LifestyleRanking

Jak dbać o zdrowie podczas opalania

Słońce jest uniwersalnym źródłem światła i energii dla życia na ziemi. Jest istotną częścią codziennej rutyny większości żywych istot, ale może być szkodliwe, gdy nie jest odpowiednio szanowane lub wykorzystywane. Opalenizna jest dowodem uszkodzenia skóry przez promienie słoneczne i stanowi naturalną ochronę organizmu przed dalszą ekspozycją na słońce.

Istnieją dwa główne rodzaje promieniowania UV: UVA i UVB. UVA to typ, który powoduje opaleniznę. Dociera ono do niższych warstw naskórka, pobudzając skórę do produkcji brązowego pigmentu zwanego melaniną. Melanina jest produkowana przez komórki zwane melanocytami. Pigment ten chroni skórę przed dalszymi uszkodzeniami spowodowanymi przez promieniowanie UV. UVB przenika głębiej niż UVA, ale oddziałuje tylko na zewnętrzną warstwę skóry (tzw. stratum corneum). Ten rodzaj światła powoduje, że skóra naprawia się produkując więcej melaniny, która nadaje jej kolor.

Efekty opalania

Jak wszyscy wiemy, ryzyko i konsekwencje opalania obejmują przedwczesne starzenie się skóry, raka skóry, zmarszczki, rogowacenie słoneczne, uszkodzenie oczu i osłabienie układu odpornościowego. Podczas opalania, skóra ma tendencję do ciemnienia w wyniku umiarkowanej lub długotrwałej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe (UV) pochodzące ze światła słonecznego. Podczas gdy umiarkowana ekspozycja na słońce może pozytywnie przyczynić się do produkcji witaminy D i melaniny w organizmie człowieka , nadmierna ekspozycja na słońce może szybko doprowadzić do oparzeń słonecznych , a w wielu przypadkach raka skóry. Gdy narażone na długie okresy czasu , promienie UV może również powodować zmarszczki i inne widoczne oznaki starzenia .

Jak bezpiecznie się opalać 

Ekspozycja ciała na słońcu ma pewne korzyści, takie jak produkcja witaminy D. Jednak wystarczy spędzić około 15 minut na słońcu trzy razy w tygodniu, aby uzyskać te korzyści. Aby mieć pewność, że chronisz swoją skórę, zaleca się przestrzeganie następujących zasad ochrony przeciwsłonecznej:

1. Opalanie z filtrem przeciwsłonecznym 

Filtr przeciwsłoneczny jest niezbędny do ochrony skóry przed oparzeniami słonecznymi i zapobiegania długotrwałym uszkodzeniom, takim jak zmarszczki i rak skóry. Przed wyjściem na zewnątrz należy nałożyć krem z filtrem na całą odsłoniętą skórę, nawet w pochmurne dni. Opalanie bez filtra może spowodować uszkodzenia skóry, w tym raka skóry. Wielu z nas nie myśli o tym, jak długo przebywamy na słońcu bez żadnej ochrony – możemy się poparzyć, nawet nie zdając sobie z tego sprawy! 

2. Unikanie solarium

Jak wielu z nas wie, niebezpieczeństwa związane z nadmierną ekspozycją na promienie ultrafioletowe (UV) są dobrze udokumentowane. Niektórzy mogą jednak nie wiedzieć, że opalanie w solarium jest w rzeczywistości bardziej niebezpieczne niż opalanie na zewnątrz, ze względu na intensywne promienie UV padające bezpośrednio na ciało. Na zewnątrz istnieje więcej fizycznych barier chroniących przed nadmiernym promieniowaniem UV, takich jak cień i ubranie. Światła w solarium emitują promienie UVA, które mogą być równie szkodliwe jak promienie UVB.

3. Używanie samoopalacza

Jedynym sposobem na to, by czuć się dobrze jest świadomość, że opaliłeś się bezpiecznie, nie narażając się na niebezpieczeństwo. Istnieją różne sposoby opalania: jednym z nich jest samoopalacz (w postaci balsamu, kremu lub musu). Samoopalacz to kosmetyk, który nie powodują uszkodzeń, jak w przypadku promieniowania UV. Produkty te wchłaniają się w górną warstwę skóry, nadając jej ładny kolor bez jej uszkadzania.

Czy można się opalać po zastosowaniu samoopalacza?

