Jak obniżyć poziom cukru w krwi?
Jak obniżyć poziom cukru w krwi?
Dolegliwości i chorobyOdchudzanie

Jak obniżyć poziom cukru w krwi?

Podwyższony poziom cukru we krwi człowieka jest niepokojącym objawem zdrowotnym, który powinien wpłynąć na nasze przyzwyczajenia i zachowania żywieniowe. Zbyt wysokie stężenie glukozy we krwi poważne stanowi zagrożenie dla zdrowia, dlatego pojawiających się wysokich wyników cukru nie należy bagatelizować. W jaki sposób obniżyć poziom cukru do prawidłowych, zdrowych wartości? Czy da się skutecznie walczyć z tym problemem bez leków i w pełni naturalnie?

Jak obniżyć poziom cukru w krwi?

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi i jak się badać?


Prawidłowy poziom cukru we krwi dorosłej osoby powinien zawierać się w widełkach od 70 do 100, przy czym wartość bliższa 70 jest najbardziej właściwa. Badanie poziomu glukozy można wykonać samodzielnie, korzystając z urządzenia do kontroli stanu glukozy. Po uzyskaniu wyników nie powinniśmy jednak sami wyrokować, czy problem jest poważny, czy nie. Domowe badanie ma charakter informacyjny i nie zastępuje konsultacji lekarskiej.

To bardzo ważne, aby w przypadku przekroczenia normy badanego cukru we krwi skonsultować się z lekarzem, gdyż może się okazać, że zmagamy się z długotrwałą hiperglikemią zagrażającą naszemu zdrowiu. Samo badanie jest praktycznie bezbolesne i powinno być częścią rutynowych badań kontrolnych. Poziom cukru we krwi może być badany nie tylko poprzez nakłuwanie palca, ale przez pobranie dawki krwi i przeanalizowaniu jej w laboratorium. Częściej glikemię powinny badać osoby, które zaliczane są do grupy ryzyka, tj. są w ciąży, są otyłe lub weszły w zaawansowany wiek.

Jak naturalnie obniżyć poziom cukru we krwi?


Czy istnieje jakiś sposób na to, jak obniżyć poziom cukru bez leków i medykamentów? Kluczowe znaczenie u osób nieobciążonych genetycznie ma styl życia. Wskazuje się, że wzmożona aktywność fizyczna jest kluczem do pełnego zadbania o swoje zdrowie. Oznacza to, że wysoki poziom cukru we krwi mają przede wszystkim osoby, które prowadzą statyczny tryb życia i unikają ruchu. Niewielka aktywność, połączona z przesiadywaniem na kanapie i pochłanianiem niezdrowych przekąsek, to prosty krok do podniesienia poziomu glukozy na stałe.

Warto zatem wdrożyć zdrowe nawyki, związane z intensyfikacją ruchu fizycznego podczas każdego dnia. Zamiast jechać do sklepu samochodem, należy wybrać się na pieszą wędrówkę. Dzięki takim małym krokom można w sposób skuteczny zadbać o swoje zdrowie – bez leków, jeśli nie są jeszcze zalecane przez lekarza. Będziemy wówczas spokojniejsi, gdy przyjdzie nam się zbadać. Ruch fizyczny, który nie musi być przesadnie intensywny, pozwala skuteczniej zadbać o swoje zdrowie.

Jak obniżyć poziom cukru we krwi szybko?


Istnieją produkty, które potrafią skutecznie i szybko zbić cukier, dzięki czemu będzie plasował się on na odpowiednim poziomie. Należy jednak pamiętać, że badanie cukru powinno wykonywać się na czczo, bez spożywania posiłków i nadmiernego picia wody przed badaniem. Rzecz jasna neutralnego szklanka płynu nie zaszkodzi, ale nie powinniśmy przesadzać z jej ilością. Tuż po badaniu możemy zjeść śniadanie i wypić ulubiony napój. Jeśli zależy nam na szybkich efektach redukcji glukozy, to możemy spożyć szereg substancji zmniejszających jej stężenie we krwi. Co obniża cukier? Do naturalnych substancji obniżających cukier zalicza się m.in.:

  • wino wytrawne,
  • naturalna oliwa,
  • czosnek,
  • ocet jabłkowy


Produkty te mają zdolność do naturalnego metabolizowania cukrów, dzięki czemu prędzej lub później przyczynią się do obniżenia poziomu glukozy. Nie oznacza to jednak, że każda osoba, która spożyje ocet lub czosnek, natychmiast ureguluje zbyt wysoki wynik cukru. Odczucia są bardzo często indywidualne, a organizm każdego człowieka reaguje nieco w inny sposób.

Co obniża cukier naturalnie i skutecznie?


