Porady treningoweTrening

Słaba kondycja – jak ją poprawić?

Słaba kondycja może przybierać różne formy i powodować niejednorodne efekty. Najczęstszymi objawami są niekończące się zadyszki, drżące mięśnie i trudność w uregulowaniu oddechu. Gdy zdarza się, że dochodzi do nich nawet w pozornie prostych i codziennych czynnościach, jak wchodzenie po schodach, spacer czy zakupy, najwyższy czas aby na poważnie zastanowić się jak polepszyć wydolność swojego organizmu.

Jak poprawić wydolność – czym jest kondycja fizyczna

O kondycji fizycznej zazwyczaj myślimy i mówimy w formie zadaniowej. Łatwo wysnuć wniosek, że ktoś ma odpowiednią wytrzymałość, jeśli po przejechaniu 30 kilometrów na rowerze ze średnią prędkością na poziomie 30 km/h, nie sapie i może dalej funkcjonować bez problemów. Jak jednak zdefiniować pojęcie kondycji fizycznej? Czy jest ona wrodzona, czy można ją wykształcić w sobie? Jak mieć lepszą kondycję?

Ogólna definicja mówi, że kondycja to bieżący stan fizjologiczny organizmu podlegający zmianom pod wpływem różnych determinant środowiska zewnętrznego. Zawęźlając to pojęcie tylko do kondycji fizycznej otrzymujemy nieco inną formułę. Odnosi się ona do zdolności organizmu do wykorzystania tlenu. Co to oznacza? Chodzi tu dokładnie o stan, w jakim znajdują się narządy wewnętrzne człowieka oraz to jak reagują one na aktywność fizyczną. Kondycja fizyczna ma podłoże genetyczne, ale można nią także sterować. Służy do tego między innymi odpowiedni trening oraz nawyki w odżywianiu. Budowanie wytrzymałości to proces długookresowy, daje jednak niemal natychmiastowe efekty. Szybkie odchudzanie i przybieranie na masie mięśniowej jest nie tylko możliwe, ale także dostępne na wyciągnięcie ręki.

Wytrzymałość tlenowa i beztlenowa

Wydolność organizmu na fundamencie biologicznym zależy od trzech typów wytrzymałości: tlenowej, tlenowo-beztlenowej i beztlenowej. Pierwszy ze wskazanych rodzajów ma miejsce wtedy, gdy w trakcie trwania treningu do mięśni nie jest uwalniany kwas mlekowy. W tym wypadku energia transportowana jest w całości i na bieżąco w wyniku przemian tlenowych. W pierwszej kolejności spalaniu ulegają węglowodany, a dopiero po upływie około pół godziny wolne kwasy tłuszczowe. Wytrzymałość tlenową można ćwiczyć między innymi poprzez aerobik, szybki marsz czy trucht. Gdy w organizmie zostaje przekroczony próg przemian anaeorobowych przechodzimy na wysiłek o charakterze beztlenowym. Występuje on, gdy podejmowany wysiłek jest zbyt duży i wymaga dostarczenia większej ilość energii, niż organizm jest w stanie na bieżąco wyprodukować. Do rozwoju wytrzymałości beztlenowej najlepiej zastosować metodę powtórzeniową o wysokiej intensywności pracy, na przykład interwały.

Jak zwiększyć skuteczność treningu. Jak poprawić swoją kondycję? Należy regularnie ulepszać wytrzymałość tlenowo-beztlenową, czyli mieszankę wymienionych typów. Pozwoli ona na wykonywanie zarówno intensywnych wysiłków, jak i tych nieco mniejszych, ale rozłożonych na dłuższy czas. Tylko właściwe połączenie obu typów wytrzymałości daje możliwość efektywnej poprawy słabej kondycji fizycznej.

