Dolegliwości i chorobySuplementacjaSuplementy naturalneZdrowie

Melatonina – co to jest i jak działa? Czy warto ją zażywać

Zaburzenia snu to bardzo powszechne zjawisko, które z pewnością nie należy do najprzyjemniejszych. Wygląda na to, że idealnym rozwiązaniem naszych problemów może okazać się melatonina, która nazywana jest również hormonem snu. Jeśli męczy cię chroniczny brak snu w nocy i brak energii w ciągu dnia, to preparaty na sen z melatoniną mogą pomóc ci pozbyć się tego problemu i wrócić do żywych! Czym jest melatonina i jakie są przyczyny jej niedoboru? Czemu w ogóle ten suplement ma powodować dobry sen? W jaki sposób ją dawkować i co, jeśli jest jej za mało? Jest to bardzo dużo pytań, ale chcemy na nie odpowiedzieć i rozwiać wszystkie twoje wątpliwości. Zanim odpowiemy który produkt wybrać, omówimy go trochę, bo być może melatonina wcale nie jest rozwiązaniem dla ciebie.

Melatonina – właściwości. Wpływ melatoniny na organizm

Skoro już tutaj trafiłeś, to z pewnością zastanawiasz się, co to jest melatonina? Niektórzy mówią na nią hormon nocy, inni hormon ciemności. My tłumaczymy, najprościej jak się da, że jest to substancja, która wspiera zdrowy sen. Melatonina pomaga regulować rytm dobowy, tym samym tworząc nam regularny cykl snu. Co ciekawe, hormon ten produkowany jest przez szyszynkę, która to znajduje się w mózgu. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że ilość wydzielania melatoniny zależna jest od pory dnia, mianowicie w nocy organizm jest w stanie wyprodukować jej zdecydowanie więcej niż w dzień. Działanie melatoniny może się osłabić, jeśli w trakcie snu zostawimy zapalone światło, albo po prostu jeśli nie dbamy o higienę snu. W konsekwencji komfort naszego życia znacznie się obniża. Warto wiedzieć, że największe stężenie melatoniny obserwowane jest w godzinach 24-3 w nocy. Dlaczego tak się dzieje? Nasz układ nerwowy jest w stanie przekazać do szyszynki niezbędne informacje na temat oświetlenia. Na podstawie tego regulowana jest zawartość melatoniny w organizmie.

Czemu mam za mało melatoniny? – Przyczyny

Niedobór melatoniny to bardzo powszechne zjawisko, jednakże niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, dlaczego braki tego hormonu występują tak często.

  • Wiek. U osób starszych regulacja rytmu dobowego jest o wiele trudniejsza, dlatego też wiele osób starszych cierpi na bezsenność.
  • Regularny stres. W takim stanie trudno jest każdemu czerpać korzyści z melatoniny, ponieważ jej produkcja znacznie maleje.
  • Światło telefonu czy też komputera również jest w stanie w skuteczny sposób zaburzyć produkcję melatoniny. Jeśli chcesz obudzić się wypoczęty, to zalecamy zamienić ekran z niebieskim światłem na książkę i unikać urządzeń elektronicznych na godzinę przed snem.

Czy nadmiar melatoniny szkodzi?

Nadmiar melatoniny, czyli przedawkowanie objawia się wieloma negatywnymi skutkami, których z pewnością wolałbyś uniknąć.

  • Ospałość w ciągu dnia i utrata koncentracji.
  • Zawroty głowy i bóle głowy.
  • Zmęczenie i osłabienie.
  • Problemy z trawieniem.
  • Narastające lęk i depresja.

Melatonina – jak stosować? Działanie i dawkowanie melatoniny

Zastanawiasz się, czemu należy stosować melatoninę? Otóż działa ona jak tabletki na sen. Co więcej, uzależnienie od melatoniny jest niemożliwe, dlatego też nie ma żadnych przeciwwskazań, aby stosować ją przez dłuższy okres czasu. Działanie melatoniny jest dość kompleksowe, ponieważ jak wiemy, pomaga w zasypianiu. Dodatkowo w znacznym stopniu poprawia kondycje oczu, blokuje wydzielanie kwasów żołądkowych, łagodzi objawy depresji, blokuje syntezę tlenku azotu. Dodatkowo przyjmowanie melatoniny jest w stanie skutecznie złagodzić nawet skutki refluksu żołądkowego.

