Dieta

Co to jest Indeks glikemiczny (IG)? Tabela, produkty

W świecie dietetycznych newsów

Temat, jakim jest zdrowe odżywianie powraca do świadomości społecznej jak bumerang, co tylko świadczy o tym, jak istotna jest owa kwestia i jak duże znaczenie ma inicjowanie narracji edukacyjnej wśród ogółu. Obecnie dotarcie do wiedzy dietetycznej, czy też jakiejkolwiek innej, jest znacznie łatwiejsze dla przeważającej części osób, niż miało to miejsce w czasach poprzedzających nastanie trwającej dziś rewolucji technologicznej, wraz z którą ludzie uzyskali dostęp do korzystania z wszelkiego rodzaju urządzeń pozwalających na bezpośredni kontakt w zasadzie z całym światem. Jak wiadomo, każdy medal ma dwie strony, co w przypadku omawianej kwestii ogólnodostępnego wglądu w ogromne ilości informacji, niestety wiąże się również z pewnym stopniem ryzyka, którego nie sposób wyeliminować. Owo ryzyko odnosi się bezpośrednio do tzw. fake newsów, czyli po prostu błędnych danych, wypowiedzi czy zaleceń popieranych fałszywymi argumentami, nie mającymi nic wspólnego z rzeczywistością, których autorami są osoby z niewystarczającym poziomem wykształcenia w danej dziedzinie. W dobie Internetu bardzo cenioną umiejętnością jest zatem sprawność w oddzielaniu prawdy od kłamstwa, co jednak często okazuje się zadaniem trudniejszym, niż mogłoby się wydawać. Tendencja do pojawiania się tego typu informacji, znacznie odbiegających od stanu rzeczywistego, jest szczególnie widoczna właśnie w branży dietetycznej i wiąże się z tematami krążącymi wokół rozmaitych sposobów odżywiania, potocznie określanych jako diety. Wynikają one z braku wiedzy i mogą być naprawdę szkodliwe dla osób, które odpowiednio nie zweryfikują usłyszanej bądź przeczytanej rewelacji, a zamiast tego od razu postanowią wdrożyć taką wątpliwej skuteczności poradę w swoje życie.

Jednym z bardziej skomplikowanych dla laika zagadnień okołodietetycznych jest pojęcie indeksu glikemicznego (IG), które z pozoru wydaje się czymś skomplikowanym i trudnym do pojęcia przez przeciętnego człowieka, który z technicznymi aspektami żywienia na co dzień nie ma za wiele do czynienia. Kwestia indeksu glikemicznego (IG) jest jednak na tyle istotna, że warto, aby każdy kojarzył chociaż podstawowe informacje na jego temat i miał świadomość mechanizmów zachodzących w organizmie człowieka oraz ich wpływu na codzienne funkcjonowanie, a co za tym idzie – zdrowie i samopoczucie. Z dalszej części artykułu można dowiedzieć się między innymi co to jest indeks glikemiczny (IG), w jaki sposób wpływa on na ludzki organizm, kto w szczególności powinien zwracać na niego uwagę i jak się do tego wszystkiego mają poszczególne grupy produktów spożywczych. Taka dawka rzetelnej wiedzy zdecydowanie będzie w stanie posłużyć za dobrego “przewodnika” podczas dokonywania codziennych wyborów żywieniowych.

sprawdzanie wiadomości

Co to jest indeks glikemiczny (IG)?

Najprościej rzecz ujmując, indeks glikemiczny (IG) jest wartością, która w sposób przybliżony określa wysokość poziomu wzrostu cukru we krwi człowieka po spożyciu danego produktu. Im wyższy indeks glikemiczny (IG) przypisuje się danemu produktowi, tym wyższe jest stężenie glukozy w organizmie człowieka, który zje/wypije daną rzecz. Produkty charakteryzujące się niskim indeksem glikemicznym (IG) nie powodują natomiast dużych skoków poziomu cukru we krwi. 

Produkty z uwagi na wartość indeksu glikemicznego (IG) można podzielić na te posiadające wysoki IG, średni IG oraz niski IG. Mianem niskiego określa się zazwyczaj indeks glikemiczny na poziomie od 0 do 55, średni – od 56 do 69, natomiast produkty, których indeks glikemiczny przyjmuje wartości powyżej 70, kwalifikują się do grupy żywności o wysokim IG.

Sos Zero - ALLNUTRITION Sauce 500ml Vanilla

Produkty o niskim indeksie glikemicznym kupisz tutaj

W jaki sposób indeks glikemiczny produktów wpływa na zdrowie człowieka?

W związku z tym, iż wartość indeksu glikemicznego (IG) wiąże się bezpośrednio z możliwością wystąpienia rozmaitych fluktuacji poziomu glukozy we krwi człowieka, spożywanie określonych grup pokarmów niesie ze sobą wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Wpływ ten, w zależności od wartości indeksu glikemicznego (IG), objawiał się będzie w różnoraki sposób. 

Generalnie uważa się, że aby organizm funkcjonował na optymalnym poziomie przez cały czas, warto zadbać o to, aby przeważająca część spożywanych pokarmów składała się z produktów, których indeks glikemiczny można określić jako niski lub średni. Produkty o wysokim indeksie glikemicznym powinny być ograniczane do minimum i spożywane w miarę możliwości w stosunkowo niewielkich ilościach. 

