Suplementy

Ile trzeba pić wody przy kreatynie?

Chociaż kreatyna to jeden z najbardziej popularnych, a zarazem najbardziej skutecznych suplementów, musimy zdawać sobie sprawę z wielu czynników, które wpływają na powielanie nieprawdziwych informacji na temat jej spożywania i koniecznych zasad jej zażywania. Jeśli zastanawiasz się, ile pić wody przy kreatynie, to ten artykuł jest dla Ciebie.

Mamy nadzieję, że jeden z najlepszych i najdokładniej przebadanych suplementów diety świata sprawdzi się również w Twoim przekonaniu. W końcu kreatyna to bardziej popularny i częściej stosowany suplement nawet od odżywki białkowej więc musimy zdawać sobie sprawę z zasad jej spożywania. Dzisiaj pochylimy się nad tematem i dowiemy się, jaki jej rodzaj spożywać i dlaczego trzeba pić dużo wody przy kreatynie.

W przypadku pojawienia się pytań lub wątpliwości – skontaktujcie się z nami. Pomożemy w wyborze odpowiednie kreatyny.

Zadania kreatyny

Wśród podstawowych zadań przyjmowanie kreatyny należy magazynowanie energii w postaci ATP.  ATP powinno być magazynowane w komórkach mięśniowych. W ten sposób możemy liczyć na większą ilość energii w trakcie wykonywanej pracy na treningu siłowym. Stosowanie 5 gramów kreatyny dziennie powoduje podwyższenie jej poziomu w mięśniach i zwiększenie ilości energii, którą możesz wykorzystać w trakcie wysiłku fizycznego i psychicznego.

Kreatyna marki Olimp. dostaniesz tutaj. Klik

Systematyczne stosowanie kreatyny pozwala na uwalnianie energii i zwiększenia masy mięśniowej wraz z wytrzymałością oraz siłą. Stosowanie suplementu diety powoduje wyższy poziom energii na co dzień oraz lepszą koncentrację. Nieocenionym działaniem kreatyny pozostaje również poprawa zdolności kognitywnych i poznawczych naszego mózgu. Najpopularniejszy i najlepiej przebadany suplement świata jest doskonałym sposobem na wspomożenie procesu redukcji tkanki tłuszczowej.

W jaki sposób spożywać kreatynę?

Obecnie polecanym rozwiązaniem jest stosowanie 5 gramów kreatyny dziennie. Istnieją jednak dwie metody jej dawkowania. Mowa o dawkowaniu cyklicznym i przechodzeniu tak zwanego ładowania lub systematyczna.

  • Dawkowanie cykliczne — to stosowanie dużej ilości kreatyny, które ma za zadanie nasycenie mięśni kreatyną. Czasem dawka może osiągnąć nawet 30 gramów. Niektóre z badań pokazują, że cykliczne stosowanie kreatyny przynosi efekty na przykład w kwestii rozbudowy tkanki mięśniowej.
  • Dawkowanie bez przerw — to najpopularniejsze rozwiązanie opisane poniżej. Według tej metody stosowanie kreatyny opiera się na przyjmowania 5 gramów monohydratu dziennie, bez przerw o dowolnej porze.

Warto wiedzieć, że badania potwierdzają możliwość wydalania nadmiaru kreatyny przez nasz organizm. W ten sposób możemy podsumować, że nasycenie mięśni kreatyną jest możliwe tylko w pewnym stopniu, a część przyjmowanej substancji może nie zostać prawidłowo wykorzystana przez nas organizm.

Monohydrat kreatyny od Promaker doskonały stosunek jakości do ceny. Kliknij

Szkodliwość kreatyny

Chodź kreatyna została jak do tej pory doskonale przebadana, wciąż wokół jej stosowania istnieje wiele mitów, które nie do końca potwierdzają się w praktyce. Jednym z nich jest szkodliwość kreatyny. W rzeczywistości jednak takie obawy nie mają żadnych podstaw naukowych. Kreatyna nie jest substancją szkodliwą dla naszego ustroju. To mit, że obciąża ona niektóre narządy takie jak wątrobę czy nerki. Nieprawdą jest również, że w trakcie przyjmowania kreatyny nie można spożywać kofeiny. A jak jest z kawą?

