Mikro i makroelementySuplementacja

Beta Alanina – co to jest oraz kiedy i jak ją stosować

Niepodważalnym faktem jest konieczność stosowania odpowiedniej i rozsądnie zbilansowanej suplementacji podczas uprawiania większości sportów, w celu osiągnięcia zadowalających wyników. W przypadku dyscyplin takich jak kulturystyka, podnoszenie ciężarów, crossfit, kolarstwo czy triathlon, czyli tam gdzie mamy do czynienia z ponadprzeciętną intensywnością, a także szczególnym obciążeniem mięśniowym, na szczególną uwagę zasługuję beta alanina. Jej właściwości i korzyści wynikające z jej stosowania powodują, że staje się ona bardzo popularnym preparatem. Warto bliżej przyjrzeć się temu jaki ma wpływ na organizm, w jaki sposób i jak długą ją stosować, aby suplementacja była w pełni świadoma i bezpieczna.

Co to jest beta alanina?

Zdecydowanie warto wiedzieć co to jest beta alanina, bo znacznie ułatwi to zrozumienie znaczenia jej suplementacji i jej działania na organizm. Beta-alanina jest aminokwasem endogennym, z grupy aminokwasów niebiałkowych. Nie jest jednak używana do syntezy białek mięśniowych tak jak większość aminokwasów. Odgrywa jednak bardzo dużą rolę w zapewnianiu właściwej homeostazy organizmu. Wraz z I-histydyną, który jest innym aminokwasem, tworzy karnozynę, która jest dwupeptydem występującym głównie w komórkach mięśniowych. Karnozyna odgrywa niebagatelną rolę w procesie utrzymywania prawidłowego pH komórek mięśniowych.

A mówiąc wprost, z jednej strony redukuje poziom zmęczenia mięśni podczas wysiłku, dając im możliwość bardziej wytężonej pracy, a z drugiej wspomaga ona ich regenerację po wysiłku poprzez przywrócenie równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. Podczas intensywnych treningów mięśnie korzystają z energii w tzw. procesach beztlenowych, co prowadzi do obniżenia ich pH w związku ze wzrostem stężenia jonów wodorowych. To z kolei skutkuje dezaktywacją kluczowych enzymów niezbędnych do prawidłowej pracy mięśni. W efekcie objawia się to uczuciem zmęczenia, które prowadzi do przerwania treningu i uniemożliwia wykonywanie określonej ilości powtórzeń. Właśnie w takich sytuacjach z pomocą przychodzi beta alanina, której stosowanie ma bezpośredni wpływ na efektywność pracy tkanki mięśniowej.

Stosowanie beta-alaniny

Aby zapewnić optymalne działanie suplementacji, warto wiedzieć kiedy brać i jak stosować beta alaninę. Na samym początku warto podkreślić, że beta alanina jako suplement została dość dobrze przebadana przez niezależne ośrodki naukowe. Badania te potwierdziły, że przyjmowanie jej zwiększa wytrzymałość i wydolność przyczyniając się tym samym do poprawy zdolności wysiłkowych. Ponadto została zaklasyfikowana jako substancja o udowodnionej skuteczności i sprawdzonym działaniu na organizm. Tak jak w przypadku każdego innego suplementu, dawkowanie powinno być zgodne z zalecanym i nie należy przekraczać dziennej normy. Warto wiedzieć ile brać beta alaniny, aby z jednej strony osiągać jak najlepsze wyniki, a z drugiej nie wpływać negatywnie na organizm. Przeprowadzone badania potwierdzają, że dla mężczyzn wynosi ono 4-5 gramów na dobę, natomiast w przypadku kobiet jest nieznacznie mniejsze i wynosi 3-3,75 grama.

Ze względu na właściwości beta-alaniny, a w rzeczywistości wytwarzanej przy jej udziale karnozyny, powinno się ją przyjmować zarówno przed jak i po treningu, a dobową dawkę podzielić na dwie porcje. Przyjmowanie jej przed treningiem prowadzi do zahamowania wytwarzania kwasu mlekowego, czyli zakwaszenia mięśniowego, które prowadzi do tzw. upadku mięśniowego przy intensywnym wysiłku. Warto w tym miejscu odpowiedzieć na pytanie ile przed treningiem należy stosować beta alaninę. Optymalnym rozwiązaniem jest czas ok. 30 minut przed, który zapewni prawidłowe działanie suplementu. Przyjmowanie drugiej dawki beta-alaniny bezpośrednio po treningu, przyspiesza regenerację mięśni oraz redukuje zmęczenie po intensywnym wysiłku fizycznym.

