Mikro i makroelementySuplementacja

DHA Omega 3, a może Omega 3-6-9 – jakie wybrać? Na co zwracać uwagę?

Kwasy omega 3 to grupa związków, które są niezbędne dla prawidłowego zdrowia i dobrego samopoczucia. Do najważniejszych należą ALA, czyli kwas alfalinolenowy, EPA, czyli kwas eikozapentaenowy oraz DHA, tzn. kwas dokozaheksaenowy. Aby dowiedzieć się, jaką rolę odgrywają kwasy omega w organizmie, trzeba dowiedzieć się, co to jest dha. Są to wielonienasycone kwasy tłuszczowe, nazywane niezbędnymi nienasyconymi kwasami tłuszczowymi. Ich rola jest nieoceniona w życiu każdego człowieka.

Rola kwasów DHA w organizmie

Kwasy omega 3 pełnią ważną funkcję, mają wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Pełnią wiele ważnych funkcji, do najważniejszych należą:

 • regulują pracę układu nerwowego, sercowego i immunologicznego,
 • zmniejszają dolegliwości związane z chorobami reumatycznymi,
 • przywracają równowagę hormonalną,
 • pomagają usuwać toksyny z organizmu,
 • regulują ciśnienie krwi,
 • zapobiegają występowaniu groźnych chorób, np. miażdżycy, udarom czy zawałom serca,
 • poprawiają stan włosów, skóry i paznokci,
 • odgrywają ważną rolę procesie widzenia,
 • zapobiegają demencji i hamują procesy starzenia,
 • wpływają na dobre samopoczucie,
 • zmniejszają ryzyko wystąpienia alergii,
 • minimalizują ryzyko wystąpienia depresji,
 • są bardzo ważne w okresie ciąży,
 • zmniejsza ryzyko wystąpienia poronień i przedwczesnego porodu,
 • zmniejszają ryzyko rozwoju cukrzycy typu I,
 • odpowiadają za prawidłowy rozwój wzroku i mózgu płodu,
 • poprawiają odporność u dzieci i dorosłych.

Jak widać, kwasy dha są bardzo ważne, powinny być dostarczane do organizmu w odpowiedniej ilości w postaci produktów spożywczych i suplementów omega 3.

Gdzie występują kwasy omega 3?

Kwasy DHA nie są produkowane przez organizm, dlatego należy dostarczać je z zewnątrz. Występują w wielu produktach spożywczych. Największe ilości można znaleźć w rybach morskich, tj.makrela, sardela, śledź, łosoś, w olejach roślinnych, a także algach, orzechach włoskich i owocach morza. Najwięcej DHA zawiera olej sojowy, rzepakowy i z orzechów włoskich. Niestety sama dieta nie wystarczy, aby pokryć zapotrzebowanie na kwasy omega. Aby odpowiednie ilości dha znalazły się w organizmie, warto włączyć do codziennych posiłków suplementy dha. Tabletki omega 3 pomogą zaspokoić zapotrzebowanie na dobre kwasy tłuszczowe, a tym samym przyczynią się do poprawy zdrowia i codziennego funkcjonowania.

Zapotrzebowanie na kwas DHA

Kwasy dha omega 3 są ważne w diecie wszystkich ludzi, ale największe zapotrzebowanie wykazują kobiety w ciąży, kobiety karmiące piersią, niemowlęta i małe dzieci oraz osoby osłabione, na rygorystycznych dietach. Aby ustalić dzienne zapotrzebowanie na omega 3, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Bardzo ważne jest rodzaj diety, wiek, styl życia. Obecnie, według opinii lekarzy omega 3 tabletki, powinny być suplementowe przez wszystkie grupy o zwiększonym zapotrzebowaniu. Przyszłe mamy powinny przyjmować od 200 do 1000 mg DHA dziennie. Dawka dla kobiet karmiących piersią wynosi 100-600 mg dha. Suplementy omega 3 powinny przyjmować dzieci już od 6 tygodnia życia, dawka musi być ustalona w porozumieniu z pediatrą. Dzieciom w wieku 1-3 lata zaleca się ok. 150-200 mg DHA na dobę. Osoby o prawidłowej diecie powinny przyjmować ok. 200 mg DHA na dobę. Co bardzo ważne, suplementacja omegą 3, nawet w dużej dawce, nie powoduje skutków ubocznych, jest w pełni bezpieczna zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

Kwasy omega 3 – jakie wybrać?

