ArtykułyRanking witaminRankingi SuplementówSuplementy diety

Jakie suplementy na włosy, skórę i paznokcie?

Dbanie o włosy, skórę i paznokcie wymaga podjęcia szeregu kroków w celu uzyskania jak najlepszego efektu. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni, którym zależy na dobrym wyglądzie, zastanawiają się w jaki sposób mogą uzyskać pożądany efekt przy zachowaniu niewielkich nakładów pracy. Jakie suplementy na włosy ograniczają wypadanie? Czy suplementy na paznokcie pomogą nam w regeneracji zniszczonej płytki? Jakie domowe sposoby można wykorzystać, aby zyskać efekt jak po wyjściu z salonu kosmetycznego?

Biotyna (witamina B7)

Najpopularniejszym suplementem na porost i zachowanie pięknego wyglądu włosów okazuje się biotyna, czyli witamina B7. Ostatnimi czasy staja się bardzo modna, jednak moda ta podyktowana jest efektem, jaki można dzięki niej uzyskać. Biotyna wykazuje zdolność transportowania siarki aż do macierzy włosa, dzięki czemu wzmacnia go i nadbudowuje. Dodatkowo biotyna odpowiada także a walkę z łojotokiem oraz łupieżem. Dzięki biotynie wytwarzane są elastyczne wiązania, które wspierają i wzmacniają łodygę włosa na całej jego długości. W efekcie otrzymujemy efekt mocnych, zdrowych, lśniących i długich włosów. Biotyna ma także ogromny wpływ na wygląd naszych paznokci, które stają się mocniejsze i grubsze, a płytka jaśniejsza. Biotyna zalecana jest do stosowania zwłaszcza po zabiegach, takich jak manicure hybrydowy, kiedy naturalna płytka staje się niezwykle cienka i łamliwa. 

Witamina A

Dzięki witaminie A pobudzamy mieszki włosowe do intensywnego wzrostu. Warto zaznaczyć, że witamina A pozwala nam także zachować odpowiedni poziom nawilżenia skóry, a także zapewnia dobrą kondycję naszych włosów. Niedobór witaminy A sprawia, że włosy stają się suche, matowe i szorstkie. Ponadto na powierzchni włosa powstają rozdwojenia na całej długości, gdyż zachwiana jest elastyczność włosów. Witamina A zapewnia także ochronę włosów przed zniszczeniami poprzez tworzenie na powierzchni włosów bezpieczny “pancerz” ochronny. Każda osoba, której zależy na długich i lśniących włosach, powinna rozważyć wdrożenie tej witaminy. Witamina A wpływa także na poprawę kolorytu naszej skóry oraz zmniejszenie jej ziemistości. W okresach zwiększonego zmęczenia warto więc wdrożyć jej stosowanie, aby zyskać promienny, zdrowy wygląd. 

Witamina C i E

Witamina E poprzez stymulację podziałów komórkowych w okolicy macierzy włosa, znacznie przyspiesza wzrost włosów. Dodatkowo jest silnym przeciwutleniaczem podobnie do witaminy C, która kojarzy się z odpornością organizmu. Jest to mylne przekonanie. Wbrew powszechnym twierdzeniom witamina C doskonale wzmacnia także włosy. Dzieje się to w wyniku poprawy ukrwienia skóry oraz w wyniku syntezy kolagenu, który zapewnia prawidłowe funkcjonowanie cebulek włosa. W przypadku niedoboru witaminy C włosom brakuje kreatyny, dlatego stają się one łamliwe i szorstkie.

Witamina C działając antyoksydacyjnie “wymiata” wszelkie zbędne produkty przemiany materii w komórkach i tkankach. Skóra staje się promienna i jaśniejsza. Stosując serum z witaminą C, można także liczyć na ograniczenie występowania piegów i przebarwień. Suplementy diety na paznokcie mają najczęściej w składzie witaminę E, ponieważ jest ona niezwykle ważna dla naszych paznokci. Jej obecność jest istotna w trakcie nadbudowy uszkodzonych struktur paznokcia. 

Witamina B1 (tiamina), witamina B2 (ryboflawina), witamina B3 (pirydoksyna)

Witaminy te biorą udział w licznych procesach metabolicznych, które zachodzą w obrębie skóry głowy. W efekcie dochodzi do powstania energii stymulującej wzrost włosów. Witaminy B1, B2 i B3 biorą ponadto udział w syntezie aminokwasów budulcowych. W preparatach na porost włosów obok tych witamin występują bardzo często także drożdże piwne, które bogate są w witaminy pochodzące z grupy B. 

Zn (Cynk), Fe (Żelazo)

Suplementy na włosy, skórę i paznokcie to także żelazo i cynk. Niedobór tych pierwiastków w organizmie może doprowadzić do łysienia zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Widząc pierwsze oznaki prześwitów na skórze głowy, warto rozważyć zbadanie poziomu obu wskaźników w naszych organizmie. W przypadku niedoborów wskazane jest stosowanie wysokiej jakości suplementacji. Najlepsze suplementy na włosy powinny mieć w składzie, chociaż niewielkie ilości tych pierwiastków, aby zapewnić skuteczną ochronę przeciw wypadaniu włosów. 

