ArtykułyArtykuły o kreatynieKształtowanie sylwetkiSporty Siłowe

Jabłczan kreatyny – wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

Jabłczan kreatyny – wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

Większość z nas zdaje sobie sprawę, że nie ma lepszego środka na zwiększenie masy mięśniowej i budowanie mięśni. Kreatyna cieszy się bardzo dobrą opinią: jest najpopularniejszą i najbardziej uznaną substancją stosowaną podczas treningu. Nie każdy jednak wie, że ma ona również wiele innych zastosowań, nie tylko w sporcie: Stosuje się ją w badaniach układu nerwowo-mięśniowego, np. w dystrofii mięśniowej, a także w chorobach wieku podeszłego – choroba Parkinsona, zanik mięśni, zespół zmęczenia, choroba Huntingtona.

Czym jest kreatyna?

kreatyna w proszku

Kreatyna jest prekursorem fosforanu kreatyny, a tym samym jednym z głównych dostawców paliwa dla komórek mięśniowych. Nie jest ona substancją sztuczną. Może być wytwarzana przez organizm, jeśli trzy aminokwasy: arginina, glicyna i metionina są obecne w wystarczających ilościach.

Kreatyna jest własnym dostawcą energii dla organizmu i zwiększa wydajność fizyczną podczas krótkiego, intensywnego wysiłku fizycznego (ćwiczenia siłowe, trening siłowy lub sprint). Wydajność może być zatem poprawiona podczas krótkich, powtarzalnych ćwiczeń o wysokiej intensywności. Dodatkowo jest ona w stanie wspomóc wzrost mięśni.

Działanie kreatyny różni się w zależności od osoby. Przyjmując ją, zastanów się, jakie są Twoje cele. Kreatyna może poprawić siłę i wytrzymałość mięśni, jeśli jej przyjmowanie jest odpowiednio zaplanowane. Najlepsze efekty uzyskuje się oczywiście poprzez długotrwałą suplementację w połączeniu z właściwą, zbilansowaną dietą, odpowiednim treningiem i odpoczynkiem.

Co to jest jabłczan kreatyny?

Kreatyna TREC CM3 500g

Jabłczan kreatyny kupisz tutaj!

Zarówno kreatyna jak i jabłczan (kwas jabłkowy) występują naturalnie w organizmie człowieka. Kreatyna jest produkowana przez wątrobę i nerki, a także dostarczana zewnętrznie w postaci pożywienia – zwłaszcza pochodzenia zwierzęcego. Kwas jabłkowy jest ważnym elementem metabolizmu i jest wytwarzany w organizmie przez wszystkie żywe organizmy w ramach procesu dostarczania energii i odpowiada m.in. za kwaśny smak owoców.

Jabłczan kreatyny jest sprzedawany zarówno jako mono suplement, jak i jako część szeregu suplementów przedtreningowych i mieszanek kreatynowych. W przeciwieństwie do innych rodzajów kreatyny, jabłczan kreatyny jest całkowicie rozpuszczalny w wodzie. A już na pewno bardziej rozpuszczalny niż monohydrat kreatyny. Jest ogólnodostępnym produktem i stał się głównym składnikiem suplementów przeznaczonych do budowania wytrzymałości. Podobnie jak inne formy kreatyny, jabłczan kreatyny jest najlepiej wchłaniany w obecności insuliny, więc łączenie go z prostymi węglowodanami jest najprostszym sposobem, aby uzyskać jak najwięcej korzyści z tego suplementu.

Działanie jabłczanu kreatyny

umięśniony mężczyna

Jabłczan kreatyny przede wszystkim:

  • zwiększa siłę i wytrzymałość mięśni, a tym samym wydajność sportową
  • zwiększa całkowitą masę ciała
  • wspomaga wzrost mięśni
  • przyspiesza regenerację po urazach
  • Poprawia funkcjonowanie mózgu
  • zwiększa produkcję ATP
  • bardzo szybko się wchłania
  • troszczy się o układ sercowo-naczyniowy
  • nie zatrzymuje wody
  • nie powoduje wzdęć

Fizycznie produkt ten ma kolor biały i najczęściej występuje w postaci proszku, rzadziej w formie kapsułek. Jest on również bezpieczny do przyjmowania z suplementami takimi jak multiwitaminy czy błonnik.

Pozytywną właściwością jabłczanu kreatyny jest fakt, że lepiej rozpuszcza się w wodzie niż monohydrat kreatyny, dzięki czemu jest lepiej przyswajalny.

Jabłczan kreatyny zawiera: Cytrynian i pirogronian, które przyjmowane w rozsądnych ilościach mogą być bardziej skuteczne w budowaniu masy mięśniowej.

Ponadto jabłczan kreatyny zwiększa moment obrotowy mięśni, zapewnia odpowiedni poziom testosteronu i poprawia metabolizm. Wyższy metabolizm oznacza, że więcej węglowodanów jest spalanych, a co za tym idzie, więcej energii jest uwalnianej.

Ze względu na te doskonałe właściwości, jabłczan kreatyny stał się obecnie jednym z najbardziej preferowanych suplementów zarówno przez sportowców, jak i kulturystów.

Dlaczego warto stosować jabłczan kreatyny?

Kreatyna Olimp TCM 1100 Mega Caps 30kaps blister

Jabłczan kreatyny w formie blistera kupisz tutaj!

