Ranking kreatynSuplementacjaSuplementy dla sportowców

Monohydrat kreatyny czy jabłczan – co wybrać?

NIemalże od początku istnienia suplementów, szczególnie początkujący sportowcy zastanawiają się co jest skuteczniejsze monohydrat kreatyny czy jabłczan. Zarówno monohydrat kreatyny jak i jabłczan są suplementami bardzo popularnymi wśród sportowców. Przyjmowane są w trakcie budowania masy mięśniowej. Zarówno monohydrat kreatyny jak i jabłczan posiadają punkty wspólne, jednak występujące pomiędzy nimi różnice nie jest ciężko zauważyć. Warto dokładniej przeanalizować sposób działania tych kreatyn i z tą wiedzą podjąć odpowiednią decyzję. Wskazujemy jak dokonać właściwego wyboru suplementu: monohydrat czy jabłczan, a także czym się kierować podczas zakupu. Przedstawiamy co jest lepsze jabłczan kreatyny czy monohydrat i co częściej wybierają sportowcy.

Wpływ kreatyny na masę mięśniową

Kreatyna to po prostu kwas beta-metyloguanidynooctowy, który jest bardzo dobrze znany przez sportowców, zarówno przez amatorów jak i zawodowców. Suplementacja kreatyny przynosi szereg korzyści, które są przez nich oczekiwane. Kreatyna jest substancją, która ułatwia budowanie masy mięśniowej, a tym samym przyczynia się do zwiększenia siły i wytrzymałości mięśni. Równolegle odpowiada za zwiększoną zdolność organizmu do regenerowania mięśni. 

Na przyjmowanie kreatyny powinny przede wszystkim zdecydować się osoby, które są w trakcie diety odchudzającej. Kreatyna pozwala na zapewnienie ochrony dla mięśni przed ich degradacją. Wówczas organizm nie może czerpać z nich niezbędnej energii. 

Na rynku suplementów diety można znaleźć cały szereg specyfików, które w swoim składzie posiadają kreatynę. Wśród nich należy wyróżnić przede wszystkim dwa rodzaje, różniące się posiadanymi właściwości. Największą popularnością cieszą się środki zawierające monohydrat albo jabłczan. Sportowy pojedynek monohydrat vs jabłczan jest bardzo zacięty pomiędzy nimi, dlatego żeby ułatwić wybór przedstawiamy dokładną charakterystykę poszczególnych substancji. 

Przyjmowanie kreatyny jest bezpieczne dla organizmu, jednak należy przestrzegać kilku, bardzo istotnych zasad. Przede wszystkim wiele początkujących osób nie odpowiednio dozuje dawki. Najczęściej stosowane są zbyt duże ilości przez długi okres czasu. Równolegle warto zweryfikować stan swojego zdrowia, ponieważ kreatyna może dodatkowo obciążyć m.in. nerki. Zbyt duże ilości kreatyny mogą doprowadzić do wzrostu poziomu formaldehydu, który swoją toksycznością może uszkodzić układ nerwowy, wątrobę i nerki. Choć są to marginalne przypadki, to świadczą o świadomym obciążeniu organizmu, co jest objawem lekkomyślności.  

Wpływ kreatyny na masę mięśniową

Monohydrat kreatyny – co to jest?

Monohydrat kreatyny zbudowany jest z kreatyny i wody. Określany jest jako podstawowa forma kreatyny i był najczęściej wykorzystywany do badań nad działaniem kreatyny na ludzki organizm. Choć jego budowa chemiczna nie jest nawet porównywalna z innymi formami kreatynowymi, to z pewnością nie można odmówić mu skuteczności. 

Podstawowym zadaniem tej substancji jest zwiększenie produkcji ATP, czyli cząsteczki energetycznej, która odpowiada za dostarczanie energii w organizmie do każdej komórki. W praktyce posiada to przełożenie na tempo zwiększania objętości mięśni, które dysponują większą energią potrzebną do budowy białek. Równolegle pozwala to poprawić możliwości wysiłkowe. Dane wskazują, że przyjmowanie monohydratu kreatyny zwiększa zdolność wysiłkową aż o 10-15%. Wówczas z powodzeniem można przeprowadzać coraz dłuższe i intensywniejsze treningi sportowe. Jednocześnie monohydrat zapewnia lepsze zdolności regeneracyjne organizmu. 

Główną wadą monohydratu jest zwiększenie retencji wody pod skórą oraz niska pojemność buforowa. W rezultacie kwaśne środowisko jest podstawową do wytwarzania bezwartościowej kreatyniny. 

Monohydrat kreatyny - co to jest?

Jabłczan kreatyny – co to jest?

Jabłczan kreatyny stanowi połączenie trzech cząstek keratynowych z cząstką kwasu jabłkowego. W przeciwieństwie do monohydratu kreatyny, jabłczan kreatyny nie przyczynia się do gromadzenia wody podskórnej. Co więcej, jabłczan kreatyny cechuje się większą stabilnością. Całość rzutuje na osiągnięcie lepszej biodostępności. Obecność kwasu jabłkowego jest elementem cyklu Krebsa, dlatego jego połączenie z kreatyną sprzyja uzyskaniu większej produkcji energii. Kolejną zaletą wynikającą z przyjmowania kwasu jabłkowego jest uzyskanie lepszej perystaltyki jelit i tworzenie środowiska sprzyjającego rozwojowi dobrych bakterii. 

