Przepisy i dieta

Grzyby – dla smaku, czy dla zdrowia?

Grzybiarze powoli szykują się do sezonu, my natomiast już nie możemy się doczekać, aż grzyby zagoszczą na naszych talerzach. W kuchni polskiej wykorzystuje się je do przygotowania wielu potraw, a ich aromat podczas gotowania roznosi się po całym mieszkaniu. Nie ulega wątpliwości, że większość z nas spożywa grzyby ze względu na ich walory smakowe, jednak czy mają one dodatkowo jakiekolwiek właściwości zdrowotne?

Wartości odżywcze grzybów

Wiedza na temat tego, czy grzyby są zdrowe, zmieniała się na przestrzeni lat. Jeszcze jakiś czas temu pokutowało przeświadczenie, że produkt ten jest neutralny dla naszego organizmu – nie pomaga, a więc nie dostarcza wartości odżywczych, lecz z drugiej strony nie szkodzi, dlatego osoby zdrowe mogą spożywać grzyby bez większych ograniczeń. Dziś jednak na temat grzybów wiemy nieco więcej i śmiało można stwierdzić, że warto wprowadzić je do swojego menu nie tylko ze względu na smak, lecz również liczne walory odżywcze.

Witaminy zawarte w grzybach

Dlaczego warto jeść grzyby? Witaminy, jakie w nich znajdziemy, pozytywnie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu. Grzyby są doskonałym źródłem witamin z grupy B, takich jak witamina B2, witamina B9, witamina B5 oraz witamina B3. Oddziałują one przede wszystkim na pracę naszego mózgu, pomagają również formować czerwone krwinki. Grzyby są również doskonałym źródłem choliny, która przez niektórych nazywana jest witaminą B4. Wspiera ona dobry sen, pracę mięśni, uczenie się oraz procesy pamięciowe. W ostatnich latach dowiedziono, że grzyby są również źródłem witaminy D, która wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, w tym również może hamować procesy rozwojowe w guzach nowotworowych.

Pozostałe składniki odżywcze, jakie znajdziemy w grzybach

Grzyby są bogate w antyoksydanty, które walczą z wolnymi rodnikami, przyczyniającymi się do powstania nowotworów. Są one również źródłem selenu, który wspomaga prawidłowe funkcjonowanie wątroby, oczyszczając ją z niektórych rakotwórczych składników. Co ciekawe, jedząc grzyby, dostarczamy sobie sporych ilości błonnika pokarmowego, co jest bardzo istotne szczególnie dla osób, będących na diecie odchudzającej. Często jednak zadają one sobie pytanie, czy grzyby są kaloryczne? Otóż 100 g grzybów świeżych zawiera około 35 kcal, jednak należy uważać na grzyby suszone – 100 g produktu dostarcza aż 230 kalorii! Można więc stwierdzić, że grzyby pod kątem kcal są bardzo dobrym produktem dla odchudzających się. Mogą je również spożywać ci, którzy borykają się z różnego typu schorzeniami układu sercowo-naczyniowego. Grzyby zawierają bowiem sporo potasu, a jednocześnie dostarczają niewielkich ilości sodu.

Jak jeść grzyby, by były zdrowe?

Wiadomo już, czy grzyby mają wartości odżywcze, jednak pozostaje pytanie, w jakiej formie należy je spożywać, aby były zdrowe? Przede wszystkim grzybów nie spożywamy na surowo. Przed podaniem muszą one zostać poddane obróbce termicznej – możemy je ugotować, usmażyć bądź dusić przez co najmniej 30 minut. Dzięki temu nie będą ciężkostrawne, a jednocześnie zachowają swoje właściwości. Warto mieć na uwadze, że najzdrowszą formą przyrządzania grzybów jest ich gotowanie, ewentualnie duszenie. Smażenie, zwłaszcza w głębokim tłuszczu może powodować, że problemy trawienne. Grzyby możemy również suszyć za pomocą specjalistycznych urządzeń, a następnie dodawać je do różnego rodzaju potraw. Jeśli po zjedzeniu grzybów czujemy się ociężale, warto wypić lekki napar ziołowy, który ułatwi ich trawienie. 

Kto nie powinien jeść grzybów?

Grzyby, choć zdrowe i smaczne, nie będą odpowiednim wyborem dla każdego. Zaleca się, aby nie spożywały ich osoby, które borykają się z chorobami nerek bądź wątroby. Grzyby są bowiem ciężkostrawne, ze względu na fakt, iż zawierają chitynę, która nie jest trawiona przez człowieka. Z tego też powodu zaleca się, aby unikały ich osoby z problemami trawiennymi oraz seniorzy. Potrawy przyrządzone na bazie grzybów mogą się dla nich okazać zbyt ciężkostrawne. Grzybów powinny unikać osoby, u których po spożyciu wystąpiła reakcja alergiczna. Co prawda uczulenie na grzyby nie jest powszechnie spotykane, jednak w przypadku wystąpienia niepokojących objawów lepiej nie sięgać po nie ponownie. 

Czy w ciąży można jeść grzyby?

Bardzo często wśród przyszłych mam pojawia się pytanie, czy w ciąży można jeść grzyby, a jeśli tak, to w jakich ilościach? Otóż nie ma przeciwwskazań, aby przyszła mama spożywała grzyby jadalne, które zostały poddane odpowiedniej obróbce termicznej. Należy jednak unikać grzybów, pochodzących z niepewnych źródeł. Kupujmy je wyłącznie w sprawdzonych sklepach, a nie na przykład od przydrożnych handlarzy. To samo dotyczy mam karmiących piersią – mogą one spożywać potrawy przygotowane na bazie grzybów. Pamiętajmy jednak o zachowaniu umiaru – grzyby są ciężkostrawne, dlatego spożycie ich w zbyt dużych ilościach nie wpływa korzystnie na organizm ciężarnej ani przyszłej mamy.

Czy dzieci mogą spożywać grzyby?

Grzyby w diecie dziecka stanowią kwestię sporną, niemniej jednak lekarze nie mają wątpliwości co do tego, które z nich można podawać maluchom, a które są kategorycznie zakazane. Otóż na talerzach dzieci, które nie ukończyły 12. roku życia, mogą znajdować się wyłącznie grzyby hodowlane, takie jak pieczarki czy boczniaki. Grzyby leśne, bez względu na to, czy są jadalne, czy też nie, nie powinny być spożywane przez najmłodszych. Ich układ trawienny nie poradzi sobie bowiem z rozkładem grzyba. 

Grzyby – dla smaku i dla zdrowia!

Grzyby od zawsze były spożywane ze względu na walory smakowe, jednak dziś wiemy już, że dostarczają one naszemu organizmowi sporo cennych składników odżywczych. Osoby zdrowe mogą spożywać grzyby jadalne, które zostały przygotowane w odpowiedni sposób. Należy jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach, dotyczących możliwości podawania grzybów – dotyczą one głównie osób dotkniętych różnego typu chorobami oraz małych dzieci. Zachowując właściwe zasady, spożywanie grzybów będzie nie tylko przyjemnością, ale i przyniesie znaczne korzyści naszemu zdrowiu. 

Promaker Isolate Odżywka Białkowa