ArtykułySporty Siłowe

Jak zrobić formę do lata

Kiedy pogoda za oknem robi się coraz ładniejsza, zaczynamy myśleć o wdrożeniu w życie zmian, których celem będzie zyskanie efektownej, wysportowanej sylwetki. Najczęściej wówczas zaczynamy od zmiany diety oraz włączenia ćwiczeń na tkankę mięśniową. Warto jednak zaznaczyć istotę dodatkowych metod, które pomogą nam stracić kilka kilogramów, uzupełnić niedobory, a także poprawić naszą wydajność na siłowni. Jak zrobić formę do lata?

Wiosna, czyli moment przebudzenia

Jak zrobić formę do lata

Okres wiosny to najczęściej moment, kiedy zdajemy sobie sprawę z wystających boczków, cellulitu oraz słabej wydajności, którą odczuwamy zwłaszcza w trakcie chodzenia po schodach. Pierwsze ciepłe dni przybliżają wizję wakacji, a także wszechobecnych zdjęć dodawanych na portale społecznościowych, na których prężymy dumnie mięśnie, prezentując efekty swojej ciężkiej pracy. Niestety każda zmiana, zwłaszcza zmiana sylwetki rozpoczyna się w naszej głowie. To tutaj uświadamiamy sobie, że chcemy sięgnąć po więcej i lepiej czuć się w swoim ciele. Moment przebudzenia jest niezwykle ważny, jednak proces robienia formy do lata jest bardziej skomplikowany, niż mogłoby się wydawać. Na szczęście na rynku dostępne są liczne preparaty, których celem jest pomoc nam w tej trudnej drodze. Mowa o suplementach diety, których szerokie zastosowanie zyskało popularność na całym świecie. Co warto o nich wiedzieć? Jakie suplementy na formę do lata warto wdrożyć?

Jak zrobić formę do lata?

Zmiana diety

Jak zrobić formę do lata

Kiedy nie zmienimy diety i nie wyeliminujemy złych nawyków żywieniowych, utrata wagi będzie nieco trudniejsza. Do diety należy włączyć duże ilości białka i kwasów tłuszczowych Omega-3 i Omega-6. Warto zadbać także o odpowiednią podaż dobrych węglowodanów i tłuszczów. Organizm potrzebuje wszystkich tych składników do prawidłowego funkcjonowania, jednak należy zachować odpowiednie proporcje. Z diety wyłączyć należy używki, takie jak papierosy, czy alkohol, a także spożywanie nadmiernych ilości kawy. Każdego dnia powinniśmy przyjmować odpowiednie ilości wody.

Warto sprawdzić także indeks masy ciała BMI, aby sprawdzić, czy wielkość tkanki tłuszczowej jest odpowiednie do naszego wzrostu, czy też borykamy się z problemem nadwagi lub otyłości. Nie zapominajmy także o tym, iż nadmierne wychudzenie także nie sprzyja zyskaniu efektownej sylwetki. Posiłki powinny mieć odpowiedni indeks kaloryczny dostosowany do naszego trybu życia i oczekiwań. W razie wątpliwości warto skorzystać z rad dietetyka. W procesie odchudzania niezwykle skuteczne okazują się spalacze tłuszczu, zwane inaczej fat burnerami, które w składzie zawierają między innymi guaranę, piperynę, czy kofeinę. Składniki te pobudzają pracę metabolizmu i zmniejszają łaknienie. 

Aktywność fizyczna

Codzienna dawka aktywności fizycznej jest niezwykle istotna. Bez względu na to, czy zdecydujemy się przejechać na rowerze, czy też iść pobiegać, organizm powinien otrzymywać dawkę energii tego typu każdego dnia. Dzięki temu pobudzimy nasz układ nerwowy, zyskamy więcej energii, a także będziemy mieli szansę stracić kilka zbędnych kilogramów. 

Ćwiczenia modelujące sylwetkę

Jak zrobić formę do lata

Pracując nad formą do lata, powinniśmy także zastanowić się na wyrzeźbieniu których partii ciała zależy nam szczególnie mocno. Niezwykle popularne stały się ostatnio ćwiczenia na pośladki. Mężczyźni z kolei stawiają na budowę ramion oraz pleców. Należy jednak pamiętać, że rodzaj ćwiczeń należy zmieniać zarówno pod względem partii ciała, jak i rodzaju ćwiczenia, gdyż pamięć mięśniowa może ograniczyć efekty naszej pracy. Trening w domu lub na siłowni powinien trwać około godziny. Poprzedzony powinien być solidną rozgrzewką, aby uniknąć kontuzji. Wybierając się na siłownię lub dokonując treningu w warunkach domowych, nie należy zapominać o wdrożeniu odpowiedniej suplementacji. Osoby, które w celu nabrania masy mięśniowej chcą przybrać na wadze, powinny rozważyć stosowanie odżywek typu BULK, których celem jest uzupełnienie zapotrzebowania kalorycznego bez konieczności spożywania posiłku w tradycyjnej postaci. 

