Kwas Hialuronowy - właściwości i zastosowanie
Kwas Hialuronowy - właściwości i zastosowanie
Mikro i makroelementy

Kwas Hialuronowy – właściwości i zastosowanie


Kwas hialuronowy jest makrocząsteczką, która cieszy się popularnością na całym świecie. To związek, który fizjologicznie występuje w organizmie człowieka, a także ustrojach zwierząt. Dzięki wysokiej biozgodności substancji z ciałem ludzkim, substancja posiada szerokie spektrum działania. Taka właściwość przekłada się na jej szerokie zastosowanie w różnych gałęziach medycyny, a także kosmetologii oraz farmacji. Główną zaletą kwasu hialuronowego jest bardzo wysoka zdolność do wiązania cząsteczek wody. Przekłada się to na silne działanie nawilżające. Czym jest kwas hialuronowy? Jakie są najważniejsze właściwości kwasu hialuronowego?

Kwas Hialuronowy - właściwości i zastosowanie

Kwas hialuronowy – charakterystyka substancji


Kwas hialuronowy, z biologicznego punktu widzenia jest związkiem chemicznym, który klasyfikowany jest do grupy polisacharydów. Substancja naturalnie znajduje się w organizmie człowieka, a także zwierząt, najczęściej pod postacią soli sodowej, czyli hialuronianu sodu. Kwas hialuronowy wypełnia niemal każdą część ciała ludzkiego. a Jego największe objętości znajdują się w warstwach skóry, mazi stawowej w aparacie stawowym oraz ciałku szklistym oka. Dodatkowo, związek jest fizjologicznym składnikiem ludzkich płynów ustrojowych i tkanki łącznej. Stanowi cząsteczkę budulcową ścian naczyń krwionośnych, do których zalicza się żyły, tętnice oraz naczynia włosowate.

Najważniejszą właściwością kwasu hialuronowego jest bardzo wysoka zdolność do wiązania cząsteczek wody. Najnowsze badania pokazują, że jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie związać aż 250 cząsteczek wody. Efektem jest silne działanie nawilżające oraz wypełniające. Zbyt mała ilość kwasu hialuronowego w ciele przekłada się na pogorszenie kondycji skóry, a także zmianach w organizmie. Pierwszym objawem zbyt niskiej ilości substancji w ustroju jest widoczne przesuszenie się naskórka oraz ujawnienie się dolegliwości bólowych stawów. Dlatego kwas hialuronowy jest niezbędny do prawidłowego działania.

Doskonałym sposobem na uzupełnienie substancji jest stosowanie kwasu hialuronowego w tabletkach lub specjalnych koktajli do picia. Obecnie, przeciwwskazaniem do kwasu hialuronowego, stosowanego w tabletkach jest jedynie nadwrażliwość na składniki konkretnego suplementu. Niemniej jednak, uczulenie na kwas hialuronowy jest bardzo rzadkim zjawiskiem. Występuje jedynie u niewielkiego odsetka społeczeństwa.

Kwas hialuronowy w tabletkach – co warto wiedzieć?

Odpowiednia ilość kwasu hialuronowego w organizmie jest bardzo ważna. Taki stan pozwala utrzymuje w dobrej kondycji skórę i aparat stawowy. Również dobrze wpływa znajdującą się wewnątrz ciała tkankę łączną. Coraz bardziej powszechne staje się stosowanie kwasu hialuronowego do picia lub w formie tabletek. Pozwala to uzupełnić ilość tej substancji wewnątrz ustroju. Tabletki z kwasem hialuronowym, do niedawna były produkowane z tkanek zwierzęcych. Taki proces był bardzo skomplikowany i czasochłonny, dlatego coraz więcej producentów decyduje się na pozyskanie substancji poprzez przeprowadzenie zjawiska fermentacji mikrobiologicznej. Wykorzystuje się do tego celu bakterie z gatunku Streptococcus equi.

Suplementy diety z kwasem hialuronowym takiego pochodzenia są niezwykle bezpieczne. Przeciwwskazania do kwasu hialuronowego tego pochodzenia praktycznie nie istnieją. Jednakże jednym z nich jest nadwrażliwość lub uczulenie na jakikolwiek składnik preparatu. Jak stosować kwas hialuronowy? Najlepszym sposobem jest przeprowadzenie kuracji z wykorzystaniem wybranego suplementu diety, na przykład w formie shotów do picia lub tabletek do codziennego spożywania. Warto pamiętać, że kwas hialuronowy w ciąży jest dopuszczalny, niemniej jednak warto skonsultować jego suplementowanie z lekarzem.

