Suplementy diety na drewnianych łyżkach
Zdrowie

Jakich suplementów nie łączyć?

Witaminy i minerały to drogocenne związki, które potrzebne są w naszym organizmie do jego prawidłowego funkcjonowania. W związku z chęcią dbania o zdrowie część z nas decyduje się na suplementację różnych preparatów, by uzupełnić powstałe niedobry. Jednak jak mówi przysłowie: “co za dużo to nie zdrowo”. I łączenie wszystkich związków i ich wspólne przyjmowanie niejednokrotnie nie jest wskazane.

Jakich suplementów nie powinniśmy ze sobą łączyć? Jak wyglądają zasady przyjmowania różnorodnych preparatów? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Zaczynamy!

Zbilansowana suplementacja kluczem dobrego zdrowia 

Nasza dieta powinna uzupełniać zapotrzebowanie na różnego rodzaju związki w naszym organizmie. Często jednak do osiągnięcia właściwego poziomu niezbędnych witamin i minerałów potrzebujemy właściwej suplementacji. Złe nawyki żywieniowe, pośpiech, spożywanie przetworzonej żywności, zmęczenie, stres, choroby czy schorzenia sprzyjają powstaniu niedoborów różnych mikro i makroelementów. O ile wyniki badań nie wskazują na niedobory, nie ma konieczności suplementacji witamin i minerałów. Jednak ich ewidentne niedobory czy ciąża, wymagają właściwego uzupełnienia. 

Zasady przyjmowania suplementów

Niektóre suplementy można przyjmować razem, a inne nie. Dlaczego tak się dzieje? Wszystko przede wszystkim ze względu na fakt, że niektóre związki mogą się wzajemnie wykluczać. Niebagatelne znacznie odgrywa także sposób ich zażycia. Jedne przyjmujemy wraz z tłuszczami (witaminy A, D, E, K, które są rozpuszczalne w tłuszczu), a inne popijamy dużą ilością wody. Co ważne, ogólną zasadą, którą należy stosować bez względu na rodzaj przyjmowanych suplementów, jest absolutny zakaz popijania ich sokiem grejpfrutowym bądź żurawinowym. Wyjątkiem jest żelazo, natomiast inne suplementy należy popijać wodą niskozmineralizowaną. Nie należy także przekraczać zalecanej dziennej dawki spożycia, co może nieść wiele niekorzystny dla naszego zdrowia konsekwencji. 

Witaminy Kompleks Formeds Bicaps ADEK 60kaps
Witaminy Kompleks Formeds Bicaps ADEK 60kaps
to doskonałe źródło witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Do kupienia tu!

Które witaminy i minerały możemy przyjmować razem? 

Z całą pewnością, do jednych z najkorzystniejszych dla naszego organizmu połączeń należy witamina C i żelazo. To dwa składniki wzajemnie się uzupełniające. Kwas askorbinowy zwiększa przyswajanie w naszym organizmie żelaza. W związku z tym suplement zawierający żelazo warto popić szklanką świeżo wyciskanego soku pomarańczowego bądź porzeczkowego, zawierającego dużą dawkę witaminy C. Co bardzo ciekawe, to jeden z niewielu przypadków, kiedy zaleca się popicie suplementów sokiem, a nie wodą. Co więcej, wybierając suplementy diety z witaminą C, warto zadbać o to, by uzupełnione były w bioflawonoidy cytrusowe. Ich obecność znaczenie podnosi jej przyswajalność, jak również chroni przed jej utlenieniem. 

Równie udanym połączeniem jest przyjmowanie witaminy D3 wraz z tranem czy magnezem. Witamina D3 występuje naturalnie w oleju z wątroby ryb dorszowatych. Dzięki temu cholekalcyferol doskonale będzie przyswajał się w naszym organizmie wraz z tą witaminą. Magnez z witaminą D3 są sobie nawzajem potrzebni- reguluje on gospodarkę D3, a ona, dzięki kalcyferolowi usprawnia jego przyswajanie. Magnez z powodzeniem można łączyć także z witaminą B6.

Wapń sympatyzuje z witaminą K oraz D3. Takie połączenie bardzo często spotykane jest w suplementach przeciw osteoporozie. 

Magnez najlepiej stosować w towarzystwie kapsaicyny (zawartej w ostrych papryczkach chili), oraz potasu (takie połączenie możemy odnaleźć w bananie czy pomidorach łączonych z awokado), jak również witaminy B6.

Razem możemy także stosować witaminę A i E, które wzajemnie wzmacniają swoją aktywność biologiczną. Co więcej, witamina A może być łączona także z witaminami z grupy B, cynkiem i wapniem. Natomiast witamina E z selenem i fosforem. 

Których witamin i związków lepiej ze sobą nie łączyć?

Z całą pewnością warto zadbać o rozdzielenie przyjmowania żelaza z wapniem, polifenolami oraz kwasem fitynowym. Ich połączenie sprawi, że żaden nie zostanie przez nasz organizm właściwie przyswojony. W związku z tym suplementując żelazo, należy ograniczyć przyjmowanie nabiału, kawy, kakao, kukurydzy czy soi. 

Chcąc uzupełnić niedobory magnezu w naszym organizmie, powinniśmy uważać na równoczesne zażywanie wapnia oraz cynku. Pomiędzy ich przyjmowaniem powinniśmy zachować co najmniej 2-godzinny odstęp. Co więcej, zażywając magnez, musimy unikać kaszy gryczanej, pieczywa razowego oraz otrąb.

Witamina B12, inaczej nazywana kobalaminą, selen oraz miedź nie powinny być łączone z witaminą C. W związku z tym, przyjmując selen, musimy unikać np. słodyczy i nikotyny.

Witaminy B Aliness Witamina B12 Methylcobalmin 950µg 100kaps
Witamina B12 odpowiada za utrzymywanie i wzmacnianie prawidłowej przemiany materii oraz wytwarzanie energii w komórkach. Formę wygodnych vege kapsułek oferuje Aliness Witamina B12 Methylcobalmin, który kupisz tutaj.

Wiedza na temat suplementacji jako warunek konieczny do osiągnięcia zamierzonych rezultatów

Pomimo tego, że na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, iż przyjmowanie gotowych zestawów witamin, minerałów i innych miko i makroelementów “załatwi sprawę” utrzymania ich właściwego poziomu w naszym organizmie, sprawa jest o wiele bardziej złożona. By zatem móc efektywnie wpływać na stan naszego zdrowia, kontrolując dawkę i sposób zażycia, warto wybierać suplementy zawierające pojedyncze związki. Taki wybór pozwala na mieszanie cennych substancji, dobierając je do wymagań naszego organizmu, mając pewność, że przyjmowane związki wzajemnie się nie wykluczają. Co ważne, nie można także zapominać, że niektóre suplementy mają także wpływ na leki, które przewlekle przyjmujemy na schorzenia czy różnego rodzaju antybiotyki. Zanim więc zdecydujemy się na suplementację, warto dokładnie przeanalizować skład konkretnych preparatów i pomyśleć o obecnie przyjmowanych. 

Promaker Isolate Odżywka Białkowa