Jeśli chodzi o dawkowanie, w większości przypadków warto przyjmować około 1-3 mg melatoniny, jednak dużo zależy od danego organizmu. Warto skontaktować się z lekarzem, który indywidualnie ustali odpowiednią dawkę.  Zdarzają się sytuacje, w której zażywa się nawet 5 mg lub 10 mg melatoniny. Przedawkowanie jest możliwe w przypadku przyjęcia 36 g melatoniny, dlatego do takich sytuacji dochodzi niezwykle rzadko. Ile czasu przed snem powinniśmy przyjąć produkty z melatoniną? Specjaliści twierdzą, że jeśli chcemy poprawić cykl snu, wówczas 30 minut będzie optymalnym rozwiązaniem. Jeśli natomiast chcielibyśmy wyregulować rytm dobowy, to najlepiej przyjąć lek 2-3 godziny przed snem.

Co w przypadku niedoboru melatoniny?

Najczęstszym objawem niedoboru melatoniny są zaburzone fazy snu. W konsekwencji czas jego trwania jest zdecydowanie za krótki. A objawy, jakie temu towarzyszą to:

W przypadku takich dolegliwości możemy próbować je łagodzić, spożywając tabletki na sen z melatoniną, które pomogą nam przywrócić odpowiedni rytm dnia. Na podstawie specjalistycznych badań stwierdzono, że dzięki temu hormonowi możliwe jest łatwiejsze zasypianie. A jakość snu znacznie się poprawi, a ilość przebudzeń w nocy zostanie zminimalizowana. Biologiczne znaczenie snu jest na tyle ważne, że nie możemy tego elementu pomijać w codziennym funkcjonowaniu.

Wpływ melatoniny na sen. Znaczenie snu w kontekście prawidłowego funkcjonowania

Pamiętajmy o tym, że jeśli problem z zasypianiem pojawia się bardzo rzadko, nie musi to być przyczyna niedoboru melatoniny. Powodem mogą być, chociażby silne emocje, które towarzyszyły nam w danym dniu, sprzęt elektroniczny z diodami, światło pochodzące z ulicznych latarni lub bezpośrednio z lampki. Kłopotem mogą być również głośni sąsiedzi, niektóre leki, a nawet chrapiący partner. Aby zapewnić sobie szybkie zaśnięcie i wysoki komfort snu, nie powinniśmy spożywać kawy późną porą. Jeśli podstawowe przyczyny zostaną wyeliminowane, a problem ze snem nadal nie ustępuje, wówczas warto zastanowić się nad zażywaniem melatoniny.

Pełni ona kluczową rolę, niwelując bezsenność i pozwala ci być gotowym na kolejny dzień. Ale czy czas snu jest aż tak ważny? Oczywiście, że tak. Niemożliwe jest, żebyś śpiąc jedyne 5 godzin, był tak samo wydajny, jak śpiąc 8. Oczywiście nie można też przesadzać i iść w drugą stronę. Warto również dodać, że jeśli pracujesz w systemie zmianowym, to nocna zmiana nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem. Pozornie może się nam wydawać, że funkcjonujemy tak samo, ale to nierealne i jeżeli odsypiasz nocki za dnia, to z pewnością potrzebujesz na to zdecydowanie więcej czasu. Nie mówiąc już o tym, że jest to gorszy jakościowo sen.

Preparaty z melatoniną — Dla kogo są najlepszym rozwiązaniem?

Z melatoniny syntetycznej powinny skorzystać m.in. osoby, które mają zaburzenie snu z powodu regularnych podróży. Nagłe zmiany czasowe powodują, że nasz organizm nie jest w stanie przyzwyczaić się do nowego trybu i odczuwa jet lag. Oczywiście melatonina sprawdzi się również w przypadku osób, które na co dzień mają problemy z zasypianiem lub jakość ich snu pozostawia wiele do życzenia. Warto dodać, że w przypadku osób niewidomych, które to często skarżą się na to, że ich rytm dobowy jest zaburzony, przyjmowanie melatoniny również świetnie działa. Melatonina wysokiej jakości powinna skutecznie złagodzić wszelkie dolegliwości, a do tego w dużym stopniu ułatwić odpoczynek.

Działania niepożądane melatoniny – przeciwwskazania

Mimo że melatonina w leczeniu jest dostępna bez recepty, to nie każdy może ją zażywać. Istnieją pewne przeciwwskazania, których warto się wystrzegać. Preparaty z melatoniną kategorycznie nie powinny być stosowane przez kobiety w ciąży, a także te, karmiące piersią. Jest to również nieodpowiedni lek dla dzieci, ale do tego zaraz przejdziemy. Jeżeli regularnie spożywasz alkohol, to poza tym, że odradzamy tego robić, to odradzamy również suplementacji melatoniny w połączeniu z alkoholem. Z melatoniny muszą zrezygnować osoby, które są na nią uczulone, a także te, które mają nieprzyjemne schorzenia wątroby. Pamiętajmy o tym, że w każdym przypadku powinniśmy wcześniej zapoznać się ulotką dołączoną do opakowania, ewentualnie skonsultować się ze specjalistą. Po melatoninie nie zaleca się prowadzenia pojazdów, ze względu na ospałość i zwiększenie ryzyka wypadku.

Stosowanie melatoniny u dzieci

Tak jak zapowiadaliśmy, wracamy do stosowania melatoniny wśród najmłodszych, a raczej, czemu nie powinniśmy tego robić. Fakty są takie, że ryzyko wystąpienia negatywnych skutków, oraz niewystarczająca ilość badań nad wpływem melatoniny na dzieci zdecydowanie przemawia za tym, żeby tego nie robić. Dodatkowo:

  • Melatonina dla dzieci jest dużo łatwiejsza do przedawkowania ze względu na ich mniejszą masę ciała.
  • Często też melatonina w leczeniu dzieci może maskować inne problemy powodujące bezsenność.
  • Szczególnie dzieci są narażone na skutki uboczne melatoniny, takie jak bóle głowy, bezsenność, nudności i problemy z trawieniem.

Najlepsza melatonina — Jaką wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Już wiesz, co to jest melatonina i jak duży jest wpływ melatoniny na sen. Jeśli planujesz wdrożyć ten suplement diety, to musisz wiedzieć, który będzie dla ciebie najlepszy, dlatego przygotowaliśmy kilka kryteriów, na podstawie których z pewnością będziesz w stanie samemu to doskonale ocenić. Pamiętaj jednak, że bezpiecznie stosowana melatonina powinna być wcześniej skonsultowana z lekarzem.

Melatonina dawka

Hormon snu dostępny jest w różnych dawkach (zwykle od 0,1 mg do 10 mg). Wybór dawki jest zazwyczaj uzależniony od indywidualnych potrzeb. Zalecamy jednak rozpoczynać od mniejszych dawek i potem je stopniowo zwiększać.

Forma

Poza suplementami diety istnieją również naturalne źródła melatoniny. Najbardziej popularne naturalne źródła to: wiśnie, ryby, jaja, mleko, orzechy włoskie i nasiona, rumianek, oraz melisa. Melatoninę możemy również przyjmować w formie suplementów diety i tutaj jeżeli nie masz żadnych trudności z połykaniem tabletek, to kup melatoninę w tabletkach. Chyba że oczywiście jest to problem, to w takiej sytuacji, aby poprawić jakość snu wybierz jedną z pozostałych form (proszek, płyn, lub melatonina w żelkach).

Certyfikaty

Niektóre suplementy melatoniny posiadają certyfikaty niezależnych organizacji, takich jak USP (United States Pharmacopeia) lub NSF (National Sanitation Foundation). Certyfikaty te gwarantują, że produkt został przebadany i spełnia określone standardy, a więc jest wysokiej jakości.

Dodatkowe składniki

Niektóre suplementy melatoniny zawierają dodatkowe składniki, takie jak waleriana lub rumianek, dzięki czemu lepiej przechodzimy przez wszystkie fazy snu.

Melatonina – jak długo stosować?

Jeśli jest to twoje rozwiązanie na ogólne problemy z zasypianiem, to zaleca się ją stosować od 3 do 6 tygodni. Jeśli jednak jest to bardziej długotrwały i złożony problem, to musisz postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Zwykle jest to suplementacja od 6 do 12 tygodni.

Skutki uboczne melatoniny połączonej z niektórymi substancjami

Melatonina może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, m.in. z lekami rozrzedzającymi krew i lekami nasennymi. Przed rozpoczęciem przyjmowania melatoniny ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem o wszystkich przyjmowanych lekach.

5 wskazówek — Jak mieć zdrowy sen?

Jeżeli już tutaj dotarłeś i zainteresował cię temat poprawy jakości snu, to znaczy że masz z tym problemy. Dlatego mamy dla ciebie kilka wskazówek, jak możesz zwalczyć problemy ze snem i dzięki temu być wypoczętym i pełnym energii każdego dnia.

Melatonina a zaburzenia snu

Pierwsze co możesz zrobić, to zwiększyć wydzielanie melatoniny za pomocą odpowiedniej diety i trybu życia. Melatonina w tabletkach, bądź innej formie również świetnie się tu sprawdzi, a żeby dowiedzieć się więcej o jej działaniu, odsyłamy do akapitu “Melatonina – właściwości. Wpływ melatoniny na organizm”

Odpowiednie nawodnienie

Musisz pamiętać, żeby przyjmować odpowiednio dużą ilość płynów każdego dnia, ponieważ poprawia ona pracę twojego organizmu. Będąc odwodnionym zdecydowanie trudniej jest funkcjonować, oraz często prowadzi to również do kłopotów z zasypianiem i powoduje bezsenność.

Unikaj kofeiny i alkoholu

Alkohol i kofeina to 2 składniki, które bardzo skutecznie niszczą cykl snu, a na dodatek powodują przebudzenia w nocy. Pamiętaj, że jeżeli już musisz spożyć te substancje, to niech będzie to maksymalnie na 4 godziny przed tym, jak położysz się spać.

Zadbaj o higienę snu

Odpowiednio zaciemnione pomieszczenie, całkowita cisza i oddech od jakichkolwiek bodźców to czynniki, o które muisz zadbać zanim położysz się do łóżka. Ewentulnym dodatkiem może być tabletka przed snem zawierająca melatoninę (pamiętaj jednak, aby pilnować odpowiedniej dawki).

Regularne ćwiczenia

Jeśli regularnie trenujesz, to gwarantujemy, że odczujesz zdecydowanie lepszą jakość snu. Pamiętaj jednak, żeby unikać ćwiczeń na 3-4 godziny zanim położysz się do łóżka. Jeśli tego nie zrobisz, możesz tego dnia cierpieć na bezsenność.

Brak snu i jego negatywne skutki - biologiczne znaczenie snu

Brak snu i jego negatywne skutki – biologiczne znaczenie snu

Dobry sen jest niezwykle ważny w kwestii regeneracji organizmu, oraz uzupełniania energii. Śpiąc odpowiednią ilość czasu, masz wiekszą odporność na choroby i więcej siły na treningach! Co jednak dzieje się, kiedy zaczyna go brakować?

  • Często jesteś zmęczony, osłabiony i brakuje ci energii.
  • Brak snu może również prowadzić do rozdrażnienia, nerwowości, a nawet depresji.
  • Zaczynasz odczuwać silne problemy z koncentracją i pamięcią.
  • Dużo łatwiej jest ci zachorować, a kości i mięśnie mają słabszą strukturę, przez co łatwiej jest również o kontuzję.
  • W dłużej perspektywie, prowadzi również do chorób serca, otyłości, zaburzeń poznawczych, zaburzeń nastroju, oraz pośrednio do wiekszej ilości wypadków.

Jeśli cierpisz na brak snu i potrzebujesz skutecznego rozwiązania, które pozwoli ci sobie z nim poradzić, to idealnym rozwiązaniem będzie spacer do salonu Świata Supli, który znajduje się w Białymstoku, przy ulicy Stołecznej i w którym znajdziesz najwyższej jakości hormon snu! Jeśli natomiast ciężko ci się do nas dostać, bo masz daleko, to zapraszamy do sklepu online Świata Supli, gdzie również znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz!

Promaker Isolate Odżywka Białkowa