Jakie suplementy przyjmować rano, a jakie wieczorem?
Jakie suplementy przyjmować rano, a jakie wieczorem?
Mikro i makroelementyRanking witaminZdrowie

Jakie suplementy przyjmować rano, a jakie wieczorem?

Osoby, które regularnie uprawiają sport, powinny dbać o właściwą suplementację organizmu. Witaminy i minerały, dostarczane w formie warzyw bądź owoców, zwykle są niewystarczające do utrzymania odpowiedniego zapotrzebowania na te składniki w diecie. Czemu jednak, zgodnie z zaleceniami specjalistów, niektóre suplementy diety powinny być przyjmowane w określonych porach dnia? Czy dla mojego organizmu ma znaczenie pora, w której spożyję kapsułkę lub koktajl sporządzony z mieszaniny witamin? Jakie suplementy na noc warto przyjmować? Okazuje się, że niektóre witaminy powinny być ze sobą łączone, inne zaś warto przyjmować oddzielnie. W poniższym tekście wyjaśniam, jakie suplementy należy przyjmować rano, a które warto spożywać przed regeneracyjnym snem.

Jak prawidłowo stosować suplementację i po co to robić?

Dziś o potrzebie dobrej suplementacji organizmu słyszymy z wielu źródeł. Osoby intensywnie uprawiające sport są znakomitym przykładem grupy, która powinna sięgać po takie składniki wspomagające ciało. Intensywny dzień w pracy, męczący trening na siłowni, krótki relaks w domu – te czynniki sprawiają, że organizm wręcz wymaga dodatkowego wsparcia, zarówno rankiem, jak i po zmroku. Nie każdy składnik mineralny, czy poszczególna witamina, zdąży się odpowiednio przyswoić o określonej porze dnia. Oznacza to, że osoba przyjmująca suplementy musi wiedzieć, jak łączyć witaminy w sposób optymalny. Postaram się odpowiedzieć na tę kwestię rozdzielając pytanie na dwie części: jakie suplementy z rana i jakie suplementy na wieczór. Wiemy zatem, że pory brania suplementów mają znaczenie. Co istotne, warto tego typu preparaty przyjmować w sposób systematyczny. Ale, w sumie, dlaczego tak jest?

Co w zasadzie dają suple przyjmowane regularnie?

Suplementacja wspomaga całościowo organizm, dając kopa na cały dzień aktywności. Osoba aktywna to taka, która nie tylko uprawia sport, ale dostosowuje wszystkie swoje aktywności w ciągu doby pod kątem maksymalizacji zysków treningowych i regeneracyjnych. Oznacza to, że osoby świadome są w stanie osiągać znacznie bardziej efektywne rezultaty, niż te, które zapominają o systematycznym braniu witamin. Kiedy brać witaminy, aby najskuteczniej oddziaływały na organizm? Okazuje się, że witaminy należy przyjmować w dwóch porach dnia:

  1. rano, niedługo po przebudzeniu, najlepiej wraz ze śniadaniem;
  2. wieczorem, przy kolacji, kilkadziesiąt minut przed położeniem się w łóżku.

Regularnie przyjmowanie odpowiednich dziennych dawek witamin i minerałów pozwala zoptymalizować wszelkie procesy wewnętrzne, które dzieją się w organizmie. To sprawia, że ciało osoby aktywnej jest w stanie lepiej się regenerować po ciężkim dniu treningowym. Poszczególne pierwiastki mają bardzo duże znaczenie we wzmacnianiu organizmu – dzięki temu poprawia się wydolność, wzrasta motywacja i zmniejsza się ryzyko występowania kontuzji.

Jak łączyć witaminy nad ranem?

Jak łączyć suplementy? Przyzwyczajenia dotyczące dawkowania suplementów bywają różne. Niektóre osoby sięgają po preparaty o ustalonej porze, nie przejmując się szczególnie specyfiką działania poszczególnych składników produktu. Specjaliści podkreślają, że witaminy warto przyjmować przede wszystkim rano, a jeśli to możliwe, przed lub w trakcie śniadania. Jeśli osoba dawkująca cierpi na dolegliwości żołądkowe, nic nie zaszkodzi wziąć odpowiednią dawkę witamin podczas śniadania. Cała reszta użytkowników może to zrobić jeszcze na czczo, kilkanaście minut przed planowanym posiłkiem. Suplementy, które warto brać razem to witaminy z grupy ADEK. Stanowią one składnik rozpuszczalny w tłuszczach. To zaś oznacza, że należy je przyjmować tylko i wyłącznie podczas spożywania posiłków, w których występuje wyraźny udział lipidów. Jeśli zignorujemy tę sugestię, witaminy z grupy ADEK nie wchłoną się i zostaną wydalone przez organizm. 

