Kreatyna jest jednym z najbardziej popularnych suplementów, które możesz wziąć, aby zwiększyć swoją wydajność na siłowni. Pomaga zwiększyć siłę i masę mięśniową, więc jest często używany przez kulturystów. W rezultacie kreatyna stała się szeroko dostępna i jest stosunkowo tania, ale posiada na swój temat kilka mitów. Poniżej przedstawiamy 10 najpopularniejszych mitów na temat kreatyny.
1. Kreatyna zwiększa retencję wody
Nieprawdą jest, że kreatyna powoduje retencję wody. Kreatyna jest naturalną substancją występującą w Twoim organizmie i bierze udział w produkcji energii z adenozynotrójfosforanu (ATP). Pomaga podnosić większe ciężary podczas treningów, umożliwiając wykonywanie ćwiczeń na wyższych poziomach intensywności. Kiedy komórki mięśniowe mają więcej kreatyny, mogą kurczyć się mocniej i trwać dłużej podczas ćwiczeń.
Kiedy w organizmie brakuje kreatyny, mięśnie mogą zatrzymywać wodę, aby uzupełnić to, czego tam nie ma — co prowadzi nas do mitu nr 2:
2. Kreatyna powoduje przybieranie na wadze
Jeśli martwisz się o przybieranie na wadze, gdy zaczniesz przyjmować kreatynę, możesz być pewien, że nie sprawi ona, że przytyjesz. Kreatyna rzeczywiście pomaga zwiększyć masę mięśniową, co z kolei zwiększa twoją ogólną wagę o niewielką ilość. Jest to lepsze niż dodanie tkanki tłuszczowej ze względu na sposób, w jaki przetwarzamy nadmiar kalorii na energię. Nazywa się to efektem termicznym jedzenia. Oznacza, że im więcej tkanki mięśniowej masz na swoim ciele, tym więcej kalorii zostanie spalonych.
3. Kreatyna jest przeznaczona tylko dla mężczyzn
Kreatyna nie jest przeznaczona tylko dla mężczyzn. Chociaż prawdą jest, że kobiety mają zazwyczaj niższy poziom kreatyny niż mężczyźni, nadal mogą odnieść korzyści ze stosowania suplementów. W rzeczywistości wiele kobiet stosujących kreatynę zauważa wzrost masy mięśniowej i siły podczas swoich treningów.
Kobiety często mylą się co do ilości kreatyny, którą muszą przyjmować, aby zobaczyć rezultaty. Podczas gdy niektóre badania sugerują, że mężczyźni i kobiety wymagają różnych dawek podczas przyjmowania tego suplementu, inne badania sugerują, że różnica jest nieistotna. Więc jeśli martwisz się o uzyskanie wystarczającej lub zbyt dużej ilości kreatyny, nie martw się!
4. Kreatyna powoduje skurcze i wzdęcia
Prawda jest taka, że kreatyna jest bezpieczna, ale nie powoduje skurczów ani wzdęć. Jeśli chodzi o Twój organizm, kreatyna jest po prostu kolejnym aminokwasem — nie powinna więc powodować żadnych niepożądanych reakcji.
Jednym z powodów, dla których niektórzy doświadczają efektów ubocznych może być przekraczanie dawek. Jeśli jesteś tym zaniepokojony, spróbuj wziąć mniejsze dawki produktu. Wówczas zobaczysz, czy to robi różnicę w tym, jak się czujesz po jego użyciu.
5. Monohydrat kreatyny to jedyna forma kreatyny, którą warto przyjmować.
Monohydrat kreatyny został gruntownie przebadany i wyniki są następujące: jest to jeden z najskuteczniejszych suplementów diety. Jest to również najtańsza forma kreatyny, więc jeśli szukasz dobrej wartości, to jest to twój najlepszy zakład.
Jednak inne formy kreatyny mogą mieć różne efekty dla twojego ciała, zależnie jak są wchłaniane i jakie są twoje konkretne cele. Na przykład, niektórzy ludzie uważają, że mikronizowana kreatyna działa dla nich lepiej niż monohydrat. Dlatego, bo łatwiej rozpuszcza się w płynie, a tym samym może być podjęta z mniejszą dawką. Z drugiej strony, niektórzy ludzie zgłaszali, że mają problemy z trawieniem form chlorkowych lub azotanowych w ogóle; jeśli dotyczy to Ciebie, to trzymanie się monohydratu byłoby mądre!
6. Kreatyna skutki uboczne — jedzenie zbyt dużej ilości mięsa może spowodować niepowołane komplikacje
Nie ma dowodów na to, że jedzenie mięsa powoduje skutki uboczne podczas przyjmowania kreatyny lub jakiegokolwiek innego suplementu. Kreatyna jest naturalnie występującą substancją znajdującą się w mięsie i innych pokarmach. Chociaż możliwe jest, że jeśli będziesz jadł dużo mięsa każdego dnia, Twój organizm będzie miał problemy z rozłożeniem całej kreatyny. Nie ma potwierdzenia naukowego, w którym jedzenie dużych ilości mięsa powodowało problemy z jednoczesną suplementacją kreatyny.