Jeśli weźmiemy pod uwagę skutki uboczne kreatyny, to niektórzy mogą narzekać na nadmierne zatrzymanie wody w organizmie. Na szczęście picie odpowiedniej ilości płynów, może pomóc nam w radzeniu sobie z tym problemem. Warto zastanowić się również nad inną formą kreatyny, jeśli nadmiar wody w organizmie jest dla nas bardzo dyskomfortowy i chcemy się go pozbyć, a przy tym nie ograniczać się, co do działania tego suplementu diety. Warto oprócz monohydratu kreatyny przetestować na przykład jabłczan kreatyny.

Jabłczan kreatyny od BioTechUSA. Sprawdź kliknij.

Warto nadmienić, że samo zatrzymanie wody w organizmie nie jest problemem, na który należy zwracać szczególną uwagę. Suplementacja kreatyną charakteryzuje się potwierdzonym działaniem, dlatego nie powinniśmy bać się systematycznego przyjmowania tego suplementu diety.

Kreatyna a picie wody

W trakcie suplementowania kreatyną warto zwrócić uwagę na przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów. W trakcie przyjmowania suplementu należy dokładnie go popić, na przykład szklanką wody. Nawodnienie organizmu nie powinno być dla nas problemem. Kiedy prowadzimy zdrowy tryb życia na pewno zdajemy sobie sprawę z tego, że odpowiednie żywienie to nie wszystko. Warto zwracać uwagę również na odpowiedni poziom dostarczanych płynów i regenerację. Fundamenty zdrowego stylu życia są od wielu lat niezmienne. Dlatego przyjmowanie dużej ilości wody w trakcie suplementowania kreatyną nie powinno być dla nas najmniejszym problemem.

Dobre nawodnienie ma również pozytywny wpływ na nasz organizm. Pozwala nam na lepszą koncentrację i pracę mózgu, a także odpowiednie trawienie i prawidłowe funkcjonowanie całego ustroju. Spożywanie dużej ilości wody pomaga w odchudzaniu ze względu na przyspieszenie przemiany materii i zachodzących w naszym organizmie reakcji metabolicznych.

Warto zadbać o spożywanie przynajmniej 2 litrów wody dziennie. W przypadku stosowania kreatyny warto podnieść dawkę płynów nawet do 4 litrów dziennie. W przypadku niestosowania się do zaleceń możemy zaobserwować w naszym organizmie zatrzymanie wody i powstawanie śluzu podskórnego. Z piciem wody nie powinniśmy jednak przesadzać. Jej nadmiar może doprowadzić do zmniejszenia poziomu mikroskładników i minerałów w naszym organizmie.

Kreatyna w formie chlorowodorku. Nie powoduje retencji wody Kupisz tutaj,

Dlaczego spożywanie

Systematyczne spożywanie kreatyny doprowadza do zwiększenia uwodnienia komórek mięśniowych i zwiększenia poziomu glikogenu w mięśniach. Dlatego zaleca się stosowanie większej ilości płynów niż dwa litry. Warto nadmienić, że pora przyjmowania kreatyny nie ma znaczenia. Stosowanie suplementu doprowadza do ogólne zwiększenia ilości kreatyny. Badania naukowe potwierdzają, że kreatyna szybciej wchłania się po przyjmowaniu węglowodanów, ponieważ uwalnia się insulina i przyspiesza ona transport glukozy wraz z aminokwasami do komórek.

Źródła:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17988366
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18053002
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21831448
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14507259
  5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22864465

Podobne artykuły
Suplementy

Czy warto jeść węglowodany na noc?

Suplementy

Betaina HCL – na co pomaga i jakie daje efekty?

Suplementy

Aminogram – co to jest?

Newsletter
Zapisz się do newslettera

Bez spamu, powiadomienia tylko o nowych produktach, promocjach i kodach rabatowych.

Zapisując się zgadzasz się z polityką prywatności Polityka prywatności