W drodze ku lepszemu samopoczuciu i zdrowszemu życiu ludzie coraz chętniej sięgają po rozwiązania mniej szablonowe i standardowe, niemniej jednak cieszące się dobrą opinią. Jednym z tych obecnie szczególnie popularnych jest jednodniowa głodówka. Choć w przeszłości sama głodówka miała raczej pejoratywne znaczenie, jej jednodniowy wariant dziś okazuje się być zbawienny dla zdrowia, korzystny dla samopoczucia oraz zyskujący uznanie. Również wśród osób na co dzień związanych z dbaniem o siebie. Na czym jednak tego typu głodówka polega? Czy należy kojarzyć ją z odchudzaniem? Jakie są wreszcie jej zasady i o czym w jej przypadku warto pamiętać? Odpowiedzi na każde z tych pytań, ale i wiele innych z nią związanych, postaramy się zawrzeć w naszym dzisiejszym wpisie.
Czym jest głodówka jednodniowa i jakie są jej podstawowe założenia?
Termin „głodówka” jest znany praktycznie każdemu i tyczy się okresu, w którym człowiek nie przyjmuje pożywienia. Tak w jego stałej, jak i płynnej formie. Głodówka zakłada zaledwie picie dużych ilości wody. Celem tego działania jest sprowokowanie organizmu do zachowań typowych dla sytuacji, w której nie dostarcza mu się pożywienia. W takich warunkach ten zacznie się pozbywać wszystkiego tego, co jest dla niego szkodliwe. Co ciekawe, zrobi to w holistyczny i równomierny sposób. Historia tego rozwiązania sięga czasów znacznie oddalonych od współczesności. Mówi się, że w dalekiej przeszłości stosowali je także Chińczycy, Arabowie, Rzymianie i Grecy. Co więcej, ich polecenia można doszukać się nawet w dziełach słynnego Hipokratesa.
O przeprowadzanej na własne życzenie głodówce zdecydowanie najczęściej słyszy się w kontekście odchudzania i to właśnie w relacji z nim wywołuje ona zdecydowanie najwięcej kontrowersji. Tymczasem głodówka — zwłaszcza jednodniowa — ma naprawdę niewiele wspólnego ze zrzucaniem zbędnych kilogramów. Jej założenia są zupełnie inne. Tak krótka głodówka ma na celu oczyszczenie organizmu z toksyn oraz pozbycie się uczucia przejedzenia. Nie jest zatem dobrym pomysłem na odchudzanie, ale świetnie radzi sobie z uczuciem ociężałości. Jej założeniem wcale nie jest zmniejszanie masy ciała.
Głodówka jednodniowa – wady i zalety
Istnieje bardzo wiele powodów, ze względu na które jednodniowa głodówka oczyszczająca jest współcześnie (ale nie tylko) tak chętnie stosowana. Do tych najbardziej zauważalnych i istotnych zaliczyć można:
- skutecznie oczyszczanie organizmu, co jest jednocześnie najczęstszym powodem sięgania po nią,
- regulacja pracy układu odpornościowego,
- pomoc w utrzymaniu odpowiedniego poziomu cholesterolu,
- zwiększenie produkcji hormonu wzrostu, która w pewnym wieku znacząco spowalnia,
- poprawa funkcjonowania układu trawiennego.
Oczywiście warto pamiętać, że głodówka tego typu to nie tylko zalety, ale i pewne wady. Największą jest fakt, że w jej trakcie znacznie ciężej się funkcjonuje. Organizm posiada mniej energii, w związku z czym odradza się wykonywanie jakichkolwiek działań prowadzących do wysiłku (w tym chodzenia na siłownię, ale nawet i szybkich marszów). Minusem jest także to, że na tego typu głodówkę nie każdy jest w stanie sobie pozwolić. Nie zdecydują się na nią na przykład osoby regularnie przyjmujące leki. Te bowiem, w większości przypadków, nie mogą być podawane na pusty żołądek.
Zasady głodówki jednodniowej
Aby zamknięta w obrębie jednego dnia głodówka miała sens, należy pamiętać o przestrzeganiu wszystkich zasad, które jednocześnie zapewniają jej bezpieczeństwo. Podstawą jest oczywiście zaniechanie przyjmowania jakiegokolwiek pożywienia — nie tylko w stałej, ale i płynnej jego formie. To właśnie brak jedzenia jest rdzeniem całego procesu. Głodówka jednodniowa zasady ma dość proste — należy unikać wszystkiego, co „napełnia” brzuch. Ważne jest także to, by w czasie głodówki unikać nadmiernego przeciążania organizmu, a zatem po prostu wysiłku. Jeśli ma się taką możliwość, należy ją zorganizować w czasie dnia wolnego od pracy, ale i obowiązków typowo domowych. Siłownia również jest tutaj niewskazana. Większość osób praktykujących głodówkę decyduje się na pozostanie w domu i odpoczynek.
