz forsowną gimnastykę w zaciszu własnego domu? Jeśli tak, chyba niejednokrotnie w trakcie intensywnych treningów dopadł Cię nagły spadek energii, który na jakiś czas ostudził Twój zapał do sportowych wyczynów. W takich sytuacjach niezwykle przydatne bywają napoje energetyczne.
Ktoś mógłby spytać: po co konsumować jakieś specjalistyczne preparaty? Czy nie wystarczyłoby po prostu przed większym wysiłkiem fizycznym porządnie się najeść? Otóż niekoniecznie - nawet najwartościowszy posiłek nie zawsze okazuje się wystarczający, gdy zafundujemy naszemu organizmowi ponadprzeciętną dawkę ruchu.
Niezbędną dla sportowców energię dostarczają nie tylko zawarte w żywności kalorie i makroskładniki (czyli białka, tłuszcze czy węglowodany). Ogromną rolę spełniają również specyficzne substancje o unikatowych właściwościach. Wiele z nich zresztą znajdziemy także na swoich talerzach. Witaminy, składniki mineralne, aminokwasy, czy choćby kofeina - to wszystko wchłaniamy podczas codziennych posiłków, albo relaksując się przy filiżance kawy. I na tym moglibyśmy poprzestać, gdyby nasza aktywność fizyczna ograniczała się do okazjonalnych spacerów w umiarkowanym tempie, wypraw na zakupy, domowych porządków i porannego biegu na przystanek autobusowy.
Kiedy zażywamy więcej ruchu, potrzebujemy zwiększonej porcji energetyzujących składników - w takich ilościach, jakich sama dieta nam nie zagwarantuje. Wtedy napoje energetyczne uzupełnią ewentualne niedobory.
Co je różni od zwykłych soków albo koktajli? W przeciwieństwie do nich, zawierają zestaw odpowiednio dobranych substancji o potwierdzonym naukowo wpływie na wydolność organizmu. Najczęściej są to: wspomniana już kofeina (jej dawka w preparacie jest ściśle ustalona, natomiast pijąc kawę, nigdy nie wiemy, ile kofeiny zażyliśmy), aminokwasy - głównie tauryna i arginina, pomagające m.in. budować mięśnie i spalać tkankę tłuszczową oraz inozytol - ważny dla prawidłowego poziomu cukru we krwi, a ten z kolei chroni przez zgubnymi objawami gwałtownych naprzemiennych spadków i wzrostów glukozy. Często dodawane są również ekstrakty roślinne o udokumentowanych właściwościach leczniczych, n.p. żeń-szeń, yerba mate lub zielona herbata.
Warto zauważyć, że składniki napojów energetyzujących pobudzają nie tylko fizycznie, ale również intelektualnie. Należy unikać ich przed snem, natomiast bywają wskazane w przypadku szczególnie wytężonej pracy umysłowej, chociażby przed sesją egzaminacyjną.
Można stosować Energy Drinki, bez obaw o ich potencjalną szkodliwość i czerpać z nich wydatne korzyści, pod warunkiem, że zachowa się umiar. Nawet najzdrowszy produkt, dozowany w przesadnych ilościach, staje się trucizną. Napój energetyczny to dodatek do zbilansowanego jadłospisu - cenny, lecz wyłącznie dodatek. Nie traktujmy go jak zamiennik wody.