Dodatkowo, indeks glikemiczny (IG) ma ogromne znaczenie przy niektórych chorobach, takich jak cukrzyca oraz insulinooporność, z którymi w dzisiejszych czasach zmaga się duża liczba osób. Komponowanie posiłków zgodnie z tabelami wartości IG jest w ich przypadku szczególnie istotne i pozwoli na prawidłowe funkcjonowanie oraz zminimalizowanie ryzyka występowania niepożądanych dolegliwości powodowanych przez wspomniane jednostki chorobowe.

śniadanie

Od czego zależy wysokość indeksu glikemicznego (IG) i jak kształtuje się on w różnych grupach produktów?

To, czy indeks glikemiczny (IG) danego produktu jest wysoki, średni czy też niski, jest zależne od kilku nie zawsze oczywistych czynników. Warto zatem zapamiętać kilka zasad, które pomogą w późniejszych intuicyjnych wyborach żywieniowych:

– im więcej błonnika, tym niższy IG

– im bardziej rozdrobniony produkt, tym wyższy IG

– surowe produkty mają niższy IG od produktów ugotowanych

– im więcej białek i tłuszczów w produkcie, tym niższy IG

Niskim indeksem glikemicznym charakteryzuje się większość warzyw i owoców, nabiał, mięso, ryby, jaja, orzechy, nasiona i produkty pełnoziarniste. Wysoki IG mają natomiast np. białe pieczywo, biały ryż, miód, gotowane ziemniaki, płatki kukurydziane, dynia i arbuz.

miód, maliny, chleb

Tabela z wartościami indeksu glikemicznego (IG) dla poszczególnych produktów spożywczych

Nazwa produktu spożywczegoDokładna wartość indeksu glikemicznego
Agrest15 (niski)
Ananas59 (średni)
Arbuz72 (wysoki)
Awokado10 (niski)
Banan52 (niski)
Baton Bounty63 (średni)
Baton Mars65 (średni)
Baton Milky Way62 (średni)
Baton Snickers51 (niski)
Baton Twix44 (niski)
Brzoskwinia30 (niski)
Bułka grahamka60 (średni)
Bułka pszenna70 (wysoki)
Burak30 (niski)
Cebula15 (niski)
Chipsy naturalne solone70 (wysoki)
Chleb pszenny biały 70 (wysoki)
Chleb żytni pełnoziarnisty 58 (średni)
Chleb żytni razowy 50 (niski)
Cola70 (wysoki)
Cukinia15 (niski)
Czekolada biała44 (niski)
Czekolada deserowa40 (niski)
Czekolada gorzka22 (niski)
Czekolada mleczna43 (niski)
Czereśnie22 (niski)
Daktyle suszone70 (wysoki)
Drożdżówka z jabłkiem67 (średni)
Dynia ugotowana64 (średni)
Fasola biała (ugotowana)33 (niski)
Grejpfrut25 (niski)
Gruszka38 (niski)
Herbatniki57 (średni)
Jabłko38 (niski)
Jagody czarne (świeże)53 (niski)
Jajka0 (niski)
Jeżyny25 (niski)
Jogurt grecki35 (niski)
Jogurt naturalny36 (niski)
Kajzerki70 (wysoki)
Kapusta (pekińska, włoska, czerwona, biała)15 (niski)
Kasza gryczana ugotowana 54 (niski)
Kasza jaglana ugotowana71 (wysoki)
Kefir (1.5% tł.)32 (niski)
Kukurydza konserwowa55 (niski)
Lody śmietankowe60 (średni)
Majonez0 (niski)
Makaron z semoliny (pszenicy durum) gotowany 20 min58 (średni)
Makaron z semoliny (pszenicy durum) gotowany al dente43 (niski)
Maliny25 (niski)
Mandarynki30 (niski)
Mango51 (niski)
Marchew gotowana39 (niski)
Marchew surowa16 (niski)
Masło extra0 (niski)
Mięso drobiowe0 (niski)
Mleko kokosowe bez cukru40 (niski)
Mleko spożywcze (0.5 % tł.)32 (niski)
Mleko spożywcze (1.5 % tł.)42 (niski)
Mleko spożywcze (2% tł.)48 (niski)
Mleko spożywcze (3.2% tł.)55 (niski)
Mleko zagęszczone (słodzone)61 (średni)
Napój migdałowy30 (niski)
Napój owsiany30 (niski)
Napój ryżowy85 (wysoki)
Napój sojowy oryginalny30 (niski)
Ogórek15 (niski)
Owoce morza0 (niski)
Papryka15 (niski)
Pieczarki10 (niski)
Płatki owsiane40 (niski)
Pomidor15 (niski)
Por15 (niski)
Pumpernikiel46 (niski)
Ryby0 (niski)
Ryż basmati ugotowany52 (niski)
Ryż biały zwykły gotowany64 (średni)
Rzodkiewka15 (niski)
Sałata15 (niski)
Seler naciowy15 (niski)
Ser feta 30 (niski)
Serek twarogowy (homogenizowany pełnotłusty)30 (niski)
Serek wiejski (light)30 (niski)
Sery tłuste0 (niski)
Soczewica czerwona (ugotowana)26 (niski)
Soja (gotowana)18 (niski)
Szpinak15 (niski)
Śmietana0 (niski)
Truskawki40 (niski)
Wafle ryżowe64 (średni)
Wieprzowina0 (niski)
Winogrona42 (niski)
Wiśnie22 (niski)
Wołowina0 (niski)
Ziemniaki ugotowane78 (wysoki)

Promaker Isolate Odżywka Białkowa