rodzina
Dieta na masę

Odżywki na masę dla dzieci – co zwiększy masę?

Białko to podstawowy budulec naszych mięśni – również i w przypadku dzieci. Niestety jednak z badań publikowanych w 2020 r. przez International Journal of Environmental Research and Public Health wynika, że ponad 12,4% dzieci zmaga się z niedowagą. Co więcej, długotrwały niedobór białka w organizmie dziecka może stać się przyczyną zahamowania rozwoju fizycznego i intelektualnego pociechy. Z pomocą przychodzą jednak produkty białkowe dla dzieci, o których opowiemy poniżej. Przeczytaj i dowiedz się, czy dzieci mogą jeść odżywkę białkową!

Białko dla dzieci – dlaczego jest tak bardzo ważne?

Białko odgrywa znaczącą rolę w rozwoju każdego z nas. To właśnie dzięki niemu już w trakcie pierwszych 6. miesięcy życia dziecko podwaja swoją masę ciała. A do 12. miesiąca życia nawet ją potraja. Aby jednak tak było – należy dostarczyć mu odpowiedniej ilości składników odżywczych. W tym również i białka, które pełni funkcję podstawowego budulca. Jego niedobór na tym etapie życia może być tragiczne w skutkach. Zahamuje to bowiem rozwój psycho-fizyczny dziecka, obniży odporność niemowlęcia. A nawet może spowodować u niego występowanie chorób cywilizacyjnych – nadciśnienia, cukrzycy, otyłości itp.

Jak temu zapobiec? Zdaniem wielu ekspertów kluczową rolę ma mleko matki, w którym z biegiem czasu poziom białka ulega zmianom, wraz ze zmieniającym się zapotrzebowaniem dziecka na tę substancję. W trakcie pierwszych 5. miesięcy życia zapotrzebowanie noworodka na białko spada nawet o ponad 40%. Czasem jednak bywa tak, że kobiety tracą pokarm, przez co białko dla niemowląt musi być dostarczane w inny sposób. Na szczęście z pomocą przychodzi suplementacja dla dzieci. Tu jednak pojawia się pytanie, od ilu lat można brać suplementy, w tym odżywki białkowe dla dzieci?

dziecko

Suplementacja dla noworodka

Stosowanie suplementów diety na najmłodszych nikogo już nie dziwi – zwłaszcza od kiedy WHO zarekomendowało u dzieci suplementację witaminą D, K, kwasami tłuszczowymi omega–3 oraz probiotykami. Jak to jednak wygląda w przypadku białka, które jest równie niezbędne? Przez pierwsze pół roku życia dziecka niemowlę powinno przyjmować wyłącznie mleko mamy lub mleko modyfikowane. Dopiero na dalszym etapie życia dziecka (między 17 a 26 tygodniem życia) można zacząć wprowadzać pokarmy uzupełniające. Z kolei po 1. roku życia zapotrzebowanie na ten składnik maleje – powinno ono otrzymywać ok. 1 g białka dziennie na każdy kilogram masy ciała. Tu pojawia się jednak pytanie, czy dzieci mogą pić białko?

Gainer na masę dla najmłodszych 

Na rynku istnieje kilka produktów, które z powodzeniem można stosować u dzieci, a nawet i noworodków. Zanim jednak do nich przejdziemy – powiedzmy sobie, czym jest wspomniany gainer. Gainerami określa się grupę suplementów przeznaczonych dla osób z niską wagą ciała oraz tzw. ektomorfików, czyli osób szczupłych z natury. Stosowane regularnie zwiększają one dzienną podaż kalorii, co przekłada się na przyrost masy. Czy jednak można je stosować u dzieci? Z badań wynika, że preparaty te w swoim składzie zawierają głównie węglowodany (ok. 70%) oraz białko (20–30%), które pochodzi np. z białka serwatkowego. Jest to znacznie mniej niż w kreatynie, glutaminie, arganinie, czy innych suplementach stosowanych przez sportowców w celu zwiększenia masy. Ponadto są one również źródłem wielu innych minerałów i substancji, w tym m.in. cennych dla organizmu aminokwasów. Pozostaje jednak pytanie, jaki gainer na masę dla dzieci można stosować?

Jednym z najpopularniejszych produktów tego typu jest m.in. suplement białka dla dzieci od Bebilon, który jest dedykowany głównie wcześniakom ze skrajnie niską masą ciała. Preparat ten składa się wyłącznie z naturalnych substancji, w tym hydrolizatu białka serwatkowego oraz hydrolizatu kazeiny. Należy jednak pamiętać o tym, że jego podawanie trzeba wcześniej uzgodnić z lekarzem. Stosowanie suplementu musi bowiem zostać dostosowane do indywidualnych potrzeb noworodka. Po ustaleniu odpowiednich dawek odżywkę w proszku należy dodać do preparatu dla wcześniaków, czy wzbogaconego mleka matki. Pod żadnym pozorem nie należy jednak traktować tego suplementu, jako podstawowego źródła pożywienia.

