Dolegliwości i choroby

Czym są prohormony? Jakie są wady i zalety ich stosowania?

Świat kulturystyki oraz ćwiczenia siłowe od lat wspomagane są przez różnorodne suplementy. Osoby ćwiczące na siłowni, aby zwiększyć efektywność wykonywanych ćwiczeń, a tym samym przyśpieszyć osiągnięcie założonych celów sięgają po różnorodne wspomagacze. Jednym z dostępnych suplementów są właśnie prohormony, które od lat zyskują wielu zwolenników. Na rynku pojawiły się tuż obok popularnych sterydów anabolicznych. Czy prohormony są faktycznie bezpieczne? Jakie efekty można osiągnąć dzięki ich suplementacji, a z jakimi skutkami ubocznymi musimy się liczyć? W dzisiejszym artykule odpowiemy na te pytania. Zapraszamy do krótkiej lektury!

Czym są właściwie prohormony?

Prohormony są bardzo często mylone z anabolicznymi sterydami, których suplementacja jest obecnie nielegalna. Warto w tym miejscu podkreślić, że prohormony są zupełnie oddzielną grupą suplementów, a ich działanie jest całkowicie inne. Jak wiadomo w każdym organizmie znajdują się hormony, a więc sposób działania i efektywność suplementowanych prohormonów jest dość prosty. Uproszczając- suplementy te mają za zadanie uzupełnienie poziomu hormonów, które już posiadamy w naszym organizmie. Tak więc podczas procesu enzymatycznego- suplementy te przekształcane są w hormony anaboliczne, a to w rezultacie przyczynia się do zwiększenia naszej masy mięśniowej. Do typowych prohormonów zalicza się:

  • 4-andriostendion
  • 4-andriostendiol
  • 19-norandriostendion
  • 19-norandriostendiol
  • 1-andriostendiol
  • 1;4-andriostendion

Istotną różnicą między prohormonami, a sterydami jest fakt, że podczas suplementacji prohormonów nie wprowadzamy do organizmu żadnych nowych hormonów. Uzupełniamy jedynie i podnosimy poziom tych znajdujących się już w naszym organizmie  Dlaczego więc prohormony cieszą się tak dużą popularnością wśród kulturystów i sportowców? Przede wszystkim z uwagi na fakt, że są bezpieczniejszym odpowiednikiem sterydów anabolicznych. Ich prawidłowe stosowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych.

Jak działają prohormony?

Podstawowym celem działania prohormonów jest wsparcie oraz odpowiednie regulowanie gospodarki hormonalnej. W ten sposób prohormony transmutują do swoich naturalnych odpowiedników zawartych w naszym organizmie. Taki proces przyczynia się przede wszystkim do zwiększenia poziomu hormonów, które odpowiedzialne są za prawidłowy przyrost masy mięśniowej. Za taki proces wzrostu odpowiedzialny jest przede wszystkim testosteron. Oprócz tego podniesiony poziom testosteronu przyczynia się również do redukcji tkanki tłuszczowej. Właśnie w ten sposób osoby ćwiczące na siłowni mogą uzyskać oczekiwane efekty. Bez odpowiedniej suplementacji ciężko byłoby osiągnąć taki sukces.

W tym miejscu należy jednak wspomnieć również, że prohormony działając na receptory testosteronowe wpływają również na poziom estrogenów i progesteronu w organizmie. To właśnie przez takie oddziaływanie pojawiają się najczęściej niepożądane skutki uboczne, których obawiają się mężczyźni.

Co mówią naukowcy?

Prohormon po raz pierwszy został wprowadzony na rynek w 1996 roku przez amerykańskiego kulturystę-amatora Patricka Arnolda, który z wykształcenia był chemikiem. Badania naukowców wskazują, że suplementy zawierające w swym składzie prohormony podnoszą poziom testosteronu, ale nie w znacznym stopniu, aby móc mówić o zagrożeniach wynikających z tego faktu. Warto podkreślić, że przez bezpieczeństwo stosowania zakup i suplementacja prohormonów są zupełnie legalne- w przeciwieństwie do tradycyjnych sterydów anabolicznych. Naukowcy wskazują również, że przez suplementację naturalną substancji hormonalnych do organizmu mogą one przekształcać się jedynie w ich aktywne formy. To z kolei wpływa na fakt, że nie dostarczamy do organizmu nieznanych receptorów, które mogą być silnie niebezpieczne. Cała dawka suplementowanego prohormonu nie jest przekształcana w naszym organizmie, jej nieprzekształcona część jest z naszego organizmu wydalana. Na proces ten wpływ mają enzymy trawienne, które są odpowiedzialne za transport i transmutację prohormonów.

