Dieta i suplementacja przy łuszczycy
Dolegliwości i choroby

Dieta i suplementacja przy łuszczycy

Łuszczyca jest chorobą przewlekłą objawiającą się charakterystycznymi zmianami skórnymi. Wpływ na jej rozwój mają przede wszystkim czynniki genetyczne i immunologiczne. Warto zatem wiedzieć, jakie są jej przyczyny, objawy oraz sposób leczenie. A także to jaką dietę i suplementację stosować w przypadku łuszczycy.

Czym jest łuszczyca?

Jak wspomniano, łuszczyca jest przewlekłą, zapalną chorobą ogólnoustrojową. To, co ją charakteryzuje to dość specyficzne zmiany skórne. Mowa tu w szczególności o pojawiających się na skórze łuskach, których występowanie jest skutkiem nadmiernego rogowacenia naskórka. W przypadku Polski szacuje się, że łuszczyca skóry dotyka ok. 2% populacji. Wyróżnia się dwa jej typy. Typ I łuszczycy zaczyna się najczęściej przed 40. rokiem życia. Z kolei typ II występuje między 50. a 70. rokiem życia. Czy łuszczyca jest zaraźliwa? Choć jest to choroba o charakterze nawrotowym, to nie jest ona zaraźliwa.

dieta i witaminy przy łuszczycy

Skąd się bierze łuszczyca?

Co ciekawe, przyczyny występowania łuszczycy nie są do dziś do końca znane. Zakłada się, że istotne może być tu podłoże genetyczne. Wynika to z tego, że choroba ta dość często występuje w obrębie rodziny. Zaznaczyć jednak trzeba, że sposób jej dziedziczenia nie jest w pełni znany. Inną przyczynę upatruje się w czynniku immunologicznym, a także w czynnikach środowiskowych. Mowa tu przede wszystkim o przebytych infekcjach, farmakoterapii, nadużywaniu alkoholu, paleniu wyrobów tytoniowych, stresie, a także o urazach psychicznych mających miejsce w przeszłości. Wśród przyczyn łuszczycy wymienia się także choroby metaboliczne takie jak cukrzycę typu II i dnę moczanową.

Jakie są objawy łuszczycy?

Jeśli chodzi o objawy łuszczycy, to wymienić można tu przynajmniej kilka typowych. W pierwszej kolejności wskazać można na pojawienie się charakterystycznych łusek, po zdrapaniu których skóra zmienia się wygląd skóry. Staje się ona gładka i błyszcząca. Objawem łuszczycy jest także krwawienie przy tarciu skóry po zdrapaniu łusek. Z kolei łuszczyca głowy objawia się występowaniem grudek i srebrzystych łusek w obrębie owłosionej skóry głowy. Czasem pojawiają się one również na czole. Natomiast łuszczyca paznokci charakteryzuje się dwoma typowymi objawami. Pierwszym z nich jest objaw naparstkowy polegający na tym, że na płytce paznokcia pojawiają się zagłębienia. Drugim jest objaw plamy olejowej, który polega na tym, że na paznokciach pojawiać zaczynają się żółte plamy. Łuszczyca paznokci może dodatkowo objawiać się kruchością i matowieniem paznokci.

Jak leczy się łuszczycę?

W przypadku zaobserwowania powyższych zmian powinno się jak najszybciej zgłosić do dermatologa. Lekarz przeprowadzi badania diagnostyczne i stwierdzi, czy rzeczywiście jest to łuszczyca. Jeśli tak, wówczas wdrożone zostanie odpowiednie leczenie. W przypadku pacjentów, u których choroba objęła mniej niż 10% powierzchni ciała, stosuje się leczenie miejscowe. Mowa tu przede wszystkim o stosowaniu preparatów keratolitycznych, dziegci, cygnoliny, pochodnych witaminy D, glikosteroidów miejscowych oraz o inhibilatorach kalcyneuryny. W przypadku cięższych przypadków poza leczeniem miejscowym stosuje się również leczenie ogólne. Warto tu podkreślić, że bardzo ważną funkcję pełni dieta w leczeniu łuszczycy.

Jaka dieta przy łuszczycy?