 Wiele osób nadal zastanawia się, czy mogą bezpiecznie iść na opalanie po samoopalaczu lub być aktywnymi na słońcu bez uzyskania opalenizny. Odpowiedz brzmi tak, nadal można siedzieć na słońcu, aby uzyskać naturalną opaleniznę. Nie jest to jednak całkowicie bezpieczne. Samoopalacze mogą pomóc nadać skórze brązowy wygląd, ale nie zapewniają żadnej ochrony. Większość produktów samoopalających, takich jak żele i pianki, nie zawiera żadnego SPF , a te, które zawierają, nie są w stanie zapewnić wymaganego poziomu ochrony. Tak więc samoopalacz nie ochroni przed szkodliwym działaniem promieni UV. Dlatego też, zawsze najlepiej jest stosować krem z filtrem przed wyjściem na zewnątrz, aby cieszyć się ciepłymi promieniami i zabawą na słońcu.

 4. Opalanie podczas ciąży 

Istnieje wiele różnych mitów na opalanie w ciąży, prawdopodobnie dlatego, że nie wydaje się to najbardziej naturalną rzeczą do zrobienia. Na przykład niektóre kobiety zastanawiają się, czy opalanie da ich nienarodzonemu dziecku opaleniznę, a może nie chcą zaszkodzić swojemu dziecku, więc całkowicie unikają słońca. Te pomysły nie są poparte badaniami i są powszechnie uważane za mity.W rzeczywistości regularne opalanie (np. wylegiwanie się na słońcu lub korzystanie z solarium) może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka skóry (czerniaka). Ciąża sprawia, że skóra jest bardziej wrażliwa, więc słońce może powodować pokrzywkę, wysypkę lub nasilać ostudę. Światło słoneczne może być szczególnie drażniące dla kobiet w ciąży. Może to oznaczać, że skóra będzie silniej reagować na promienie UV. Jeśli się opalasz w ciąży lub korzystasz z solarium, ciemne plamy prawdopodobnie się powiększą. Bezpośrednia i długotrwała ekspozycja na promienie UV niesie ze sobą również ryzyko przegrzania zarówno Ciebie, jak i Twojego nienarodzonego dziecka. 

5. Opalanie przed tatuażem

Opalanie przed tatuażem nie jest dobry pomysłem ponieważ skóra świeżo opalona jest podrażniona i może bardziej krwawić podczas zabiegu wykonywania tatuażu, co może znacznie wydłużyć proces gojenia. Opalona skóra nie jest dobra dla tatuaży, wchłania wodę z powierzchni jak gąbka, co jest bardzo niewygodne podczas sesji.

6. Opalanie a  botoks

Przestrzegamy przed ograniczeniem opalania bezpośrednio po Botoxie. Powodem jest to, że u niektórych osób występują efekty uboczne związane z zastrzykiem. Należą do nich (między innymi) zasinienie i obrzęk skóry. U innych może wystąpić łagodne swędzenie oraz tkliwość lub zaczerwienienie w miejscu wstrzyknięcia. Te efekty uboczne zależą od rodzaju skóry danej osoby, liczby przyjętych dawek i agresywnego leczenia. Dłużej potrwa gojenie się skóry, jeśli będziesz wystawiona na działanie szkodliwych promieni UV słońca, co jest jednym z głównych powodów, aby unikać go po Botoxie. Skóra będzie bardziej wrażliwa na uszkodzenia i blizny z powodu zwiększonego zasinienia lub rozdarcia. Ciepło spowoduje szybszy rozkład toksyny, powodując słabszy wynik i ewentualnie dodatkowe sesje zabiegowe. Ważne jest również, aby unikać ekstremalnych temperatur, dopóki wszystkie obrzęki i zaczerwienienia nie znikną, w przeciwnym razie gojenie się skóry potrwa dłużej, a to może spowodować komplikacje.

Aby być zdrowym, trzeba mieć zrównoważony styl życia. Osoba nie powinna przesadzać z rzeczami, które są złe dla organizmu ale nie powinna też pozbawiać się rzeczy, które kocha, jak świeże powietrze i słońce. Opalanie jest sposobem na uzyskanie witaminy D. I nie ma nic złego w uzyskaniu opalenizny, jeśli robi się to z głową. Największy problem pojawia się, gdy ludzie dostają oparzenia słoneczne co może się wiązać z powikłaniami. Dlatego należy zachować ostrożność i unikać słońca w szczytowych jego godzinach.

Promaker Isolate Odżywka Białkowa