DietaOdchudzanie

Temat: Spadek masy po odstawieniu alkoholu – czy alkohol wpływa na odchudzanie?

Codzienne ćwiczenia, zdrowe odżywianie oraz wiele wyrzeczeń. W skrócie mnóstwo wysiłków, które wchodzą w skład i są wykonywane przez nas sumiennie w trakcie diety. Co, jednak gdy przychodzi weekend i pora, aby trochę się rozerwać np.: wyjść ze znajomymi na drinka. Podświadomie nawet zdajemy sobie raczej sprawę, że alkohol oraz dieta nie mają sobie po drodze. Jak jest jednak w rzeczywistości? Czy alkohol szkodzi odchudzaniu? Czy można pić alkohol podczas odchudzania? Jak alkohol wpływa na odchudzanie? W tym artykule postaramy się znaleźć odpowiedzi m.in. na te pytania.

Ile kalorii mają poszczególne alkohole?

W zależności od rodzaju alkoholu, ilość kalorii może się od siebie znacząco różnić. Poniżej znajduje się krótkie zestawienie kilku rodzajów alkoholów oraz ilości kalorii, jakie one zawierają:

– gin (25 ml kieliszek) – zawiera on 46 kcal.

– wódka (25 ml kieliszek) – zawiera on 55 kcal.

– wino wytrawne białe (150 ml lampka) – zawiera ona 99 kcal.

– wino białe półsłodkie (150 ml lampka) – zawiera ona 123 kcal.

– wino wytrawne czerwone (150 ml lampka) – zawiera ona 102 kcal.

– whisky (50 ml porcja) – zawiera ona 100 kcal.

– cydr (250 ml szklanka) – zawiera ona 133 kcal.

– wino czerwone półsłodkie (150 ml lampka) – zawiera ona 144 kcal.

– piwo jasne (500 ml kufel) – zawiera on 245 kcal.

– piwo ciemne (500 ml kufel) – zawiera on 340 kcal.

Istnieje pewien „lifehack”, który pozwala ocenić, ile dany alkohol ma kalorii. Należy patrzeć na kolor trunku – im jest on jaśniejszy, tym mniej zawiera kalorii.

Alkohol a odchudzanie

Nie ma co ukrywać faktu, że alkohol jest bardzo kaloryczny i 1 gram czystego alkoholu jest w stanie dostarczyć do organizmu 7 kcal. Poszczególne wartości wraz z podziałem na rodzaje alkoholu zostały przedstawione powyżej. Trzeba również pamiętać o tym, że alkohol nie dostarcza praktycznie żadnych wartości odżywczych dla organizmu i w gruncie rzeczy są to “puste kalorie”. Odchudzaniu nie pomaga również często obserwowany fakt, że alkohol pobudza nasz apetyt w trakcie picia. Na podstawie tych czynników można śmiało stwierdzić, że alkohol a waga to mocno oddziałujący na siebie związek. Zauważą to zwłaszcza osoby, które alkohol spożywają sporadycznie. Spożyte przekąski błyskawicznie zostaną odłożone w organizmie w postaci tłuszczu. To, w jakim stopniu nasz apetyt zostanie pobudzony, zależy również, od tego, jaki rodzaj alkoholu będziemy spożywali. Udowodniono, że każdy rodzaj alkoholu wpływa na powiększenie apetytu, natomiast największy wpływ ma piwo. Wynika to z tego, że zawiera ono chmiel, który należy do roślin konopijnych. Poza wcześniej wymienionymi czynnikami, które można zaobserwować po spożyciu alkoholu, a które definitywnie nie wpływają pozytywnie na nasze odchudzanie, można wymienić jeszcze jeden, a jest nim utrata samokontroli nad sobą i swoimi zachowaniami. W sytuacjach, gdy wypije się kilka kieliszków wódki bądź kuflów piwa, łatwo jest złamać wcześniejsze postanowienia dotyczące diety.

