DietaOdchudzanie

Seler Naciowy – jakie ma właściwości zdrowotne?

Seler naciowy jest blisko spokrewniony z takimi warzywami jak marchew, pasternak czy pietruszka i tak samo jak one jest bogaty w witaminy oraz przeciwutleniacze. W związku z tym jego spożycie nie pozostaje bez znaczenia dla naszego zdrowia – włączenie selera naciowego do diety pozwala zapobiegać niektórym chorobom, a zawarty w nim błonnik korzystnie wpływa na układ pokarmowy. Dodatkowym atutem jest jego łagodny smak, dzięki któremu pasuje do wielu sałatek oraz doskonale sprawdza się jako zamiennik nachosów czy paluchów serwowanych z dipami.

Właściwości zdrowotne selera naciowego

Powszechnie uznawany za jedną z najzdrowszych przekąsek, seler stanowi naturalne źródło błonnika. Jego zawartość jest szczególnie imponująca, biorąc pod uwagę niską kaloryczność tego warzywa. To sprawia, że włączyć seler do swojej diety powinny szczególnie osoby chcące zrzucić nadprogramowe kilogramy lub utrzymać zdrowe trawienie. Seler naciowy zawiera też kilka rodzajów przeciwutleniaczy, w tym flawonoidów, walczących z wolnymi rodnikami i mogącym odgrywać istotną rolę w zmniejszeniu ryzyka zachorowania na raka. Jest również źródłem witamin takich jak witaminy A, C, i K, potasu oraz kwasu foliowego. To wszystko sprawia, że spożywanie selera korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Jego kluczowe właściwości, to:

  • obniżenie ciśnienia krwi – seler jest bogaty w substancję fitochemiczną znaną jako ftalidy, która działa rozluźniająco na ściany tętnic, zwiększając przepływ krwi, a co za tym idzie – obniżając jej ciśnienie. Nie bez znaczenia dla regulowania ciśnienia krwi jest również wysoka zawartość błonnika, magnezu i potasu. U uczestników badania z wykorzystaniem ekstraktu z nasion selera odnotowano spadek zarówno skurczowego jak i rozkurczowego ciśnienia krwi.
  • przeciwdziałanie zachorowaniu na raka – seler naciowy naładowany jest przeciwutleniaczami, takimi jak flawonoidy czy witamina C. Pomagają one zapobiegać stresowi oksydacyjnemu, który przyczynia się do zachorowania na raka. Zawarte w selerze apigenina i luteolina to flawonoidy powiązane z niszczeniem komórek raka trzustki, natomiast kwercetyna łagodzi obrzęki, a wstępne badania wskazują na jej rolę jako środka przeciwnowotworowego.
  • zapobieganie i leczenie Alzheimera – badania prowadzone między innymi na Harvardzie udowadniają, że ekstrakt z nasion selera naciowego może być skutecznym lekiem zapobiegającym, a nawet odwracającym chorobę Alzheimera. Hamuje on uszkodzenia mózgu, jednocześnie zwiększając funkcje poznawcze i poprawiając pamięć. Dodatkowo zawarta w nim lanolina roślinna hamuje uwalnianie cząsteczek zapalnych w mózgu, zapobiegając zanikom pamięci.
  • wspomaganie trawienia – zawarte w selerze naciowym przeciwutleniacze i przeciwzapalne składniki odżywcze zapewniają ochronę całego przewodu pokarmowego. Jego spożycie zapewnia szczególne korzyści żołądkowi. Wykazano, że obecne w nim polisacharydy, zwłaszcza pektyny, zmniejszają ryzyko wrzodów żołądka, poprawiają jego wyściółkę i regulują wydzielanie kwasu żołądkowego. Do tego dochodzi wysoka zawartość wody – prawie 95% – plus obfite ilości rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego błonnika, wspierającego zdrowy przewód pokarmowy i zapewniającego jego odpowiednie funkcjonowanie.
  • wzmacnia kości – jest to prawdopodobnie najmniej omawiana, ale wcale niemniej istotna właściwość selera naciowego. Warzywo to jest bogate w witaminę K, należącą do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, które odpowiedzialne są za krzepliwość krwi i regulują poziom wapnia. Witamina K pomaga organizmowi wytwarzać protrombinę, białko i czynnik krzepnięcia, który pełni ważną rolę w metabolizmie tkanki kostnej. Niektóre badania wskazują również, że witamina pomaga w utrzymaniu mocnych kości, poprawia ich gęstość i zmniejsza ryzyko złamań.

Wysokiej jakości witaminy i minerały dostaniesz tutaj.

Ile kalorii ma seler naciowy?

