Dolegliwości i choroby

Niedobór potasu u osób starszych – objawy, przyczyny, skutki

Powszechnie wiadome jest, że potas jest pierwiastkiem, stanowiącym bardzo ważną rolę w naszym organizmie. Nie tylko pomaga utrzymać odpowiednie ciśnienie krwi ale również napięcie mięśni. Jest też niezbędny w cyklach, w których nasze komórki produkują energię. Dlatego tak ważne jest, aby nie doprowadzić do jego niedoboru, szczególnie u osób starszych, które potrzebują go najbardziej. Jakie są skutki, przyczyny i objawy braku potasu w organizmie?

Potas – niedobór i rola w organizmie

Potas to pierwiastek, który bierze udział w procesach syntezy, czyli budowy aminokwasów i białek. Odpowiada też za napięcie mięśni i regulację ciśnienia krwi. Dlatego tak ważne jest, aby nie doprowadzić do jego niedoboru. Najgroźniejszymi skutkami w takim przypadku mogą być choroby serca czy nadciśnienie tętnicze. Niedobór potasu nazywamy hipokalemią. Należy bardzo uważać, aby nie dopuścić do takiego stanu, ponieważ rezultaty potrafią być bardzo poważne, szczególnie u starszych osób. Do właściwego funkcjonowania układu nerwowego, mięśni czy serca – dorosła osoba potrzebuje od 2000mg do 3000mg tego pierwiastka dziennie. Norma stężenia potasu we krwi mieści się w granicach 3,6 – 5,5 mmol/l, a jej utrzymanie jest bardzo istotne. 

Niedobór potasu może prowadzić do nadciśnienia tętniczego

Niedobór potasu u osób starszych

Osoby starsze znajdują się w grupie wiekowej, która jest szczególnie narażona na niedobór potasu. Przyczyną tego są m.in leki moczopędne, które są zażywane przez starsze osoby, a mają wpływ na deficyt tego pierwiastka. Leki te potrzebne są często seniorom, przez wzgląd na obniżoną funkcjonalność nerek. Również wraz z wiekiem zmniejsza się ilość wody w organizmie, co też prowadzi do zmniejszenia się ilości potasu. Innymi, równie kluczowymi powodami, przez które to właśnie seniorzy mają większą skłonność do nieposiadania odpowiedniej ilości potasu, są pozostałe leki, często przez nich przyjmowane. Leki nasercowe oraz obniżające ciśnienie krwi, przyczyniają się do wypłukania potrzebnego pierwiastka z krwi. Starsze osoby, które zaobserwują u siebie spuchnięte nogi czy ręce, nadciśnienie czy zmęczenie, mogą mieć do czynienia z brakiem odpowiedniej ilości potasu.

Zmęczenie u osób starszych jest jednym z objawów niedoboru potasu

Objawy niedoboru potasu

Pierwszym objawem niedoboru potasu są obrzęki i zaburzenia pracy serca. Bardzo często pojawia się także ogólne osłabienie organizmu, bóle mięśni. Spowodowane jest to tym, że brak odpowiedniej ilości potasu, nie pozwala mięśniom na szybkie odzyskiwanie energii. Kolejnymi objawami, uderzającymi w pracę mięśni są; mrowienie, osłabienie, skurcze. Jeżeli brakuje nam potasu, możemy odczuwać także przewlekłe zmęczenie i nerwowość. Pojawiać się mogą także wymioty czy nudności. Częstymi objawami są też wielomocz czy wzmożone pragnienie. Jeżeli mięśnie pęcherza zostaną osłabione, poskutkuje to wstrzymaniem moczu, a upośledzenie pracy mięśniówki jelita wywoła zaparcia. Jednym z bardziej charakterystycznych objawów jest wzrost ciśnienia tętniczego krwi.