Łuszczyca jest chorobą cechująca się podłożem zapalnym i przyspieszonym cyklem rogowacenia naskórka. Oznacza to, że dieta w przypadku zachorowania na łuszczycę powinna mieć charakter przeciwzapalny, a także dostarczać powinna odpowiednią ilość składników biorących udział w odbudowie zewnętrznej warstwy skóry. Idealnie sprawdzić może się tu zatem dieta śródziemnomorska. Jest ona bowiem bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe, owoce i warzywa, ryby i chude mięso, a także w pestki oraz nasiona.

Co powinno się jeść przy łuszczycy?

Przede wszystkim postawić należy na produkty spożywcze bogate w antyoksydanty flawonoidy. Substancje te w dużych ilościach w takich warzywach jak jarmuż, brokuły, brukselka, sałata, kalafior, szpinak, cebula, marchew, czerwona papryka, pomidor, biała i czerwona kapusta, a także w owocach takich jak jabłka, winogrona, czarne porzeczki, pomarańcze, grejpfruty i pomelo. Wspomniane substancje znaleźć można także w owsie, brązowym ryżu, pestkach dyni oraz w zielonej herbacie, kawie i kakao.

Dieta w przypadku osoby chorej na łuszczycę powinna być również bogata w kwasy omega-3. Dlatego w skład diety wchodzić powinny ryby (łosoś, makrela, sardynka, śledź), a także oliwa z oliwek, tłoczony na zimno olej rzepakowy, orzechy włoskie i algi. Poza tym siemię lniane wyleczy łuszczycę, gdyż również bogate jest w kwasy Omega-3. Warto także, aby w codziennej diecie nie brakowało produktów przeciwzapalnych. Wskazać można tu m.in. na rośliny strączkowe, a w szczególności na fasolę, groch, soczewicę i ciecierzycę. Mówiąc o produktach przeciwzapalnych, wskazać można jeszcze na zioła i przyprawy, a w szczególności na goździki, kurkumę, imbir oraz tymianek.

Dieta przy łuszczycy – czego unikać?

W przypadku łuszczycy ważne jest nie tylko to, co powinno się jeść, ale również to, czego powinno się unikać. Co zatem nie powinno wchodzić w skład diety osoby chorej na łuszczycę? Z pewnością unikać należy produktów bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe, które mają działanie prozapalne. Oznacza to konieczność unikania mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Mowa tu w szczególności o mięsie czerwonym, podrobach, parówkach, kiełbasach, wędlinach niskiej jakości i konserwach. Wskazane nie jest również picie mleka. Unikać należy także tzw. tłuszczy trans, a zatem zrezygnować powinno się z żywności wysokoprzetworzonej. Warto tu dodać, że osoby chore na łuszczycę unikać powinny również cukru i produktów go zawierających.

O czym jeszcze pamiętać komponując dietę dla osoby chorej na łuszczycę?

Dieta przy łuszczycy powinna być przede wszystkim dobrze zbilansowana. Dlatego dobrym rozwiązaniem może być konsultacja z dietetykiem. Bardzo istotne jest tu spożywanie posiłków w sposób regularny. Najlepiej jest jeść 5 posiłków dziennie w 4-5 godzinnych odstępach. Pozwoli to na utrzymanie właściwej masy ciała. Nie można przy tym zapominać o odpowiednim nawadnianiu organizmu, w tym skóry. Absolutne minimum to 2 litry wody dziennie. Warto także przyjmować suplementy na łuszczycę. Jakie witaminy na łuszczycę powinno się przyjmować? Z pewnością jest to witamina D. Osoby chorujące na łuszczycę wykazują bowiem jej spory niedobór. Dlatego należy ją dodatkowo suplementować, ponieważ jej właściwy poziom łagodzi symptomy choroby. Na koniec wspomnieć trzeba jeszcze o konieczności rezygnacji z używek. Poza tym, że ogólnie szkodzą one zdrowiu, to w przypadku łuszczycy jeszcze bardziej zaostrzają jej objawy.

Łuszczyca to bez wątpienia choroba dość dolegliwa. Można jednak skutecznie zniwelować jej nieprzyjemne objawy. W tym celu stosować powinno się odpowiednią dietę i suplementację. Dostarczanie właściwych substancji odżywczych i witamin, to najlepszy sposób na poprawę zdrowia organizmu, w tym skóry.

Promaker Isolate Odżywka Białkowa