ArtykułySporty SiłoweSuplementy diety

Prohormony – działania, skuteczność i efekty uboczne

Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy wybrać sterydy anaboliczne czy prohormony, musisz koniecznie przeczytać nasz najnowszy artykuł blogowy. W jego trakcie pochylimy się nad najczęściej zadawanymi pytaniami. Jeśli zastanawiasz się nad tym, jakie są prohormony i w jaki sposób warto je stosować, to doskonale się składa. Zazwyczaj nie masz odpowiedniej ilości informacji na dany temat, aby skorzystać z dostępnych rozwiązań bez zastanowienia. Dziś wybierzemy najważniejsze za i przeciw dla każdej osoby, która zastanawia się nad zastosowaniem prohormonów.

Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy możesz stawiać swoje kroki w sportach siłowych i kulturystyki, na pewno masz na myśli sposoby, które pomogą Ci osiągać swoje cele. Wiele osób decyduje się na używanie nielegalnych i często niebezpiecznych sterydach. W rzeczywistości jednak możemy skorzystać z produktów pochodnych, które są bezpieczne i noszą nazwę prohormonów.

Co to są prohormony?

Prohormony to substancje, które łatwo pomylić z anabolicznymi sterydami. Niemniej jednak prohormony to oddzielna grupa suplementów, w ramach której możliwe jest znalezienie odpowiednich produktów dla siebie. W przypadku standardowych sterydów na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że Twoje mięśnie mogą rosnąć bardzo szybko, a Ty możesz liczyć na błyskawiczny niemal wzrost swojej siły i wytrzymałości. W takiej sytuacji najpewniej chcesz sięgnąć po takie substancje jak testosteron.

Badania naukowe i doświadczenie kulturystów jasno pokazują, że stosowanie sterydów anabolicznych doprowadzi do wzmocnienia naturalnej zdolności organizmu do przyrostu mięśni, zwiększy Twoją wytrzymałość i doprowadzi do jeszcze lepszej redukcji tkanki tłuszczowej. Niestety w przypadku stosowania sterydów możesz spotkać się z licznymi problemami, które doprowadzą do wielu negatywnych skutków ubocznych.

W przypadku, kiedy obawiasz się o skutki uboczne, a mimo to zamierzasz doprowadzić do jeszcze lepszej syntezy białek mięśniowych, możesz liczyć na prohormony. Istnieje szereg różnic, które doprowadzają do znacznego rozróżnienia sterydów anabolicznych od prohormonów.

Jakie są najważniejsze różnice pomiędzy sterydami a prohormonami?

Istnieje możliwość działania na nasz organizm, poprzez korzystanie z kilku sposobów. Syntetyczne zwiększenie i wzmocnienie mięśni wraz z siłą i wytrzymałością może odbywać się z wykorzystaniem różnych metod. Standardowe sterydy anaboliczne działają jak hormony. Natomiast inne suplementy, w tym wszelkiego rodzaju booster pozwalają na zwiększenie naturalnej produkcji hormonów przez nasz organizm. Z kolei prohormony wpływają na nasze ciało jeszcze w inny sposób. W jaki?

Prohormony to substancje, które pierwszy raz zostały wykorzystane w 1996 roku. Substancje te działają w sposób uzupełniający. To znaczy, że są uzupełnieniem dla posiadanych przez każdego z nas hormonów i pozwalają na zwiększenie ich efektywności.

W ten sposób, kiedy zdecydujemy się na korzystanie z prohormonów możemy liczyć na wytworzenie naturalnych impulsów dla istniejących już hormonów w naszym organizmie. W przypadku poszukiwania sposobu na wytwarzanie większej ilości insuliny w naszym organizmie, prohormonem, którego powinniśmy użyć jest proinsulina. Z kolei w celu zwiększenia wytwarzania testosteronu przez nasz organizm, dobrym wyborem stanie się stosowanie pro-testosteronu.

Zadaniem prohormonów w naszym organizmie jest wzmocnienie działania hormonów, które są wytwarzane przez nasz organizm naturalnie. W ten sposób możemy liczyć na wzmożone efekty naszej ciężkiej pracy nad sylwetką i takie rezultaty, jak między innymi gwałtowny wzrost wytrzymałości, siły, spalania tkanki tłuszczowe, czy przyrost masy mięśniowej.

Prohormony – to znaczy?

W trakcie przyjmowania prohormonów musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nie wprowadzamy żadnych nieznanych i nie produkowanych przez nasz organizm substancji. W ten sposób możemy działać na to, co dzieje się już w naszym organizmie. Przyjmowanie prohormonu doprowadza do jego enzymatycznego przekształcania w hormony anaboliczne.

Enzymatyczne przekształcanie doprowadza do zwiększenia poziomu odpowiednich hormonów i wzrost mięśni. Tak dzieje się na przykład w trakcie przyjmowania pro-testosteronu. Hormon ten jest odpowiedzialny zarówno za wzrost masy mięśniowej, jak również redukcję tkanki tłuszczowej.

Czy prohormony to dobry wybór?

Musisz być świadomy efektów ubocznych, które mogą pojawić się w wyniku przyjmowania prohormonów. Jak każde inne suplementy mogą powodować różne niepokojące objawy, których mógłbyś uniknąć w momencie, jeśli nie zdecydujesz się na ich stosowanie. Prohormony mogą powodować zwiększenie wydzielania się sebum i powstawanie zmian trądzikowych.

Oprócz tego skutkiem ubocznym może okazać się pojawienie się ginekomastii lub powiększenie tkanki piersiowej u mężczyzn. W przypadku złego przyjmowania prohormonów możemy mieć problem z huśtawkami nastroju, a nawet wypracować sobie uszkodzenie wątroby.

W jaki sposób prohormony są przetwarzane w ciele?

Prohormony mogą mieć niepożądane skutki ze względu na sposób ich przetwarzania w ciele. Każdy z nas w swoim organizmie posiada wiele receptorów, które są odpowiedzialne za przetwarzanie hormonów. Mowa o receptorach androgennych, progesteronowych i estrogennych.

W przypadku przyjmowania prohormonów zazwyczaj będziemy mieli styczność z wpływaniem na receptor androgenowy. W ten sposób doprowadzamy do nasilenia cech charakterystycznych dla osób z wysokim poziomem testosteronu – zwiększenie masy mięśniowej, utwardzenie tkanek i poprawa naszej siły i wytrzymałości. Niestety wysoki poziom testosteronu powoduje również problemy, takie jak trądzik, skłonności do agresji, czy wypadanie włosów.

Prohormony działają także na receptory testosteronowe, co wpływa na receptory estrogenowe i progesteronowe. Ze względu na możliwość pojawienia się skutków ubocznych po przyjmowaniu prohormonów, możemy spotkać się z częstym zakończeniem cyklu i przechodzeniem na PCT. W czasie tym mamy za zadanie przywrócenie równowagi w organizmie i postarać się o możliwie najmniejsze efekty uboczne.

Substancje, takie jak prohormony należą do środków hepatotoksycznych, które mają negatywny wpływ na naszą wątrobę.

 

Źródła:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29426039/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31398319/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29891966/

 

 

 

 

 

Promaker Isolate Odżywka Białkowa