Gainer to odżywka węglowodanowo-białkowa, zwykle w proszku, służąca uzupełnianiu energii i białka w diecie. Najlepszy gainer w naszym rankingu z 4.10.2026 to Hiro Lab Mass Kong (7/8 pkt): białko daje w nim 22,7% energii, 100 g ma 6,3 g cukrów ogółem, a w opakowaniu 3000 g 100 kcal kosztuje 1,15 zł. Drugie miejsce zajmuje 7Nutrition Bodybuilder (6/8), a kolejne Scitec Nutrition Jumbo, GymBeam True Gain i PVL Mutant Mass (po 5/8); wyniki Bodybuildera, Jumbo i Mutant Mass są wstępne, bo nie potwierdziliśmy ich etykiet, a potwierdzenie danych może zmienić kolejność. Gainer to tylko wygodny sposób na nadwyżkę kalorii: masę mięśniową buduje trening siłowy, wystarczająca ilość białka i nadwyżka energii, którą przegląd zaleceń dla kulturystów poza sezonem szacuje na około 10–20% [1].
Aktualizacja dostępności 19.10.2026: Hiro Lab Mass Kong (1. miejsce) i PVL Mutant Mass (5.) są chwilowo niedostępne w sklepie, więc z dostępnych gainerów najwyżej stoi 7Nutrition Bodybuilder (6/8), a za nim Scitec Nutrition Jumbo.
Pokazujemy jawną punktację 13 gainerów, koszt 100 kcal i udział białka, wyjaśniamy, kiedy gainer ma sens, a kiedy wystarczy odżywka białkowa, oraz kto powinien uważać. Ceny według sklepu z 4.10.2026; wszystkie oceniane produkty znajdziesz w kategorii odżywki na masę (gainery) w sklepie Świat Supli.
Polecamy w tym rankingu
Najwyżej ocenione gainery dostępne w sklepie 19.10.2026; miejsca 1 i 5 są chwilowo niedostępne.



Spis treści
1. Ranking gainerów 2026 w skrócie
Suma to maksymalnie 8 pkt za cztery kryteria z kolejnej sekcji, policzone z tabel na kartach produktów. Wynik niezweryfikowany oznacza kartę bez listy składników i niepotwierdzoną etykietę producenta; może się zmienić po sprawdzeniu opakowania. Gainery z mniejszym udziałem białka sklep zbiera w kategorii gainery do 20% białka.
Na telefonie przesuń tabelę w bok, aby zobaczyć wszystkie kolumny.
| Miejsce | Produkt | Białko w energii (1–2) | Cukry ogółem w 100 g (0–2) | Koszt 100 kcal (0–2) | Karta (0–2) | Suma (0–8) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1. | Hiro Lab Mass Kong, 3000 g | 2 (22,7%) | 2 (6,3 g) | 2 (1,15 zł) | 1 | 7 |
| 2. | 7Nutrition Bodybuilder, 7000 g (wynik niezweryfikowany) | 2 (20,9%) | 2 (9,8 g) | 2 (1,04 zł) | 0 | 6 |
| 3. | Scitec Nutrition Jumbo, 6600 g (wynik niezweryfikowany) | 2 (21,9%) | 1 (16,8 g) | 2 (1,21 zł) | 0 | 5 |
| 4. | GymBeam True Gain, 2500 g | 1 (18,1%) | 0 (30,6 g) | 2 (1,25 zł) | 2 | 5 |
| 5. | PVL Mutant Mass, 2270 g (wynik niezweryfikowany) | 2 (20,4%) | 2 (6,4 g) | 1 (1,38 zł) | 0 | 5 |
2. Jak oceniamy i przyznajemy punkty
Przejrzeliśmy 44 karty z kategorii gainerów, czyli 24 produkty w różnych opakowaniach. Do oceny dopuszczamy każdy gainer, który jest na stanie, ma tabelę z kaloriami, białkiem i cukrami, z której da się policzyć wartości na 100 g, oraz co najmniej 15% energii z białka; ten próg to umowna granica redakcji, bo poniżej niej produkt jest głównie źródłem węglowodanów. Z kilku opakowań oceniamy to z najniższym kosztem 100 kcal. Warunki spełniło 13 gainerów:
- Białko w energii, 1–2 pkt: 2 pkt przy co najmniej 20% energii z białka, 1 pkt przy 15–19,9%. Liczymy: gramy białka × 4 / kcal × 100, bo do wyliczania wartości energetycznej etykiet przyjmuje się 4 kcal na gram białka [2]. Białko przyczynia się do wzrostu masy mięśniowej, a wszystkie oceniane gainery są źródłem białka [3].
- Cukry ogółem w 100 g, 0–2 pkt: 2 pkt do 10 g, 1 pkt do 25 g, 0 pkt powyżej. To umowne progi redakcji, a nie norma WHO: etykieta podaje cukry ogółem, a zalecenie WHO dotyczy cukrów wolnych; różnicę wyjaśniamy w sekcji 6.
- Koszt 100 kcal, 0–2 pkt: 2 pkt do 1,25 zł, 1 pkt do 1,40 zł, 0 pkt powyżej.