Cynk rano czy wieczorem – co z innymi minerałami?

Suplementy rano na czczo to nienajgorszy pomysł, jeśli wiemy jak je dawkować. Cynk przyjmowany na czczo może powodować nieprzyjemne odczucia ze strony układu pokarmowego. Ze względu na działanie podrażniające, cynk może generować mdłości i ogólne złe samopoczucie, jeśli jest dawkowany zbyt wcześnie rano. Należy pamiętać, aby przyjmować go przy okazji spożywania posiłków, np. obiadu czy kolacji. Cynk jest specyficznym składnikiem diety, który nie powinien być łączony z niektórymi pierwiastkami. Cynku nie łączymy z wapniem oraz żelazem, a także lekami przeciwbólowymi. Zbyt duża podaż cynku może generować nieprawidłowości we wchłanianiu miedzi. To znakomity argument do tego, aby przestrzec osoby aktywne przed zbyt uporczywym i obfitym przyjmowaniem suplementów. W przypadku ich stosowania złotą zasadą jest – im więcej, tym gorzej, dlatego trzeba spożyć odpowiednią dawkę. Jakich witamin nie łączyć ze sobą i czego jeszcze warto unikać w suplementacji?

  • Nie przyjmujemy błonnika z innymi pokarmami bogatymi w witaminy i minerały. Włókno pokarmowe ma zdolność do wypłukiwania wszelkich substancji – zarówno tych pozytywnych, jak i niekorzystnych, ograniczając ich przyswajalność.
  • Żelazo i wapń nie są dobrymi sprzymierzeńcami, gdyż ten drugi składnik skutecznie blokuje wchłanianie tego pierwszego. Warto zatem mieć na uwadze, aby przyjmować te pierwiastki oddzielne.
  • Nie można łączyć zbyt dużych ilości witamin i minerałów ze sobą. Zawsze trzymaj się odpowiednich wartości sugerowanych, zawartych na nadrukowanym składzie produktu. W razie wątpliwości skonsultuj się z osobą, która pokieruje twoją suplementacją sportową.

Suplementacja rano: witamina D kiedy brać?

Witamina D znakomicie współpracuje z wapniem, dlatego warto te dwa składniki przyjmować jednocześnie. Z kolei witamina C świetnie łączy się z żelazem, optymalnie oddziałując na organizm. Pytanie czy można brać kilka witamin na raz? Jak najbardziej, czego dowodem są witaminy rozpuszczalne w tłuszczach – które warto przyjmować zbiorowo. Nie oznacza to jednak, że nie powinno się trzymać umiaru w ich suplementacji. Nawet niewielkie przekroczenie norm może wywołać rozdrażnienie, nudności, nerwowość i szereg innych, bardzo niekorzystnych skutków ubocznych przyjmowania nadmiarowej ilości suplementów. Kiedy przyjmować witaminę B? Najlepiej rano, przed śniadaniem, bądź w jego trakcie. Przyjęcie składników z grupy B podczas jedzenia nie będzie wielkim błędem, choć optymalne parametry wchłaniania uzyskują one na czczo.

Najlepsza suplementacja na wieczór. Jak skończyć dzień?

Końcówka dnia to pora regeneracji. Po treningu warto wrzucić do jadłospisu szereg składników białkowych, które wspomogą odbudowę mięśniową i przyczynią się do ogólnego wzmocnienia ciała. Proteiny mogą być łączone z dowolnymi witaminami i minerałami – nie ma w tym kontekście większych ograniczeń. Organizm przemęczony treningiem będzie potrzebował solidnego wsparcia w postaci elektrolitów. Warto zatem doładować swoje ciało odpowiednią dawką magnezu, sodu czy witaminy C, której przedawkowanie w normalnych warunkach jest praktycznie niewykonalne. Jak łączyć suplementy po treningu, na sam wieczór? Przede wszystkim miej na uwadze, aby znacząco nie obciążać jelit. Są one w ogromnej mierze odpowiedzialne za szereg najważniejszych procesów w organizmie człowieka. Wykazano, że zdrowe jelita wpływają pozytywnie na nastrój człowieka i ogólne samopoczucie. Błonnik pokarmowy bardzo skutecznie oczyszcza jelita, jednakże w tym samym momencie ogranicza ilość wchłanianych witamin i minerałów.

Nie przyjmuj łącznie suplementów, które się wzajemnie wykluczają. Sprawisz tym samym, że konkretny składnik ograniczy wchłanianie drugiego. To strata czasu, pieniędzy i ograniczona zdolność do regeneracji.

Promaker Isolate Odżywka Białkowa