Powodem, dla którego wiele mówi się o jabłczanie kreatyny w kręgach kulturystów i sportowców jest fakt, że zwiększa on poziom wytrzymałości, co przekłada się na wydłużenie czasu treningu. Innym istotnym czynnikiem, który sprawia, że suplementy zawierające jabłczan kreatyny są tak cenione, jest fakt, że mogą one znacznie skrócić czas rekonwalescencji po odniesionych kontuzjach i urazach ciała.

Ponieważ różnica w cenie pomiędzy monohydratem a jabłczanem kreatyny nie jest zbyt duża, warto, aby każdy trenujący wypróbował je i zorientował się w efektach. Szczególnie ci, którzy mają problemy żołądkowo-jelitowe z konwencjonalną kreatyną powinni spróbować jabłczanu.

Podsumowując, kreatyna pomaga zwiększyć i utrzymać maksymalną siłę, zmniejsza osłabienie mięśni oraz pozwala na ich lepszą regenerację. Dlatego jest to jeden z najczęściej stosowanych suplementów m.in. w kulturystyce.

Efekty uboczne jabłczanu kreatyny

Osobom o zwiększonym ryzyku wystąpienia chorób nerek (np. cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi) odradza się spożywanie suplementów diety zawierających kreatynę. Duże ilości aminokwasów i białka pobudzają bowiem pracę nerek.

Jak większość produktów, również jabłczan kreatyny może wywołać reakcje niepożądane. Istnieje ryzyko wystąpienia biegunki i wymiotów, jeśli dawka jest zbyt duża, a proszek kreatynowy słabo rozpuszczony.

Chociaż kreatyna może zwiększać wydajność, nie oznacza to, że każdy sportowiec będzie czerpał korzyści z jej przyjmowania, ani że nie ma żadnych skutków ubocznych. Jeśli np. spożywasz kreatynę przez dłuższy okres czasu, produkcja tej substancji w Twoim organizmie będzie spadać.

Mimo, że istnieje bardzo duża ilość badań potwierdzających działanie monohydratu kreatyny, to na temat jabłczanu kreatyny dostępnych jest bardzo mało informacji naukowych. Nie przeprowadzono jeszcze wyczerpujących badań na temat jego długotrwałego wpływu na zdrowie. Biorąc jednak pod uwagę biochemiczną naturę związku i niepotwierdzone doniesienia, można bezpiecznie założyć, że efekty i skutki uboczne jabłczanu kreatyny i monohydratu kreatyny są podobne. Efekty uboczne, które mogą być czasami obserwowane z monohydratem kreatyny obejmują retencję wody i rozstrój żołądka, i jest prawdopodobne, że te efekty uboczne mogą również wystąpić w przypadku jabłczanu kreatyny.

Jak dawkować jabłczan kreatyny?

Kreatyna TREC CM3 1250 90kaps

Jabłczan kreatyny w kapsułkach kupisz tutaj!

Większość trenerów i producentów sugeruje przyjmowanie suplementu jabłczanu kreatyny przed sesją treningową. Sprawi to, że wystarczająca ilość energii zostanie uwolniona podczas treningu, co pozwoli Ci na wykonanie większej ilości ćwiczeń.

Nie istnieją żadne przeciwwskazania stosowania suplementu jakim jest jabłczan kreatyny, odnoszące się do konkretnej płci lub wieku osoby ćwiczącej. Kreatyna jednak zdecydowanie nie jest odpowiednia dla dzieci, nastolatków, matek karmiących i kobiet w ciąży.

Dokładna dawka przyjmowania suplementu różni się w zależności od producenta. Ponieważ różni producenci suplementów jabłczanu kreatyny używają różnych składników w swoich produktach, dawki będą się różnić. Należy zwrócić uwagę, na to, by ściśle przestrzegać dawkowania zalecanego na etykiecie. Podobnie jak w przypadku monohydratu kreatyny, dawka ta może być podzielona na kilka pojedynczych dawek w celu zmniejszenia potencjalnych skutków ubocznych. Dawkowanie kreatyny jest bardzo kontrowersyjne i powstało wiele wzajemnie wykluczających się teorii. Uważa się, że optymalna dawka wynosi 5-10 g dziennie.

Środki ostrożności

Jeśli trenujesz sport wyczynowy zaleca się regularne kontrole Twojego stanu zdrowia podczas przyjmowania kreatyny.

Kreatyna powoduje, że mięśnie pobierają wodę z organizmu, dlatego należy zawsze upewnić się, że przyjmujemy wystarczającą ilość płynów. Zatrzymanie wody w komórkach mięśniowych zwiększa masę ciała – jest to raczej nieprzyjemny efekt uboczny, zwłaszcza jeśli jesteś biegającym sportowcem. To zwiększa zarówno ciśnienie w komórkach jak i ryzyko kontuzji.

W przypadku zamawiania kreatyny przez Internet od nieznanych dostawców z zagranicy istnieje ryzyko, że preparaty są zanieczyszczone metalami ciężkimi lub niedozwolonymi dodatkami. Jeśli kupujesz suplementy kreatyny, upewnij się, że zamawiasz je z wiarygodnych źródeł.

Po większy wybór jabłczanu kreatyny, kliknij tutaj!

Promaker Isolate Odżywka Białkowa