- Karta, 0–2 pkt: sprawdzamy trzy rzeczy: listę składników, jednoznaczną porcję dzienną oraz zgodność opisu z tabelą i składem. 2 pkt bez braków, 1 pkt przy jednym braku lub sprzeczności, 0 pkt przy dwóch lub więcej.
Wartości liczymy wyłącznie z tabel kart sklepu, bez łączenia ich z innymi wersjami etykiet. Przy braku listy składników lub sprzecznym dawkowaniu szukamy dokumentacji producenta: dla Trec Mass XXL ją znaleźliśmy, a dla Bodybuildera, Jumbo, Mutant Mass, Napalm MRP i Serious Mass nie, więc ich wyniki są niezweryfikowane. Przy remisie wyżej stoi produkt z niższym kosztem 100 kcal. Za badania nie dajemy punktów: w wyszukiwaniu w bazie Europe PMC z 4.10.2026 nie znaleźliśmy badania z placebo na żadnym z ocenianych gotowych gainerów, a badania pojedynczych składników nie mówią, jak działa konkretna mieszanka. Kreatynę opisujemy jako cechę dodatkową w sekcji 6.
3. Pięć gainerów na masę z kartami
Wartości i koszt porcji w kartach dotyczą proszku rozpuszczonego w wodzie. Z mlekiem doliczasz kalorie, białko i koszt z etykiety mleka: przy 500 ml to pięciokrotność wartości na 100 ml. Ile proszku wypić, zależy od brakujących kalorii (sekcja 5).
3.1. Miejsce 1: Hiro Lab Mass Kong (7/8)
Mass Kong ma mało cukrów, bo węglowodany pochodzą głównie z maltodekstryny i skrobi kukurydzianej; czym jest skrobia, wyjaśniamy we wpisie co to jest skrobia. Punkt odjęliśmy za sprzeczność na karcie: gluten w skrobi kukurydzianej, choć kukurydza nie jest zbożem glutenowym z unijnej listy alergenów [2]. Opakowanie 1000 g kosztuje 48,99 zł, czyli 1,31 zł za 100 kcal.
Hiro Lab Mass Kong, 3000 g
Według karty 100 g ma 375 kcal, 21,3 g białka, 67,6 g węglowodanów (6,3 g cukrów) i 2,1 g tłuszczu. Producent zaleca pół porcji, czyli 136 g, albo całą porcję 272 g raz dziennie w 500 ml wody lub mleka. Pół porcji z wodą to 510 kcal i 29 g białka za około 5,85 zł przy cenie 129,00 zł; opakowanie wystarcza na 22 takie porcje. W składzie są też L-glutamina, olej MCT, siemię lniane i ekstrakt z cynamonu.
Dla kogo: dorośli trenujący siłowo, którzy nie dojadają kalorii i chcą gainera z małą ilością cukrów; pół porcji z wodą dodaje około 510 kcal dziennie, więc pasuje, gdy tyle mniej więcej brakuje w diecie.
Alergeny: zawiera mleko i jaja; karta wymienia też gluten w skrobi kukurydzianej (sprzeczność do wyjaśnienia z producentem, przy celiakii rozstrzyga etykieta na opakowaniu). Produkt nie jest wegański.
Produkt chwilowo niedostępny w sklepie (stan z 19.10.2026).
3.2. Miejsce 2: 7Nutrition Bodybuilder (6/8, wynik niezweryfikowany)
Bodybuilder ma 20,9% energii z białka, 9,8 g cukrów w 100 g i najniższy w ocenie koszt 100 kcal: 1,04 zł w opakowaniu 7000 g (3000 g za 139,99 zł to 1,22 zł). Za kartę dostaje 0 pkt: nie ma listy składników, a sposób użycia mówi o jednej porcji dziennie, opis zaś o kilku. Etykiety producenta nie udało nam się potwierdzić, więc nie wiemy, która instrukcja odpowiada sprzedawanemu produktowi; skład i dzienny limit sprawdź na opakowaniu.
7Nutrition Bodybuilder, 7000 g
Według karty 100 g ma 383 kcal, 20 g białka, 70 g węglowodanów (9,8 g cukrów) i 2,5 g tłuszczu. Tabela karty podaje też wartości dla 200 g: to 766 kcal, 40 g białka i 19,6 g cukrów za około 8,00 zł przy cenie 279,99 zł, a opakowanie mieści 35 takich ilości. To przykład obliczeń z karty, a nie zalecana porcja. Opis karty wymienia skrobię kukurydzianą i ryżową oraz koncentrat i izolat białka serwatkowego.
Dla kogo: dorośli trenujący siłowo z dużym niedoborem kalorii, którzy szukają taniego źródła energii; ilość proszku dobierz do kalorii, których brakuje w diecie, i nie przekraczaj dziennego limitu z etykiety na opakowaniu, bo karta podaje dwie różne instrukcje.
Alergeny: według opisu karty zawiera białka mleka; karta nie podaje listy składników ani informacji o innych alergenach, więc przy alergii sprawdź etykietę.