Kwas hialuronowy w kosmetyce – co warto wiedzieć?


Stosowanie kwasu hialuronowego na włosy, skórę i paznokcie przynosi wiele korzyści. Substancja jest powszechnie stosowania w kosmetyce, ze względu na swoje szerokie spektrum działania i silne właściwości nawilżające i odbudowujące. Kwas hialuronowy jest bardzo często wykorzystywanym składnikiem aktywnym, który można znaleźć w kremach do twarzy i ciała, maseczkach nawilżających, kosmetykach do demakijaży, a także tonikach. Dodatkowo, substancja jest składnikiem kosmetyków pielęgnujących włosy, a można ją spotkać w odżywkach oraz maskach.

Kwas hialuronowy na włosy skórę i paznokcie może być składnikiem kosmetyków. Jednakże dla wzmocnienia jego działania wiele kobiet decyduje się na zewnętrzną suplementację preparatami z tą substancją. Dodatkowo, kwas hialuronowy wykorzystywany jest w profesjonalnych gabinetach medycyny estetycznej do iniekcji podskórnych. Kwas hialuronowy, wstrzykiwany pod skórę wykazuje całkowitą biozgodność z tkankami ludzkimi. Podanie go w formie żelu pozwala na jego bezpieczny rozkład. Kwas hialuronowy jest stosowany do zabiegów, których celem jest:

  • powiększanie, modelowanie i korekta ust
  • wypełnianie istniejących zmarszczek
  • poprawa owalu twarzy
  • zwiększenie jędrności skory
  • wygładzenie zmarszczek na szyi i dekolcie
  • efektywnego, silnego nawilżania skóry od wewnątrz


Warto pamiętać, że kwas hialuronowy jest bezpiecznym składnikiem, który nie prowadzi do pojawienia się efektów ubocznych. Jedynym przeciwwskazaniem do jego stosowanie na skórę od wewnątrz lub zewnątrz jest uczulenie na kwas hialuronowy.

Kwas hialuronowy na stawy – co warto wiedzieć?


Kwas hialuronowy jest substancją, która wykorzystywana jest w wielu gałęziach medycyny. Największe zastosowanie substancji widoczne jest w ortopedii, ze względu na fizjologiczną obecność kwasu hialuronowego w stawach. Związek bardzo często stosowany jest w leczeniu schorzeń, które obejmują kości i stawy, na przykład choroby zwyrodnieniowej stawów. Jest także skuteczny przy leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów. W tego typu schorzeniach kwas hialuronowy jest podawany w formie iniekcji, czyli zastrzyków, dzięki czemu efekty terapii są widoczne niemal natychmiastowo.

Podanie kwasu hialuronowego do uszkodzonego stawu usprawnia strukturę mazi stawowej, czego efektem jest zmniejszenie uciążliwych, obniżających sprawność ruchową dolegliwości bólowych. Szczególnymi efektami terapeutycznymi wyróżnia się podawanie kwasu hialuronowego na kolana, które na skutek przeciążeń lub charakteru wykonywanej pracy narażone są na ból i kontuzję.Kwas hialuronowy jest również z powodzeniem stosowany w okulistyce. Substancja naturalnie znajduje się w ciałku szklistym oka, dlatego kwas hialuronowy w farmacji wykorzystywany jest do produkcji płynów do soczewek oraz nawilżających kropli do oczu.

Preparaty do oczu z kwasem hialuronowym posiadają silne właściwości łagodzące podrażnienia, a także niweluje suchość, która jest wynikiem zmagania się z zespołem suchego oka. Kwas hialuronowy, dzięki swojej zdolności do wiązania wody wpływa również na poprawę naturalnego filmu łzowego, co zapobiega powstawaniu dalszych podrażnień i zaczerwienień .Kwas hialuronowy jest jedną z najpopularniejszych makrocząsteczek. Ze względu na swoje właściwości i doskonałą biozgodność z organizmem człowieka.

Z powodzeniem stosowany jest w kosmetyce, medycynie estetycznej, a także medycynie – szczególnie ortopedii oraz okulistyce. Wysoka podaż substancji w organizmie z pewnością wpływa na utrzymanie skóry, włosów i paznokci w dobrej kondycji. Dodatkowo ochrania aparat stawowy przed rozwojem ciężkich, przewlekłych chorób, które prowadzą do odczuwania silnego bólu, uniemożliwiającego wykonywanie codziennych czynności. W przypadku zbyt małej ilości substancji w organizmie, warto rozważyć jej suplementację w formie tabletek, preparatów do picia lub też iniekcji.

Promaker Isolate Odżywka Białkowa