Beta alanina – skutki uboczne

Aby mieć pełen obraz sytuacji i w pełni świadomie zdecydować się na suplementację beta alaniny, warto odpowiedzieć na pytanie o ewentualne skutki uboczne. Beta alanina została poddana dość szczegółowym badaniom, które potwierdziły jej skuteczność i nie potwierdziły powstawania skutków ubocznych. Badania przeprowadzono na grupie sportowców, którzy przyjmowali suplement codziennie przez 12 tygodni. Jako, że nie wykazały one żadnych negatywnych zmian w składzie biochemicznym krwi przeprowadzonym po tym czasie, uznaje się, że beta alanina jest w pełni bezpieczna. Bezpieczna w takim okresie stosowania w jakim trwało badanie, ponieważ nie przeprowadzono dotąd badań w dłuższym okresie przyjmowania suplementu. Stąd też nie zaleca się dłuższych niż 12 tygodniowe okresów suplementacji. Należy jednak wspomnieć, że zażywanie jej najczęściej wiąże się z pojawiającym się uczuciem tzw. parestezji, czyli swędzenia.

Jest ono spowodowane wyładowaniem receptorów czuciowych pod skórą, co samo w sobie nie jest działaniem szkodliwym, ale bez wątpienia nieprzyjemnym. Swędzenie pojawia się najczęściej ok. 15 minut po przyjęciu preparatu z beta-alaniną i trwa ok. 1-1,5 godziny. Dodatkowo może pojawić się przekrwienie skóry, które także jest efektem drażnienia zakończeń nerwowych przez przyjmowany aminokwas i które jest naturalną reakcją organizmu. Warto także podkreślić, że objawy te choć są czymś normalnym, nie występują w każdym przypadku, a ich pojawienie się lub brak nie ma żadnego związku ze skutecznością działania suplementu. Brak swędzenia, mrowienia czy też zaczerwienienia skóry, nie powinien w żadnym wypadku prowadzić do zwiększania dawki beta alaniny, a pojawienie się któregokolwiek z tych objawów nie ma negatywnego wpływu na organizm.

Beta alanina – czy warto stosować?

Najlepszą odpowiedzią na pytanie czy warto stosować beta alaninę, będzie bez wątpienia to jakie opinie wystawiają jej osoby, które się na to zdecydowały. Okazuje się, że w zdecydowanej większości przypadków suplementacja przynosi spodziewane efekty w postaci wzrostu zdolności wysiłkowych czy też zmniejszenia uczucia zmęczenia po treningu. Najczęściej wyraźne rezultaty stosowania beta-alaniny obserwuje się po 2 tygodniach suplementacji. I co warte podkreślenia, zaleca się zażywanie jej równolegle z kreatyną, co pozytywnie wpływa na zwiększanie wydolności i siły wraz ze zwiększeniem beztłuszczowej masy ciała. Oprócz badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania, przeprowadzono również te dotyczące wzrostu mocy i wydolności, które również wypadły bardzo pozytywnie i oscylowały w granicach kilkunastu procent po 4 tygodniach stosowania.

Należy również pamiętać, żeby podczas poszukiwań właściwego suplementu wybrać odpowiedni sklep, w którym beta alanina będzie jak najlepsza, a cena będzie adekwatna do jakości produktu. Potwierdzają to opinie osób stosujących preparat, z których jednoznacznie wynika, że jedynie wysoka jakość suplementu będzie miała przełożenie na zadowalające efekty, a jego cena powinna oscylować w granicach 30-40 zł za 300 gram.

Beta alnina w proszku firmy Promaker wysoka jakość dobra cena kliknij

Podobnie cena wygląda w przypadku kapsułek – tam również za 120 szt. trzeba zapłacić ok. 40 zł. Tym samym każdy ma możliwość dostosowania sposobu przyjmowania beta alaniny do własnych preferencji oraz zdecydować, która będzie dla niego najlepsza. Jak widać cena nie jest wygórowana, a opakowanie wystarcza na 4-5 tygodni suplementacji w przypadku kapsułek i ok. 8-10 tygodni w przypadku proszku. Fakt ten tym bardziej przemawia za tym, aby dobrze zapoznać się z produktami dostępnymi na rynku i wybrać ten najwyższej jakości, którego suplementacja przyniesie realne efekty.

Beta alanina firmy w kapsułkach wysoka jakość dobra cena kliknij

Promaker Isolate Odżywka Białkowa