Ruch fizyczny to podstawa potrzebna do osiągnięcia pełni zdrowia, także w kontekście obniżenia poziomu cukru we krwi. Jak obniżyć poziom cukru bez leków? Przede wszystkim należy intensyfikować swój ruch, wdrażając choćby niewielkie aktywności fizyczne. Dobrym sposobem jest także wykonywanie krótkich aktywności po zjedzeniu posiłków. Warto także wdrażać, jeśli nie jest się osobą początkującą, nieco bardziej intensywne ćwiczenia. Pozwalają one nabyć większej wytrzymałości fizycznej, poprawiają kondycję i ogólny stan organizmu.

Osoby regularnie ćwiczące mają statystycznie niższy poziom cukru we krwi, niż osoby unikające ruchu. Nie dotyczy to oczywiście osób, które są narażone na cukrzycę genetycznie. Nie zmienia to również obrazu sprawy, który wskazuje na istotną rolę wysokiej higieny życia w kontekście zachowania odpowiedniego stanu zdrowia. Bez odpowiedniej dawki ruchu gigantycznie zwiększamy ryzyko wystąpienia nie tylko cukrzycy, ale także innych chorób cywilizacyjnych.

Jak obniżyć poziom cukru we krwi – domowe sposoby


Komponowanie zrównoważonych i urozmaiconych posiłków to kolejny aspekt potrzebny w kontekście obniżenia poziomu cukru we krwi. Osoby, które odżywiają się zdrowo i łączą szereg dobroczynnych składników w odpowiednich proporcjach, są w stanie utrzymywać stan glukozy na odpowiednim poziomie. Nie należy spożywać zbyt dużej ilości słodkich napojów, słodyczy, ale i też fast-foodów. W żywności przetworzonej, a nawet w wędlinach słabej jakości, znajduje się cała masa cukru. Warto zadbać o to, aby posiłki były urozmaicone we wszystkie składniki żywieniowe.

Zdrowym przykładem śniadania może być jogurt z otrębami i garstką owoców. Na obiad zaś warto jeść wartościowe i chude mięsa, które połączymy z nieprzesadną ilością węglowodanów. Należy unikać dodawania dużej ilości sosów czy smażenia potraw na głębokim tłuszczu. W tanim ketchupie znajdziemy nawet kilkadziesiąt gramów cukru, co jest ilością olbrzymią, jak na dodatek do potrawy. Nie należy przekraczać dziennego zapotrzebowania energetycznego, gdyż w takiej sytuacji organizm nie będzie w stanie metabolizować składników diety i zacznie je magazynować w postaci grudek tłuszczu.

Jak obniżyć poziom cukru we krwi na czczo?


Generalnie nie powinniśmy obniżać poziomu cukru na czczo, gdyż po przebudzeniu nasz organizm i tak posiada najniższy jego poziom w ciągu dnia. Jeśli mimo to badania na czczo wykazują stan hiperglikemii – to znak, że z naszym zdrowiem dzieje się coś nie tak i należy skonsultować się z lekarzem. Pamiętajmy, że niniejszy artykuł nie zastępuje porady medycznej i jest tylko usystematyzowanym zbiorem informacji. Lekarz po zdiagnozowaniu problemu może przepisać leki, które będą sposobem na to jak obniżyć poziom cukru we krwi na czczo.

Nie oznacza to jednak, że powinniśmy sami, niejako na siłę, zbijać sztucznie jego poziom. Może to powodować błąd w wynikach badania, a co za tym idzie, postawienie błędnej diagnozy przez lekarza. Reasumując: nie należy samodzielnie zbijać poziomu cukru na czczo, aby zniżyć jego poziom w wynikach. Do badania powinniśmy przystąpić rankiem, bez spożywania żadnych posiłków.

Jak obniżyć poziom cukru we krwi w ciąży?


Kobiety będące w ciąży mogą być narażone na tzw. dietę cukrzycową. W przypadku zdiagnozowania problemu przez lekarza należy wykonywać badania glukometrem zgodnie z jego wskazaniami. To bardzo ważne, aby stosować się do lekarskich wytycznych – mamy stosunkowo niewiele czasu, aby działać i unormować całą sytuację. Wyniki wrócą do normy, jeśli kobieta ciężarna zastosuje się do instrukcji specjalisty. Mogą one polegać m.in. na wdrożeniu profesjonalnej diety dla kobiet z cukrzycą ciążową.

Osoba dotknięta tym problemem powinna spożywać przede wszystkim pełnowartościowe posiłki, w których ograniczono podaż cukrów prostych. Zamiast spożywania słodkich dodatków i przetworzonych dań, należy jeść węglowodany złożone. Ich źródłem są wszelkiego rodzaju rośliny strączkowe, pieczywo, kasze czy ryż. Dieta powinna być bogata w witaminy i minerały, m.in. kwas foliowy, D3 czy jod. Należy zrezygnować z fast-foodów, mleka, niektórego nabiału i surowych ryb.

Promaker Isolate Odżywka Białkowa