Skrzyp polny i pokrzywa

Suplementy diety na włosy na bazie naturalnych ziół cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Dzieje się tak głównie ze względu na bezpieczeństwo stosowania oraz efekt, jakie można dzięki nim uzyskać. Suplementy na włosy z pokrzywą i skrzypem dostępne są w formie wygodnych kapsułek, w których znajduje się skoncentrowana dawka tych składników. Nie trzeba więc tworzyć naparów, narażając przy tym żołądek oraz zęby, które w wyniku picia barwiącej cieczy mogą zżółknąć. Skrzyp polny niesie za sobą solidną dawkę witamin wymienionych powyżej.

Znajdziemy w nim między innymi witaminy z grupy A, B oraz witaminę, C, wapń, potas i wiele innych. Zawiera ponadto krzem, który ogranicza wypadanie włosów. Włosy wolniej obumierają i stają się mocniejsze i bardziej błyszczące. To najlepsze suplementy diety na włosy, które można łączyć także z innymi propozycjami. Warto zaznaczyć, że skrzyp  pokrzywa mają istotny wpływ także na wygląd paznokci. Bogactwo minerałów zawartych w tych roślinach przyczynia się do stwardnienia płytki oraz poprawy jej kolorytu. Dobre suplementy na włosy powinny mieć w składzie te zioła. 

W jaki sposób działają suplementy na włosy, skórę i paznokcie?

Skoro wiadomo już, jakie są najlepsze suplementy diety na włosy i paznokcie oraz skórę, zwróćmy uwagę na to, w jaki sposób oddziałują one na nasz organizm. W suplementach diety, w których głównymi składnikami są roślinne surowce (jak na przykład skrzyp polny) dochodzi do wzmocnienia cebulek włosów oraz przyspieszenia ich wzrostu. Identyczną skuteczność można dostrzec także w przypadku włosów i paznokci. Wśród innych składników wymienia się także witaminy z grupy A, B, C i E oraz pierwiastki, jak żelazo, cynk, czy krzem. Substancje te z kolei ograniczają łamliwość włosów oraz mają zapobiegać wypadaniu włosów. Warto jednak zwrócić uwagę na to, iż efekty pielęgnacyjne oprócz odpowiedniej suplementacji generuje także właściwie dobrana do wieku pielęgnacja.

Ważne jest nie tylko dogłębne oczyszczanie włosów oraz skóry twarzy, ale także stosowanie odpowiednich kosmetyków, jak żele do mycia, kremy, czy balsamy. Dobre suplementy na włosy dostępne są w postaci wygodnych kapsułek tabletek oraz shotów. Każdy więc bez wątpienia znajdzie idealny wariant dla swoich potrzeb oraz preferencji. Nie należy zapominać ponadto o stosowaniu kolagenu. Suplementy diety na włosy, skórę i paznokcie wzmacniają kondycję włosa, poprawiają transport cennych substancji poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych, a także natlenienie tkanek. Suplementy diety na włosy powinny być jednak:

  • Skoncentrowane,
  • skuteczne,
  • łatwo przyswajalne,
  • ogólnodostępne,
  • wygodne w spożyci (np. w postaci kapsułek). 

Suplementy na włosy dla mężczyzn

Mężczyźni bardzo często borykają się z problemem wypadania włosów. Statystycznie problem ten dotyczy częściej panów, niż kobiety, dlatego mężczyźni nie powinni zapominać o istocie suplementacji w swoim organizmie. Za wypadanie włosów u mężczyzn odpowiadają czynniki genetyczne, a także stres, przemiany hormonalne oraz wysokie stężenie testosteronu. Łysienie wzmaga się wraz z wiekiem, jednak bardzo często spotkać można się z powstawaniem zakoli już u młodych chłopaków. Stosowanie dobrych suplementów diety na włosy może ograniczyć ten problem w dosyć dużym stopniu.

Warto więc zwrócić szczególną uwagę na suplementy diety na włosy dla mężczyzn, które zawierają nieco więcej składników mineralnych w porównaniu z preparatami dla kobiet. W ich składzie znajdzie się oczywiście biotyna, krzem, żelazo oraz naturalne ekstrakty z pokrzywy i skrzypu polnego, jednak bardzo często preparaty te zawierają także kompleksy białkowe, których zadaniem jest maksymalne wzmocnienie cebulek włosów. Należy pamiętać jednak, iż suplementy na włosy jedynie ograniczą niepożądany efekt wypadania, a nie zahamują tych procesów. W przypadku nasilania się problemu konieczny jest kontakt z dermatologiem lub trychologiem, który przyjrzy się naszemu problemowi nieco głębiej. 

Nazwa

 Produkt

Cechy

Forma 

Ocena Produktu

Biotyna (witamina B7) Activlab Biotyna Forte 30tab

Promaker GOLD ISOLATE

Przyswajalność

Cena

Tabletki

4.5/5

Witamina A

 NOW Vitamina A 25,000IU 100softgels

Przyswajalność

Cena

Kapsułki

4/5

Witamina C 90kaps

Przyswajalność

Cena

Kapsułki

5/5

Witamina B1 (tiamina), witamina B2 (ryboflawina), witamina B3 (pirydoksyna

BioTechUSA B Complex 60tab

Przyswajalność

Cena

Kapsułki

4.5/5

Zn (Cynk)

 Promaker Zinc 100kaps

Przyswajalność

Cena

Kapsułki

5/5

Promaker Isolate Odżywka Białkowa