3.3. Miejsce 3: Scitec Nutrition Jumbo (5/8, wynik niezweryfikowany)
Karta Jumbo podaje wartości tylko dla porcji 220 g, więc przeliczyliśmy je na 100 g: 416 kcal, 22,7 g białka i 16,8 g cukrów, co daje 21,9% energii z białka i 1,21 zł za 100 kcal. Za kartę dostaje 0 pkt: nie ma pełnej listy składników, a sposób użycia podaje najpierw 1 porcję dziennie, potem 1 lub 2 porcje. Etykiety producenta dla opakowania 6600 g nie potwierdziliśmy, więc przed zakupem porównaj tabelę na opakowaniu z kartą.
Scitec Nutrition Jumbo, 6600 g
Według karty porcja 220 g w 400 ml wody ma 915 kcal, 50 g białka, 155 g węglowodanów (37 g cukrów), 6 g tłuszczu i 5 g błonnika oraz 5,61 g mieszanki pięciu form kreatyny bez podanej ilości samej kreatyny. Karta wymienia też L-argininę, L-ornitynę, L-glutaminę, aminokwasy rozgałęzione, magnez i piperynę. Porcja kosztuje około 11,11 zł przy cenie 333,19 zł (odczyt 19.10.2026), opakowanie to 30 porcji.
Dla kogo: dorośli trenujący siłowo z dużym niedoborem kalorii, którzy tolerują gluten i soję; porcja 220 g to 915 kcal, więc przy mniejszym niedoborze ilość proszku dobierz do brakujących kalorii, a sumę z osobną kreatyną policzysz dopiero po potwierdzeniu zawartości kreatyny u producenta, bo 5,61 g mieszanki to nie 5,61 g kreatyny.
Alergeny: według opisu karty zawiera białka mleka (koncentrat białka serwatkowego, hydrolizat kazeiny), izolat białka sojowego i mąkę owsianą, czyli gluten; karta nie ma pełnej listy składników ani informacji o alergenach, więc przy alergii rozstrzyga etykieta.
3.4. Miejsce 4: GymBeam True Gain (5/8)
True Gain ma niski koszt 100 kcal, pełną kartę i 5 g monohydratu kreatyny w porcji, ale też 38,2 g cukrów w porcji. Stanowisko ISSN opisuje 3–5 g monohydratu kreatyny dziennie jako typową ilość podtrzymującą, a u większych sportowców 5–10 g [4]. W metaanalizie Delpino i wsp. z 2022 r. (35 badań, 1192 osoby) kreatyna z treningiem siłowym dawała średnio 1,10 kg więcej beztłuszczowej masy ciała [5]; ta masa obejmuje też wodę, a streszczenie nie podaje dawek, więc wyniku nie przenosimy wprost na ten produkt. Jeśli osobno bierzesz kreatynę, policz sumę; o tym, czego nie łączyć, piszemy we wpisie jakich suplementów nie łączyć, a o piciu przy kreatynie we wpisie ile wody przy kreatynie.
GymBeam True Gain, 2500 g
Według karty porcja 125 g (3 miarki w 300–400 ml wody) ma 458 kcal, 20,8 g białka, 91,1 g węglowodanów (38,2 g cukrów), 1,1 g tłuszczu, 5 g monohydratu kreatyny i 156 mg witaminy C; producent zaleca 1–2 porcje dziennie. Porcja kosztuje około 5,70 zł przy cenie 113,98 zł, opakowanie to 20 porcji. Druga porcja to kolejne 458 kcal, 38,2 g cukrów i 5 g monohydratu kreatyny, razem 10 g, czyli górna granica zakresu opisanego dla większych sportowców [4].
Dla kogo: dorośli trenujący siłowo, którzy chcą połączyć gainer z kreatyną w jednym produkcie i mają mało cukrów z innych źródeł; jedna porcja dziennie daje 5 g monohydratu kreatyny.
Alergeny: zawiera mleko (koncentrat białka serwatkowego, kazeinian wapnia); karta nie podaje, czy produkt może zawierać śladowe ilości innych alergenów.
3.5. Miejsce 5: PVL Mutant Mass (5/8, wynik niezweryfikowany)
Mutant Mass ma według tabeli karty 6,4 g cukrów w 100 g i 20,4% energii z białka. Karta podaje jedną tabelę dla trzech smaków (ciasteczko, czekolada, wanilia), bez wskazania wersji etykiety. Za kartę dostaje 0 pkt: nie ma listy składników, a opis podaje jako główną bazę węglowodanów woskową skrobię kukurydzianą, podczas gdy notka pod tabelą mówi o woskowej skrobi jęczmiennej z glutenem. Etykiety producenta nie potwierdziliśmy, więc skład i alergeny sprawdź na opakowaniu wybranego smaku.
PVL Mutant Mass, 2270 g
Według karty 100 g ma 392 kcal, 20 g białka, 68,5 g węglowodanów (6,4 g cukrów), 2,9 g błonnika i 4,3 g tłuszczu. Karta podaje 260 g dziennie w dwóch porcjach po 130 g, a wartości dla porcji opisuje jako szacunkowe, przeliczone ze 100 g. Jedna porcja 130 g z wodą to około 510 kcal i 26 g białka za około 7,04 zł przy cenie 122,99 zł.