Wpływ alkoholu na metabolizm

Nasz organizm nie jest w stanie magazynować alkoholu, dlatego w trakcie picia stara się go przede wszystkim metabolizować. Zwiększa się tkanka tłuszczowa w wyniku tego, że kalorii są magazynowane w postaci tkanki tłuszczowej. W przypadku metabolizmu tłuszczów wolniejszy proces może utrzymywać się nawet jedną dobę po spożyciu alkoholu.

Ekstrakt z nasion zielonej herbaty skutecznie przyśpiesza metabolizm. Do kupienia tutaj

W jaki sposób pić alkohol, aby nie zepsuć efektów odchudzania?

Czy alkohol wpływa na odchudzanie? Nie da się zaprzeczyć, że alkohol ma negatywne konsekwencje dla odchudzania, ale w przypadku, gdy umiejętnie jesteśmy w stanie podejść do tematu, nic nie stoi na przeszkodzie, aby od czasu do czasu alkohol spożywać. Najważniejsze to podchodzić do tego z rozwagą i stosować się do podanych zasad:

  1. Nie sięgaj po przekąski, gdy pijesz – staraj się nie podjadać przekąsek między piciem alkoholu, aby ryzyko wzrostu masy ciała było mniejsze. W celu zapanowania nad głodem i pozbycia się chęci podjadania zjedz wcześniej przed planowanym piciem alkoholu, pełen i syty posiłek. Najlepiej, aby był on złożony z białka, zdrowych tłuszczy, węglowodanów złożonych, a także świeżych warzyw oraz bogatych w błonnik owoców.
  2. Zrezygnuj ze spożycia słodkich napojów – w trakcie picia różnego rodzaju alkoholów staraj się ograniczyć do minimum popijanie ich słodkimi napojami, gdyż oznacza to dodatkowe kalorie (szklanka coli to w przeliczeniu dodatkowe 100 kcal). Zamiast popijać alkohol słodkimi napojami jako zamiennik lepiej stosować np. wodę z cytryną.
  3. Staraj się nawadniać – picie alkoholu odwadnia nasz organizm, co sprawia, że następnego dnia często towarzyszy nam słabe samopoczucie oraz suchość w ustach. Owe skutki picia alkoholu są efektem tego, że organizm zatrzymuje płyny, aby nie ponieść zbyt dużych „strat”. Dlatego należy pić pomiędzy alkoholem szklankę wody, dzięki czemu owe skutki zostaną zniwelowane.
  4. Staraj się wybierać wino – jeśli już zamierzamy sięgnąć po jakiś alkohol, to najlepiej, aby było to wytrawne wino, gdyż jest ono najmniej kaloryczne ze wszystkich rodzajów alkoholi. Poza tym ma pozytywny wpływ na pracę serca. Ewentualnie można postawić na wódkę z wodą oraz cytryną.
  5. Staraj się sięgać po alkohol z umiarem – najważniejsza zasada, czyli picie z umiarem i ograniczanie spożycia alkoholu do minimum, gdyż stosując się do pozostałych zasad, a ignorując tą ostatnią, będziemy na dobrej drodze, aby zniweczyć wszystkie nasze starania, związane z dietą i odchudzaniem. Zawsze następnego dnia po tym, jak piliśmy alkohol, warto zjeść zdrowe śniadanie np.: owsiankę bądź jajka na miękko.

Skuteczne nawodnienie i wsparcie podczas treningów. Do kupienia tutaj.

Podsumowanie

Alkohol w zależności od rodzaju dostarcza przy spożyciu do naszego organizmu daną liczbę kalorii. Jednakże są to “puste kalorie”, które nie niosą ze sobą wartości odżywczych. Nie ma co ukrywać, ale alkohol nie pomaga w odchudzaniu, gdy nie jest odpowiednio spożywany. Oprócz wysokiej kaloryczności pobudza on również nasz apetyt oraz sprawia, że ciężej jest nam zachować samokontrolę. Dlatego można zauważyć spadek masy po odstawieniu alkoholu. Należy jednak pamiętać, że nie musimy koniecznie rezygnować z alkoholu. Można pić go sporadycznie i z rozwagą, stosując się do wskazówek, które zostały wymienione w tekście. Wtedy nie musimy martwić się o naszą dietę.

Promaker Isolate Odżywka Białkowa