Dolegliwości i chorobyZdrowie

Przyczyny wypadania włosów. Dlaczego tracisz włosy?

Wypadanie włosów garściami dotyczy w równym stopniu mężczyzn, jak i kobiet. W przypadku Panów taki stan związany jest najczęściej z łysieniem androgenowym, natomiast kobiety najczęściej tracą włosy w dużej ilości wskutek oddziaływań czynników zewnętrznych, ciąży czy menopauzy. Jakie są najczęstsze przyczyny wypadania włosów?

Genetyka i stany chorobowe

Na kwestie związane z łysieniem zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet, duży wpływ mają uwarunkowania genetyczne. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że to właśnie genetyka jest głównym podłożem łysienia androgenowego, najczęstszej przyczyny nadmiernego wypadania włosów u mężczyzn. W przypadku łysienia plackowatego główna przyczyna leży w nieprawidłowym funkcjonowaniu układu immunologicznego. W tym przypadku wypadają nie tylko włosy z głowy, ale i innych owłosionych obszarów, czyli brwi, rzęs, okolic pachowych czy narządów płciowych. Łysienie plackowate może spotkać zarówno kobiety, jak i mężczyzn czy dzieci.

Stany fizjologiczne

Za nadmierne wypadanie włosów odpowiadają również różne stany fizjologiczne (ciąża, zaburzenia odżywiania, osłabienie, stres itd.), osłabiające strukturę włosa, wskutek czego dochodzi do pogorszenia się jego kondycji, a w konsekwencji wypadania. W stanach fizjologicznych wbrew pozorom dość łatwo można zapobiec utracie włosów – tu ważna jest jednak nie tylko odpowiednia dieta, ale i suplementacja, poprawiająca od wewnątrz kondycję włosów.

Wypadanie włosów u kobiet – jakie są najczęstsze przyczyny?

W przypadku kobiet, za nadmierne wypadanie włosów odpowiadają najczęściej:

  • zmiany hormonalne zachodzące w organizmie na etapie ciąży czy menopauzy (ma to związek ze spadkiem poziomu estrogenów),
  • silny i przewlekły stres,
  • niedobory składników odżywczych (głównie żelaza, witaminy D3, witamin z grupy B oraz kwasu omega-3), – stres oksydacyjny, którego przyczyną są wolne rodniki, – mikropodrażnienia skóry głowy. Nadmierne wypadanie włosów może być również związane z przyjmowaniem niektórych leków. W związku z tym zmagając się z utratą włosów, warto zapoznać się z ulotkami dołączonymi do przyjmowanych leków.

W przypadku kobiet często może zdarzyć się, że za wypadanie włosów będą odpowiedzialne uszkodzenia mechaniczne i chemiczne, wywołane przez zbyt częste i zbyt intensywne zabiegi pielęgnacyjne, takie jak suszenie, prostowanie, kręcenie, koloryzacja czy trwała ondulacja. Szkodliwe może być również być zbyt mocne związywanie włosów gumką.

Wypadanie włosów a ciąża

Wypadanie włosów w ciąży i połogu spowodowane jest zmianą poziomu hormonów płciowych w kobiecym organizmie. Związane jest to z niskim poziomem estrogenów, który w większości przypadków występuje na początku ciąży, a następne w II i III trymestrze wzrasta. Wtedy włosy nie tylko przestają wypadać, ale również stają się gęste i lśniące. Niestety po porodzie poziom hormonu ponowne spada, więc ponownie może dojść do nadmiernego wypadania włosów. Kobiety w ciąży często zmagają się również z anemią. W przypadku tej choroby wypadanie włosów jest jednym z pierwszych objawów niedokrwistości.

Jakie hormony odpowiadają za wypadanie włosów?

Poszukując przyczyny nadmiernego wypadania włosów, warto przede wszystkim zdawać sobie sprawę z tego, że to hormony mają bardzo duży wpływ na to, jak wyglądają poszczególne fazy rozwoju włosa. Estrogeny przedłużają okres jego wzrostu, dzięki czemu staje się on silniejszy, mocniejszy i gęsty. Istotne są również androgeny, czyli hormony odpowiedzialne za zahamowanie wzrostu włosów na głowie. Dotyczy to jednak nie skóry głowy, a innych części ciała (pleców, rąk, brzucha itp.).

Wypadanie włosów u mężczyzn – najczęstsze przyczyny

W przypadku mężczyzn nadmierna utrata włosów w większości przypadków spowodowana jest predyspozycjami genetycznymi i poziomem androgenów. U Panów działanie hormonów sprawia, że mieszki włosowe zaczynają ulegać zjawisku miniaturyzacji. Co to oznacza? Otóż chodzi tu o skrócenie fazy wzrostu włosa. Większość włosów znajduje się w stanie spoczynku, a nowych rośnie niewiele, przez co można zauważyć, że są one znacznie słabsze i cieńsze. Wieku mężczyzn traci włosy już we wczesnej młodości. Rzadko jest to proces stopniowy, najczęściej ma gwałtowny charakter, obejmując w pierwszej kolejności okolice czołowo-skroniową, a następnie szczyt głowy.\

Wypadanie włosów u dziecka – przyczyny

W przypadku dzieci, które nie zmagają się z poważnymi chorobami (np. nowotworowymi), włosy wypadają w wyniku niedoborów składników mineralnych i witamin, mogą się do tego przyczyniać również choroby przewlekłe, a także stres będący wynikiem przykrego i traumatycznego doświadczenia, którego dziecko było uczestnikiem. W przypadku niemowląt wypadanie włosów może być zjawiskiem fizjologicznym, które nie będzie świadczyło o tym, że z organizmem malucha coś się dzieje. Jednak dla pewności wypadanie włosów warto zawsze skonsultować z lekarzem tym bardziej, jeżeli taki stan budzi w rodzicach niepokój.Dlaczego jeszcze mogą wypadać dzieciom włosy? Może być to spowodowane między innymi poprzez:

  • niedobory w diecie żelaza i biotyny (warto pamiętać o tym, że nieprawidłowy poziom żelaza to nie tylko wypadanie włosów, ale również osłabienie, senność, szybka praca serca, bladość skóry, suchość błon śluzowych),
  • choroby tarczycy,
  • infekcje z wysoką gorączką i ostrym leczeniem antybiotykowym,
  • ostry i przewlekły stres,
  • grzybice owłosionej skóry głowy (jest to bardzo często spotykane u dzieci).

Należy pamiętać o tym, że zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, za nadmierną utratę włosów może odpowiadać również nieprawidłowe podejście do ich pielęgnacji, zbyt gwałtowne czesanie czy zbyt mocne ściskanie gumką.

Czy pogoda wpływa na wypadanie włosów?

Czy pogoda ma wpływ na wypadanie włosów? Tak jest to jeden z czynników prowadzących do ich osłabienia i niszczenia. Latem szkodliwe dla włosów jest przede wszystkim promieniowanie UV czy kąpiele w słonej i chlorowanej wodzie. Można temu zapobiec, nie wystawiając nadmiernie włosów na działanie promieni słonecznych (nosząc np. czapki czy kapelusze) oraz stosując właściwą pielęgnację. Jesienią szkodliwy dla włosów jest wiatr oraz paradoksalnie czapka, prowadząca do elektryzowania się włosów.

Promaker Isolate Odżywka Białkowa