Wątroba jest jednym z najważniejszych organów w naszym organizmie. Bierze ona udział w procesach detoksykacji szkodliwych substancji, a dodatkowo także zajmuje się magazynowaniem witamin i niektórych minerałów. Wątroba pomaga również w procesach metabolicznych i bierze czynny udział w syntezie krzepnięcia krwi. Narząd ten znany jest z niesamowitej zdolności do samodzielnej regeneracji. Jednocześnie przy dzisiejszym trybie życia i wysoko przetworzonej żywności, nasza wątroba zmuszona jest do pracy w niezwykle trudnych warunkach. Nieprawidłowości w jej funkcjonowaniu mogą uwidocznić się dopiero po kilku latach. Warto więc już teraz odpowiednio o nią zadbać. Pomoże w tym karczoch i ostropest, czyli najlepszy duet na regeneracje wątroby.
Karczoch – w jaki sposób będzie on wspomagał wątrobę?
Karczoch zwyczajny to niezwykle cenne warzywo. Zwykle doceniamy je ze względu na smak oraz wysokie właściwości odżywcze. Warto jednak zauważyć, że karczoch zwyczajny, a raczej ekstrakt z tego warzywa, jest głównym składnikiem suplementów diety wspomagających regenerację wątroby. Wobec tego, co o karczochu warto wiedzieć?
Karczoch – właściwości
Karczoch i jego właściwości to tak naprawdę niezwykła wszechstronność. Niemniej jednak najważniejszą z nich jest to, że wpływa on pozytywnie na naszą wątrobę i pomaga w jej regeneracji. Dodatkowo karczoch zwyczajny wspiera procesy trawienne i produkcję żółci. Dzięki jego regularnej suplementacji możemy odciążyć wątrobę. Specjaliści wskazują również na to, że karczoch wykazuje działanie ochronne w stosunku do wątroby.
Karczoch – na co pomaga?
Na co pomaga karczoch? Otóż przede wszystkim zaleca się go osobom borykającym się z chorobami wątroby związanymi chociażby ze zmniejszonym wydzielaniem żółci. Warto go suplementować również w momencie, kiedy cierpimy na stany zapalne pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych. Karczoch będzie nieoceniony również w przypadku osób po resekcji pęcherzyka żółciowego.
Ostropest i jego zbawienne działanie na naszą wątrobę.
Ostropest plamisty to roślina, która również zasłynęła ze swoich nietuzinkowych właściwości oraz specyficznego działania. Zawarta jest w nim bowiem sylimaryna, która silnie oddziałuje na komórki wątroby i efektywnie wspiera jej pracę. Ostropest również jest spotykany w postaci suplementu diety, który może znacznie podnieść wydajność naszej wątroby. W jaki sposób on działa?
Ostropest – właściwości.
Właściwości ostropestu są głównie związane z naszym układem pokarmowym i trawiennym. Wspomniana już sylimaryna pobudza hepatocyty wątrobowe do szybkiej i skutecznej regeneracji, a dodatkowo przyczynia się do uszczelnienia ich ścianek. Dzięki temu ostropest plamisty zapobiega uszkodzeniom wątroby.
Ostropest – na co pomaga?
Na co pomaga ostropest? Głównie będzie on aktywnie brał udział w procesach regeneracyjnych wątroby. Zaleca się go więc osobom z chorobami tego organu. Warto również wspomnieć, że ostropest będzie skutecznie hamował rozwój komórek nowotworowych i wykaże się on ochronnym działaniem na naszą wątrobę. Warto dodać, że ostropest podobnie jak karczoch to preparat naturalny, więc jest on bezpieczny dla organizmu.
Co jest lepsze – karczoch czy ostropest?
Zarówno karczoch zwyczajny jak i ostropest cechują się niezwykle podobnymi właściwościami. Oczywiście w obrębie tych dwóch preparatów da się znaleźć również pewne różnice. Ostropest wykazuje się bowiem silniejszym działaniem antyoksydacyjnym niż karczoch, jednak w przeciwieństwie do niego, nie stymuluje on produkcji żółci. Wobec tego, jeśli zastanawiamy się co wybrać- ostropest czy karczoch, to wydawać by się mogło, że najlepszym rozwiązaniem jest suplementacja obu preparatów. Połączenie ich właściwości, zapewni wątrobie jeszcze większą ochronę i jeszcze skuteczniej pobudzi ją do regeneracji. Co więcej, połączenie ostropestu i karczocha przyczyni się do zwiększenia ochrony tego narządu i spowolnieniu rozwoju komórek nowotworowych.
Czy można łączyć karczoch z ostropestem?
Zarówno karczoch jak i ostropest to produkty pochodzenia naturalnego. Ich właściwości się nie wykluczają, a wręcz przeciwnie, można powiedzieć, że idealnie się uzupełniają. W przypadku produktów i suplementów pochodzenia roślinnego, nie występuje także ryzyko obciążenia organizmu czy powstania skutków ubocznych. Można więc śmiało powiedzieć, że nie ma żadnych, medycznych przeciwwskazań do tego, by połączyć ze sobą ostropest i karczoch w codziennej suplementacji. Działanie obu specyfików będzie symbiotyczne, a to z kolei przyczyni się do spotęgowania efektów. Nasza wątroba zostanie więc skutecznie odciążona, a dodatkowo będzie mogła cieszyć się jeszcze wyższym poziomem ochrony i wsparcia. Wówczas procesy regeneracyjne zajdą jeszcze efektywniej, a wątrobą będzie mogła powrócić do swojego normalnego funkcjonowania.
Ostropest i karczoch w jednym!
Jeśli zależy nam na tym, by w niezwykle efektywny sposób zadbać o pracę naszej wątroby, wówczas warto zdecydować się na suplementację zarówno ostropestu jak i karczocha. Warto zauważyć, że obecnie rynek naturalnych suplementów diety zaoferował nam możliwość połączenia tych dwóch roślin, których ekstrakty zamknięte będą jedynie w jednej kapsułce. W ten sposób nie ma już konieczności kupowania kilku oddzielnych preparatów, a można wygodnie korzystać jedynie z jednego suplementu. Jego regularne stosowanie gwarantuje szybką poprawę pracy wątroby i pozytywnie wpłynie na nasz cały układ trawienny. Im wcześniej zdecydujemy się na taką suplementację, tym bardziej nasza wątrobą będzie nam wdzięczna zarówno za wsparcie jak i za ochronę.
W świetle powyższego artykułu możemy z pewnością stwierdzić, że karczoch i ostropest stanowią niezastąpiony duet na rzecz regeneracji wątroby. Ich zdolność do neutralizacji toksyn, ochrony przed stresem oksydacyjnym oraz wspierania regeneracji komórek wątrobowych czyni je kluczowymi składnikami zdrowej diety. Pamiętajmy, że odpowiednie odżywianie odgrywa ogromną rolę w utrzymaniu zdrowia wątroby i całego organizmu, dlatego warto włączyć karczochy i ostropest do swojego menu w celu optymalnej opieki nad tym ważnym narządem.