Dla kogo: dorośli, którzy potrzebują dużej dawki kalorii z niewielką ilością cukrów i tolerują gluten; ilość proszku dobierz do brakujących kalorii, nie przekraczając 260 g dziennie podanych na karcie.
Alergeny: według opisu karty zawiera białka mleka i albuminę jajeczną, a według notki pod tabelą gluten (woskowa skrobia jęczmienna, peptyd glutaminy z pszenicy) i soję; produkt nie jest dla osób z celiakią.
Produkt chwilowo niedostępny w sklepie (stan z 19.10.2026).
4. Pozostałe gainery: wyniki i wykluczenia
Pozostałe gainery oceniliśmy tak samo. Scitec Jumbo Hardcore ma pełną listę składników, 37,7% energii z białka i 8,5 g cukrów w 100 g, ale 100 kcal kosztuje w nim 2,38 zł, więc przy remisie 5 pkt stoi za trzema tańszymi gainerami. Olimp Gain Bolic 6000 ma 16,0% energii z białka, 32 g cukrów w 100 g i koszt 1,41 zł za 100 kcal, więc mimo pełnej karty zdobył 3 pkt.
Na telefonie przesuń tabelę w bok, aby zobaczyć wszystkie kolumny.
| Miejsce | Produkt | Białko w energii | Cukry w 100 g | Koszt 100 kcal | Karta | Suma | Uwagi |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 6. | Scitec Jumbo Hardcore, 3060 g | 2 (37,7%) | 2 (8,5 g) | 0 (2,38 zł) | 1 | 5 | porcja 153 g raz dziennie: 531 kcal, 50 g białka, 70 g węglowodanów, 5 g kreatyny; tabela podaje kompleks Hemo-NO w ilości 4947 mg, a wymienione w nim składniki dają razem 700 mg; w składzie ekstrakty z mangostanu, koniczyny łąkowej i pieprzu czarnego |
| 7. | Trec Nutrition Mass XXL, 3000 g | 1 (19,8%) | 1 (22,9 g) | 2 (1,13 zł) | 0 | 4 | karta podaje tylko główne składniki oraz dwie różne porcje dzienne (150–280 g i 60–120 g); producent podaje porcję 70 g, 4 razy dziennie, czyli 280 g, pełny skład oraz alergeny: zawiera mleko, może zawierać soję, zboża z glutenem, ryby, mięczaki i orzeszki ziemne [6] |
| 8. | Fitness Authority Napalm MRP, 2500 g (wynik niezweryfikowany) | 2 (32,4%) | 1 (15 g) | 0 (1,73 zł) | 1 | 4 | karta bez listy składników |
| 9. | Olimp Profi Mass, 2500 g | 2 (52,2%) | 2 (7 g) | 0 (2,86 zł) | 0 | 4 | tabela podaje 45 g białka w 100 g, a lista składników 9% mieszanki białek; porcja 100 g w opisie, 50 g w tabeli |
| 10. | Olimp Gain Bolic 6000, 3500 g | 1 (16,0%) | 0 (32 g) | 0 (1,41 zł) | 2 | 3 | karta pełna i spójna |
| 11. | Optimum Nutrition Serious Mass, 2700 g (wynik niezweryfikowany) | 1 (16,8%) | 2 (9,0 g) | 0 (1,96 zł) | 0 | 3 | karta bez listy składników; porcja 334 g w tabeli, a w opisie 1 miarka i 1–3 porcje dziennie |
| 12. | 6PAK Nutrition Bestia Ultra Gainer, 1000 g | 1 (19,7%) | 1 (25 g) | 0 (1,47 zł) | 0 | 2 | karta podaje porcję 100 g, ale nie mówi, ile porcji dziennie; opis wymienia BCAA, L-glutaminę i redukcję tkanki tłuszczowej, a lista składników nie potwierdza dodanych wolnych BCAA ani L-glutaminy |
| 13. | Nutrend Mass Gain, 1050 g | 2 (25,0%) | 0 (48,3 g) | 0 (1,83 zł) | 0 | 2 | porcja 40 g w sposobie użycia, 70 g w tabeli; 63% koncentratu białka w składzie przy 21% białka w tabeli |
Białko serwatkowe zawiera naturalnie aminokwasy rozgałęzione, więc przy Bestii mówimy tylko o braku ich osobnego dodatku. Nie oceniliśmy 11 produktów, które nie spełniły warunków:
- Białko poniżej 15% energii: Activlab Mass Up (10,1%), PVL Mutant Mass XXXtreme (11,2%), 6PAK Mass Pak (13,6%) i Trec Magnum 8000 (14,4%).
- Za mało danych w tabeli, by policzyć wartości na 100 g: BioTechUSA Hyper Mass (brak cukrów, a 329 kcal nie zgadza się z podanymi makroskładnikami), USN Hyperbolic Mass (tabela dla porcji 150 g podaje 383 kcal i makroskładniki ważące razem 91 g, więc nie wiadomo, czy dotyczy 150 g, czy 100 g) i Universal Gain Fast (1,3 g cukrów w 100 g, ale 8,5 g w porcji 218 g, jedna cena dla 2260 albo 3000 g).