Na rynku można znaleźć wiele suplementów z dobrymi tłuszczami, przeznaczonych dla dorosłych i dzieci w różnym wieku. Można wybrać omega 3 tabletki, kapsułki omega 3 czy kwasy w formie płynnej, polecane dla najmłodszych. Należy wybierać suplementy, które są jak najmniej zanieczyszczone, a ich proces produkcji pozwala usunąć niebezpieczne toksyny. Polecany jest olej pochodzący z małych ryby zamieszkujących najczystsze rejony, najlepiej z głębin. Toksyny kumulują się głównie w wątrobie, dlatego lepiej zdecydować się na rybi olej pochodzący z innej części ciała. Najlepsza omega 3 na rynku powinna posiadać liczne atesty i certyfikaty, świadczące o stałej kontroli wewnętrznej i zewnętrznej. W najlepszych omega 3 olej poddawany jest kontroli na obecność toksyn. Ważny jest również sposób pakowania suplementów dha. Najlepiej, aby były zapakowane w osobne blistry, dzięki temu nie będą narażone na stały kontakt z powietrzem i nie będą się utleniać. Omega 3, według opinii lekarzy nie powinna zawierać dodatkowych witamin. Często jest stosowana długotrwale i dodatek innych składników mógłby spowodować ich nadmiar. Wskazana jest jedynie zawartość witaminy E. Kapsułki zawierające olej omega 3 powinny posiadać wysoką zawartością skoncentrowanych kwasów omega-3. Dzięki temu będą dobrze wchłanialne i dostępne dla organizmu. Cena omega 3 jest bardzo zróżnicowana. Dobrej jakości olej nie będzie najtańszy, ale nie należy na nim oszczędzać. Niska cena najczęściej oznacza kiepski skład i jakość, mało wymagający proces produkcji, obecność zanieczyszczeń i małą ilość substancji aktywnych. Warto wybrać suplement o dobrych cechach, który szybko przyniesie oczekiwane rezultaty. Najlepsze, dostępne na rynku preparaty zawierają pomiędzy 80 – 95% kwasów omega-3 w jednej kapsułce.

Najwyższej jakości kwasy Ultra Omega-3 sprawdź

Pozostałe niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe – omega 6 i omega 9

Do grupy niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, oprócz omega 3, należą jeszcze kwasy omega 6 i omega 9. Kwasy różnią się między sobą umiejscowieniem pierwszego podwójnego wiązania pomiędzy atomami węgla. Kwasów omega 6 jest znacznie więcej w przyrodzie i żywności niż kwasów omega 3. Występują w oleju kukurydziany, sojowym, słonecznikowym, rzepakowym czy oliwie z oliwek. Dla zachowania zdrowia ważne są odpowiednie proporcje. Według opinii specjalistów proporcja powinna wynosić 1:5. Zbyt duże przyjmowanie kwasów omega 6 ma działanie negatywne, ponieważ utrudnia dostęp do organizmu kwasom omega 3, może również być przyczyną chorób cywilizacyjnych. Kwasy omega 9 to jednonienasycone kwasy tłuszczowe, z jednym wiązaniem podwójnym w cząsteczce. W małym stopniu są syntetyzowane w organizmie. Mają korzystne działanie, poprawiają prace wielu układów w organizmie. Dodatkowo ograniczają działanie kwasów omega 6, w przypadku gdy jest go za dużo w organizmie. Kwasy omega 9 występują w oliwie z oliwek, oleju rzepakowym, oleju sojowym i sezamowym oraz orzechach ziemnych.

Wszystkie niezbędne kwasy w jednym produkcie dostępne w naszym sklepie

Kwasy omega 3, 6 i 9 są niezbędne dla organizmu. To zdrowe tłuszcze, każdy z nich pełni ważną rolę, dlatego warto zadbać o ich prawidłowy poziom i odpowiednie proporcje. Dzięki temu organizm będzie mógł się prawidłowo rozwijać, poprawie ulegnie zdrowie, samopoczucie i uroda.

Promaker Isolate Odżywka Białkowa