Izotoniki dla sportowców i nie tylko
Izotoniki dla sportowców i nie tylko
SuplementacjaSuplementy dla sportowców

Izotoniki dla sportowców i nie tylko

Coraz więcej osób zdaję sobie sprawę z kluczowej roli nawodnienia organizmu. Upalne temperatury, regularne treningi, choroba, która spowodowała odwodnienie- to wszystko sytuację, w których szczególną uwagę należy poświęcić na rodzaj przyjmowanych płynów, które odpowiednio zaspokoją zapotrzebowanie naszego organizmu. Zwykła czysta woda nie jest w stanie odpowiednio spełnić powierzonej jej roli. Warto sięgnąć po izotoniki. Pomimo tego, że powszechnie kojarzone są z płynami dedykowanymi tylko dla sportowców, mogą spożywać je wszyscy, którzy chcą dbać o swoje zdrowie. Jak zrobić izotonik samodzielnie? Czy tylko izotonik w proszku odpowiednio nawodni nasz organizm? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.

Izotoniki i ich rola


Izotoniki stały się w ostatnim czasie bardzo popularne nie tylko wśród sportowców. Napotkać można je w profesjonalnych sklepach, marketach, jak również można przygotować je samodzielnie w domu. Pomimo popularności wiele osób nie do końca jednak zdaję sobie sprawę czym izotonik tak naprawdę jest, i jaką pełni rolę.

Napój izotoniczny, który powszechnie nazywany jest izotonikiem, to płyn, którego zadaniem jest uzupełnienie właściwego poziomu elektrolitów w naszym organizmie. Podczas wykonywania intensywnych treningów, wzmożonej aktywności fizycznej czy wysokich temperatur powietrza, nasz organizm bardzo szybko odnotowuje deficyty. Podczas nadmiernego pocenia się bardzo szybko tracimy niezbędne nam do utrzymania prawidłowej kondycji elektrolity. Wyróżnić możemy różne rodzaje izotoników, które są dostosowane do konkretnych potrzeb.

W składzie izotoników odnajdziemy witaminy, węglowodany (glukozę), wodę, makroelementy (wapń, fosfor, potas, sód czy magnez). Izotonik w proszku dostosowany do rodzaju treningów oprócz nawodnienia pełni także dodatkową funkcję- utrzymuje wysokie stężenie cukru we krwi, dzięki czemu możemy przeprowadzić bardziej wydajny trening. Dzięki witaminom i makroelementom izotoniki dbają także o prawidłową pracę układu nerwowego, mięśniowego, pomagają utrzymać prawidłową temperaturę organizmu, wpływają na szybszą absorpcję wody przez nasz organizm oraz regenerują kolagen.

Gotowe izotoniki dostępne w sklepach


Wyróżnić możemy naturalny izotonik, który możemy przygotować w domu, jak również gotowy izotonik. W sklepie możemy odnaleźć wiele rodzajów napojów izotonicznych. O ile w markecie znajdziemy gotowy roztwór, o tyle w najbardziej profesjonalnych i specjalistycznych sklepach dla sportowców odnajdziemy izotonik w proszku oraz w tabletkach, które są rozpuszczalne w wodzie. Nie zawsze jednak skład jest całkowicie korzystny dla naszego zdrowia. Omijać należy produkty, które w swoim składzie zawierają sztuczne barwniki i konserwanty, których głównym zadaniem jest przede wszystkim poprawa atrakcyjności wizualnej.

Domowy izotonik- doskonałe nawodnienia w zasięgu Twoich rąk
Właściwie przygotowany domowy izotonik dorówna tym oferowanym przez profesjonalnych producentów. Co więcej, samodzielnie możemy modyfikować jego smak oraz skład, w zależności od indywidualnych potrzeb i upodobań. Przygotowanie izotoniku powinno być uwarunkowane intensywnością, długością oraz rodzajem wykonywanego treningu. Domowy izotonik na odwodnienie związaną z chorobą (np. grypa jelitowa), czy upałami, również ma swój określony skład. Jednak w praktyce okazuję się, że przygotowanie własnego izotonika jest naprawdę szybkie i proste. Nie sprawi to trudności nawet osobom, które nie czują się zbyt mocne w gotowaniu, a dodatkowo pozwoli na oszczędność. Zakup profesjonalnego izotoniku w proszku czy tabletkach o dobrym składzie, zwłaszcza w przypadku wykonywania ćwiczeń każdego dnia, może stać się sporym obciążeniem finansowym.

Jak zrobić izotonik?


Naturalny izotonik opiera się na następujących składnikach:

  • 500 ml niegazowanej wody,
  • szczypta soli,
  • wyciśnięty sok z jednej cytryny,
  • 10 g miodu pochodzącego z ekologicznych upraw.

Wszystkie składniki należy ze sobą połączyć oraz doskonale wymieszać. Kluczową rolę odgrywa jednak miód. Musimy do przygotowania używać jedynie naturalnego. Wyroby tzw. miodopodobne wytworzone z cukru, które możemy napotkać na sklepowych półkach, nie będą odpowiednim wyborem. Warto jednak zaznaczyć, że naturalne miody szybko się krystalizują. Wysoka temperatura wody, którą mogliśmy użyć do jego rozpuszczenia, pozbawia go cennych wartości odżywczych. Dlatego właśnie rozpuszczenie miodu w wodzie niegazowanej o temperaturze pokojowej może być najtrudniejszym zadaniem podczas samodzielnego przygotowywania izotoniku. Wystarczy jednak miód umieścić z wodą w zakręconej butelce i energicznie potrząsać, a po chwili sam zacznie się rozpuszczać.

Naturalny izotonik możemy odnaleźć także jako nieprzetworzony, gotowy produkt wprost od matki natury- taką rolę pełni woda brzozowa, kokosowa czy klonowa.

Izotonik bez cukru dla diabetyków


W związku z tym, że także diabetycy czy osoby pragnące ograniczać spożywanie cukru (dbając o sylwetkę czy walcząc z nadwagą i otyłością), potrzebują odpowiedniego nawodnienia, powszechnie dostępny jest także izotonik bez cukru. Możemy napotkać go w proszku, tabletkach, a także przygotować samodzielnie. Świeżo wyciskany sok jabłkowy należy rozcieńczyć w stosunku 1:1 i dodać szczyptę soli. Jedno z przeprowadzonych badań wykazało, że tak przygotowany napój nawadnia i przyczynia się do wzmożonej aktywności fizycznej. Tak samo jak specjalistyczne napoje izotoniczne dostępne w sklepie.

Inną alternatywą dla przygotowania izotoniku bez cukru jest woda kokosowa. Zawiera bardzo wiele substancji odżywczych oraz składników mineralnych i cukrów prostych. Ilość składników odżywczych zależy od dojrzałości kokosa, z którego woda jest pozyskana. Jeśli chcemy dostarczyć jak najmniej węglowodanów, wówczas warto wybierać kokosy najbardziej dojrzałe, 8-9 miesięczne.

Izotoniki to niezwykle cenne dla naszego organizmu płyny. Potrafią uchronić nas przed odwodnieniem, dodając energii i dając nam tzw. dopalacza podczas wykonywania różnego rodzaju treningów. Warto więc korzystać z ich walorów, a doskonałym wyborem będzie ich samodzielnie przygotowanie.

Promaker Isolate Odżywka Białkowa