Dolegliwości i chorobySuplementacjaZdrowie

Melatonina – co to jest i jak działa?

Zaburzenia snu to bardzo powszechne zjawisko, które z pewnością nie należy do najprzyjemniejszych. Wygląda na to, że rozwiązaniem naszych problemów może okazać się melatonina, która nazywana jest również hormonem snu. Czym jest melatonina i jakie są przyczyny jej niedoboru? Jak działa melatonina? W jaki sposób ją dawkować i co, jeśli jest jej za mało? Kiedy powinniśmy zdecydować się na melatoninę, a także jakie są jej przeciwwskazania? Który produkt wybrać? Jakie skutki uboczne mogą występować? Odpowiedzi na te i na wiele innych pytań znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Melatonina – co to?

Zastanawiasz się, co to jest melatonina? Gdybyśmy zdecydowali się na jej zdefiniowanie, moglibyśmy dojść do wniosku, że jest to pewien hormon, który odpowiedzialny jest za to, aby nasz zegar biologiczny funkcjonował prawidłowo. Upraszczając, ma za zadanie regulować rytm dobowy, tym samym czuwając nad porami naszego snu. Co ciekawe, hormon ten produkowany jest przez szyszynkę, która to znajduje się w mózgu. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że ilość wydzielania melatoniny zależna jest od pory dnia, mianowicie w nocy organizm jest w stanie wyprodukować jej zdecydowanie więcej niż w dzień. Ilość syntezowanej melatoniny może się zmniejszyć, jeśli podczas snu zostawimy zapalone światło. W konsekwencji komfort naszego życia znacznie się obniża. Warto wiedzieć, że największe stężenie melatoniny obserwowane jest w godzinach 24-3 w nocy. Dlaczego tak się dzieje? Nasz układ nerwowy jest w stanie przekazać do szyszynki niezbędne informacje na temat oświetlenia. Na podstawie tego regulowana jest ilość produkowanej melatoniny.

Braki melatoniny – przyczyny

Niedobór melatoniny to bardzo powszechne zjawisko, jednakże niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, dlaczego braki tego hormonu występują tak często. Otóż jednym z powodów może być wiek. Z badań wynika, że osoby starsze mogą mieć z tym większe problemy, zapewne dlatego tak wielu emerytów cierpi na bezsenność. Podobnie jest w przypadku regularnie towarzyszącego nam stresu- zdolność do produkcji znacznie maleje. W przypadku młodzieży istotnym czynnikiem, który może być odpowiedzialny za ten problem, to przesiadywanie wieczorem przed jasnym ekranem dowolnego urządzenia elektronicznego. Okazuje się, że światło telefonu czy też komputera w skuteczny sposób jest w stanie zaburzyć produkcję melatoniny. Dlatego też około godzinę przed zaśnięciem warto zrezygnować z tego typu sprzętu i zdecydować się chociażby na czytanie książki.

Działanie i dawkowanie melatoniny

Zastanawiasz się, jak działa melatonina? Otóż jest to idealny lek na sen. Tego typu substancja nie jest w żaden sposób uzależniająca, dlatego też nie ma żadnych przeciwwskazań, aby stosować ją przez dłuższy okres czasu. Działanie melatoniny jest dość kompleksowe, ponieważ oprócz tego, że pomaga nam w zasypianiu, to dodatkowo w znacznym stopniu poprawia kondycje oczu, blokuje wydzielanie kwasów żołądkowych, łagodzi objawy depresji, blokuje syntezę tlenku azotu. Dodatkowo jest w stanie skutecznie złagodzić nawet skutki refluksu żołądkowego.

Melatonina pomaga nam w zasypianiu. Wypróbuj. Kliknij

Jeśli chodzi o dawkowanie, w większości przypadków warto przyjmować około 1-3 mg melatoniny, jednak dużo w tym przypadku zależy od danego organizmu. Warto skontaktować się z lekarzem, który indywidualnie ustali odpowiednią dawkę, bowiem zdarzają się sytuacje, w której zażywa się nawet 5 mg lub 10 mg melatoniny. Tego typu lek również można przedawkować, jednak nie jest to toksyczne dla człowieka. W najcięższych przypadkach może nastąpić psychoza, zapalenie nerwu wzrokowego lub zapalenie wątroby. Przedawkowanie jest możliwe w przypadku przyjęcia 36 g melatoniny, dlatego do takich sytuacji dochodzi niezwykle rzadko. Ile czasu przed snem powinniśmy przyjąć melatoninę? Specjaliści twierdzą, że jeśli chcemy poprawić jakość snu, wówczas 30 minut będzie optymalnym rozwiązaniem. Jeśli natomiast chcielibyśmy wyregulować rytm dobowy, to najlepiej przyjąć lek 2-3 godziny przed snem.

Co w przypadku niedoboru melatoniny?

