Suplementy naturalne

Kasztanowiec – jesienny dar dla Twojego zdrowia

Istnieje szereg roślin, które doskonale znamy, jednak często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że mają wiele właściwości zdrowotnych. Takim przykładem jest kasztanowiec, który teoretycznie jest znany, jednak w praktyce nie zawsze potrafimy odróżnić to drzewo. Warto zapoznać się z korzyściami, jakie niesie ze sobą sok z kasztanowca. Czym jest kasztanowiec i czym się charakteryzuje? Jakie właściwości posiada? Gdzie wykorzystywany jest wyciąg z tej roślinny? W jaki sposób może działać na organizm człowieka? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Co to jest kasztanowiec i czym się charakteryzuje?

Kasztanowiec zwyczajny to drzewo, które powszechnie nazywane jest po prostu kasztanem. W naszej kulturze ma ono ogromne znaczenie. Wyróżnia się pięknymi kwiatami, które zwiastują zbliżające się matury. Posiada gładkie, jednocześnie kształtne rośliny, których pojawienie się jest symbolem nadchodzącej jesieni. W praktyce jednak drzewo to ma do zaoferowania znacznie więcej. Wyciąg z tej rośliny zawiera wiele korzystnych dla organizmu ludzkiego składników. Do najpopularniejszych z nich zaliczyć możemy witaminę K, escynę, alantoninę, żywicę, fenolokwasy, flawanoidy, garbniki i kumaryny. 

Kasztanowiec właściwości- jakie posiada?

Kasztanowiec to jedno z drzew, które posiada wiele wartościowych substancji. Jedną z najbardziej cenionych jest escyna- działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo, jednocześnie pozytywnie wpływa na napięcie naczyń krwionośnych, czego konsekwencją jest zmniejszenie przepuszczalności ścianek. Warto wspomnieć o tym, że nasiona zawierają sterole, substancje mineralne, karotenoidy, skrobię, cukry. Czy można jeść kasztany? Otóż odpowiedź na to pytanie może okazać się bardzo zaskakująca. Otóż owoce te mogą być spożywane zarówno na surowo, jak i po wcześniejszym przetworzeniu w wyniku gotowania lub pieczenia, o ile posiadamy jadalną odmianę. 

Wyciąg z tego drzewa ma wiele właściwości. Przykładem jest chociażby możliwość hamowania rozwoju stanu zapalnego. Wykazuje również działanie ściągające i przeciwwysiękowe. Warto wspomnieć, że uszczelniane są ściany naczyń krwionośnych i przywracana jest ich elastyczność. Kasztanowiec skuteczne ułatwia łagodzenie obrzęków, jednocześnie hamuje ich powstawanie i działa przeciwbólowo. 

Gdzie wykorzystywany jest wyciąg z kasztanowca?

Wyciąg z kasztanowców to dość powszechny składnik wielu kosmetyków. Przykładem jest chociażby żel z kasztanowca do pielęgnacji nóg. Jest to świetne rozwiązanie, jeśli chodzi o pozbywanie się problemów z żylakami. Nie tylko umożliwiają pozbycie się uczucia ciężkości, które jest wywołane zmęczeniem, ale działają również przeciwobrzękowo. Mają pozytywny wpływ na przepływanie krwi i mogą być stosowane przez kobiety, które są w ciąży.

Powszechna jest również maść z kasztanowca na oparzenia. Ze względu na alantoninę doskonale sprawdza się w przypadku stanów zapalnych naszej skóry. Skutecznie łagodzi nie tylko podrażnienia, ale również oparzenia i rany, jednocześnie działa ściągająco. Specjaliści zwracają uwagę na to, że wspomaga również proces związany z regenerowaniem naskórka. 

Wyciąg z kasztanowca to jeden z dodatków balsamu na cellulit. Usprawnia krążenie krwi, czego konsekwencją jest możliwość szybkiego usunięcia pomarańczowej skórki na brzuchu, pośladkach i udach. Bardzo często jest to jeden ze składników naturalnych ujędrniających balsamów. Jak można zatem zauważyć, wcześniej wspomniana substancja wykorzystywana jest na bardzo szeroką skalę. 

Kapsułki z kasztanowca.

W jaki sposób może działać kasztanowiec? 

Kasztanowiec do drzewo, które w medycynie wykorzystywane jest nadzwyczaj często. Niemalże wszystkie części tej rośliny posiadają substancje, które są cenne, jednocześnie wyróżniają się silnym działaniem. Przykładowo działają pozytywnie na nasz przewód pokarmowy- przeciwzapalnie, rozkurczowo, łagodząco i przeciwbakteryjnie. W przypadku występowania zaburzeń trawiennych napar z kwiatów kasztanowca bądź z liści to rozwiązanie, które może okazać się strzałem w dziesiątkę. 

Czynne substancje kasztanowca są w stanie uszczelnić ściany naczyń krwionośnych, jednocześnie poprawie ulega ich elastyczność. Konsekwencją tego jest możliwość zapobiegania wysiękom osocza krwi z naczyń do tkanek. Z tego powodu poszczególne preparaty sprawdzają się w przypadku powszechnego efektu ciężkich nóg. 

Warto również wspomnieć o tym, że tytułowe drzewo może pomóc w leczeniu krwiaków i odmrożeń. Wiąże się to bezpośrednio z właściwościami przeciwzapalnymi, przeciwbakteryjnymi, usprawniającymi przepływ krwi. Stosowanie okładów z kwiatowych naparów może pozytywnie wpłynąć na krążenie i zmniejszenie obrzęków.

Escyna działanie- jak wpływa na zdrowie?

Jednym z najważniejszych składników kasztanowca jest oczywiście escyna. Przykładowo składnik ten wykorzystywany jest do wielu maseczek, kremów i toników, których główną funkcją jest pielęgnacja cery skłonnej do tworzenia tzw. pajęczaków. Okazuje się bowiem, że escyna skutecznie hamuje enzymy, które negatywnie działają na naczynia włosowate. 

Jako ciekawostkę warto również przytoczyć, że escyna ma działanie opóźniające krzepnięcie krwi. Zmniejszana jest jej rzadkość. Pozytywnym efektem tej konsekwencji jest zminimalizowanie prawdopodobieństwa powstania zakrzepów naczyń wewnętrznych. Poprawie ulega również obwodowe krążenie i ukrwienie narządów- wliczając w to skórę. Stosowanie leków z escyną jest zatem uzasadnione medycznie. 

Promaker Isolate Odżywka Białkowa