Mikro i makroelementySuplementacjaSuplementy dla sportowców

Tauryna – co to jest? Działanie, właściwości, dawkowanie

Tauryna to aminokwas, który w pozytywny sposób oddziałuje na ludzki organizm. Wpływa chociażby na regenerację mięśni po wysiłku, dlatego często można ją znaleźć w suplementach diety. Co to jest tauryna? Jakie jest jej działanie? Jakie ma właściwości? W jaki sposób stosować dawkowanie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.

Tauryna – co to?

Tauryna to kwas 2-aminoetanosulfonowy, czyli siarkowy aminokwas biogenny. Z czego jest tauryna? Ma ona pochodzenie zwierzęce. Pierwszy raz wyizolowano ją z bydlęcej żółci w pierwszej połowie XIX w. Początkowo nie zwracano jednak uwagi na jej dobroczynne właściwości, a w ramach suplementacji rozpoczęto ją stosować dopiero w latach 70. XX w. Wówczas okazało się, że tauryna hamuje procesy kataboliczne zachodzące w mięśniach, a także wykazuje właściwości anaboliczne. Dzięki temu aminokwas zyskał sporą popularność u sportowców, którzy pragnęli za pomocą tauryny wpłynąć na zwiększenie swojej masy mięśniowej oraz na zwiększenie wydajności pracy podczas treningów.

Gdzie występuje l-tauryna? Co ciekawe, mimo tego, że tauryna ma pochodzenie zwierzęce, to znajduje się także w organizmie ludzkim, np. w sercu, mózgu czy mięśniach (gdzie znajduje się jej najwięcej), a także w krwi, jelicie cienkim, nadnerczach, siatkówce oka, płucach czy wątrobie (choć w tych organach jest jej znacznie mniej).

tauryna wpływa na zwiększenie wydajności mięśni podczas treningów

Tauryna – działanie

Tauryna posiada wiele właściwości, dzięki którym korzystnie oddziałuje na organizm. Bierze ona bowiem udział w procesach fizjologicznych zachodzących w ludzkim ciele, a także jej występowanie zostało udowodnione w wielu narządach.

Aminokwas jest najbardziej ceniony przez osoby uprawiające sport. Wykazuje on bowiem działanie anaboliczne. Oznacza to, że tauryna prowadzi do regeneracji tkanki mięśniowej, która zostaje uszkodzona podczas wysiłku fizycznego. Dzięki temu tkanki są w stanie same produkować białka. Te z kolei są niezbędne do odbudowy mięśni po treningu. Na co pomaga zatem w skrócie tauryna? Na przyśpieszenie regeneracji mięśni po treningu. Nie są to jednak jej jedyne właściwości. Aminokwas pobudza także trzustkę do produkcji insuliny, co powoduje, że nadmiar wytworzonej glukozy trafi bezpośrednio do tkanek. Ponadto dzięki taurynie ułatwiony zostaje transport kreatyny, która to chroni komórki przed stresem oksydacyjnym, a także wpływa pozytywnie na przyrost tkanki mięśniowej. W konsekwencji osoby, które regularnie trenują, znacznie szybciej zbudują mięśnie, a także znacznie szybciej zregenerują swój organizm po wyczerpującym treningu. 

Właściwości tauryny

Czy to koniec pozytywnych właściwości tauryny? Oczywiście nie. Wśród dodatkowych efektów, jakie można osiągnąć dzięki odpowiedniemu spożyciu aminokwasu, można wskazać, chociażby:

  • poprawę metabolizmu tłuszczów;
  • obniżenie ciśnienia;
  • ochrona wątroby;
  • usprawnienie pracy serca;
  • zmniejszenie ryzyka rozwoju cukrzycy;
  • wspomaganie wzroku.

Jak widać, tauryna wpływa pozytywnie na wiele aspektów związanych z codzienną pracą organizmu. A to nadal nie wszystkie jej właściwości. Aminokwas ten bowiem nie tylko przyspiesza syntezę białek i prowadzi do zwiększenia przyrostów masy mięśniowej czy pobudza trzustkę do produkcji insuliny. Ale także wzmacnia serce, stabilizuje błonę komórkową, przyśpiesza utratę tkanki tłuszczowej, chroni siatkówkę oka przed negatywnym wpływem stresu oksydacyjnego. Co więcej, tauryna rozluźnia mięśnie, przyśpiesza metabolizm oraz zapobiega rozwojowi cukrzycy. Nie mniej ważne jest także, że aminokwas ten powoduje, iż organizm oczyszcza się ze szkodliwych substancji, znacznie łatwiej utrzymać mu odpowiedni poziom potasu oraz magnezu, a także poprawiają się funkcje poznawcze. Co ciekawe, może ona także zredukować stany lękowe oraz pozytywnie wpłynąć na przebieg niektórych chorób psychicznych, takich jak depresja. 

Tauryna wpływa na poprawne funkcjonowanie organizmu także na stres i  pozytywnie wpływa na przebieg niektórych chorób psychicznych, takich jak chociażby depresja.

Tauryna – gdzie występuje?