W rzeczywistości wiele osób uważa, że zwierzęce źródła białka, takie jak mięso, są w rzeczywistości lepsze niż źródła roślinne. Ponieważ zawierają bardziej kompletne profile aminokwasów, które mogą pomóc w budowaniu mięśni efektywniej niż białka roślinne, jak fasola lub soja.
7. Kreatyna przynosi korzyści tylko w niektórych sportach
Kreatyna nie jest tylko dla kulturystów. W rzeczywistości jest korzystna dla wszystkich sportowców. Kreatyna może pomóc w budowaniu masy mięśniowej i siły zarówno w sportach wytrzymałościowych, jak i w podnoszeniu ciężarów. Jej działanie polega na dostarczaniu większej ilości energii do dłuższych i cięższych ćwiczeń, niż byłoby to możliwe bez suplementacji kreatyną. Niezależnie od tego, czy jesteś sprinterem, czy biegaczem, kreatyna może mieć duży wpływ na Twoje wyniki jako sportowca, zwiększając moc, siłę i szybkość mięśni, a także pomagając zapobiegać kontuzjom związanym z nadużyciem lub zmęczeniem podczas treningu.
8. Stosowanie kreatyny może dać ci nieuczciwą przewagę nad innymi kulturystami i sportowcami, którzy jej nie stosują
Mimo że możesz brać kreatynę w każdej chwili i nie jest to substancja zakazana, wciąż są ludzie, którzy wierzą, że kreatyna daje im nieuczciwą przewagę. Myślą, że ponieważ biorą suplement zwiększający wydajność, będą mieli większe mięśnie niż wszyscy inni.
Prawda jest taka, że to, co jesz i jak trenujesz, określi twój skład ciała — nie to, czy bierzesz suplementy takie jak kreatyna, czy nie. Jeśli ktoś trenuje od lat i je czystą żywność, ale nie ma wyników, na które liczył (lub co gorsza, przytył), to może jego dieta wymaga pewnej poprawy. Lub jego program treningowy może wymagać pewnych poprawek, aby mógł osiągnąć swoje cele. Jednak rodzaj przyjmowanego przez nich suplementu nie będzie miał większego znaczenia!
9. Do suplementacji kreatyną potrzebujesz białka
Kreatyna to połączenie trzech aminokwasów: glicyny, argininy i metioniny. Twój organizm produkuje własną kreatynę, ale ilość, której potrzebujesz, aby nabrać masy mięśniowej, nie jest wystarczająca, aby zrobić różnicę. W rzeczywistości potrzebujesz tylko około 2-3 gramów każdego dnia, co odpowiada spożyciu dwóch porcji chudego mięsa dziennie lub jednej porcji ryby. Jeśli zjesz więcej białka niż Twój organizm potrzebuje lub może efektywnie wykorzystać jako źródło energii, zostanie ono zmagazynowane w postaci tłuszczu. Oznacza to, że spożywanie zbyt dużej ilości białka nie będzie kolidować z suplementacją kreatyną, ponieważ mięśnie nie mają już miejsca na dodatkowe składniki odżywcze, takie jak ten.
10. Kreatyna w kapsułkach to najlepsza forma kreatyny
Istnieje wiele błędnych przekonań na temat kreatyny, a jednym z nich jest to, że kreatyna w tabletkach jest lepsza od kreatyny w kapsułkach.
Choć może się to wydawać logicznym założeniem, okazuje się, że forma taka jak sam proszek czy kreatyna w tabletkach nie ma zbyt dużego znaczenia. Forma faktycznie ma bardzo mało wspólnego z tym, jak skuteczna jest kreatyna — a bardziej liczy się to, ile jej bierzesz i jak często.
Jeśli szukasz najlepszej jakości i najbardziej skutecznego suplementu kreatyny, szukaj takiego, który zawiera 100% czystego monohydratu kreatyny. Wykazano, że ten rodzaj kreatyny jest bardziej biodostępny niż inne formy kreatyny, co oznacza, że Twój organizm może go łatwiej wykorzystać!
Podsumowanie
Kreatyna jest jednym z najbardziej popularnych suplementów dla kulturystów i sportowców. Może pomóc Ci zwiększyć siłę, poprawić masę mięśniową i wytrzymałość, a nawet poprawić funkcjonowanie mózgu. Ważne jest jednak, aby wiedzieć, że istnieje wiele mitów otaczających ten suplement.
Sprawdź pozostałe artykuły na temat kreatyny:
Jabłczan kreatyny – wszystko co powinieneś o nim wiedzieć
Monohydrat kreatyny czy jabłczan – co wybrać?
Jak długo brać kreatynę?
Ile trzeba pić wody przy kreatynie?
Jaka kreatyna jest najlepsza?
Kreatyna czy nadaje się na redukcję?
Powód, dla którego powinieneś wziąć kreatynę!
Ranking kreatyn – najlepsza kreatyna
Ranking Monohydratów Kreatyny 2022. Poznaj najlepsze!
Dekstroza – lepsza wchłanialność kreatyny!