Wprowadzenie suplementacji

Jak zrobić formę do lata

Jak już wcześniej zostało wspomniane, robienie formy do lata wiążę się z koniecznością wdrożenia odpowiedniej suplementacji, która uzupełni niedobory i sprawi, że będziemy mieć znacznie więcej siły do stawiania czoła wyzwaniom każdego dnia. Współcześnie suplementy diety, wspomagające proces budowy formy do lata dostępne są w różnych wersjach. Wymienić można tutaj zarówno formę tabletek, jak i shoty, czy tabletki musujące do sporządzania roztworu do picia. Wśród najpopularniejszych suplementów diety, które ułatwiają proces budowy masy mięśniowej, wymienić można kreatynę, białko, cytrulinę, a także aminokwasy BCAA i EAA. Wszystkie propozycje cieszą się ogromnym zainteresowaniem i uznaniem ludzi świata sportu i amatorów. Jakie suplementy na formę do lata warto włączyć?

Forma na lato- Jakie suplementy warto włączyć?

Białko

Białko to podstawowy budulec mięśni. Preparaty białkowe na rynku mają obecnie kilka funkcji. Nie tylko wspomagają organizm w budowie mięśni, ale także przyczyniają się do utraty kilku zbędnych kilogramów. Białko podkręca metabolizm, a także daje nam uczucie sytości. Preparaty na rynku dzielą się zasadniczo na kilka kategorii. Podstawowym podziałem jest białko zwierzęce i białko roślinne. Szukając odżywki białkowej, można trafić na wiele dziwnych terminów, które mówią niewiele. Wśród propozycji znajdują się tutaj izolaty białka serwatkowego, hydrolizaty białek serwatkowych oraz koncentraty białka serwatkowego. Preparaty te różnią się zasadniczo czasem uwalniania i pochodzeniem. Innym ważnym skrótem okazuje się także BCAA, czyli aminokwasy egzogenne, takie jak leucyna, izoleucyna i walina. Odpowiadają one za regenerację potreningową oraz ograniczanie efektu katabolzimu, czyli procesu niszczenia tkanek mięśniowych. Dla osób pracujących nad budową formy na lato zalecane jest połączenie hydrolizatu i izolatu serwatki. Oprócz pozytywnego wpływu na mięśnie zyskamy także uczucie sytości i ograniczymy podjadanie. 

Kreatyna

Preparaty, takie jak kreatyna stymulują syntezę białek, a także działają anabolicznie i antykatabolicznie. Oznacza to, że hamują rozpad mięśni i przyczyniają się do szybszego budowania masy mięśniowej. Dodatkowo stosowanie kreatyny wpływa pozytywnie na uczucie wypoczęcie i sił w trakcie treningu. Stosowanie kreatyny w celu zyskania formy na lato wpływa na przyspieszenie procesów regeneracji, co w przypadku treningów siłowych jest niezwykle ważne. 

Aminokwasy EAA

Suplementy diety zawierające aminokwasy EAA przeznaczone są dla osób, które chcą uzupełnić niedobory aminokwasów egzogennych w diecie. EAA to grupa najważniejszych aminokwasów, których braki powodują mniejsze efekty treningowe. Należy przyswajać je wraz z dietą lub w trakcie suplementacji. Wśród aminokwasów EAA wymienić można 8 związków, a pośród nich: leucynę, izoleucynę, walinę, metioninę, fenyloalaninę, tryptofan i lizynę. Aminokwasy EAA są szczególnie ważne w trakcie wysiłku o dużym wydatku energetycznym. Zalecane szczególnie dla wegan i wegetarian, którzy w takcie suplementacji chcieliby uzupełnić niedobory protein. 

Cytrulina

Suplementy z zwartością cytruliny stosowane są w celu stymulacji osiągnieć sportowych. Cytrulina okazuje się niezwykle skuteczna w przypadku chorób serca, cukrzycy, anemii, czy nadciśnienia tętniczego. Zmniejsza poziom bólu mięśniowego, a także zwiększa wytrzymałość w trakcie wysiłku fizycznego. Prowadzi do procesów rozpadu szkodliwego amoniaku w organizmie i kwasu mlekowego, który odpowiada za powstawanie zakwasów. 

Arginina

To jeden z suplementów przedtreningowych wzmacniających energię i siłę do ćwiczeń. Arginina wpływa pozytywnie także na nasze samopoczucie. Po jej zastosowaniu nie odczuwamy tak uciążliwego zmęczenia. Mamy więcej sił i motywacji do pracy. Arginina uszczelnia także naczynia krwionośne i reguluje ciśnienie tętnicze krwi. To szczególnie ważny suplement zwłaszcza w przypadku treningów siłowych. Dzięki niej budowa wymarzonej sylwetki staje się znacznie prostsza. 

Promaker Isolate Odżywka Białkowa