- Brak na stanie: Trec Solid Mass, Trec Boogie Oat Gainer, Fitness Authority MRP, RAW Nutrition Mass Gainer.
5. Czy gainer jest Ci potrzebny i ile go pić

Gainer ma sens, gdy trenujesz siłowo, a waga stoi, bo nie dajesz rady zjeść więcej. Przegląd Irakiego i wsp. z 2019 r. dla naturalnych kulturystów poza sezonem proponuje nadwyżkę energii około 10–20% i przyrost około 0,25–0,5% masy ciała tygodniowo u początkujących i średnio zaawansowanych, a u zaawansowanych ostrożniejsze tempo; przy wadze 70 kg to około 0,18–0,35 kg na tydzień [1]. Według przeglądu Slatera i wsp. z 2019 r. dokładnej nadwyżki najlepszej dla mięśni nie ustalono [7], więc porcję gainera dobieraj do brakujących kalorii i do wagi: jeśli rośniesz szybciej, zmniejsz ją, a porcji z etykiety nie przekraczaj.
W badaniu Garthe i wsp. z 2013 r. 39 młodych sportowców wyczynowych przez 8–12 tygodni dodało 4 treningi siłowe tygodniowo. Grupa z planem żywieniowym spożywała średnio 3585 kcal dziennie, a jedząca według apetytu 2964 kcal. Pierwsza przybrała więcej masy ciała (3,9% wobec 1,5%) i tkanki tłuszczowej (jej ilość wzrosła o 15% wobec 3% wartości wyjściowej), a przyrost masy beztłuszczowej nie różnił się istotnie między grupami [8]. To mała grupa, ale większa nadwyżka nie dała w niej istotnie więcej masy beztłuszczowej.
Gdy kalorii Ci nie brakuje, a chodzi o białko, wybierz odżywkę białkową. Stanowisko ISSN opracowane przez Jägera i wsp. w 2017 r. uznaje 1,4–2,0 g białka na kilogram masy ciała dziennie za wystarczające dla większości ćwiczących [9]. W metaanalizie Mortona i wsp. z 2018 r. (49 badań, 1863 zdrowych dorosłych, trening siłowy co najmniej 6 tygodni) powyżej około 1,6 g/kg białko nie zwiększało już przyrostu beztłuszczowej masy ciała, która obejmuje też wodę [10]. Białko dobierzesz też z nabiału, o czym piszemy we wpisie twaróg chudy.
Promaker Gold WPC80, 900 g
Alternatywa dla gainera, gdy brakuje białka, a nie kalorii. Według karty porcja 30 g ma 117 kcal, 23,1 g białka, 1,7 g węglowodanów i 2 g tłuszczu; producent zaleca 2–3 porcje dziennie, szczególnie po treningu siłowym. Porcja kosztuje około 4,00 zł przy cenie 119,99 zł, opakowanie to 30 porcji. Białko przyczynia się do wzrostu masy mięśniowej [3]. Kalorie dodasz, miksując porcję z mlekiem i płatkami owsianymi.
Dla kogo: dorośli trenujący siłowo, którzy jedzą wystarczająco dużo kalorii, ale mają za mało białka; producent nie zaleca produktu kobietom w ciąży i matkom karmiącym.
Alergeny: zawiera mleko; według producenta może zawierać śladowe ilości soi i jaja (lizozym).
6. Jak wybrać gainer dla siebie
- Policz udział białka: udział energii z białka [%] = gramy białka w 100 g × 4 / kcal w 100 g × 100 [2]. Przy Mass Kong to 21,3 × 4 / 375 × 100 = 22,7%. Wyższy udział oznacza więcej białka przy tej samej kaloryczności.
- Sprawdź cukry: etykieta podaje cukry ogółem, razem z laktozą z białek mleka. Zalecenie WHO, by cukry wolne dawały mniej niż 10% energii, dotyczy cukrów dodanych przez producenta oraz cukrów z miodu, syropów i soków, a nie cukrów naturalnie obecnych w mleku [11]. Etykieta nie mówi, ile cukrów pochodzi z mleka, a ile z dodanej dekstrozy, więc cukrów wolnych dokładnie nie policzysz, ale cukry ogółem są ich górną granicą: porcja True Gain z 38,2 g cukrów ogółem daje najwyżej 38,2 g cukrów wolnych, czyli najwyżej około 51% z 75 g, które odpowiadają 10% energii przy diecie 3000 kcal (300 kcal po 4 kcal na gram).
- Licz kreatynę ze wszystkich produktów razem: stanowisko ISSN opisuje 3–5 g monohydratu dziennie jako typową ilość podtrzymującą, a u większych sportowców 5–10 g [4]. Nie zwiększaj porcji gainera dla kreatyny, bo rosną też kalorie i cukry; porównanie jest w tabeli niżej.
- Alergeny i tolerancja: według kart ocenianych gainerów prawie wszystkie zawierają mleko, a część także jaja, gluten albo soję; co zawiera dany produkt, piszemy przy jego karcie, a przy produkcie bez listy składników rozstrzyga etykieta.