Najczęstszym objawem niedoboru melatoniny jest zaburzenie rytmu snu. W konsekwencji czas jego trwania jest zdecydowanie za krótki. Innymi objawami może być zmęczenie, senność w trakcie trwania dnia, problemy z zasypianiem, częste rozkojarzenia, problemy z koncentracją, drażliwość, bóle głowy, a nawet niezbyt dobre samopoczucie. W przypadku takich dolegliwości możemy próbować je łagodzić, spożywając syntetyczną melatoninę, która przywróci odpowiedni rytm dnia. Na podstawie specjalistycznych badań stwierdzono, że dzięki temu hormonowi możliwe jest łatwiejsze zasypianie, jakość tego procesu biologicznego znacznie się poprawi, a ilość przebudzeń w nocy zostanie zminimalizowana.

Melatonina oprócz pomagania w zasypaniu zadba o kondycję Twoich oczu. Wypróbuj. Klik

Przyczyny bezsenności, które warto wyeliminować

Pamiętajmy o tym, że jeśli problem z zasypianiem pojawia się bardzo rzadko, nie musi to być przyczyna niedoboru melatoniny. Powodem mogą być chociażby silne emocje, które towarzyszyły nam w danym dniu, sprzęt elektroniczny z diodami, światło pochodzące z ulicznych latarni lub bezpośrednio z lampki. Kłopotem mogą być również głośni sąsiedzi, niektóre leki, a nawet chrapiący partner. Aby zapewnić sobie szybkie zaśnięcie i wysoki komfort snu, nie powinniśmy spożywać kawy późną porą. Jeśli podstawowe przyczyny zostaną wyeliminowane, a problem ze snem nadal nie ustępuje, wówczas warto zastanowić się nad zażywaniem melatoniny.

Kiedy warto zdecydować się na melatoninę?

Z melatoniny syntetycznej powinny skorzystać osoby, które mają zaburzenie snu z powodu regularnych podróży. Nagłe zmiany czasowe powodują, że nasz organizm nie jest w stanie przyzwyczaić się do nowego trybu. Oczywiście melatonina sprawdzi się również w przypadku osób, które na co dzień mają problemy z zasypianiem lub jakość ich snu pozostawia wiele do życzenia. Okaże się świetnym rozwiązaniem w przypadku osób niewidomych, które to często skarżą się na to, że ich rytm dobowy jest zaburzony. Zalecana jest także dla tych, którzy pracują na 3 zmiany. Melatonina powinna skutecznie złagodzić wszelkie dolegliwości, a do tego w dużym stopniu ułatwić odpoczynek.

Melatonina pozwoli Ci się porządnie wyspać i poprawić jakość snu. Sprawdź. Klik.

Stosowanie melatoniny – przeciwwskazania

Pomimo tego, że melatonina jest dostępna bez recepty, to nie każdy może ją zażywać. Istnieją pewne  przeciwwskazania, których warto się wystrzegać. Odradza się zażywanie melatoniny kobietom w ciąży, a także tym, które karmią piersią. Jest to również nieodpowiedni lek dla dzieci. W przypadku regularnego spożywania alkoholu, hormon ten również nie jest dobrym rozwiązaniem. Z melatoniny muszą zrezygnować osoby, które są na nią uczulone, a także te, które mają nieprzyjemne schorzenia wątroby. Pamiętajmy o tym, że w każdym przypadku powinniśmy wcześniej zapoznać się ulotką dołączoną do opakowania, ewentualnie skonsultować się ze specjalistą. Po melatoninie nie zaleca się prowadzenia pojazdów, ze względu na ospałość i zwiększenie ryzyka wypadku.

Melatonina – skutki uboczne

Melatonina jest w pełni bezpieczna, dlatego też w przypadku problemów ze snem możemy ją zażywać. Jednakże czasem mogą występować skutki uboczne w postaci nudności, zbyt dużej senności. Możliwe są również zawroty i bóle głowy. Melatonina wchodzi w interakcje z innymi substancjami, jak chociażby z antydepresantami lub lekami, które mają za zadanie regulować ciśnienie krwi.

Jaką melatoninę wybrać?

Na rynku farmakologicznym znajdziemy zarówno melatoninę w sprayu, w tabletkach, jak i w formie listków. Jaka będzie dla nas najlepsza? Właściwie ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bowiem dużo zależy od indywidualnych preferencji. Ważne jest, aby dobre tabletki lub spray miały w składzie również składniki ziołowe. Mogą mieć działanie nasenne i uspokajające.

Melatonina nie uzależnia, ułatwia zasypianie i łagodzi objawy depresji. Wypróbuj. Klik.

Taki suplement to gwarancja skutecznej walki z bezsennością. Jest to kompleksowe podejście do wszelkich nieprzyjemności związanych ze snem. Warto jednak dodatkowo zdiagnozować przyczynę bezsenności. Co prawda melatonina sprawdzi się w przypadku wielu zaburzeń, jednakże aby zmaksymalizować skuteczność, należy walczyć z ich podłożem.

Promaker Isolate Odżywka Białkowa