Suplementy diety zawierające keratynę i kwas jabłkowy pozwalają na zwiększenie zapasów fosfokreatyny w mięśniach, co przekłada się na uzyskanie pożądanej wytrzymałości. Ten aspekt jest szczególnie cenny dla osób, które są w trakcie budowania beztłuszczowej masy ciała.

Z pewnością, jabłczan kreatyny zyskuje coraz szybciej popularność, co sprawia, że jest częstszym wyborem wśród sportowców. 

Wysokiej jakości jabłczan kreatyny kupisz tutaj

Kreatyna – monohydrat czy jabłczan?

Mając zamiar wybrać najlepszą formę kreatyny wiele osób stoi przed dylematem, co będzie lepsze: monohydrat czy jabłczan? Przede wszystkim należy mieć na uwadze różnice pomiędzy tymi substancjami, ponieważ to one rzutują na uzyskiwane efekty i odczuwalne skutki przyjmowania. Istotne jest, aby oszacować moment, kiedy mają być dostrzegalne rezultaty, czy w bliższej, czy dalszej przyszłości. 

Zastanawiając się, co będzie lepsze jabłczan czy monohydrat, należy pamiętać o tym, że:

  • suplementy diety zawierające monohydrat kreatyny są tańsze niż te, które posiadają w swoim składzie jabłczan kreatyny;
  • monohydrat działa szybciej niż jabłczan, ale w przypadku jabłczanu efekty są lepiej i dłużej dostrzegalne w przyszłości;
  • jabłczan kreatyny nie przyczynia się do zatrzymywania wody w organizmie, a także nie obciąża układu pokarmowego;
  • suplementy diety posiadające jabłczan cechują się lepszą przyswajalnością, ponieważ szybciej rozpuszcza się w wodzie niż monohydrat.        

Monohydrat kreatyny czy jabłczan – co wybrać?

Stojąc przed dylematem co będzie skuteczniejsze jabłczan czy monohydrat nie można pominąć indywidualnych kwestii, w szczególności aktualnego wyglądu oraz potrzeb sportowca. Monohydrat dedykowany jest przede wszystkim dla osób, które mają na celu szybki przyrost mięśni w bardzo krótkim czasie. Z kolei jabłczan daje stopniowo dostrzegalne efekty, co jest potrzebne dla osób, które są w trakcie kształtowania swojej umięśnionej sylwetki. Równolegle należy mieć na uwadze, że stosując jabłczan można uniknąć nadmiernego gromadzenia wody w organizmie. 

Dylemat jabłczan czy monohydrat kreatyny najczęściej rozstrzygają po prostu dziedziny uprawianego sportu. O wiele częściej po monohydrat sięgają osoby, które zajmują się podnoszeniem ciężarów. Z kolei jabłczan daje rezultaty, które są pożądane przez osoby, które uprawiają sporty wytrzymałościowe, np. biegacze, kolarze. Zatem decydując, co będzie lepsze jabłczan czy monohydrat należy mieć na względzie, aktualne potrzeby organizmu oraz rodzaj uprawianego sportu. 

Kreatyna OstroVit Supreme Pure Creatine Monohydrate 300g
Producent: OstroVit

Duży wybór monohydratów kreatyny znajdziesz tutaj

Podsumowanie monohydrat a jabłczan

Pomiędzy tymi dwoma substancjami zachodzą zasadnicze różnice, które wpływają na funkcjonowanie organizmu oraz sposób budowania mięśni. Należy pamiętać, że przyjmowanie suplementów posiada ogromne znaczenie dla uzyskiwanych efektów, dlatego ich działanie posiada przełożenie na wygląd sylwetki. Wybierając właściwy farmaceutyk należy zwrócić uwagę na producenta. Warto zainwestować więcej pieniędzy, ale wówczas zyskuje się pewność o wysokiej jakości zastosowanych składników, które w rzeczywistości będą oddziaływały nie tylko na podświadomość, ale także na organizm. Efekt umięśnionej sylwetki bardzo ciężko osiągnąć bez przyjmowania właściwych suplementów diety, ponieważ umożliwiają one podążanie za aktualnymi potrzebami rozbudowywanych mięśni dostarczając im właściwych substancji.. W wielu przypadkach sama dieta nie jest wystarczająca, dlatego warto już od samego początku wzmocnić od wewnątrz organizm dobierając suplement zgodnie z wyznaczonymi celami i aktualną budową. Osoby początkujące mogą bez większego skrępowania poprosić o pomoc sprzedawców lub trenerów, którzy po krótkim wywiadzie dobiorą właściwy suplement diety z kreatyną. 

Sprawdź pozostałe artykuły na temat kreatyny:

Jabłczan kreatyny – wszystko co powinieneś o nim wiedzieć
Jak długo brać kreatynę?
Ile trzeba pić wody przy kreatynie?
Jaka kreatyna jest najlepsza?
Kreatyna czy nadaje się na redukcję?
Powód, dla którego powinieneś wziąć kreatynę!
Ranking kreatyn – najlepsza kreatyna
Obalamy 10 mitów na temat kreatyny.
Ranking Monohydratów Kreatyny 2022. Poznaj najlepsze!
Dekstroza – lepsza wchłanialność kreatyny!

Promaker Isolate Odżywka Białkowa