Na telefonie przesuń tabelę w bok, aby zobaczyć wszystkie kolumny.
| Produkt | W porcji | Przy największej ilości dziennej z karty | Kalorie tej ilości dziennej |
|---|---|---|---|
| GymBeam True Gain | 5 g monohydratu w 125 g (karta nie podaje ilości samej kreatyny) | 10 g monohydratu (2 porcje) | 916 kcal |
| Scitec Nutrition Jumbo | 5,61 g mieszanki pięciu form kreatyny w 220 g, bez ilości samej kreatyny | do 11,2 g mieszanki (2 porcje, bo karta podaje 1 albo 1–2 porcje dziennie) | do 1830 kcal |
| Scitec Jumbo Hardcore | 5 g kreatyny w 153 g | 5 g kreatyny (1 porcja) | 531 kcal |
| Olimp Gain Bolic 6000 | 1,5 g monohydratu, czyli 1,32 g kreatyny, w 100 g | 4,5 g monohydratu, czyli 3,96 g kreatyny (3 porcje, 300 g) | 1129 kcal i 96 g cukrów |
| Pozostałe oceniane gainery | karty nie podają kreatyny w składzie albo nie podają jej ilości | nie dotyczy | nie dotyczy |
7. Gainer przed czy po treningu
Porę wybierz według wygody: według stanowiska ISSN białko działa korzystnie przed i po treningu, efekt treningu utrzymuje się co najmniej 24 godziny, a porcje białka warto rozłożyć co 3–4 godziny [9]. Jeśli po porcji przed treningiem masz mdłości, przenieś ją; przyczyny opisujemy we wpisie mdłości po treningu. Szczegóły pór picia odżywek są we wpisach kiedy pić białko i kiedy brać suplementy.
Gainery i odżywka z rankingu w sklepie
Aktualną cenę i dostępność sprawdzisz na karcie produktu.


8. Bezpieczeństwo: kto powinien uważać
Nadwyżka kalorii ponad potrzeby zwiększa tkankę tłuszczową [8], dlatego dopasuj porcję do zapotrzebowania i nie przekraczaj porcji z etykiety.
- Cukrzyca i leki na cukrzycę: porcja gainera z pierwszej piątki to według kart od około 89 g węglowodanów (Mutant Mass, 130 g) do 184 g (pełna porcja Mass Kong, 272 g), więc przed włączeniem go porozmawiaj z lekarzem prowadzącym.
- Choroby nerek lub wątroby: ilość białka i kalorii w diecie ustala wtedy lekarz albo dietetyk, a nie etykieta gainera; dotyczy to także gainerów z kreatyną.
- Ciąża i karmienie piersią: część producentów, jak przy Promaker Gold WPC80, wprost odradza wtedy swoje produkty; dodatkowe kalorie uzgodnij z lekarzem.
- Dzieci i nastolatki: porcje gainerów są liczone dla dorosłych; o odżywkach u młodszych osób piszemy we wpisie odżywka białkowa dla dzieci, a decyzję podejmij z pediatrą.
- Leki i dodatki roślinne: niektóre gainery zawierają składniki roślinne, na przykład Scitec Jumbo piperynę, a Jumbo Hardcore ekstrakty z mangostanu, koniczyny łąkowej i pieprzu czarnego; jeśli stale przyjmujesz leki, pokaż skład lekarzowi lub farmaceucie.
- Alergie i celiakia: unijne przepisy wymagają wyróżniania w składzie między innymi mleka, jaj, zbóż zawierających gluten i soi [2]. Gainery z pierwszej piątki według kart zawierają mleko, a niektóre także jaja (Mass Kong, Mutant Mass), gluten (Mutant Mass, Jumbo) albo soję (Mutant Mass, Jumbo); przy produkcie bez listy składników na karcie rozstrzyga etykieta.
Przechowuj gainer w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w suchym miejscu do 25°C, chroniąc go przed wilgocią i słońcem, tak jak zalecają karty produktów. Jeśli po wypiciu gainera pojawi się duszność, obrzęk ust, języka lub gardła albo pokrzywka z osłabieniem, dzwoń pod 112. Łagodniejsze objawy po suplementach i to, kiedy z nimi iść do lekarza, opisujemy we wpisie czy suplementy mogą mieć skutki uboczne.
9. Najczęstsze pytania
9.1. Jaki gainer jest najlepszy?
W naszej punktacji z 4.10.2026 wygrywa Hiro Lab Mass Kong (7/8): ponad 20% energii z białka, mało cukrów i 1,15 zł za 100 kcal. Za nim jest 7Nutrition Bodybuilder (6/8), a dalej Scitec Nutrition Jumbo, GymBeam True Gain i PVL Mutant Mass (po 5/8); najtańsze 100 kcal ma Bodybuilder 7000 g (1,04 zł). Wyniki Bodybuildera, Jumbo i Mutant Mass policzyliśmy z kart sklepu bez potwierdzonej etykiety producenta.