Taurynę można dostarczyć do organizmu na wiele sposobów. Jednym z nich jest pozyskiwanie jej wraz z pożywieniem. Co zatem jeść, aby nasz organizm otrzymał odpowiednią porcję aminokwasu? Otóż najwięcej tauryny znajduje się w produktach takich jak małże, białe ryby, ostrygi, drób, pieczona szybka, wołowina, tuńczyk, mleko krowie oraz mleko kozie, soczewica, ciecierzyca czy indyk.

Taurynę można znaleźć także często w energetyku. Aminokwas ten jest w składzie napojów energetycznych nie bez przyczyny. Powoduje on bowiem, że wydłuża się czas czuwania organizmu, przy jednoczesnym braku nadmiernego pobudzenia. Dzięki temu obniża się także produkcja serotoniny, co w konsekwencji powoduje, że treningi mogą być dłuższe oraz bardziej efektywne.

Biorąc powyższe pod uwagę, nikogo nie zdziwi, że tauryna występuje w odżywkach dla sportowców. Co ciekawe, można ją także spotkać w mleku modyfikowanym dla dzieci. W takiej formie jest ona dla nich całkowicie bezpieczna. 

Suplement Przedtreningowy Wieloskładnikowy OstroVit CGT 600g

Duży wybór suplementów diety zawierających taurynę znajdziesz tutaj.

Tauryna – suplementacja

Tauryna może być dostarczona do organizmu także w drodze suplementów diety, np. poprzez tabletki, kapsułki czy w formie proszku do rozpuszczenia. W takim przypadku nabywane preparaty zawierają często także inne substancje, które wykazują pozytywny wpływ na organizm. Najczęściej w suplementach zawierających taurynę występuje także kofeina, l-karnityna, witamina C, witaminy z grupy B, magnez, guarana czy żeń-szeń. Od składu danego produktu zależy zazwyczaj także jego cena. 

Suplementacja tauryny zalecana jest przede wszystkim tym osobom, które uprawiają sport często i regularnie. Wówczas zwiększa się bowiem zapotrzebowanie organizmu na ten aminokwas. Z kolei te osoby, które ćwiczą jedynie rekreacyjnie, nie potrzebują wdrażać suplementacji, bowiem są w stanie dostarczyć odpowiednią ilość makroskładnika wraz z pożywieniem.

Stosowanie tauryny będzie pożądane także przez osoby z nadwagą, u których makroskładnik sprawi, że poprawi się ich metabolizm, a także zmniejszy się poziom złego cholesterolu. Skorzystać z suplementacji mogą także osoby chore na:

  • cukrzycę,
  • choroby układu krążenia,
  • zaburzenia pracy wątroby.

Co więcej, tauryna może pomóc osobom cierpiącym na nadmierne wypadanie włosów, mają zmniejszony poziom energii w ciągu dnia, są osłabione, podatne na stres. Ale też skarżącym się na problemy z koncentracją. Również tym, którzy stosują dietę wegetariańską lub wegańską i potrzebują składnika powodującego, iż ich organizm zostanie dodatkowo pobudzony. Z drugiej strony, jeżeli skarżysz się na złe myśli lub nerwy przed snem, to tauryna z pewnością złagodzi je, poprawiając jakość Twojego wypoczynku. 

Aminokwasy Tauryna Ostrovit Taurine 1500 120kaps

Wysokiej jakości taurynę kupisz tutaj.

Tauryna – dawkowanie

Stosując suplementy zawierające taurynę, należy dokładnie zapoznać się z ulotką dołączoną przez producenta. Ona wskazuje, w jaki sposób powinno się zażywać substancję. Nie istnieje jeden wzór na to, ile tabletek należy zażywać, ponieważ każdy produkt będzie nieco inny (może choćby zawierać dodatkowe substancje, różniące się od siebie w zależności od producenta). Niemniej należy bezwzględnie pamiętać, że suplementy nie mogą być stosowane jako substytuty odpowiednio zbilansowanej diety. Żadne tabletki nie zadziałają bowiem w odpowiedni sposób, jeżeli będziemy jeść niezdrowe jedzenie i w ten sposób zanieczyszczać swój organizm. Albo też jeśli wprowadzimy dietę bardzo restrykcyjną, która nie dostarczy nam odpowiednich składników odżywczych.

Tauryna – skutki uboczne

Nie wyróżnia się wielu skutków ubocznych, które mogłyby dać o sobie znać w związku z zażywaniem tauryny. Jest to bowiem składnik dość dobrze tolerowany przez ludzki organizm, a jego ewentualny nadmiar usuwa się wraz z moczem. Niemniej należy przestrzegać zaleceń producentów w zakresie dawkowania, ponieważ w dalszym ciągu istnieje możliwość, że w przypadku jednorazowego, zbyt dużego spożycia suplementu, pojawiłyby się biegunki, wymioty, bóle brzucha czy doszłoby do odwodnienia.

Należy także zauważyć, że nie każdy może spożywać taurynę. Podstawowymi przeciwskazaniami do suplementacji będzie okres ciąży oraz karmienia piersią, występowanie alergii na białko pokarmowe. Również stosowanie leków psychotropowych czy choroba afektywna dwubiegunowa. Niemniej, nawet jeżeli nie występuje żadne z wyżej wskazanych przeciwwskazań, w dalszym ciągu warto skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji.

Promaker Isolate Odżywka Białkowa