Kiedy podejmujemy walkę z nadprogramowymi kilogramami, koncentrujemy swoją uwagę przede wszystkim na kaloriach – zarówno tych spalonych, jak i spożytych. Warto zatem zjadać jak najwięcej pokarmów o tak zwanej ujemnej kaloryczności. Są to produkty, których strawienie wymaga od naszego organizmu wysiłku fizycznego spalającego więcej kalorii, niż zostaje mu dostarczone. Za taki odchudzający produkt spożywczy uważa się między innymi właśnie seler naciowy. Oprócz niego do grupy pokarmów o ujemnej kaloryczności zalicza się także grzyby, jabłka, jagody, cytrusy, ogórki czy warzywa kapustne – kapustę, brokuły i kalafior. Ich spożycie zapewni Twojemu organizmowi uczucie sytości, nie zwiększając zanadto dziennego spożycia kalorii.

Baton Proteinowy Wysokobiałkowy BioTechUSA Zero Bar 50g

Przekąski bez kalorii, które możesz jeść spokojnie będąc na diecie dostaniesz tutaj

Seler naciowy warto zatem włączyć nie tylko do diety mającej wpłynąć korzystnie na stan zdrowia, ale również do tej odchudzającej. W 100 gramach zawiera zaledwie 15 kcal, a średniej wielkości łodyga ma około 8 kcal. Tak niska kaloryczność jest związana z dużą zawartością wody, która stanowi aż 95% objętości selera. Do tego znajduje się on w grupie produktów posiadających niski indeks glikemiczny wynoszący w tym przypadku 15, co czyni go warzywem idealnym dla diabetyków oraz osób na diecie redukcyjnej.

Jak jeść seler naciowy?

Oprócz wielu korzystnych dla zdrowia właściwości, seler jest niezwykle wszechstronnym warzywem. Można go jeść zarówno na surowo, jak i po ugotowaniu – we wrzącej wodzie lub na parze. Surowe warzywa zwykle zawierają więcej składników odżywczych niż gotowane. Gotowanie selera na parze przez 10 minut nie powinno znacząco wpłynąć na zawartość przeciwutleniaczy, ale już długie poddawanie go działaniu wysokiej temperatury może ją obniżyć. Z selera naciowego można z powodzeniem zrobić również sok, koktajl, zupę lub frytki. Doskonale nadaje się jako zdrowa przekąska serwowana podczas przyjęć w połączeniu z różnego rodzaju dipami lub hummusem.

Mnogość zastosowań selera naciowego sprawia, że przepisy z jego użyciem prawie się nie kończą! Jeśli masz w domu wyciskarkę wolnoobrotową, spróbuj każdego ranka wypijać na czczo szklankę soku. Nie tylko doda Ci on energii, ale także pomoże złagodzić stany zapalne w organizmie i wpłynie korzystnie na pracę nerek. 3 łodygi imbiru połącz z 1 jabłkiem, 1 pomarańczą i 2 cm obranego korzenia imbiru, a uzyskasz pyszny sok, który pozwoli Ci zdrowo zacząć dzień. Jeśli nie masz wyciskarki, możesz przygotować koktajl przy pomocy zwykłego blendera kielichowego. Przepis jest prosty – do kielicha wrzuć pokrojone na drobne kawałki łodygi i liście selera, dużą garść szpinaku i plasterki banana. Dodaj łyżeczkę miodu, trochę wody i dokładnie zblenduj. Taki koktajl jest doskonałym pomysłem na drugie śniadanie, które będzie bogate w składniki odżywcze, ale nie dostarczy Ci zbyt wielu kalorii.

Dzięki niskiej kaloryczności seler naciowy jest idealnym dodatkiem do posiłków, jeśli chcesz uczynić je zdrowszymi i dostarczyć sobie za ich pośrednictwem więcej witamin lub po prostu zwiększyć ich objętość, nie zmieniając smaku potrawy. Drobno posiekany seler dobrze sprawdzi się jako dodatek kotletów do hamburgerów lub klopsików — wystarczy wymieszać drobno posiekany seler z mięsem, a następnie uformować z niego kotlety lub kulki. Warto uzupełniać zupy warzywne pokrojonymi na grube plasterki kawałkami łodyg selera. Surowy seler doskonale komponuje się też z sałatkami z tuńczykiem lub kurczakiem, zwiększając ich objętość i dodając chrupkości.

Zawsze wybieraj seler, który ma twarde, pionowo ustawione łodygi – powinny one z łatwością pęknąć, gdy próbujesz je odłamać. Zwracaj również uwagę na liście – świeże są zawsze w jasnozielonym kolorze, bez żółtych i brązowych przebarwień. Jak przechowywać seler naciowy? Od razu po zakupie wyciągnij go z plastikowej folii i trzymaj w szufladzie na warzywa w lodówce. Aby cieszyć się maksimum jego wartości odżywczych najlepiej spożyj go w ciągu od 5 do 7 dni. Czy można mrozić łodygi selera? Jak najbardziej! Potnij je na małe kawałki i zblanszuj przed zamrożeniem. Pozwoli to zachować jego smak, kolor oraz strukturę, a także pozwoli na dłuższe przechowywanie – zblanszowany seler można przechowywać w zamrażarce nawet do roku, podczas gdy taki niepoddany obróbce maksymalnie przez 2 miesiące.

Suplementy wspomagające odchudzanie znajdziesz tutaj

Promaker Isolate Odżywka Białkowa