9.2. Jaki jest najbardziej kaloryczny gainer?
Najwięcej kalorii w jednej porcji z kart, które oceniliśmy, podaje Optimum Nutrition Serious Mass: 1261 kcal w 334 g proszku. W 100 g gainery z pierwszej piątki mają 366–416 kcal, więc decyduje porcja: porcja Jumbo (220 g) to 915 kcal, pełna porcja Mass Kong (272 g) około 1020 kcal, a dzienna ilość Mutant Mass (260 g) około 1019 kcal, z wodą.
9.3. Ile się tyje na gainerze?
Tyle, ile wynosi nadwyżka kalorii z całej diety. Dla początkujących i średnio zaawansowanych kulturystów poza sezonem przegląd Irakiego i wsp. wskazuje cel około 0,25–0,5% masy ciała tygodniowo, dla zaawansowanych wolniej [1]; w badaniu Garthe i wsp. młodzi sportowcy z większą nadwyżką przybrali więcej tkanki tłuszczowej bez istotnie większego przyrostu masy beztłuszczowej [8].
9.4. Czy opłaca się brać gainer?
Tak, gdy nie dajesz rady zjeść więcej, a waga stoi mimo treningu. Gdy brakuje tylko białka, tańsza za gram białka jest odżywka białkowa: według kart Promaker Gold WPC80 kosztuje około 0,17 zł za gram białka, a Mass Kong w opakowaniu 3000 g około 0,20 zł. Jeśli jesz za mało, pierwszym krokiem są większe posiłki.
9.5. Czy gainer jest dla kobiet?
Tak, jeśli kobieta potrzebuje uzupełnić kalorie w diecie. Porcję dobiera się do brakującej energii w diecie i tolerancji, tak samo jak u mężczyzn. Przy redukcji lepsza jest odżywka białkowa, którą opisujemy we wpisie białko na redukcję dla kobiet.
9.6. Jak długo trzeba stosować gainer, aby zobaczyć efekty?
W naszym wyszukiwaniu w bazie Europe PMC z 4.10.2026 nie znaleźliśmy badań z placebo, które pozwalałyby określić, po jakim czasie widać efekty ocenianych gainerów. Przy celu 0,25–0,5% masy ciała tygodniowo, który przegląd Irakiego i wsp. podaje dla początkujących i średnio zaawansowanych kulturystów poza sezonem (u zaawansowanych wolniej) [1], po 4 tygodniach wyszłoby arytmetycznie około 1–2% masy ciała; to przykład rachunkowy, nie przewidywany wynik gainera. Badania z metaanalizy Mortona i wsp. trwały co najmniej 6 tygodni [10]. Po pięćdziesiątce zacznij od planu treningu, który opisujemy we wpisie trening siłowy po 50.
10. Podsumowanie
- Ranking z 4.10.2026: 1. Hiro Lab Mass Kong (7/8), 2. 7Nutrition Bodybuilder (6/8), 3. Scitec Nutrition Jumbo, 4. GymBeam True Gain i 5. PVL Mutant Mass (po 5/8); ocenione 13 gainerów według tych samych zasad, a wyniki Bodybuildera, Jumbo i Mutant Mass są niezweryfikowane, bo nie potwierdziliśmy ich etykiet. Mass Kong i Mutant Mass są 19.10.2026 chwilowo niedostępne; z dostępnych najwyżej stoi 7Nutrition Bodybuilder.
- Punkty za białko w energii, cukry ogółem, koszt 100 kcal i kartę; za badania brak punktów, bo w wyszukiwaniu w Europe PMC z 4.10.2026 nie znaleźliśmy badań z placebo na ocenianych gotowych gainerach.
- Dla początkujących i średnio zaawansowanych kulturystów poza sezonem cel to nadwyżka około 10–20% i przyrost 0,25–0,5% masy ciała tygodniowo, u zaawansowanych wolniej [1]; większa nadwyżka daje więcej tkanki tłuszczowej [8].
- Ilość gainera dobieraj do brakujących kalorii, nie przekraczając porcji z etykiety; kreatynę licz ze wszystkich produktów razem, typowa ilość podtrzymująca to 3–5 g dziennie, u większych sportowców 5–10 g [4].
- Gdy brakuje tylko białka, wybierz odżywkę białkową; 1,4–2,0 g białka na kilogram dziennie wystarcza większości ćwiczących [9].
- Przy cukrzycy, chorobach nerek lub wątroby, stałych lekach, w ciąży i u nastolatków decyzję o gainerze podejmij z lekarzem.
- Artykuł ma charakter informacyjny i nie zastępuje porady lekarskiej.