Duży wybór gotowych produktów dietetycznych znajdziesz tutaj

Z kolei w przypadku większych dzieci (powyżej 1. roku życia), gainer dla dzieci zaleca się zastąpić białkiem dostarczanym w produktach spożywczych – głównie produktach mlecznych, kaszkach itp. Należy również pamiętać o tym, że u starszych dzieci zapotrzebowanie na białko spada wraz z wiekiem. Należy więc zwrócić uwagę na to, by nie przekarmiać dziecka – nadmiar białka może równie groźny, co jego niedobór. Wyjątek stanowią dzieci w wieku szkolnym, które prowadzą aktywny tryb życia. Mali sportowcy potrzebują bowiem więcej białka, niż dzieci, które nie trenują. Warto więc sięgnąć po odżywki białkowe dla młodzieży – oczywiście po wcześniejszej konsultacji z lekarzem lub trenerem.

Odżywka białkowa a dzieci w wieku szkolnym i młodzież

Gainery to produkt polecany osobom o niskiej wadze ciała oraz znikomej ilości tkanki tłuszczowej. Są więc idealnie dostosowane do potrzeb osób naturalnie szczupłych, które mają problem z przytyciem. Ponadto pozwalają one także na zwiększenie dziennej podaży kalorii, co jest niezwykle ważne w przypadku trenujących dzieci oraz młodzieży.

Wielu rodziców zastanawia się nad tym, od ilu lat można brać odzywki białkowe? Nie trudno zauważyć, że wiele z dostępnych na rynku odżywek na masę niestety nie jest dostosowana do potrzeb dzieci. W przeciwieństwie do kreatyny gainery nie zawierają one jednak tak dużych ilości białka, co sprzyja suplementacji u dzieci. W dodatku dostarczają one niezbędnych aminokwasów, które w zależności od produktu stanowią od 75 do nawet 95% składu suplementu.

Duży wybór gotowych produktów dietetycznych znajdziesz tutaj

Wybierając gainer dla dzieci, warto również upewnić się, czy posiada on rekomendację Instytut Matki i Dziecka oraz, czy otrzymał on atest PZH. Jednym z takich produktów jest m.in. dostępny na rynku gainer Mutant Mass. Co więcej, można go stosować bez względu na płeć dziecka – jako gainer na masę dla dziewczyny, czy chłopaka. Podejmując decyzję o rozpoczęciu takiej suplementacji u dziecka, należy także zwrócić uwagę na skutki uboczne, jakie suplement ten może wywołać.

Odżywki na masę dla dzieci – skutki uboczne 

Choć gainery i odżywki białkowe dla dzieci składają się głównie z substancji pochodzenia naturalnego – pod żadnym pozorem nie należy ich nadużywać. Stosowanie gainerów, zwłaszcza w nadmiarze, może bowiem powodować powstawanie skutków ubocznych. Choć zdarzają się one rzadko, każdy rodzic powinien być świadomy tego, z czym wiąże się nadużywanie tego suplementu. Przede wszystkim może to prowadzić do powstawania łagodnych zaburzeń w pracy układu pokarmowego – zwłaszcza jeśli w składzie suplementu znajduje się gluten. U niektórych dzieci mogą występować także problemy z cerą, niekontrolowany przyrost wagi, mięśni, a nawet i organów. Pod żadnym pozorem nie należy również zastępować odżywkami pełnowartościowych posiłków. Warto też zwrócić uwagę na to, że gainery powstają na bazie serwatki, co sprawia, że nie powinny one być stosowane u osób z nietolerancją laktozy. 

kidoo

Odżywki na masę dla dzieci – od jakiego wieku wolno je stosować?

Choć w dalszym ciągu podawanie dzieciom odzywek może budzić wiele kontrowersji – nie ulega wątpliwości, że na pewnych etapach życia dziecko może ich potrzebować. Mowa tu m.in. o przedwcześnie narodzonych dzieciach o bardzo niskiej masie ciała. To właśnie z myślą o nich powstały suplementy białka, które należy podawać wraz z mlekiem matki, lub mlekiem modyfikowanym. Trzeba jednak pamiętać o tym, że po 1. roku życia dziecka powinno się ograniczyć ich stosowanie – na rzecz produktów, które są bogate w białko. Mowa tu m.in. o kaszkach i produktach mlecznych.

Suplementacja białkiem powinna jednak zostać wszczęta u dzieci, które od najmłodszych lat trenują. Intensywne treningi sprawiają bowiem, że wzrasta zapotrzebowanie dziecka na białko, w związku z czym wielu rodziców rozpoczyna suplementację dziecka już w 10 roku jego życia. Zdaniem ekspertów warto jednak z tym nieco poczekać – przynajmniej do momentu, aż dziecko będzie miało 12-15 lat. Zanim to jednak nastąpi, głównym źródłem białka dla dzieci powinna być zdrowa i zbilansowana dieta. Wyjątek stanowią dzieci, które od najmłodszych lat odbywają powyżej 3 treningów w ciągu tygodnia. Przy tak intensywnym trybie życia nie wyklucza się stosowania u nich odżywek znacznie wcześniej – nawet przed 10 rokiem życia. Należy to jednak uzgodnić z lekarzem oraz pod żadnym pozorem nie przekraczać wyznaczonych przez niego dawek.

Promaker Isolate Odżywka Białkowa