Dość istotną kwestią jest fakt, że nie każdy organizm reaguje tak samo na przyjmowanie prohormonów. Badacze wskazują, że istotnymi czynnikami mającymi wpływ na reakcję organizmu są przede wszystkim: wiek, płeć, stosowana dieta, a także rodzaj i intensywność wykonywanych ćwiczeń. 

Wady stosowania prohormonów

Analizując skład oraz działanie każdego dostępnego suplementu możemy wskazać zarówno na pozytywne efekty jak i niepożądane skutki uboczne. Nie ma niestety żadnych suplementów, które nie niosły by za sobą negatywnych skutków ich stosowania. Tak więc również stosowanie odżywek, które w swym składzie mają prohormony niesie ze sobą pewne ryzyko wystąpienia efektów niepożądanych. Jak już wcześniej wspomniano- każdy organizm jest inny, tak więc oddziaływanie suplementów na organizm u każdego może mieć inny wydźwięk. Jednym z najważniejszych skutków ubocznych jest fakt, że prohormony to środki hepatoksyczne, czyli uszkadzające wątrobę. Na ich zażywanie powinny uważać przede wszystkim osoby, które już wcześniej borykały się z problemami zaburzeń prawidłowego funkcjonowania wątroby. Na rynku znaleźć można prohormony metylowane i niemetylowane. W przypadku stosowania tych pierwszych należy przede wszystkim zadbać o właściwą i odpowiednią ochronę tego organu. 

Prohormony wpływają na podwyższenie stężenia testosteronu we krwi, a za tym idą również skutki ubocze. Nadmierne stężenie tego hormonu może mieć wpływ na pojawiające się łysienie, zmiany skórne (przede wszystkim trądzik), ale również na zaburzenia agresji. Podwyższony testosteron wpływa właśnie na nadpobudliwość oraz zachowania agresywne. Warto jednak podkreślić, że nasilenie niepożądanych objawów będzie uzależnione od reakcji organizmu na stosowania suplementów, a także na interpersonalne predyspozycje. Dość istotnym, a zarazem wstydliwym problemem jest również pojawianie się zaburzenia- ginekomastii. Poprzez zwiększony poziom testosteronu i estrongenów, które powodują przerost i powiększanie się tkanki piersiowej. 

Prohormony kupisz tutaj

Jakie są zalety suplementacji?

Oczywiście przyjmowanie preparatów zawierających w swym składzie prohormony niesie za sobą również pozytywne skutki. Jednym z najważniejszych jest przede wszystkim fakt suplementowania naturalnych związków organicznych, które są już w naszym organizmie. Właśnie dzięki temu nie dostarczamy do krwioobiegu żadnych nowych, niebezpiecznych substancji. Dodatkowo prohormony- w porównaniu do klasycznych sterydów anabolicznych są w pełni legalne, dlatego ich przyjmowanie i suplementowanie jest bezpieczne. Nie musimy martwić się o nielegalne źródło pochodzenia oraz konsekwencje z tytułu ich przyjmowania. Prohormony znalazły swe zastosowanie przede wszystkim w świecie kulturystyki, a to wszystko dlatego, że wpływają na przyrost masy mięśniowej oraz siły. Dodatkowo ich działanie ma wpływ na redukcję tkanki tłuszczowej. Co ważne- dzięki odpowiedniemu hamowaniu procesów katabolicznych przyczyniają się również do ochrony przed utratą masy mięśniowej. Dzięki temu suplementy te zyskały na popularności i cieszą się dużym powodzeniem w świecie kulturystyki. 

Podsumowanie

Prohormony, chociaż uważane są za stosunkowo bezpieczne suplementy powinny być również w prawidłowy sposób przyjmowane. Jak wcześniej wspomniano ich zażywanie niesie za sobą również skutki uboczne, o których należy pamiętać. Wykonując treningi siłowe, które nie przynoszą oczekiwanych efektów mogą być powodem do suplementowania prohormonów. Mimo wszystko przed ich użyciem warto byłoby skonsultować się z lekarzem oraz wykonać podstawowe badania, które zapewnią bezpieczną suplementację. Warto więc przede wszystkim wykonać badania prób wątrobowych, gdyż ten organ może być najbardziej narażony na działanie tych suplementów. Najlepsze efekty, które będą przełożeniem na wzrost siły i masy mięśniowej są do osiągnięcia w przypadku prawidłowego i systematycznego wykonywania treningu siłowego wraz z odpowiednią regeneracją mięśni, a także stosowania zbilansowanej diety. Warto o tym pamiętać, gdyż sama suplementacja nie będzie kluczem do sukcesu. 

Promaker Isolate Odżywka Białkowa