11. Źródła
- Iraki J. i wsp., 2019, Nutrition Recommendations for Bodybuilders in the Off-Season: A Narrative Review, Sports (przegląd narracyjny dla naturalnych kulturystów poza sezonem startowym: nadwyżka energii około 10–20%, docelowy przyrost około 0,25–0,5% masy ciała tygodniowo u początkujących i średnio zaawansowanych, ostrożniej u zaawansowanych; białko 1,6–2,2 g/kg masy ciała dziennie w 3–6 posiłkach; tłuszcz 0,5–1,5 g/kg, węglowodany co najmniej 3–5 g/kg; ograniczenie: zalecenia z przeglądu, nie wynik badania gainera): doi.org
- Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011, 2011, w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności (załącznik II: substancje powodujące alergie, między innymi zboża zawierające gluten: pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut; jaja; orzeszki ziemne; soja; mleko; orzechy; załącznik XIV: współczynniki przeliczeniowe, białko i węglowodany 4 kcal/g, tłuszcz 9 kcal/g): eur-lex.europa.eu
- Rozporządzenie Komisji (UE) nr 432/2012, 2012, wykaz dopuszczonych oświadczeń zdrowotnych, Dziennik Urzędowy UE L 136 (białko przyczynia się do wzrostu masy mięśniowej, warunek: żywność jest co najmniej źródłem białka): eur-lex.europa.eu
- Kreider R.B. i wsp., 2017, International Society of Sports Nutrition position stand: safety and efficacy of creatine supplementation in exercise, sport, and medicine, Journal of the International Society of Sports Nutrition (stanowisko na podstawie przeglądu badań: po nasyceniu mięśni zapasy utrzymuje zwykle 3–5 g monohydratu kreatyny dziennie, u większych sportowców 5–10 g; samo 3–5 g dziennie nasyca mięśnie w 3–4 tygodnie; przy ładowaniu krótkotrwałe zatrzymanie 0,5–1,0 l wody; ograniczenie: przegląd narracyjny autorów związanych z branżą): doi.org
- Delpino F.M. i wsp., 2022, Influence of age, sex, and type of exercise on the efficacy of creatine supplementation on lean body mass: A systematic review and meta-analysis of randomized clinical trials, Nutrition (35 badań z losowym przydziałem, 1192 osoby; kreatyna z treningiem siłowym: +1,10 kg beztłuszczowej masy ciała wobec grup porównawczych; u mężczyzn +1,46 kg, u kobiet +0,29 kg, wynik nieistotny; dawek i schematów w streszczeniu nie podano; beztłuszczowa masa obejmuje także wodę): doi.org
- Trec Nutrition, Mass XXL, strona produktu producenta (lista składników, alergeny, sposób użycia: porcja 70 g, 4 porcje dziennie, 280 g na dzień; tabela dla 100 g, 70 g i 280 g; odczyt 4.10.2026): trec.pl
- Slater G.J. i wsp., 2019, Is an Energy Surplus Required to Maximize Skeletal Muscle Hypertrophy Associated With Resistance Training, Frontiers in Nutrition (przegląd: wielkości nadwyżki energii najlepszej dla przyrostu mięśni nie ustalono, a podręcznikowych wyliczeń nie sprawdzono u osób trenujących siłowo): doi.org
- Garthe I. i wsp., 2013, Effect of nutritional intervention on body composition and performance in elite athletes, European Journal of Sport Science (badanie z losowym przydziałem, 39 sportowców wyczynowych w wieku około 19 lat, 8–12 tygodni z 4 dodatkowymi treningami siłowymi tygodniowo; grupa z planem żywieniowym spożywała średnio 3585 kcal dziennie, grupa jedząca według apetytu 2964 kcal; masa ciała wzrosła o 3,9% wobec 1,5%, masa tkanki tłuszczowej o 15% wobec 3% wartości wyjściowej, przyrost beztłuszczowej masy ciała nie różnił się istotnie między grupami; ograniczenie: mała grupa młodych sportowców): doi.org
- Jäger R. i wsp., 2017, International Society of Sports Nutrition Position Stand: protein and exercise, Journal of the International Society of Sports Nutrition (stanowisko towarzystwa na podstawie przeglądu badań, zdrowe osoby ćwiczące: 1,4–2,0 g białka na kilogram masy ciała dziennie wystarcza większości; porcja 0,25 g/kg albo 20–40 g, co 3–4 godziny; białko przed albo po treningu, efekt treningu utrzymuje się co najmniej 24 godziny; odżywka jako praktyczny sposób uzupełnienia białka): doi.org
- Morton R.W. i wsp., 2018, A systematic review, meta-analysis and meta-regression of the effect of protein supplementation on resistance training-induced gains in muscle mass and strength in healthy adults, British Journal of Sports Medicine (49 badań z losowym przydziałem, 1863 zdrowych dorosłych, trening siłowy co najmniej 6 tygodni; dodatek białka: +2,49 kg siły w teście jednego powtórzenia i +0,30 kg beztłuszczowej masy ciała; powyżej łącznie 1,62 g białka na kilogram dziennie brak dalszego przyrostu; efekt mniejszy z wiekiem): doi.org
- World Health Organization, 2015, WHO calls on countries to reduce sugars intake among adults and children (komunikat do wytycznej Guideline: sugars intake for adults and children; cukry wolne to cukry proste i dwucukry dodane do żywności przez producenta, kucharza lub konsumenta oraz cukry z miodu, syropów, soków i koncentratów soków, bez cukrów naturalnie obecnych w świeżych owocach, warzywach i mleku; zalecenie: poniżej 10% energii, korzystniej poniżej 5%, czyli około 25 g dziennie): who.int
Ilustracje w tym artykule zostały przygotowane z pomocą sztucznej inteligencji (AI). Zdjęcia produktów pochodzą ze sklepu Świat Supli.


