Suplementy

Suplementy zwiększające siłę — jak zwiększyć siłę mięśni?

Zastanawiasz się nad tym, które z suplementów pomogą Ci w prawidłowym zwiększeniu swojej siły na treningu? Jeśli trenujesz ciężko i wiesz, że progres siłowy nie jest już tak dobry, jak na samym początku, warto sięgnąć po suplementy diety, które mogą pokonać Ci ten problem. W końcu nie jest powiedziane, że tylko na samym początku możesz podnosić co trening coraz więcej. W zależności od wytrenowania, co trening jesteś w stanie podnosić nawet do 10 procent większy ciężar niż wcześniej. W jaki sposób zachować tak zdrową zależność? Dzięki skorzystaniu z odpowiednich suplementów diety nie musisz stać w miejscu i wciąż zdobywać nowe osiągnięcia sportowe.

Progres nie jest zarezerwowany tylko i wyłącznie dla osób na początku swojej drogi. Jeśli nie wiesz, jakie odżywki na siłę wybrać to serdecznie zapraszamy Cię do naszego najnowszego artykułu. Na jego łamach uda Ci się wybrać najbardziej skuteczne rozwiązania, które staną się odpowiednim uzupełnieniem diety na siłę. Mamy nadzieję, że dzięki nim Twój progres stanie się tylko kwestią czasu.

Oczywiście w momencie bycia osobą początkującą masz ogromną przewagę ze względu na świeżość swoich mięśni i ich możliwości adaptacyjne. Niemniej nie oznacza to, że nie możesz pozwolić sobie na progres w późniejszym okresie, kiedy Twój staż jest już nieco większy. Każdy trening siłowy to ogromne wyzwanie dla naszego organizmu. Nie możemy zaprzepaścić swojej szansy na zrobienie świetnego progresu tylko dlatego, że nasz organizm w obecnej sytuacji nie jest w stanie wykrzesać z siebie więcej siły.

W takich sytuacjach warto nie tylko pochylić się nad suplementacją, ale przede wszystkim swoją dietą i zasadami odżywiania, jakie wybieramy na co dzień. To bardzo istotne, aby również ten aspekt mieć zawsze pod kontrolą, jeśli zależy nam na progresie i osiąganiu jeszcze lepszych efektów w sporcie.

Tabletki na siłę

Suplementy na siłę nie są suplementami zakazanymi. Są w pełni legalne i gotowe do wybrania przez osoby aktywne fizycznie. Możesz zakupić je w każdym dobrze wyposażonym sklepie z suplementami. Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób zwiększyć siłę rąk, to na pewno wiesz, że istnieje szereg sposobów na to, aby zauważyć pozytywne efekty. Co prawda domeną osób początkujących jest fakt, że mogą zaobserwować szybką reakcję na bodźce, niemniej to właśnie w trakcie ćwiczeń regularnych dbamy o naszą pamięć mięśniową. Jeśli więc zamierzamy osiągnąć nasze cele, to musimy się na nich skupić w odpowiedni sposób.

Odżywki na siłę i wytrzymałość pozwolą na dostarczenie większej ilości energii do naszego organizmu, a niezbędne mięśnie zaopatrzą w jeszcze wyższy poziom glikogenu mięśniowego. W ten sposobów wysiłek nie będzie sprawiał nam tak dużych trudności, a my będziemy mogli cieszyć się z osiągniętego progresu. Chociaż na pytanie, jak zwiększyć siłę mięśni nikt nie znalazł jeszcze jednoznacznej odpowiedzi, na pewno możemy powiedzieć, że brak siły na treningu to problem, z którym zmaga się wiele osób. Przedstawiamy szereg propozycji, które pozwolą Ci na uzyskanie jeszcze lepszych efektów siłowych.

Dlaczego łatwiej robić progres osobie początkującej?