Jak polepszyć kondycję fizyczną – ćwiczenia na kondycję

Jak już wspomniano, wpływ na kondycję fizyczną mają między innymi naturalne zdolności jak: szybkość, gibkość, siła czy koordynacja. Dbanie o ich prawidłową strukturę wymaga podejmowania systematycznej aktywności fizycznej. Nie wymyślono jeszcze takiej dyscypliny sportu, która rozwijałaby wszystkie elementy składające się na kondycję w jednakowym stopniu. Bardzo ważne jest w tym wypadku odpowiednie skomponowanie treningu. Obok zadań biegowych, warto postawić na pływanie, rozciąganie czy na przykład trampolinę, która buduje szybkość reakcji. Podstawą skutecznych ćwiczeń na kondycję jest także motywacja. Tylko połączenie przyjemnego z pożytecznych pozwala na odnalezienie właściwego złotego środka.

Wiele osób narzeka na brak czasu, który mogłyby wygospodarować na poprawę swojej wydolności. Jak poprawić kondycję w tym wypadku? Jak wyrobić w sobie motywację do działania? Jak ćwiczyć, aby było to ciekawe i angażujące? Ciekawą propozycją może być wplatanie aktywności fizycznej w codzienne życie. Nie są wymagane wizyty na siłowni czy użytkowanie specjalistycznych przyrządów. Trening funkcjonalny korzysta zarówno z obciążenia własną masą ciała, jak i prostych ciężarów lub akcesoriów, do których możemy zaliczyć: worki z piaskiem, zgrzewki wody,  taśmy mięśniowe, małe meble, beczki czy sztangi. Zrównoważony rozwój polega w tym wypadku na podejmowaniu czynności jak przysiady, podpory czy wchodzenie na krzesło. Efekty takiego treningu są często równie wymierne, jak specjalistycznych ćwiczeń na kondycję ułożonych przez trenera personalnego. Daje to też szansę szybko odmienić swoją wytrzymałość.

Ważnym jest aby uzupełnić brakujące witaminy w organiźmie kompleks witaminowo minerałowy kupisz tutaj. Kliknij

Jak mieć lepszą wydolność – dieta i suplementy na kondycję

Nie należy ignorować zdrowej diety. Pełnowartościowe, podawane o odpowiednich porach posiłki, dodają energii i wpływają na budowę masy mięśniowej oraz wzmocnienia kości. Szczególnie ważne tak w codziennym życiu, jak i podczas ćwiczeń na kondycję jest również nawodnienie organizmu. Zaburzenie harmonii wodno-elektrolitowej powoduje utratę cennych pierwiastków, niezbędnych dla dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka (m.in. potas, magnez czy fosfor). Skuteczną pomocą mogą okazać się także dobrej jakości suplementy na kondycję. Nie zastąpią one właściwego treningu, ale mogą skutecznie wspierać jego jakość, poprzez poprawę zdolności wysiłkowych.

Beta Alanine Promaker wspomaga wytrzymałość kupisz tutaj. Kliknij

Jak polepszyć kondycję? – słuchanie własnego ciała

Gdy wiemy już jak ćwiczyć, co jeść oraz jakie suplementy na kondycję przyjmować, nie pozostaje nic innego jak wyrobić w sobie regularność. To bardzo ważne, bo pozwala nie tylko wymodelować sylwetkę, ale też poprawić nasze zdrowie. Istotne jest aby trening był zrównoważony. Gdy jest go za mało, nasza kondycja fizyczna nadal wymaga poprawy. Z kolei gdy przesadzamy, narażamy się na ryzyko odniesienia kontuzji. Obserwacja swojego ciała pozwala na dobranie właściwej intensywności zadań. Odpowiedź na pytanie, jak zwiększyć swoją kondycję, jest niestety prosta – należy przekroczyć swoją indywidualną strefę komfortu. Jeśli nie jesteśmy w stanie przebiec kilometra ciągiem, nic straconego, można postawić na marszobieg. Gdy czujemy się wyczerpani, można odpocząć. W ten sposób już po kilku dniach dojdziemy do punktu, w którym chcieliśmy być na początku. Małymi krokami, dojdziemy do właściwej kondycji i rzeźby ciała.

Kreatyna pomoże dłużej trenować i szybciej zregenerować się. Kupisz tutaj kliknij

Promaker Isolate Odżywka Białkowa