Obrzęki są pierwszym objawem niedoboru potasu

Niedobór potasu – leczenie

Najważniejszym krokiem w leczeniu niedoboru potasu w organizmie będzie pozbycie się przyczyny, która go wywołuje. Następnie należy będzie zadbać o wyrównanie jego ilości i wyleczenie towarzyszących mu zaburzeń. Ważna będzie odpowiednia dieta, ponieważ jest to najłatwiejszy sposób, aby zagwarantować ciału odpowiednią dawkę potrzebnego pierwiastka. Należy pamiętać, że dorosła osoba powinna dostarczyć organizmowi 2000–3000 mg potasu dziennie. Bardzo dużo potasu znajdziemy m.in w:

  • morelach –  aż 1660mg potasu w 100g
  • fasoli białej – 1188mg w 100g
  • mleku odtłuszczonym, w proszku – 1874mg w 100g
  • awokado – 485mg w 100g
  • soczewicy – 874mg w 100g
  • orzechach pistacjowych – 1090mg w 100g
  • otrębach pszennych – 1121mg w 100g
Produkty bogate w potas

Czasami konieczne będzie przyjmowanie preparatów doustnych, zwykle pod postacią chlorku potasu, jednak ta forma leczenia jest przeznaczona do znacznych niedoborów. 

Potas renomowanej marki Olimp dostaniesz na swiatsupli.pl

Przyczyny niedoboru potasu

Główną z przyczyn braku odpowiedniej ilości potasu w organizmie, może być zła dieta. Jeżeli brakuje w niej składników bogatych w substancje odżywcze, minerały i witaminy, bardzo możliwe że niedługo zaczniemy cierpieć na niedobór potasu. Do innych przyczyn deficytu potasu należą biegunki, wymioty, które wiążą się z odwodnieniem, a przy okazji utratą jonów potasowych. Także stosowanie leków z grupy diuretyków pętlowych wpływa na utratę potasu. Używane są one do w leczeniu nadciśnienia tętniczego lub zastoinowej niewydolności serca, marskości wątroby, zaburzeń czynności nerek. Do obniżenia poziomu potasu przyczyniają się także stosowane w wielu chorobach układu oddechowego glikokortykosteroidy, a także leki przeczyszczające. Co ciekawe, co niedoboru potasu może doprowadzić także picie zbyt dużej ilości kawy czy anoreksja lub niedożywienie.

Najwyższej jakości potas kupisz tutaj. Kliknij

Skutki niedoboru potasu w organizmie

Brak odpowiedniej ilości potasu w naszym organizmie znacznie wpłynie na funkcjonowanie układu krążenia, a także pracę mięśni. Bolesne skurcze mięśni, ich drżenie, czy nieprawidłowe funkcjonowanie, nie są jednak najbardziej poważnymi skutkami, na jakie jesteśmy narażeni. Najniebezpieczniejsze następstwa wiążą się bowiem z zaburzeniem rytmu serca. Jeżeli nie dostarczymy organizmowi wystarczającej ilości potasu, możemy narazić się nawet na kołatanie serca, czyli nierówne, nadmiernie szybkie lub silne, powodujące dyskomfort, bicie serca. Wystąpić mogą także stany, w których czas między poszczególnymi skurczami serca niebezpiecznie się wydłuża. Jest to bardzo poważna konsekwencja, ponieważ może prowadzić nawet do śmierci. U pacjentów z bardzo znacznym niedoborem potasu we krwi, pojawić się może nawet migotanie komór, których skutkiem jest nieprzetłoczenie odpowiedniej ilości krwi, czyli niedotlenienie organizmu.

Potas marki Swanson dostaniesz w sklepie Świat Supli Sprawdź, kliknij

Jedną z przyczyn zgonu, jaka wystąpić może u pacjentów z zaawansowaną hipokaliemią, czyli bardzo znacznym niedoborem potasu we krwi, jest rabdomioliza, która oznacza rozpad tkanki mięśniowej poprzecznie prążkowanej. Nieleczony rozpad mięśni może doprowadzić nawet do niewydolności nerek. Jeżeli stosunkowo wcześnie wykryjemy tę chorobę, możliwe jest jej wyleczenie.

Promaker Isolate Odżywka Białkowa