Jeśli swoje początki masz już dawno za sobą, na pewno pamiętasz, jak zaczynałeś. Wszystko wtedy było takie łatwe, ale o ciężarach, które podnosisz teraz mogłeś zapomnieć. Dlatego właśnie — progres u osoby początkującej jest zazwyczaj bardzo duży. W trakcie każdego z treningów na samym początku naszej drogi ze sportami siłowymi zachodzą różne procesy adaptacji, a nasz organizm szybciej reaguje na bodziec w postaci ciężaru. Efektem tego jest progresowanie praktycznie na każdym treningu i dokładanie kolejnych kilogramów na sztangę.

W dodatku u osób początkujących możemy zaobserwować szybszą regenerację. Czasy początków odchodzą do lamusa, a my zastanawiamy się, dlaczego po raz kolejny nie udało nam się zwiększyć ciężaru. Wraz z upływem czasu coraz trudniej jest zapewnić naszemu organizmowi bodziec, który będzie dla niego czymś nowym. Właśnie w takich sytuacjach z pomocą przychodzą suplementy. W pierwszej kolejności porozmawiamy sobie o kreatynie — prawdziwej królowej wszystkich suplementów.

Kreatyna

Nie sposób pominąć kreatynę wśród tego zestawienia. Jej stosowanie niesie za sobą najszybciej i najlepiej zauważalne efekty, jeśli chodzi o wszystkie suplementy diety, które mogą zostać przeznaczone do zwiększenia siły. Kreatyna to najlepiej przebadany suplement świata. Jest na pierwszym miejscu pod względem zwiększania glikogenu mięśniowego i zwiększeniu poziomu składników w tkankach, co znacznie pomaga w uzyskaniu jeszcze lepszych efektów treningowych.

Aktualnie dostępne są na rynku suplementacyjnym różne formy kreatyny. Niemniej wśród nich wziąć króluje najprostsza forma — a mianowicie monohydrat kreatyny. Ten rodzaj suplementu był stosowany od lat, a liczne badania udowodniły jego doskonały wpływ na nasz organizm i brak niebezpiecznych skutków ubocznych. Jedynym warunkiem, jaki musimy spełnić w trakcie suplementowania kreatyną to picie większej ilości wody. Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile wody spożywać w trakcie przyjmowania kreatyny, sprawdź artykuł na ten temat na naszym blogu.

Dlaczego kreatyna to dobry suplement na siłę? Przede wszystkim warto wiedzieć, że w trakcie wysiłku beztlenowego w przypadku jego trwania do kilkunastu sekund, głównym źródłem naszej energii jest ATP. Spożywanie kreatyny pozwala na wysycenie mięśni źródłem energii w postaci ATP. Liczne badania naukowe potwierdziły również anaboliczne działanie każdej formy kreatyny i pozytywny wpływ nie tylko na zwiększenie siły, ale również masy mięśniowej.

Arginina

Arginina to kolejny suplement, który może mieć skuteczne działanie, jeśli chodzi o zwiększenie naszej siły. Jej systematyczne stosowanie pozwala na zwiększenie zawartości tlenku azotu we krwi. W ten sposób możemy liczyć na lepszych transport glukozy do mięśni wraz z aminokwasami. Wśród zalecanych dawek zazwyczaj znaleźć możemy około 4 gramów przed treningiem.

Beta-alanina

Beta-alanina to świetny suplement, jeśli marzymy o opóźnieniu pojawienia się zmęczenia w trakcie wysiłku. W dodatku stosowanie suplementu jest również zalecane z innego powodu. Przede wszystkim ma na to wpływ możliwość pozbywania się kwasu mlekowego z mięśni przez nasz organizm właśnie dzięki beta-alaninie. Nadmiar kwasu mlekowego w mięśniach przeszkadza w trakcie treningu i nie wpływa korzystnie na naszą siłę.

Podsumowanie

Stosowanie suplementów, które pomogą w zwiększeniu siły to żadna zbrodnia. Warto po nie sięgać ze względu na pozytywnie działanie każdego z nich. Nie należy jednak zapominać o najważniejszym z nich. To właśnie kreatyna i jej stosowanie przynosi nam najlepsze i najbardziej zauważalne efekty, dlatego tak ważne jest, aby każdego dnia spożywać około 5 gramów tej substancji bez obaw.

Źródła:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20026378
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17988366
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21831448
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14507259
  5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22864465