Jednodniowa głodówka — co pić? Głodówka a kawa
Oczywiście fakt, że w czasie głodówki nie można jeść, nie oznacza, że trzeba doprowadzić organizm również do odwodnienia. Wręcz przeciwnie — w dniu głodówki najlepiej jest pić jak najwięcej. Należy przy tym postawić na niegazowaną wodę w ilości przekraczającej co najmniej 2 litry. Jest to jednocześnie jedyny polecany w tym czasie płyn. Unikajmy nawet picia kawy, jak i herbaty, a przede wszystkim soków owocowych. Te ostatnie zawierają nawet 10% węglowodanów. Na pewno utrudnią zatem osiągnięcie zamierzonego efektu. To zresztą grozi w przypadku spożycia czegokolwiek innego niż woda.
Dowiedz się więcej o korzeniu Kudzu:
Jak często powtarzać głodówkę?
Przy omawianiu zasad istotne jest też to, by pamiętać o nieprzesadzaniu z głodówkami, a zatem o odpowiedniej częstotliwości postowania. Głodówka raz w tygodniu to zdecydowanie najczęściej preferowany przez jej entuzjastów model, a jednocześnie coś, poniżej czego lekarze nie polecają schodzić. Warto pamiętać, że z postu powinny zrezygnować osoby cierpiące na anemię (lub wykazujące możliwość jej wystąpienia). Przed podejściem do tematu lub w przypadku pojawienia się niepokojących objawów, warto całkowicie go zaniechać. Po głodówkę nie mogą też sięgać kobiety w czasie miesiączki oraz ciąży.
Głodówka jednodniowa – efekty
Już na samym początku opisywania efektów jednodniowej głodówki trzeba powiedzieć wprost — nie będą one spektakularne, ani też zauważalne gołym okiem natychmiast po zakończeniu postu. Oczekiwania względem niej należy zatem nieco ostudzić. Taka głodówka jest raczej odpoczynkiem dla układu pokarmowego i sposobem na jego oczyszczenie. Przeprowadzona jednorazowo, może co najwyżej wpłynąć pozytywnie na samopoczucie. Będzie to jej naturalny efekt. Głodówka jednodniowa efekty znacznie bardziej zauważalne jest w stanie przynieść dopiero przy regularnym jej stosowaniu. Organizm z czasem przyzwyczai się do jej występowania i odpowiednio się do tego zaadaptuje. Poprawi się tym samym ogólne samopoczucie, ale i praca mózgu. Warto jednak pamiętać, że stosowanie głodówek — zwłaszcza na początku — może powodować ból głowy związany z uwolnieniem się toksyn lub niedostarczaniem glukozy. Nie jest to jednak nic niepokojącego.
Regularnie stosowana jednodniowa głodówka może uregulować produkcję hormonu wzrostu, co z kolei wywołuje swoisty efekt domina. Zwłaszcza u osób po 30-stce, kiedy to naturalna jego produkcja spowalnia. Większe jego ilości pobudzą wzrost organizmu, wpłyną na sprawność fizyczną i umysłową, ale też… poprawią tempo spalania tłuszczu.
Jednodniowa głodówka a metabolizm
Omawiając efekty stosowania jednodniowej głodówki, nie sposób jest nie wspomnieć o jej wpływie na metabolizm człowieka. Przy regularnym jej praktykowaniu, staje się on szybszy i sprawniejszy. To z kolei może doprowadzić do spowolnienia procesów starzenia. Metabolizm poprawi się jeszcze bardziej, jeśli obok głodówki wprowadzimy do swojego życia również zmiany w stylu żywienia. Wtedy też można liczyć na znaczącą poprawę kondycji naszego organizmu. Trzeba jednak pamiętać, że wszystkie te efekty mają zastosowanie jedynie w przypadku jednodniowej, powtarzanej w zalecanych odstępach głodówki. Dłuższe głodzenie może działać niekorzystnie i powodować często całkowicie przeciwstawne działanie.
Podsumowanie – czy warto decydować się na tego typu głodówkę?
Jednodniowa głodówka może okazać się strzałem w dziesiątkę dla wszystkich osób potrzebujących oczyszczenia organizmu oraz wypłukania z niego wszelkich toksyn. Poprawi samopoczucie, a przy regularnym stosowaniu będzie w stanie wywołać prawdziwą lawinę pozytywnych następstw, które z pewnością doceni się z czasem. Należy jednak pamiętać, by nie sięgać po nią zbyt często, ale też nie decydować się na jej przedłużanie. Cała jej magia bowiem leży w „jednodniowości” i niepopadaniu w skrajności. Jeśli będzie się na to uważało, głodówka tego typu z całą pewnością wyjdzie to na zdrowie, a żeby dodatkowo poprawić efekty takiego procesu, zalecamy wspierać dostarczanie odpowiednich składników odżywczych, witamin i minerałów przy pomocy odpowiednich suplementów, które znajdziesz na stronie Świata Supli, bądź w Największym w Polsce Salonie Świata Supli w Białymstoku.
Przeczytaj również: