ArtykułyArtykuły o białkach

Jakie białko wybrać po treningu?

Wybór odpowiedniej odżywki białkowej po treningu to często bardzo wymagający proces w szczególności dla osób początkujących. Jeśli jednak marzymy o urozmaiceniu naszej diety i nie chcemy opierać naszego systemu żywieniowego tylko i wyłącznie na kurczaku z ryżem, białko po treningu to jedno z najlepszych rozwiązań i podstawowych suplementów dla każdego z nas. Jeśli nie wiesz, jakie białko po treningu wybrać to doskonale się składa. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym tekstem. Jesteśmy przekonani, że lektura pomoże Wam w dopasowaniu odpowiednich protein po treningu, co znacznie usprawni proces zarówno budowania masy mięśniowej, jak i redukcji tkanki tłuszczowej. Odżywki białkowe to jeden z najważniejszych elementów diety sportowców zarówno zawodowego, jak i amatora. Już dziś dowiedz się co daje białko po treningu i dlaczego jest tak ważne jego odpowiednie spożycie.

Podobnie jednak, jak w przypadku tematu kreatyny, tak również, jeśli chodzi o odżywki białkowe, jeśli nie dysponujemy wystarczającą ilością informacji, w ich temacie mogą rodzić się liczne legendy i mity. Dlatego tak ważne jest sprawdzenie ważnych i prawdziwych informacji związanych z odżywkami białkowymi. Z pewnością każdy z nas spotkał się z pytaniami, takimi jak “Po co bierzesz białko? Przecież to sterydy”. Na szczęście jednak istnieje szereg prawdziwych i rzetelnych informacji, które pomogą nam uzmysłowić większej ilości osób prawdziwe informacje na temat białka i pozostałych podstawowych suplementów.

Odżywka białkowa – przed czy po treningu?

Jeśli zastanawiasz się, po co białko po treningu ma występować w Twojej diecie, spieszymy z odpowiedzią. Przede wszystkim niezbędne jest dostarczenie odpowiedniej ilości aminokwasów, które przyczyniają się do syntezy włókien mięśniowych, ich odbudowy po ciężkim treningu i ochrony przed nimi. Na szczęście mimo niektórych pojawiających się zaleceń, nie musimy obawiać się, że konieczne jest spożywanie odżywki białkowe od razu po treningu. Warto jednak dowiedzieć się, jaki rodzaj białka okaże się dla nas odpowiedni i jest odpowiedniej jakości. Odżywka białkowa jest produktem spożywczym, które zawiera białko zazwyczaj w postaci serwatki lub soi.

Odżywka białkowa jest sposobem na urozmaicenie naszej codziennej diety, kiedy jesteśmy osobami aktywnymi i niezbędne jest dostarczenie przez nas w każdym dniu odpowiedniej ilości białka. Białko bowiem pozostaje podstawowym budulcem mięśni. Warto pamiętać jednak, że nawet najwyższej jakości odżywka białkowa w proszku nie zastąpi nam tak podstawowych elementów diety, jak kurczak, jajka, czy nabiał i jest ona tylko dodatkiem i urozmaiceniem. Ponadto samo jej spożywanie nie doprowadzi do wzrostu masy mięśniowej. Niezbędne jest bowiem połączenie odpowiedniego systemu żywienia z dostatecznym bodźcem treningowym.

Wiele osób zadaje pytanie, kiedy jest najlepsza pora na to, aby spożyć białko. Niestety jednoznaczna odpowiedź na to pytanie nie istnieje. Jedno jest pewne. W okresie okołotreningowym niezbędne pozostaje spożycie białka w odpowiedniej dla nas ilości.

W jakich sytuacjach warto wybrać odżywkę białkową?

Wybór odżywki białkowej pomoże Ci uzupełnić swoją dietę o dostateczną ilość białka w ciągu dnia. Takie zadanie spoczywa na barkach każdej osoby trenującej na siłowni lub z własną masą ciała. Zapotrzebowanie na białko rośnie w zależności od poziomu naszej aktywności fizycznej, wysiłku i dyscypliny sportowej. Minimalna dawka białka dla osoby ćwiczącej wynosi 1,4g na kilogram masy ciała. Wiele osób decyduje się na większą ilość białka w diecie maksymalnie do 2,5g na kilogram masy ciała. Warto obserwować swój organizm i reagować na jego odpowiedź w zależności od dobowej ilości spożywanego białka. Warto wiedzieć, że białko to przede wszystkim budulec, który może zostać wykorzystany przez organizm i syntezować białko oraz budować mięśnie. Ponadto podaż białka pomaga zapobiegać redukcji tkanki mięśniowej, czy zminimalizować uczucie głodu.

Bardzo dobry koncentrat białka Promaker dostaniesz tutaj

Kiedy warto wybrać odżywkę białkową?

Podjęcie decyzji o skorzystaniu z odżywki białkowej to odpowiedni wybór w przypadku, kiedy prowadzisz szybki tryb życia i poszukujesz sposobu na łatwe przygotowanie pełnowartościowego posiłku. Oprócz tego, odżywki białkowe są dostępne w różnorodnych smakach, co znacznie urozmaica Twój codzienny jadłospis. Tego rodzaju alternatywy do tradycyjnych posiłków to doskonały sposób na przygotowanie pełnowartościowych posiłków na słodko, takich jak: owsianki, omlety, gofry, naleśniki. Co więcej wybranie odżywki białkowe jest bardzo dobrym sposobem na dostarczenie wystarczającej ilości białka w przypadku dużego zapotrzebowania kalorycznego.

Izolat białka od firmy BioTechUSA. Kupisz tutaj

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jakie białko wybrać, warto wiedzieć, jakie rozwiązania masz do dyspozycji. Koncentrat białkowy jest najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem i najmniej przetworzonym białkiem. Z kolei izolat białkowy zawiera więcej białka niż koncentrat, a w przypadku jego pozyskiwania z serwatki, zostaje pozbawiony laktozy i tłuszczu. Hydrolizat białkowy posiada wysoką koncentrację białka, jest najdroższym rozwiązaniem, a wykorzystane przy jego produkcji procesy, zwiększają wchłanialność białka.

Źródła:
Jarosz M. (red.) 2010 Praktyczny podręcznik dietetyki. Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa.

Promaker Isolate Odżywka Białkowa